čef čef komentáře u knih

První šifra První šifra Denise Rudberg

Příběh na švédskou kontrašpionáž očima matematicky nadaných žen, které bojují na frontě dešifrování německých tajných dokumentů. Každá má své další problémy, které se musí samozřejmě obsáhle popisovat. Pozitivní je jejich vcelku optimistický přístup k životu v tomto nezvyklém prostředí. V zásadě tedy psáno pro ženy, více než napínavých scén je zde rozebírán jejich boj s neopodstatněnou mužskou nadřazeností, péče o děti, vaření a krášlení.

01.03.2024 4 z 5

Na psí uši Na psí uši Petra Nachtmanová

Tak nějak je to o milostných trojúhelnících a i nějaký ten kosočtverec se najde. Mezi tím pobíhá Beník a je stlašně jostomilej. Tedy samá láska, těhotenství, milostné minely a i nějaká ta vraždička se najde. Nějak jsem to všechno nepobral, ještě že to má tak málo stránek, o myšlenkách nemluvě.

29.02.2024 3 z 5

Sněžný anděl Sněžný anděl Anki Edvinsson

Detektivka, která snad ničím nevybočuje z průměru. Jinak – drogy, drogy, drogy. Dvojice detektivů, v nichž vedoucí part tvoří samozřejmě žena, jde po hlavním pachateli, při čemž je zde stará historie a falešné stopy. Také se dočkáme jejich smrtelného ohrožení. Místy mi přišlo, že nejsou udrženy správné proporce, ale celkově jsem spokojen.

28.02.2024 4 z 5

Tátovy holky Tátovy holky Sarah Flint

Tak trochu pocta londýnské policii za jejich nelehkou práci. Také něco o seňorech, kteří chtějí mít už konečně klid a někdo jim to pořád kazí. Ať už psychicky narušení nebo hajzlové z povolání. Je jich určitě dost na to, aby se mohlo napsat ještě spousta podobných románů, což je možná dobře, ale lépe kdyby již nebylo možno vycházet ze skutečných případů, ale pouze z fantazie spisovatelů. Závěr trochu natahovaný, ale celkově to ještě ušlo.

27.02.2024 4 z 5

Sběratelka parfémů Sběratelka parfémů Kathleen Tessaro

Parfémy nejsou moje hobby, ale rád si o nich něco přečtu. Zvláště pěkný příběh o tom, jak souvisí dědička s dárkyní tak vysokého obnosu. Také je hodně zajímavé, jak se hlavní hrdinka dokázala probojovávat životem mnohdy hodně tragickým. Určitě hodnotím vysoko.

26.02.2024 5 z 5

Nebezpečná hra Nebezpečná hra Camilla Läckberg

Psychologická hříčka o tom, jak je švédská společnost prohnilá a prolhaná. Na mne příliš přímočaré a kraťounké. Nic se vlastně nedozvíme, jenom deprese a deprese. Samozřejmě spisovatelská úroveň autorky je znát, čtení jen tak neopustíme. Příběh by se však možná více hodil do nějaké sbírky povídek, kde by se snad bylo možné dobrat se i k jiným, optimističtějším pocitům.

25.02.2024 3 z 5

To nechceš! To nechceš! Honza Hlaváček

Tak jsem se pěkně nasmál, opravdové příběhy ze života jsou vždy zajímavé. Zejména pokud jsou vyprávěny originálně v nářečí Brna a týkají se svateb, tak jsou naprosto fantastické. Lidičky jsou tedy tak opravdově pitomé, nasáklé alkoholem a provádějící takové blbosti, že tomu nejde odolat. Autor měl asi pěkný život mezi všemi těmi událostmi a s nadáním všechno tohle nám předat.

24.02.2024 5 z 5

Bůh lovu Bůh lovu Věra Mertlíková

Zajímavá historická detektivka, plná dobrodružství, bojů a velmi vyhladovělých lidiček po neúrodě a bitvě na Moravském poli. Charaktery jsou také vykresleny velmi živě a samozřejmě lásky se dobře čtou. Určitě zatím to nejlepší, co jsem v poslední době z historie Moravy četl.

23.02.2024 5 z 5

Povídky Povídky Miloslav Šimek

Vtipných povídek není nikdy dost. I když jsou někdy vtipy dost vyčpělé nebo přehnané. Vždy si i u těchto můžeme zavzpomínat na vystoupení legendární dvojice. Teprve od nich, zejména od Šimka, mají tyto povídky tu správnou šťávu.

22.02.2024 5 z 5

Kronika zapomenutého kněze aneb hříchy na templářské tvrzi v Čejkovicích Kronika zapomenutého kněze aneb hříchy na templářské tvrzi v Čejkovicích Naďa Horáková

O templářských komendách v Čechách a na Moravě toho v literatuře mnoho nenajdete a proto jsem knihu četl s velkým zájmem. Za panování Jana Lucemburka na počátku 14. století to měli templáři spočítané a majetky museli předat hlavně johanitům, ale i ostatní si nahrabali. Co mi to sakra připomíná? Ale o tom tato kniha tak docela není. Autorka popustila své fantazii uzdu a vyfantazírovala hodně spletitý příběh s mnoha zvraty. Hodně lásky, vražd, rytíři a jiní šílenci. Začtete se, o tom nepochybuji.

21.02.2024 5 z 5

Za obzor Za obzor Emma Bamford

Trochu jiný thriller, tento se odehrává na vzdáleném ostrově v Indickém oceánu a je kompletně upleten z podobných destinací tamtéž. Zvláštní na něm je opuštěná trestanecká kolonie, ale o tu nejde. Spíše se řeší vztahy mezi lidmi, kteří zde hodlají prožít dobrodružnou dovolenou. Daří se to tak, až jde o životy. Pro podnícení zájmu o podobnou výpravu je to napsáno velmi pěkně, pro vystřízlivění z tohoto snu ještě více.

