ComicGuy899 ComicGuy899 komentáře u knih

Pištoľník Pištoľník Stephen King

Stephen King ma svojimi absurdnými nápadmi asi nikdy neprestane fascinovať.

S knihami tohoto majstra napätia mám veľa problémov, ale asi ten najväčší je, že ma žiadna jeho kniha neudržala pri sebe natoľko dlho, aby som sa nezačal nudiť a knihu prestal čítať.

A tak som s veľkým skepticizmom dal šancu Temnej veži, i keď som počul nespočetne veľa názorov, že je prvá kniha naozaj zlá.

Lenže je to prvá kniha, ktorú som od Kinga naozaj dočítal.

Takže až taká zlá asi nebude :)

Iste, kniha ani zďaleka nie je dokonalá a naproti tomu, čo som už čítal sa tu King moc nepredviedol.
No aj to málo, čo priniesol napísal dobre.

Prvá polovica knihy až na zopár detailov sa dá nazvať ako príbeh bez príbehu.

Lenže od určitého momentu je to zase ten typický King s absurdnými nápadmi s geniálnym spisovateľským umom, ktorý vás pri knihe udrží až do konca pomocou nervydrásajúceho napätia, postavám a vyvrcholeniu, ktoré sa skoro nikdy nedá predom očakávať.

Najväčšou vadou na kráse je práve koniec, ktorý je až nadmieru filozofický a vzbudí vo vás viacej otázok než odpovedí.

Pokiaľ by som to mal, ale zhrnúť, potom je to naozaj podarená Kingovka, ktorá sa nezvykle líši od toho, čo pán spisovateľ obvykle píše. Neviem síce usúdiť aký je prvý diel v porovnaní s jeho pokračovaniami, ale Roland si v mojom srdci vystrieľal čestné miesto, i keď nie priam najčistejšie.

Ak máte problémy s horormi, alebo nimi ako ja opovrhujete, lepšie ako Temnou vežou u Kinga nezačnete.

Niekedy je skrátka lepšie sa prehrabovať medzi nekonečnou knihotékou spisovateľa kým nájdete niečo, čo vám určite sadne...

13.06.2020 4 z 5

Hodvábnik Hodvábnik Robert Galbraith (p)

Hodvábnik sa dokázal poučiť z obrovských chýb, ktoré predchádzajúci diel ťahali dole.

Kniha je viac vyšperkovaná, zaujímavejšia, prípad je viac kurióznejší a celkovo je to omnoho lepšie zvládnuté.
A i keď je Hodvábnik vo veľa sférach lepší ako Volanie kukučky nedokázal som ho dočítať. Dôvod bol jednoduchý. Jediná chyba, ktorú pani Rowlingová pchá do každej svojej knihy je jej neskutočne rozpísaný štýl a vďaka tomu je táto detektívka miestami ukrutne zdĺhavá a časom sa tu nájdu pasáže kedy vás kniha vyložene prestane zaujímať a príbeh môže byť akokoľvek pútavý, keď zrovna narazíte na takúto pasáž, rýchlo vás to prestane baviť.
A preto som tu knihu pred koncom zavrhol.

Je to ale naozaj kvalitná kniha ktorej najväčšia chyba je zrovna jej stránková obsiahlosť. Za zmienku stojí fakt, že seriálová adaptácia je natoľko presná, že som dokopy z príbehu prišiel len o 10 minút (čiže len o finálne rozuzlenie).

Vysoko odporúčam a mám v pláne si to dočítať...

11.04.2020 4 z 5

Volanie Kukučky Volanie Kukučky Robert Galbraith (p)

Prezentačná ukážka toho ako si rozpísať ďalšiu zaujímavú sériu po dopísaní svojho najväčšieho bestselleru.

Bol som obrovským fanúšikom Harryho Pottera dokým som z neho pred pár rokmi nevyrástol.
Od tej doby sa snažím nájsť niečo, čo by ma podobne k sebe dokázalo pripútať. Bol som prekvapený, keď som zistil, že to bola opäť paní Rowlingová, ktorá to dokázala.
Kniha Volanie Kukučky presne ukazuje, že nevadí keď autor strieda žánre ako vodu v ostrekovači, keď sa v tom vie pohybovať. Pokiaľ ste si od Joanne už niečo načítali viete, čo máte približne čakať.

