ctenarJanQTv8 ctenarJanQTv8 komentáře u knih

Sauronova nevěsta Sauronova nevěsta Emma Surdu

(SPOILER) Milí čtenáři a čtenářky, děkuji všem, kteří vyslyšeli podzimní výzvu nakladatelství a knihu Sauronova nevěsta hodnotili dle svého nejlepšího svědomí. Knihu jsem jako člen nakladatelského týmu četl několikrát a to v několika verzích. Příběh je psán pro mě velmi příjemným jazykem a už v první verzi mě dokázal vtáhnout. Kulisy jsou známé, ale postavy jiné a jejich příběh je také jiný. Nejvíc mě bavilo sledovat, v čem a jak se bude svět Emmy Surdu lišit od světa J. R. Tolkiena. Tahle hra se čtenářem se myslím autorce velmi povedla. Autorka pojímá román mnohem méně magicky, svět je spíše podobný tomu našemu. Frodina není hobitka, (jak se můžete v některých recenzích dočíst), a její vztah s Aragornem roste pomalu v průběhu putování. Ale nic v lidském životě nepřetrvá. Snad kromě naděje a i té se může nedostávat. Hlavní hrdinka se vyvíjí a zraje. Její útěk do ústraní a následné peripetie vykreslují psychologii postavy hodně do hloubky, což je na fantazy románech poměrně vzácné.
Ač mám drobnou výhradu k těžkopádnějšímu začátku (a jak vidno z komentářů, tak nejsem sám), knihu hodnotím plným počtem hvězd a to zejména za odvahu autorky jít s kůží na trh v tak kontroverzní věci, jako je fanfikce ze světa Středozemě.

30.10.2023 5 z 5