changaj changaj komentáře u knih

Příběh cesty na Sever III Příběh cesty na Sever III Jana Heffernanová

Koruna celé trilogie...alchymistická proměna poutnice pokračuje a příběh je už průzračný, vytříbený, posunutý do archetypální roviny. Kdo máš uši ke slyšení, slyš :-)

Příběh cesty na Sever II Příběh cesty na Sever II Jana Heffernanová

Druhý díl trilogie - člověk už "ví do čeho jde" tak jsem si příběh užila. Souhlasím s jednou postavou ze snu, která autorce zjevila, že tuhle cestu jde za mnoho jiných lidí. Hlásím se k této skupině poutníků a děkuji :-)

Příběh cesty na Sever I Příběh cesty na Sever I Jana Heffernanová

První část trilogie - přistupovala jsem hodně skepticky ke knize sestavené ze snů, nečekala jsem, že knížku vůbec dočtu, ale zvědavost zvítězila... Příběh je překvapivě čtivý, jako by někdo promluvil k mé duši tajným jazykem. Hodně zvláštní a neopakovatelný zážitek.

Tři země, tři domovy Tři země, tři domovy Antonín Líman

Český japanolog A. Líman představuje v rozhovorech a esejích své "tři vlasti" a jejich kultury: českou, japonskou a kanadskou. Líman má dar vyhmátnout esenci každé národní mentality, jeho vhledy jsou neotřelé a pozoruhodné (paralely mezi japonskou a slovanskou mytologií). Není to však v žádném případě suchý vědecký text, ale velmi osobní a subjektivní výpověď, což publikaci v mých očích jen a jen prospívá. Možná paradoxně mě nejvíce zaujala pasáž o Kanadě, kterou mi dokázal přiblížit (a nadchnout pro ni) jako nikdo jiný.

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

(SPOILER) První kniha od Ishigura... mistrovské dílo, ale nevím, zda seberu odvahu ponořit se ještě někdy do něčeho tak skličujícího. ***SPOILERY*** Hlavní hrdinka Ecuko čelí svému podílu na smrti dcery Keiko. Motiv mi silně připomíná Lynchův film Lost Highway: šok je natolik veliký, že vlastní selhání se vytěsňuje, vzniká tak paralelní příběh někoho jiného (Sačiko a její dcery Mariko). A další a další příběhy vznikají jako ozvěna tragédie: přízrak ženy pronásledující Mariko, vražedkyně dětí obcházející Nagasaki, sen o "houpající se holčičce", osudy kočky a jejích koťátek... S kočkami souvisí i pro mě nejsmutnější symbolická epizoda knihy: Mariko a tombola: tolik chce vyhrát košík na svoje koťátka, tolikrát prosí o losy a pokouší osud a nic, až nakonec vyhraje "hlavní cenu" bedýnku, ve které jsou koťata nakonec utracena. To je podle mě ústřední téma knihy - když matka (Ecuko / Sačiko) není ten "bezpečný košíček" ale drátěná past.

17.02.2021 5 z 5

Fuga trium Fuga trium Jan Křesadlo (p)

Prostě Křesadlo :-) V podstatě by to byl docela depresivní příběh o fungování obyčejných i neobyčejných lidí v podmínkách okupované totalitní země Urogallie, kde se prostě každý vybarvuje, jak je jeho přirozeností. JENOMŽE do příběhu jsou zasazeny další dvě knihy, které čtou/píšou hrdinové románu, takže bizarností text jen hýří (včetně recenzování díla Křesadla sebou samým, recept na renaturaci denaturovaného alkoholu, představení povolání posunovače rafiček u orloje a jiné, pozoruhodné motivy). Přes veškerý humor je Fuga trium mrazivé autobiografické dílo o (ne)možnostech úniku před zrůdným režimem vedeným partičkou blbů a jejich přisluhovačů. Aktuální...

21.01.2021

Tajemství dvou partnerů: sny a mýty Tajemství dvou partnerů: sny a mýty Jana Heffernanová

Autorka není "jen" psycholožka a překladatelka, ale po přečtení knihy je mi jasné že i šamanka, nebo spíš moudrá pohádková babička...Propojení snového, mytologického a pohádkového světa je tak samozřejmé a průzračné, že i samotné čtení doslova otevírá oči a srdce.

07.01.2021 5 z 5

Hawklinská nestvůra Hawklinská nestvůra Richard Brautigan

Cítím maximální nadšení z objevu amerického "Váchala"! Směsice braku, humoru, naprosto nespoutané fantazie a překvapivě jemné poetiky. Tohle opravdu nemohl napsat duševně zdravý člověk.

04.01.2021 5 z 5

Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Angelika Pintířová - Padá mi to z nebe Jan Paulas

Milá knížka o obdivuhodné sestře Angelice, která nezapadá do většinových představ o životě řeholnice. Někdo postrádá v rozhovoru více "duchovní" témata, ale ono je to tam všude mezi řádky, v kráse života, ve službě bližním, v upřímnosti k sobě samotné...

03.01.2021 5 z 5

Války Války Timothy Findley

Román je zajímavě poskládaný z výpovědí svědků, nahrávek a ze svědectví starých fotografií. Některé prameny jsou velmi osobní, jiné spíše charakterizují obecného "ducha doby". Postupně tak vyvstává tragický příběh Roberta R. Který se neúspěšně snaží projít peklem války s rovnou páteří a nevygumovaným mozkem. Velmi důležitou roli v příběhu hrají nejrůznější zvířata: divoká, domácí, které tvoří kontrast k vyšinutému světu lidskému. V tomto mi kniha přijde velmi "kanadská".

