čemijka čemijka komentáře u knih

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Moje první setkání s Prattchetem a věřím, že taky určitě ne poslední :-) Úžasně dokáže vymyslet a barvitě popsat fantasy svět, který naplňuje těmi nejroztodivnějšími hrdiny. Dvoukvítkova čistá naivita a prostoduchost, celá magická univerzita i samotný Mrakoplaš nemají chybu :-D A rozhodně nejlepší hlášky má Smrť, která když se ukáže na scéně, perlí, jen co to jde :-)

22.06.2014 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Člověk při čtení vážně cítí všechny výborně popisované vůně a pachy. Kontrast splašek a bůh ví čeho všeho s parádními vůněmi a hlavním hrdinou, jenž je vlastně tím hlavním záporákem. Člověk ho občas i lituje. Určitě zajímavá knižní zkušenost. Bavilo od začátku až do konce :-)

28.02.2014 5 z 5

Probuzení Probuzení Lisa Jane Smith

Asi jako většinu, ke knížce mě přivedl o moc povedenější seriál. Nedokázala jsem si oblíbit hlavní hrdinku, její sobecké jednání a nafoukané chování, způsob, jak je knížka jednoduše napsaná, žádný pořádný děj...další knížky jsem raději nečetla. Dočíst se to dá, ale...I když je to možná tím, že propast mezi seriálem a knížkou je opravdu velký, tenhle styl vyprávění příběhu mi prostě nesedí. Totálně suchý :-/

23.02.2014 1 z 5

I když jsem dlouholetý fanoušek Přátel, této knize jsem se dlouho bránila. Věděla jsem, že to nebude moc hezké čtení, co se týká obsahu. Věděla jsem, že si Matthew Perry prošel závislostí na všem možném. Tajemstvím to nebylo a ti, co sledují Přátelé, ve kterých je to nejvíce patrné, jak se v průběhu let měnil jeho vzhled a váha podle toho, co zrovna bral nebo byl zrovna chvilku čistý. Přesto jsem netušila, že na tom byl až tak špatně. Jeho dost upřímná zpověď se mi četla překvapivě dobře. Zažil toho hodně špatného i dobrého a nikdy se nevzdal.
Bylo to vtipné i smutné vyprávění, které občas přeskakovalo do různých časových rovin, kdy jsem se zrovna neorientovala, o jakém roce mluví, ale i tak se mi líbilo, že to zakončil pozitivně s vyhlídkou a přáním lepší budoucnosti.

18.04.2024 3 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Jde o čtivý příběh studentky Terezy “Pandy”, která přes deníky poznává část života odbojářky Marie. Kapitoly věnované Tereze se střídají s kapitoly o Marii, čímž se stupňuje čtenářova zvědavost. Autorka přináší ještě pohled do života Tereziných rodičů, jiné generace, kteří svými činy ovlivňují rodinné vztahy.
Konec mi přišel uspěchaný, kdy se Mariininu příběhu nevěnovalo tolik prostoru, i když snové propojení Terezy a Marie bylo zajímavě pojaté. Celkově nejsem se závěrem úplně spokojená, některé části by si zasloužily více rozvést, ale celkově hodnotím Pandu v nesnázích jako pohodové čtení o lidském osudu ženy snažící bojovat proti režimu po svém, o mladé holce s úzkostmi snažící získat sebevědomí a šťastný život a trochu i o rodičích, které staré tajemství a sobeckost dokáže pořádně semlít.

24.01.2023 4 z 5

Loutkář z Krakova Loutkář z Krakova R. M. Romero

O tom, jak se panenka Karolínka dostala ze země panenek do polského Krakova ke svému loutkáři v době začínající 2.světové války a zpět. Zní to jako pohádka, ale až na ilustraci obálky a jednotlivých stránek, to zase až taková pohádka není. Musím uznat, že téma holokaustu je zde pojato originálně. Krakov se najednou hemží nejen německými vojáky, ale i přízraky, kouzelníky a přírodními entity, což na první pohled nejde dohromady.
Možná chtěla autorka přinést nějakou naději postavám, že existuje něco víc, než je utrpení a zlo, které se zaměřilo především na Židy. Bohužel všechno je vyprávěno jen povrchově a autorka se neponořila moc do hloubky. Jako jiný pohled na holokaust protkaný magickým realismem to není zase tak špatné.

24.01.2022 3 z 5

Den falešné kočky Den falešné kočky Pasi Ilmari Jääskeläinen

Jeden dlouhý den plný (falešných?) mluvících koček, plný zvláštních setkání nejen s metalovo-gotickou krejčovou, personifikovanou smrtí a tajnými agenty, ale také plný poznávání vlastního já hlavního hrdiny, které je obestřeno nejedním tajemstvím. Konec mi doslova vyrazil dech a celé to hledání nemocné matky se posunulo na úplně jinou úroveň.

07.09.2019 5 z 5

Věštba Věštba Chloe Benjamin

4 sourozenci, 4 příběhy. Opravdu jen letmý nádech tajemna a nadpřirozena k nám zavane díky věštkyni, která hlavním hrdinům předpoví datum jejich smrti. Paradoxně nejde ani o to, kdy vlastně zemřou, i když mě samozřejmě zajímalo jakým způsobem a v jaké situaci, ale jaký život povedou. Nejzajímavější příběh pro mě měl Simon a Klára, sourozenci, kteří si prošli za krátkou dobu nejpestřejší životní cestou. Simonův zhýralý život, ale zároveň chuť něco dokázat a Kláry cílevědomost, síla i postupné psychické rozložení, zvlášť Simonovo posmrtné ťukání, mělo tu správnou šťávu.
Danielovi a Varje, kterým byl věnován delší čas na zemi, život plynul spíše pozvolna a zdlouhavě, stejně jako se mi četla jejich dějová linka. Z druhé poloviny knihy šťáva, která energicky plynula, teď už jen váhavě kapala.
Celkově si myslím, že mi Věštba vnukla zajímavé myšlenky, nad kterými se dá polemizovat, a pokud tohle nějaká kniha dokáže, že čtenář ještě po přečtení o tom všem uvažuje, jedině dobře:-)

16.06.2019 3 z 5

Lákaly strašidelné fotky i samotný název knihy, z předpokládaného hororově laděného příběhu se vyklubal trochu jinčí fantasy svět. Když se člověk od toho dokáže oprostit, zjistí, že tento sirotčinec, který mu autor předkládá, není zase až tak špatný. V každém případě je vidět, že nedokončeným či otevřeným koncem autor počítá ještě s dalším pokračováním ;-)

23.02.2014 4 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Také docházím k názoru, že Murakami dokáže navodit absolutně nejlíp počáteční situaci a konce nechává vyšumět do prázdna. Neobtěžuje se vysvětlit byť alespoň jedinou nejasnost, všechno nechává na čtenáři, ikdyž můžeme pochybovat, jestli sám autor vůbec ví, kam se všichni poděli nebo jaký smysl tedy malí velcí Little people a Kukly ze vzduchu mají :-)
Každopádně svět, kde jsou dva měsíce a kde se všechno prolíná do sebe, popisujíc ho z několika úhlů pohledů, vymyslel pěkně. Tak jak se na Murakamiho sluší a patří ;-)

22.02.2014 4 z 5