20.02.2024 5 z 5

Případ zlomeného meče Případ zlomeného meče Stanislav Češka

Knihy této série jsou jedna jako druhá. Nejdřív dlouhatánský úvod o Velké Moravě, pak prostoduchý, natahovaný příběh a nakonec doslov, který stojí, možná jako jediný, trochu za přečtení. Tentokrát se Svatopluk seznamuje s věrným Erikem, prohání dívčiny a chrání výrobce mečů. A to je tak vše, a tak doporučuji všem, kteří mají hodně trpělivosti a času.

19.02.2024 3 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Očekával jsem objektivní informace o Sudetech, ale je to fiktivní jakoby detektivní příběh z počátku divokých devadesátek na severu Moravy vyšponovaném citáty z dobového tisku. Vlastní děj je zamotaný, dlouho není patrné, o co kráčí. Zrodí se také dramatická láska se závěrem jako z hororu. Hlavní bylo asi napsat něco o vztazích mezi národnostmi v pohraničí, ale nejsem si jist jak účinná tato snaha je, u mne se žádné ohromení nekonalo.

18.02.2024 4 z 5

Impérium snů Impérium snů Charlotte Jacobi

Spoluautorka napsala mnohem lepší knihu o vzniku koncernu Dr. Oetker – Pekařky, vanilkové dny. Tato kniha o začátcích firmy krásy a vůně Douglas je pro mne přetížena mnoha postavami, a když začnete jako já posledním dílem, tak je to zmatek nad zmatek. Dočetl jsem, ale s námahou. Plusové body dávám za některé reálie z předválečné doby v Německu, ale jinak nevím, co pochválit.

17.02.2024 4 z 5

Karmínové zlato Karmínové zlato Tom Hillenbrand

Příběh mrtvých Japonců se autorovi povedl vyšperkovat několika zajímavým vedlejšími motivy. Jednak jde o gurmánské pochoutky, popisy Lucemburska a hlavně tristní situací v lovu ryb zejména tuňáků. Tím jsem byl opravdu zhnusen, neboť jsem ani netušil, jak je situace, hlavně ve Středomoří, vážná. Doufám, že popis chovu ryb je zcela vymyšlen, jinak s rybami končím. Pátrání je také pořádně napínavé, což není určitě na škodu a bude se nejen proto hodně líbit.

16.02.2024 5 z 5

Lékaři z Osvětimi Lékaři z Osvětimi Bruno Halioua

Velmi podrobně popsán úděl lékařů v koncentračních táborech Velkoněmecké říše, ať už fašistických, tak zavlečených z různých zemí mj. i z Československa se všemi jejich morálními dilematy zda, jak a komu pomáhat. Hrůzné zločiny páchané při vyhlazování nejen Židů a také při experimentech, které degradovali lidi na úroveň nepotřebného dobytka. Obtížné čtení zahlcené mnoha a mnoha děsivými detaily mnoho čtenářů asi nenajde. Pro jiné to jistě bude zdroj objektivních informací při studiu dějin lékařství a lidstva vůbec.

15.02.2024 5 z 5

Prokletí hradu Mydlovar Prokletí hradu Mydlovar Martina Novotná

Historické kriminálky z našich hradů a zámků jsou nyní v laufu, zjevuje se jich teď stále více a více. Těžké je proto najít v tomto žánru neobjevenou polohu vyprávění. Ani zde se to nepovedlo. Příběh je sice hodně zamotaný, plný podezřelých a nespravedlivě osočených, detektiv pátrá, nespí, nejí, jen popíjí, souloží, dostává spoustu ran, až jde z toho všeho hlava kolem, ale vůbec by neškodilo, kdyby se ubraly emoce a přidalo trochu té logiky. Třeba bude líp.

14.02.2024 4 z 5

Ukradené dětství Kamily Ukradené dětství Kamily Danka Šárková

Trochu rodinný horor, trochu cestování po Asii a láska nebeská. Celkově trochu rozvitá povídka, větší poselství asi nenajdete, mně se to každopádně nepovedlo. Domácí tyran řádí a ničí vše kolem sebe a není jednoduché se osvobodit. Obsáhlá disputace o tom, co je vlastně víra v Boha, nic nového také nepřináší. Nenáročné čtení, které může číst každý – aspoň že neunavuje hlubokými myšlenkami.

13.02.2024 4 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Zase jeden, resp. dva, organizovaní sériový vrazi a znásilňovatelé, po kterých pátrá tým okolo motorkářky Kim. Kromě vztahových motaček uvnitř týmu, dobře známých z předchozích dílů, se nic moc nového nedozvíte. Snad oceníte staré dobré vyšetřovací metody policie bez supernových technik, snad se trošinku zasmějete situačním gagům. Až na absurdní motiv pachatelů, tedy nic zvláštního, ale úroveň na dnešní dobu opět alespoň trošku nadprůměrná.

12.02.2024 4 z 5

Skutečné zločiny v Praze a okolí Skutečné zločiny v Praze a okolí Vilém Žák

Přehlídka blbů, zvrácených pomatenců a nešťastníků, kteří nevěděli, co si počít se životem a tak se jen tak komíhali a škodili, až se jim to třeba vymklo z rukou a vraždili. Smutné to čtení, ale takoví jsou bohužel někteří naši spoluobčané a nedá se s tím nic dělat. Je dobře, že kniha vznikla, ne že by něco zlepšila, ale k pochopení složitosti života, smrti a seriálových nesmyslů určitě přispěla

11.02.2024 5 z 5