02.01.2021 4 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Další Fuksovo psycho s neuvěřitelnou atmosférou. Chápu, proč mu osobní psycholog po přečtení knihy nabídnul svoje služby. Přes závoj z mlhy vystupují podivné vzpomínky a náznaky totalitní diktatury, atentátů, koncentráků...a myši jsou všude...

04.12.2020 5 z 5

Nádherné úterý čili Slečna Brambůrková chodí po světě Nádherné úterý čili Slečna Brambůrková chodí po světě Daisy Mrázková

Pohádka jako pohlazení peříčkem..."Všecko chodí pořád po světě".

30.11.2020 5 z 5

Duše rostlin - Poselství a léčivá síla z bylinné říše Duše rostlin - Poselství a léčivá síla z bylinné říše Wolf-Dieter Storl

Nová úroveň pohledu na rostliny, v jejich komplexnosti a svébytnosti. Rostliny jsou pojímány jako osobnosti, autor spojuje "šamanský" a etnobotanický pohled. Sympatická je i pozornost věnovaná neblaze proslulým invazním druhům, které vidí jako posly z daleké ciziny, které nám mohou přinést i mnoho dobrého. Doprovodné fotografie jsou jednoduše magické a stokrát viděné rostliny najednou ukazují své půvabné neznámé tváře.

06.11.2020 4 z 5

Šlo povidlo na vandr Šlo povidlo na vandr Jan Vodňanský

Vtipné básničky s dadaistickým laděním a výborné ilustrace Aloise Mikulky. Není co vytknout, oba autoři se očividně dobře bavili a vy se budete bavit také.

06.11.2020 5 z 5

Příběhy jedné noci Příběhy jedné noci Peter Høeg

Povídky jsou podle doslovu věnované "podobám lásky". Podle mě jde ale o víc - příběhy se dotýkají i otázek kolonizace, umění, pokroku, výchovy dětí, vnitřní pravdy. Autor umí vykouzlit neuvěřitelné "WTF situace" do kterých pak nemilosrdně uvádí hrdiny povídek a které je vysvlékají až na dřeň.

06.11.2020 4 z 5

Zámek Rackrent Zámek Rackrent Maria Edgeworth

Románek je pro mě spíš zajímavou sondou do reálií chodu irského šlechtického sídla a tehdejších místních poměrů a irské povahy. Velmi zajímavé jsou četné poznámky vysvětlující irská specifika a které mi přišly na knížce asi vůbec nejpozoruhodnější. Děj neurazí, ale ani zvlášť nenadchne.

11.10.2020 3 z 5

Čas psychopatů Čas psychopatů František Honzák

Svižně psaná, srozumitelná, populárně naučná publikace. První část je teoretická, druhá představuje několik psychopatů z českých dějin. Dílu nechybí humor, někdy se autorům myšlenky rozbíhají trochu více, než je na můj vkus zdrávo, ale proč ne, někdy knížka nabývá až charakteru diskuse v hospodě. Chápu ovšem, že si tak autoři udělali radost a oddech od suché vědecké literatury, se kterou jsou ve svých profesích více obklopení. Jakkoliv se ztotožňuji s jejich politickými názory, někdy byly odkazy na ně až příliš hojné... ale ono asi není dost dobře možné mluvit o psychopatech a vynechat z toho právě ty nejučebnicovitější a nejznámější případy z řad našich politiků.

10.10.2020 4 z 5

Objevení nebe Objevení nebe Harry Mulisch

Když napíšu, že jde o "filozofický román bilancující 20. století" tak se mnohý čtenář vyleká, ale je to asi nejpřiléhavější označení. Tak jsem ke knize přistupovala a proto mě příjemně překvapilo, že se četla opravdu dobře a nechyběl v ní ani humor. Mulisch ale hlavně dokáže jít na minimálním prostoru k jádru věci. (Třeba romská problematika vypálená v jediném odstavci - rozhovoru Maxe s cikánským primášem). Vzdáleně mi připomíná pohádku Tři veteráni: "Dali jsme vám dary, kamarádíčkové, ale jak jste s nimi naložili?"

04.10.2020 5 z 5

O spánku a mizení O spánku a mizení Katharina Hagena

Knížka je zvláštní, je napínavá, ale není to thriller, má zápletku, ale není to detektivka. Je to příběh vyprávěný dvěma ženami, dva úhly pohledu se postupně doplňují a vysvětlují. Střípky se pozvolna skládají dohromady až k finále, které není možná bouřlivé, ale rozhodně intenzivní, všechno je zde prostě tak hluboké a tlumené jako ta jezera a slepá ramena Rýna. Možná je příběh opravdu trochu přitažený za vlasy, ale čte se dobře, má kouzelnou poetiku.

19.08.2020 4 z 5

Stručná teorie cestování a poušť Stručná teorie cestování a poušť Cristian Crusat

Do knížky jsem se pustila po přečtení slibné recenze, ale asi mě minula. Málokdy se mi stane, že přečtu něco, o čem mohu říct jen to, že jsem to nepobrala. Možná ale jde jenom o pocit z povídek, které velmi dobře vystihuje obrázek na titulní straně - větrem náhodně přinesené a zachycené útržky, které třeba kdysi a kdesi měly smysl, ale teď už ne, teď jsou rozváté a izolované samy v sobě. Nehodnotím.

28.07.2020