Clarabel Clarabel komentáře u knih

Odvážná školačka Odvážná školačka Jevgenij Lvovič Švarc

V dětství se mi kniha líbila, ale pochybuji, že by dnes promlouvala k současným dětem, které díkybohu zažívají trochu jiné školství s lidskými učitelkami a ne s bachařkou Annou Ivanovnou.

20.07.2019 3 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Není úniku se mi celkem líbilo. Děj měl spád, přišlo pár nečekaných zvratů, tísnivá atmosféra byla vykreslená velmi dobře. Ideální knížka na dovolenou. Knížku jsem nemohla odložit a zkonzumovala jsem ji velmi rychle.

13.07.2019 4 z 5

Dokonalý cizinec Dokonalý cizinec Renée Knight

Neurazí, nenadchne. Přes slibný začátek přichází divná a těžko uvěřitelná zápletka. Nic, co bych chtěla číst ještě jednou a prostě kniha, na kterou rychle zapomenete, jen co ji dočtete.

12.07.2019 2 z 5

Už se nikdy nevrátí Už se nikdy nevrátí Hans Koppel

Slabota. Knížka je hodně nedotažená, jde po povrchu, jazyk nezajímavý, prostě divná knížka a slabá na to, aby dostála podtitulu mrazivý thriller.

12.07.2019 2 z 5

Gutta z Bubnu Gutta z Bubnu Anna Beatrix Bártová (p)

Já asi budu první, kdo neskáče nadšením. Na mě byla kniha moc "červená." Sáhla jsem po ní na základě zdejších recenzí a žánr mi prostě nesedl. Prokletí Schwarzovy vily se mi líbilo mnohem víc.

Na knize však oceňuji, že nekončí těžko uvěřitelným happy endem, čehož jsem se v průběhu knihy trochu bála. Proto se kniha dala číst, i když nejsem fanynka romantické literatury. Dále se mi líbí, že autorka vycházela z historických pramenů - hrad Buben, hradní pán s paní a jejich dcera Jitka, zástavní právo a majetkové spory, popis architektury, gastronomie a dobové módy. Ale opravdu je těžké uvěřit, že si to šlechtična rozdává někde ve stájích se svým poddaným a ještě zezadu.

08.07.2019 3 z 5

Zlaté pero Zlaté pero Václav Čtvrtek (p)

Když jsem knížku četla v dětství, ještě v dobách "hlubokého míru," líbila se mi. Na chalupě jsem ji teď objevila a četli jsme ji s dětmi - jak už zde bylo napsáno, kniha je silně poznamenává dobou. Děti vůbec nepochopily drama ohledně pionýrského šátku, ale jinak se jim knížka docela líbila. Určitě zaujmou ilustrace Aleny Ladové.

07.07.2019 3 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Rekonstrukce mě zcela pohltila a vtáhla do děje. Jako kdybych četla severskou detektivku - neznámý muž na fotce, žena dívající se na někoho a 5 žlutých tulipánů týden co týden na hrobě. Něco podobného už jsem jednou četla. Tyto podvědomé prvky Viktorie Hanišová rozhodně nekopíruje, ale rozpracovává zcela jinak.

Teta Leonie mi trochu připomínala Hanu a čekala jsem, že se v knize dozvíme, proč je taková. To se nestalo, zato události nabraly velmi rychlý spád. Nedokázala jsem se od knihy odtrhnout a byla jsem celou dobu zvědavá, jaký je důvod vraždy a (sebe)vraždy - kdo je tajemný Neznámý z fotky na chatě v Černošicích? Odhalení však nepřišlo a konec zůstal až nepříjemně a drásavě otevřený. Proto dávám o hvězdičku méně, ačkoliv jsem si ještě v polovině knížky říkala, že je Rekonstrukce snad ještě lepší než Houbařka. No, asi není, ale i tak velmi vřele doporučuji.

07.06.2019 4 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Obsahuje spoilery.

