bydza bydza komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Zase se mi jednou vyplatilo nejprve si přečíst knížku. Myslím si, že o knížce tady bylo řečeno vše, zejména děkuji za vyčerpávající komentář uživateli "pismeno", nedá se než souhlasit. Kdybych já měl říct jediné negativum této knihy, je to konec - všechno skončilo tak nějak rychle (a neuvěřitelně?), ale i tak - copak znáte nějakou knihu, která začíná slovy "I'm pretty much fucked" (to jsem si musel vygůglit) :D

12.02.2021 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

METRO 2033? Přesně můj styl. Pozvolný popisný děj se prolíná celým dílem a na konci smršť a dějový zvrat. Já jsem si celou knížku moc a moc užil, o to víc, že jsem ji teď po letech četl podruhé, abych si udělal základ na další 2 díly. Je pochopitelné, že pro spoustu lidí je tam popisu až moc, prostě tento autor není pro každého (hlavně jeho další 2 knížky, Budoucnost a Soumrak, to je maturita z ruského románu :D).

05.05.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) "Počítač dokončuje bootování a zobrazuje okno, které jsem nikdy dřív neviděl. Chápu, že nastal problém, protože slovo "PROBLÉM" stojí velkými písmeny hned nahoře."

... tak tady jsem se vážně pobavil, trochu vzpomínka na Marťana, bohužel asi jediná, pominu-li evergreen "zůstal jsem sám, co budu dělat?"

Dost nudnou první část zachraňuje svižná druhá polovina knížky. Ale... tak například, celá "zahraniční" vesmírná loď je ze super pevného materiálu, ale cestou z ní odpadne zařízení pro sběr vzorků. Loď řídí jedinci bez znalosti navigace a základních fyzikálních zákonů. A navázání přátelství s mimozemských organismem "až za hrob" - jako pohádka se šťastným koncem dobrý, ale E. T. je lepší.

A mimochodem, jak nemám rád otevřené konce, tady bych si ho přál.

P. S. Proč tady nikdo nemá rád Artemis, já miluju Artemis. Asi si ji budu muset přečíst ještě jednou, třeba jsem byl nepozorný :D

16.04.2022 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Více než důstojné završení série. Ono není nikdy snadné ukončit trilogii, což je pochopitelné (určitě vás napadne spousta příkladů, kdy se to nepovedlo a kdy naopak závěrečný díl serii graduje, za mě například Vzpomínka na zemi či Silo) . Za mě VŽDYCKY vyhraje první díl, začne děj a od něj se vše odvíjí. Takže když mě nechytne první díl, nečtu další. To se naštěstí zde nestalo.

15.04.2022 5 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Za mě parádní oddychovka, zajímavý námět, trýznivé nastínění života na planetě Zemi (asi?), aniž bychom zjistili, co se vlastně doopravdy děje. To miluju :D

05.05.2021 4 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

(SPOILER) Uff, no teda Tři čtvrtě knihy zdlouhavého nudného čtení, aby pak autor celý děj otočil o 180 stupňů a život hlavní hrdinky obrátil naruby. Dočetl jsem i druhý svazek, podstatně čtivější, i když dějově plošší (tak možná proto). Moc mě nebavil děj psaný v podstatě jako memoáry, tedy jedna dějová linka z pohledu první osoby, což i způsobuje jakýsi nevyužitý potenciál celého příběhu.

07.01.2023 3 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

METRO, METRO, METRO! Třetí díl, jakési vyvrcholení celé ságy. Přijde mi, že tady autor více navázal na první díl, což je za mě super. Co mě osobně ale hodně moc chybí, je ztráta tajemna, které jsem tak obdivoval v prvním dílu. Autor se zde omezuje už čistě na mocenský boj, i když vše není tak, jak na první pohled vypadá. A ten pocit bezmoci a neschopnosti přesvědčit ostatní, aby uvěřili, je to nejvíc, co ve mě kniha zanechala. Buď sbohem, Arťome, příteli, ať najdeš lepší místo při svém putování...

05.05.2021 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

No já teď popravdě vůbec nevím... Pročítám komentáře a přemýšlím - je problém v tom, že jsem celkem pravověrný sci-fi čtenář či starší čtenářský ročník (40+)? Na mě knížka nijak nezapůsobila, to se mi nestává. Přijde mi, že v ní pokaždé přijde v nějaké vlně náznak, že se něco bude dít a pak - nic. A přitom tam je několik míst, která mě bavila, ale více jsem měl chuť knihu odložit a nedočíst, škoda. Asi to není kniha pro mě, proto nechci ani výjimečně udělit hodnocení a nechám na posouzení každého jediného čtenáře.