Do detailu opísané okolnosti a hlavne veľa postáv.

Kniha je napísaná veľmi jednoduchým a pre všetkých ľudí ľahko pochopiteľným štýlom a až na dĺžku knihy vám v jej prečítaní v podstate nič neprekáža.
Je tu samozrejme aj zopár chýb ako spomenuté množstvo postáv.

Je vidieť, že sa pani autorka vlastne nevedela tak trochu rozhodnúť, čo vlastne chce a tak si zobrala z každého rožku trošku. Vo výsledku je to solídna detektívka, ktorá vás k sebe pripúta a nepustí. Budete prekvapený ako je schopná "Joe" opísať zaľudnený Londýn ako neskutočné temné miesto v porovnaní s jej rozprávkovým Harry Potterom. Hlavná postava je vlastne veľmi neatraktívna, ale tu sa presne ukazuje spisovateľský um J. K. Rowlingovej, ktorým si dokázala podmaniť celý svet - premeniť niečo priemerné, nevýrazné a neatraktívne na extrémne sympatické.

Aby som to zhrnul prvý diel z detektívnej sérii o Cormoranovi Strikeovi nie je nejak moc výnimočnou detektívkou, neovplývajúcou veľkou unikátnosťou, no za to je napísaná poctivo a dopodrobna. Kniha ako celok má mnoho múch, z ktorých sa pani spisovateľka dokázala poučiť a zbytok série už len vyšperkovala. J. K. Rowlingovej sa dokonca podarilo aj menšie prvenstvo - napísať ďalšiu úspešnú (a pritom totálne inú) knižnú sériu.

Ak by som tento príbeh čítal pred Harry Potterom asi by som ním bol ešte viac posadnutejší...

10.04.2020 4 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Husársky kúsok od Kresťanského teologického autora ukázať kresťanský svet v podobe akej si ju vie len málo veriacich predstaviť. V podobe pekelníka.

Keď som to začal čítať čakal som oproti detskej Narnii omnoho zložitejšie vyjadrovanie a ak mám byť úprimný aj trochu neschopnosti vykresliť niečo pre oči neviditeľné. Ale pánu autorovi sa všetko podarilo na jednotku. Je to napísané jednoduchým a pútavým štýlom, ktorý mi veľmi rýchlo prirástol k srdcu a určite má čo povedať aj pre neveriacich (tým nechcem povedať, že som ateista). Kniha je napísaná štýlom jemnej satiry takže prosím vás, neberte túto knihu ako vzbudzovanie k satanizmu ani k niečomu takému (ani k prehnanému kresťanskému fanatizmu).
Existenčný význam tejto knihy je ľahký. Ukázať novému kresťanovi ako ľahko a akými prefíkanými metódami ho (ak ho tak môžem nazvať) Ten Zlý môže zničiť a nadobro zmárniť.
Osobne odporúčam všetkými piatimi aj pre ateistov, pretože kniha má väčší potenciálny význam než len pre obyčajných veriacich a teológov. Má obrovský filozofický podtón, nad ktorým budete ešte dlho rozmýšľať.

Viac neviem ako túto knihu opísať. Je to niečo tak unikátneho, že vlastne ani neviem k čomu by som to prirovnal. Díky Bohu za takýchto ľudí :)

03.04.2020 5 z 5

Naruto Uzumaki Naruto Uzumaki Masaši Kišimoto

"Naruto u zubárky" je dnes už zabehnutá a známa séria z pera Mašaši Kišimota o mladom chlapcovi, ktorý sa chce stať vrchným Ninjom (Hokage) a tým si získať úctu obyvateľov Listovej dediny.
Príbeh je vyskladaný štandardným spôsobom, na aký ste si zvykli už z iných Máng (či anime). Jedná sa o typický hrdinský šounen.

Síce z dnešného uhľu pohľadu sa nejedná o jeden z najlepšie napísaných počinov, autor dokázal svojim prostým nápadom zaujať, zabaviť a vniesť čitateľov do kúzelného sveta a japonskej kultúry takým prostoduchým spôsobom, že by jeho ľahkosť mu dokázal závidieť nejeden konkurenčný projekt.