Také mně se Běsa líbila víc než Malinka. Zatímco Malinka je dobrá kniha, je Běsa velmi dobrá. Dvojčata, která se něžné oslovují debilko, kradou mámě cigarety a dokonce vložky (kdo zažil socialismus, ten chápe). Dvojčata, která začnou fetovat a jedna se z toho dostane a druhá bohužel ne. Sabina neztratí pouze svoji sestru a neteř, ale částečně samu sebe, když se zatvrdí a popře své skutečné pocity, aby tolik nebolela ztráta sestry, totální nezájem otce a křivda, že pro svou matku byla ta méně oblíbená dcera. Po letech vstupuje do hry Malka a rodina jejího domnělého otce. S Malčinou adoptivní rodinou ani s bratry už se nesetkáme, ale Malka se vrací do Prahy, majíc syna již ve své péči. Ale ani v Běse nepřichází happy end, když Majka umírá ten samý den, kdy zjistí, že má ještě jednu vnučku. Podle ostatních recenzí nejsem sama, komu se nelíbila pasáž se Smrtem a Bohem - zbytečně hluché místo a kapitola, která v knize divně vyčnívá jako kdyby ji napsal někdo úplně jiný. Zato Bělin deník z léčebny byl velmi autentický a tuto část hodnotím jako hodně zdařilou.

07.06.2019 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Hlavní hrdinka mě celou dobu hrozně štvala, mám-li být slušná. Její traumata z dětství hovězí chování vysvětlují, ne však zcela omlouvají. Čím víc se snaží Malka svou situaci vyřešit, tím víc zabředá do dalších a dalších sraček. I ona umí ublížovat, i když ne záměrně. Až ztratí trpělivost i její adoptivní máma Ina, která je v knize nejsympatičtější postavou: opravdová máma, která je schopná velkých obětí. Také ona má svoje mouchy, samozřejmě. Malce a svým biologickým synům měří úplně jiným metrem a Malce toho projde mnohonásobně víc. Lidské vztahy jsou prostě složité, mohou být velmi drásavé, a to vše je napsané neuvěřitelně čtivým stylem.

Spoiler!!!
Nečekejte happy end. Po všem, čím si Malka prošla, přiřknou soudy jejího syna otci.

Macecha Alice chlapečka ráda nemá a projeví se jako sobecká a žárlivá ludra. Zajímalo by mě, jak by se projevila ve vztahu k devítiměsíční holčičce, která se mezitím uvolnila k adopci. Bude to jiné? Bude konečně mámou? A nebo jí není dáno a je studený čumák buď od přírody nebo je tak poznamenáná dlouhými roky neplodnosti, kdy si vysnila ideální dítě a ve střetu s realitou tak dochází k deziluzi?

Nejhůř dopadne Ina, které jsem přepadení, ochrnutí a ztrátu paměti fakt nepřála.

30.05.2019 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Kdybych byla dospívající dítě, určitě bych Prašinu chtěla číst a doporučovala bych ji spolužákům. Hodně mi připomněla Rychlé šípy, které jsem ve svých 11-13 letech úplně hltala.

Prašinu jsem si přečetla ráda a i když jako dospělá vnímám některé zápletky jako trochu naivní, knížka mě bavila a budu ráda, az si ji jednou přečtou i moje děti. Povedly se také ilustrace.

26.05.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tak na tuto knižní novinku jsem se těšila jako malá holka už několik týdnů. Včera jsem začala číst a právě jsem dočetla. Strhující, těžko hledám slova. Došlo i na slzy a kapesník, jak bývá u Mornštajnové zvykem. Dojemné, velmi lidské.

27.04.2019 5 z 5

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

Silný a dojemný příběh. Velmi smutný, ze života.
Mému strýci diagnostikovali Alzheimera v 62 letech a u něj byl nástup nemoci snad ještě rychlejší. Žil s touto nemocí 5 let.