15.02.2021

V prázdnotě V prázdnotě Filip Kurečka

(SPOILER) Hrůza a děs, ostuda a znevážení žánru SCI-FI. Snad ještě nikdy jsem nečetl takto špatnou knížku tohoto zaměření.
Mohu jen souhlasit s negativními hodnoceními v tomto vláknu - děsivá výstavba děje, hrozivá práce s napětím (žádná), naivní a prostoduché dialogy, logika kulhající na obě nohy...

Obdivuji všechny, kdo knížku dočetli, já jsem skončil ve fázi, kdy se najednou objevilo něco jako mimozemšťan, to už na mě bylo příliš.
Jak pravil Jára Cimrman, nepište mi a pokud možno nepište vůbec.

Knihu nedoporučuji.

24.01.2023 odpad!

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Velice zajímavý námět, celkem čtivá kniha, nic světoborného, ale snaha se cení. Určitě zkusím i další díly.

Kronův odkaz Kronův odkaz Pavel Bareš

Za mě (asi) nejslabší díl trilogie. Začátek velice povzbudivý, střed knihy až moc roztažený, konec to trochu napravil. Posuny v čase několika postav najednou a hlavně do různých míst a okamžiků je poněkud matoucí a těžko sledovatelné. Četl jsem opravdu dlouho, neklamné znamení, že mě kniha nechytla. Škoda.

15.04.2022 4 z 5

Armáda na úsvitu: Válka v Severní Africe 1942-43 Armáda na úsvitu: Válka v Severní Africe 1942-43 Rick Atkinson

Jednoznačně nejzajímavější kniha o vstupu amerických armád do druhé světové války na bojišti severní Afriky. Kniha psána ne jako encyklopedický sled událostí, autor se zaměřuje zejména na zákulisí celého konfliktu, rozpory, nedůvěra a nevraživost Američanů, Britů a Francouzů vůči sobě a vůči taktice boje. Určitě stojí za to přečíst.

15.04.2022 5 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

Čtu předchozí komentáře a mohu se všemi názory jen souhlasit. Já si koupil oba díly najednou, měl jsem tedy spojitý zážitek :) Ano, oba díly jsou složitější na čtení, hlavně druhý díl je plný skoků a zvratů, což je za mě super! Miluji tento styl psaní, a ono to snad ani jinak není možné u někoho, kdo přečetl kompletní portfolio knih spisovatele jmenujícího se China Miéville (doporučuji zkusit přelouskat například jeho knihu Ambasadov). Za mě palec nahoru.

11.02.2021 5 z 5

Operace Stepní požár Operace Stepní požár Tom Yarborough

Za mě parádní memoáry, vývoj od mladého odhodlaného "nesmrtelného" pilota po unaveného válečného veterána.

07.01.2023 5 z 5

Rozkaz zabít Rozkaz zabít James Dashner

Nedočetl jsem to, sorry, nešlo to... Jak se mi Labyrint celkem líbil, toto mi přijde, jako by to ani nepsal stejný autor, ale desetileté dítě - psal to stejný autor, že ano?

07.01.2023 odpad!

Labyrint (1.-3. díl) Labyrint (1.-3. díl) James Dashner

Lehce čtivé, místy zajímavé, místy nudné. Nenadchne, ani neurazí. Takový popíček :))

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Sága METRO pokračuje. Bohužel... pro mě byl tento druhý díl vyloženě zklamáním, ztrácí se z děje to tajemno, které dělá první díl tím, co mě na knize uhranulo. Místy se děj slibně rozeběhne, aby vzápětí autor zatáhl ruční brzdu, škoda...

05.05.2021 2 z 5

Pandořina hvězda – Bariéra Pandořina hvězda – Bariéra Peter F. Hamilton

Oceňuji zajímavý námět, zajímavé nápady, i vedlejší dějová linka kolem mě celkem bavila. Konec knihy zajímavě pojatý. Nenadchla a neurazila.

15.02.2021 4 z 5

Pandořina hvězda – Invaze Pandořina hvězda – Invaze Peter F. Hamilton

Nedal jsem to, bohužel, nešlo to dočíst. Nebyl jsem schopen se prokousat začátkem knihy, desítky stránek "politických" zákulisních jednání byly nad moje síly, knížka nedočtena a ani neplánuji v dohledné době dočíst. Oproti prvnímu dílu veliké zklamání.

15.02.2021 1 z 5