Za zmienku taktiež, stojí fakt, že si autor, naproti svojim kolegom, uvedomil, že japonské mená sú pre zahraničných čitateľov takmer nezapamätateľné.
Tento problém sa rozhodol vyriešiť tým, že ak Naruto narazí na nejakú postavu s takýmto menom, vymyslí mu veľmi absurdnú prezývku.

Naruto je skrátka kult, pre malých aj veľkých, pri ktorom záleží hlavne na vašom uhle pohľadu. Buďto ho odsúdite ako naivný, excentrický výjav typického japonca, alebo si vás omotá okolo prsta a už vás nikdy nepustí..

03.06.2022 4 z 5

Dracula: podle příběhu Brama Stokera (převyprávění) Dracula: podle příběhu Brama Stokera (převyprávění) Mike Stocks

Klasický Dracula.

Len v dvojjazyčnom podaní a skrátený, upravený, na úroveň Angličtiny stredoškolského študenta. Na učenie sa cudzieho jazyka zábavným spôsobom ako stvorené.

03.03.2022 5 z 5

Prokletí vran Prokletí vran Paul Tobin

Ak sa vám páčila tretia hra od spoločnosti CD Project Red, Prokletím vran budete priam nadšení. Ak ste aj zo Zaklínača niečo čítali, budete nadšenejší ešte viac.

Príbeh vás zavedie do deja tretej hry a nadväzuje na prvý Geraltov zážitok, ktorý Sapkowski napísal.

Vizimská striga
(názov poviedky bol, samozrejme, úplne odlišný).

Dočkáte sa tu teda starých nedoriešených restov, ale aj nových postáv, ktorá vás rozhodne chytia za srdce.

Ak sa vám nepáčili Líščie deti, kľudne ich preskočte, príbehovo na seba jednotlivé komiksy moc nenadväzujú.

03.03.2022 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Klasický príbeh pre dospelých z pera Tima Burtona. Od filmu sa líši okrem absencii množstva postáv len minimálne, no jedná sa o zaujímavý pohľad na svet Jacka Skellingtona z očí jeho nezvyčajného tvorcu v dobe, kedy bol Burton len prepracovaným ilustrátorom v Disney.

25.12.2021 5 z 5

Dr Jekyll & Mr Hyde  (převyprávění) Dr Jekyll & Mr Hyde (převyprávění) John Grant

Dr. Jekyll a pán Hyde je v celku fajným prerozprávavím jedného z najslávnejších klasických, hororových príbehov od autora Roberta Louisa Stevensona.

Jedná sa o primerane prispôsobený zrkadlový text (t.j. na ľavej strane anglický text, na pravej totožný text v českom jazyku) pre študentov stredných škôl.

Circa úroveň B1-B2.

Príbeh je veľmi zrozumiteľne napísaný, i keď je často zdĺhavý, nudný a príbeh ako keby sa nikam neposúval. Nezrozumiteľné výrazy či nové slová sú vždy zvýraznené čiernou farbou ako poznámky pod čiarou na tej istej strane preložené do češtiny či priamo vysvetlené.

Mne osobne sa táto adaptácia aj celkom páčila.
Samozrejme, že sa nejedná o pôvodný príbeh, no na prepracovanú verziu za účelom učenia sa angličtiny je to viac než v pohode.

Vydavateľstvo INFOA opäť a zas nesklamalo. Ak sa zaujímate o anglickú literatúru, chceli by ste si ju prečítať, no zážitok vám kazí vaša mizerná úroveň angličtiny, potom vám môžem Podivný prípad Dr. Jekyll-a a pána Hyde-a (podobne ako celé nakladateľstvo INFOA) odporučiť.

Strávite príjemný čas čítaním knihy a ešte sa k tomu niečo nového naučíte.

Mimochodom...
Na konci knihy vám vydavateľ pridal aj odporúčania na známe aj menej známe filmové inscenácie, čo je samo o sebe veľmi príjemný bonus, ktorý cením.

13.12.2021 4 z 5

Útok titánů 23 Útok titánů 23 Hadžime Isajama

Presný príklad toho, ako spraviť záporákov sympatických.

Ak chcete robiť hrdinský príbeh, kde chcete poukázať, ktorá strana je dobrá, a ktorá je vyložene zlá, ale stále chcete, aby čitateľ prejavil empatiu voči antagonistom, musíte vyjadriť danú situáciu z ich pohľadu.