Líbilo se mi, jak Alice bojovala a nerezignovala. Jak si vše psala do Blackberry a lepila lístečky. Měli s mužem hezký vztah a málokterý by situaci takhle zvládal. Možná škoda, že se autorka nezabývala víc jeho prožíváním.

06.04.2019 4 z 5

Prokletí Schwartzovy vily Prokletí Schwartzovy vily Anna Beatrix Bártová (p)

Mám pětiletou dceru a z prologu jsem se málem pozvracela a chtěla knihu odložit. Dobře, že jsem to neudělala. Je to duchařina, ale dobrá a velmi sugestivní, dobře napsaná a důmyslně vygradovaná. Při čtení jsem doslova cítila zatuchlinu starého domu a pach vosku odkapávajícího ze svíček ve Schwartzově hrobce.

Knížka mě bavila až do poslední stránky, četla jsem ji dlouho do noci a ráno málem přejela svoji stanici. Musela jsem ji dočíst co nejrychleji, nedalo mi to.

02.04.2019 4 z 5

Norma Norma Sofi Oksanen

Mám ráda magický realismus a na té knížce něco je. Zajímavá atmosféra, hrdinka s nadpřirozenými schopnostmi...do třetiny mě knížka bavila. Pak jsem se bohužel začala v příběhu ztrácet, jak se příběh rozpliznul do několika ne příliš těsně provázaných linií. A konec se nepovedl, byl velmi nedotažený.

Je to moje první kniha od této autorky, tak nemám srovnání, zda je Norma lepší nebo horší než ostatní její knížky. Hodnotím jako lehký nadprůměr.

31.03.2019 3 z 5

Rosevine Rosevine Tereza Krupová

Slabota po obsahové i jazykové stránce. Ale aspoň není knížka dlouhá. Jde o prvotinu autorky a na ukrácení cesty do vlaku je 83 stran ideální, pro méně náročné čtenáře.

13.03.2019 2 z 5

Brusle královny holandské Brusle královny holandské Eugène Demolder

Brusle královny holandské jsem poslouchala jako audioknihu - moc se mi líbila. Zajímavý děj, zvláštní atmosféra, krásný jazyk. Určitě má knížka něco do sebe a stojí za přečtení. Pointa byla skoro až tragikomická, ale dala se čekat.

25.02.2019 5 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Původně jsem knížku koupila pro děti, ale dceři bude teprve 5 a pro takhle malé děti určitě není, pro ty je moc drsná. Knihu jsem si tedy s chutí přečetla jen já.

Příběh má hlavu a patu, obcas mrazí z toho, jaký má Martina doma studený odchov a jak drsně přistupují vesničani k životu - mně je tohle vzdálené, jsem zpovykaný Pražák, a proto je pro mě tento způsob života něco úplně jiného, než na co jsem zvyklá. V mé sociální bublině si berou lidi psa do postele a dávají mu pusy na čumák, Sněha ale na vsi nemá nikdo rád, protože je to tak trochu psí blb, coz nakonec uzná i Martina. Děda Zelenka není nakonec takový hajzl, jak se zprvu zdá, a děti nemůžou za skutky svých rodičů. A i rodiče prožívají své strachy a dělají chyby, nejen děti.

Soukupová hezky vykreslila svět malé holky a jejích kamarádů. Ráda si od ní přečtu i Nejlepší pro všechny.

Za zmínku určitě stojí i velmi povedené ilustrace.

19.02.2019 4 z 5

Augustin Zimmermann Augustin Zimmermann Zuzana Kultánová

Hlavní hrdina je záporák par excellence, prvotřídní primitivní a věčně ožralé hovado, ale Kultánová by snad dokázala vybrousit diamant i z guána. Příběh je strhující a má spád, autorka využívá historické reálie a je naturalisticky věcná. Knížka chytne a nepustí a zaručeně ve Vás zanechá hluboký zážitek: hnus, šok, ale i hlubokou lítost a pocit marnosti. Klidně bych si knihu přečetla znovu.

19.02.2019 5 z 5