Zlaté pero

Zlaté pero https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154641/zlate-pero-5Yu-154641.jpg 4 4 2

Clarabel
07.07.2019 3 z 5

Když jsem knížku četla v dětství, ještě v dobách "hlubokého míru," líbila se mi. Na chalupě jsem ji teď objevila a četli jsme ji s dětmi - jak už zde bylo napsáno, kniha je silně poznamenává dobou. Děti vůbec nepochopily drama ohledně pionýrského šátku, ale jinak se jim knížka docela líbila. Určitě zaujmou ilustrace Aleny Ladové.

reader.007
07.04.2015 3 z 5

Tahle knížka je pro mne docela překvapení, protože V. Čtvrtka mám zaškatulkovaného jako čistě pohádkového spisovatele. Příběh Zlaté pero ale pohádka není ani omylem. Sice je vyprávění poznamenáno dobou, takže pro samé pionýry a uvědomělost se o nějaké nadčasovosti nedá mluvit, na druhou stranu je tu celkem trefně vystiženo, jak moc může děti ranit něco tak banálního, jako je nevhodné oslovování (třebaže pronášené bez zlého úmyslu), nebo jak snadno člověk pro jednu hloupost může získat stigma darebáka a jak těžko se takové zátěže zbavuje. Jednotlivé kapitoly vyprávěné třemi různými vypravěči - aktéry příběhu jen umocňují poutavost příběhu.