Pán Isajama to v tomto komiksovom zväzku dokázal a taktiež poukázal na fakt, že ani strana, cez ktorú sme sa na tento svet doteraz pozerali nie je tá najsvätejšia aká existuje.

Sú si rovné.

Teraz je len otázka, kto v špinavostiach prevýši toho druhého...

14.08.2021 5 z 5

Útok titánů 14 Útok titánů 14 Hadžime Isajama

Štrnásty diel adaptuje moju najobľúbenejšiu pasáž z celého seriálu (resp. je to naopak) a skvelo sa na to pozerá.

Oproti ostatným dielom bol tento zväzok rovnako ukecaný ako ten predchádzajúci. Akcia tu išla stranou takže miesto rýchleho odbytia tým, že budem len čumieť na obrázky sa tu musíte viac sústrediť na hovorené slovo, aby ste pochopili, čo sa vlastne v príbehu deje.

Kto sa v mange dostal až sem, ten asi ľutovať nebude.

11.05.2021 5 z 5

Útok titánů 1 Útok titánů 1 Hadžime Isajama

Nie som nejak moc veľký fanúšik manga priemyslu (skôr ma viac zaujímajú západné komiksy), no ako fanúšik seriálu Attack on Titan som jeho predlohe dal šancu.

Nakoniec som ostal v šoku keď som zistil, že i navzdory tomu, že som seriál zatiaľ videl celý, manga mala tiež niečo do seba.

Musím podotknúť, že seriál sa síce drží svojej predlohy na jednotku, no práve tie minimálne rozdiely robia komiks tak zaujímavý.
V zatiaľ, čo seriál hlavne spolieha na sprievodné aspekty narratoringu a diváka sa snaží vyhodiť z miery hubou, strihom a úžasnou animáciou, tak manga si na druhej strane bohato vystačí s prostým slovom a ilustráciami.

Chválim tvorcov, že dokázali nájsť ten najvhodnejší pomer medzi kresbou a slovom, aby sa z toho nestala novela a na druhú stranu, aby to nebola len vlna nesúvislých obrázkov.

Nakoniec môžem povedať, že som bol prekvapený štylistikou pána Isajamu a ak ste fanúšikmi a nemusíte moc komiksy, dajte tomu aspoň šancu. Ak, ale patríte k tým ľuďom, čo nemajú anime moc v láske, tu si svoje nenájdete.

Normálne projekty sú o ulicu ďalej ;)

31.03.2021 5 z 5

Lev, šatník a čarodejnica Lev, šatník a čarodejnica C. S. Lewis (p)

Ďalší husársky kúsok z pera C. S. Lewisa.

Krásna kresťanská alegória vo forme detskej rozprávky, ktorú si obľúbia všetky vekové kategórie bez rozdielu viery.

Jediná kniha, vďaka ktorej sa znova na chvíľu stanete malým dieťaťom a ponoríte sa do bohatého, i keď nie moc bezpečného rozprávkového sveta.

Kto sa ako malý nesnažil vo svojom šatníku nájsť Aslana s celou jeho Narniou toho ľutujem...

08.06.2020 5 z 5

Fantastické zvery a ich výskyt Fantastické zvery a ich výskyt Joanne Rowling

Výpis všetkých fantastických zverov od Newtona Scammandera. Čo viac chcete?....

08.06.2020 5 z 5

Nekonečný príbeh Nekonečný príbeh Michael Ende

(SPOILER) [Menšie porovnávanie medzi knihou a filmom]

Príbeh, ktorý si po prečítaní knihy vo filmovej verzii zhnusíte.

Ako neberte ma doslovne, filmová adaptácia je skvelá...ale je to tak hrozne osekaný príbeh, že to knihu pripomína len okrajovo.
Je to naozaj super príbeh, ktorý ja beriem za poriadne nedocenený.

Nekonečný príbeh je prekrásne fantasy zabudnuté časom, ktoré vynikalo svojim rozprávkovým podaním a búraním štvrtej steny. Ak ste sa s príbehom ešte nespoznali, teraz máte tu možnosť ako ho spoznať kompletný. Pokiaľ ale ľpiete na starom filme potom vám nechcem kaziť spomienky. Mne samému sa mi ten film po dočítaní originálu nepodarilo zhnusiť. A to už je úspech.

V podstate je príbeh rovnaký ako vo filme, lenže tu veľa odbočiek a detailov, ktoré ho menia na nepoznanie. Postavy sa volajú inak, majú väčšiu hĺbku, máte tu postavy, ktoré sa do filmu nezmestili, alebo sa tu skrátka dozviete mená postáv, ktoré vo filme neboli, ale ani za nič na svete by ste nevyslovili ich pôvodné meno (viz. Pyornkrachzark - meno kameňožrúta, ,ktorý je vo filme bez mena).

Druhá časť knihy (resp. jej druhá polovička) sa nikdy nedočkala solídneho sfilmovania a tak beriem, že vznikla len tá prvá časť. A i keď sa film zameral hlavne na tú prvú časť knihy je tých zmien ako ovocia v čase dozrievania. Nové rasy, ktoré z filmu nepoznáte, totálne zmenený charakter postáv (hlavne Morly), Artax (vo filmovej verzii Artex) vie rozprávať, čo robí tú nemenovanú smutnú scénu o to horšiu, alebo fakt, že je film prehnane oproti knihe sprimitivizovaný, aby to pochopil aj čitateľ Twilight ságy zatiaľ, čo kniha je obrovské high fantasy.

V druhej polovičke knihy nám prichádza do fantázie aj Bastián (oproti filmu z donútenia) a stáva sa z neho mierna sviňa. Zbytok príbehu vám už ale nepoviem.

Je tu síce veľa zmien a priveľa špiny som už nahádzal na značku, čo ale nemôžem filmu vytknúť je fakt, že je súčasťou môjho detstva ( a je fakt super, ale miestami deravý).
Kniha naopak posúva žáner detského fantasy na novú úroveň a pán Ende ma dokázal svojím prostým opisom situácií veľmi rýchlo k sebe pripútať a knihu som zhltol jedným dúškom.

Len je škoda, že to bola od pána spisovateľa takpovediac "jednoaktovka" a podobného experimentu sme sa už nikdy nedočkali, čo je fakt škoda.

Pán spisovateľ mal na takéto vyumelkované a prosté fantasy zároveň fakt talent. A to prevedenie reálneho sveta a príbehu si fakt cením....

C. S. Lewis mal pravdu: Jedného dňa budeš zase natoľko starý, aby si znova začal čítať rozprávky :) ...

25.04.2020

Divergencia Divergencia Veronica Roth

Viac-menej Hunger games s inakším zameraním a zaujímavejším okolím a akciou. Veľmi ľahko napísané. Čítavé, pútavé so sympatickými postavami a na to, že to spolieha hlavne len na mladé dievčiny je super, že sa tu rozoberá aj niečo iné ako romantika a sex.

Dystopický žáner som mal vždy rád a som hrdý, že ani táto kniha mu hanbu nerobí.

Zaujímavý príbeh s dobre skrytou alegóriou a posolstvom.
Pani spisovateľka prišla s niečim na čo budem rád spomínať.

Nechcel by som žiť vo svete, kde by som sa musel skrývať za to, že som iný. A preto som rád, že pani Rothová mi ukázala, že mám byť vďačný za to, že žijem v ľudskej etape, kde sa ľuďom ešte nepodarilo zničiť zem.

Ak vám nevadia dievčenské alebo jednoduché unisex romány bez žiadneho úmyslu, ale s dobre napísaným príbehom máte to tu.

Osobný favorit...

12.04.2020

Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře Tom King

O trochu horšie než WandaVision, o mnoho lepšie než štvrtá fáza MCU ;)

25.08.2022 5 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Druhý diel mi príde ako ťažký krok dozadu.
Nejedná sa o zlé pokračovanie, ale ani o nadšení písať nemôžem.

Autor sa miesto rozprávania zdanlivo zmysluplného príbehu radšej preorientoval na náhodné absurdné scény, ktoré so sebou súvisia prakticky, len z dlhodobého hľadiska. Vtipy mi prišli zväčša nudné, alebo priam nevtipné. No našlo sa aj veľa vtipov, ktoré ma dokázali zhodiť zo stoličky. Ak ste si užili prvý diel, budete si musieť zvyknúť na autorov obsiahlejší štýl písania.

Od tohto dielu bude jeho humor čoraz viac zložitejšie a sofistikovanejšie vysvetľovaný (neraz som zachytil, že bol jeden vtip roztiahnutý aj na 3 za sebou idúce stránky), vďaka čomu sa v tom neraz dokážete stratiť.

Ak ale odignorujem všetky výhrady, stále som si knihu celkom užil, i navzdory tomu, že si ju už tak dobre nepamätám.

Z celej série sa, podľa mňa, jedná o najslabší diel, no trojka dokázala opraviť to, čo druhý diel pokazil a pridala k tomu šarm prvého dielu.

21.07.2022

Minecraft - Příručka bojovníka Minecraft - Příručka bojovníka kolektiv autorů

V celku slušná príručka Minecraftových základov, ktorú si, ale užijú len fanúšikovia a mladšie publikum.

Kniha je zrozumiteľne napísaná aj pre človeka, ktorý s hraním samotnej hry veľké skúsenosti nemá, je farebná a zaopatrená kvalitnými fotografiami a dizajnom. Slovosled a vysvetlivky sú zrozumiteľné, i keď som sa neraz stretol s tým, že boli slová zvláštne vyskloňované, kvôli čudnému hernému slovenskému prekladu či kvôli skloňovaniu anglických výrazov.

Zo všetkých príručiek mi príde bojová príručka asi ako najpoužiteľnejšia.
Okrem toho, čo som spozoroval sa dajú kúpiť aj príručky: Enchantov, Netheru a Endu, Kreativity, Stavebné chuťovky a redstone manuály. Stavby spolu s enchantmi a redstonom mi prídu zbytočné kupovať, keďže sa všetko dôležité dá dohľadať na internete úplne grátis.

Príručka bojovníka všetko dôležité zhŕňa tak nejak dokopy.

Narazíte tu na popisy mobov, čo robia, ako s nimi bojovať, prípadne ako sa im vyhnúť, základné herné rozhranie, popisy svetov, zbraní, užitočné rady pre základný gameplay, najužitočnejšie enchanty a ako ich získať, varenie najužitočnejších lektvarov, typy na multiplayer a zopár nápadov na zaujímavé stavby.

V podstate je tu všetko, čo by hráč, ktorý sa v Minecraft komunite už nejakú dobu pohybuje, vedel využiť ak sa nejedná o úplného amatéra, alebo sa jedná o hráča (akým som aj ja), ktorý stratil prehľad o moderných updatoch hry samotnej a potreboval by osviežiť pamäť.

Aby som to teda zrhnul, kniha je určená pre veľmi uzavretú komunitu hráčov.
Najviac si ju asi užijú deti, ktorých priláka nápis Minecraft, pekná obálka a rady, na ktoré by svojim rozumom asi samy neprišli.
Pre staršie publikum to bude skôr, len úsmevný produkt do knižnej kolekcie zarytých fanúšikov, ktorých láka pocit nostalgie.

17.07.2022 3 z 5

Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Jeph Loeb

Batman Dlhý Halloween je krásnou ukážkou toho, že keby bol Batman zo svojho príbehu úplne vyselektovaný, stále by sa jednalo o kráľovsky dobre napísanú komiksovú, noirovú detektívku.

Príbeh v skratke pojednáva o vrahovi, nazývajúc sa Holiday, ktorý zabíja významných predstaviteľov Gothamského podsvetia na štátne sviatky a významné udalosti.

Kto už niekedy Batmana čítal, alebo sa mal tú česť spoznať s Nolanovými filmami vie, čo môže očakávať.

Autori siahli na istotu a tak do príbehu zakomponovali najznámejšie postavy z Gotham city, ako aj ich príbehové archy. Ak teda očakávate nejaké nekonvenčné spôsoby narratoringu, budete skôr sklamaní.

Spolu so sériou Batman: Ticho sa, pre ma osobne, jedná o nadčasové dielo, ktoré by nadšenec do grafických noviel rozhodne nemal minúť.
Jedinú výhradu mám ku kresbe, ktorá skutočne nezostarla práve najlepšie.

Inak môžem výsledný dvojdielny komiks jedine srdečne odporučiť

10.05.2022 5 z 5