Butterfly340 Butterfly340 komentáře u knih

Nástin právních dějin Nástin právních dějin Ladislav Vojáček

Čteno v průběhu semestru.

Pro základní přehled super. Je to napsáno poměrně čitelně. Žádná souvětí přes dvě strany, ani žádná neznámá slova. V tomhle ideální.

Bohužel se v textu vyskytují chyby. Narazila jsem i například na to, že chyběla půlka věty. Potvrzuji tedy to, co bylo řečeno v komentáři dole. Ty chyby tam opravdu jsou a to v docela velkém množství.

Taky Nástin není úplně vhodný na učení se ke zkoušce. Obsahuje dost nepodstatných dat apod. Při čtení to nevadí, ale učit se z toho nedá.
Víceméně je vhodný na to, aby měl člověk nějakou představu o problematice a orientoval se. Taky pro lidi, kteří sice právo nestudují, ale zajímá je to, je kniha fajn.

31.01.2023 4 z 5

Cvičení důvěry Cvičení důvěry Susan Choi

Tak tohle se těžce nepovedlo. Čekala jsem něco ve stylu dark academy, něco fakt uměleckýho, co mě donutí přemýšlet, ale dostalo se mi paskvilu, u kterýho jsem tak akorát přemýšlela nad tím, jak to někdo mohl vydat... Ještě ke všemu Host, kde člověk čeká určitou kvalitu...

Problém knihy spočívá v tom, že se autorka snažila napsat něco děsně "deep", ale prostě na to neměla. Kdyby napsala obyčejnou romanci ze střední, tak udělá líp...

Prvních 155 stran je takový podivný příběh ze střední. Hlavní hrdinka se těmi 155 stranami vyloženě prosouloží. Celý děj se točí kolem jejích sexuálních eskapád.
Nejhorší na tom je, že v té době jí je patnáct! Nevidím nic špatného na sexu v patnácti, ale to, co nám kniha předkládá... Ještě jak se zmiňuje, že v tu dobu už za sebou má hafo zkušeností a tak... Co tím chtěla autorka říct?

Pak se teda posuneme dál do budoucnosti. Máme tu další hlavní hrdinku, která nám pár věcí dovysvětlí, ale fakt jen pár. Víceméně to velké odhalení, které má přijít, tak spočívá v tom, že se nějaké postavy jmenují jinak, než je psané v první části. Před tohle ani nemá cenu psát spoiler, protože to žádný spoiler není. Co na tom záleží, jestli se nějaká postava místo X jmenuje třeba Y? Já nevím, ale tohle je vážně bezvýznamný.

Na konci se teda něco stane, nějaká akce. Fakt mě zajímalo, jak to teda nakonec dopadne, ale nedopadlo to nijak. Autorka posledních pár stran věnuje něčemu, co jsem absolutně nepochopila. Takže tak. Jestli ta kniha měla nějaký význam, tak ke mně se to teda nedostalo.

Docela mi vadila povrchnost celého příběhu. Dozvídáme se nějaké útržky, ale to je vše.
Taky to popisování emocí... Autorka nám řekne, že daná postava se nějak cítí, ale my, jako čtenáři, už nemáme šanci zjistit, proč se tak teda cítí.

Kniha má buď pobavit, anebo předat nějakou myšlenku. Tady se bohužel nepovedlo ani jedno.
Nedoporučuji.

30.10.2022 2 z 5

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské Arne Dahl (p)

Přiznám se, že jsem knihu nedočetla. Dala jsem pár desítek stránek, dál jsem nemohla.

Autor má velmi osobitý styl, který mi absolutně nevyhovoval. Vůbec jsem netušila, o kom se momentálně mluví. Strašný množství postav, který nám nejsou nějak blíže představy. Jako čtenář ani nevíte, jak se daná postava jmenuje. Autor o ní například píše jako o černošce.
Černoška řekla to, plešatý odpověděl tamto a u toho je pozoroval fotograf.

Neměla jsem šajna, kdo je kdo. A to se mi ještě nikdy nestalo, prosím pěkně. Obvykle s rozlišováním postav nemám sebemenší problém.

Takže tak. Knihu odkládám a vím, že od tohoto autora už si nikdy nic nepřečtu.

Nicméně, když se dívám na zdejší hodnocení, mám pocit, že jsem četla úplně jinou knihu než ostatní...

14.09.2022 1 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Tohle se teda moc nepovedlo. Prvních sto stran nudný popis činnosti personalisty, namyšleného personalisty, který by si zasloužil facku. Aspoň jednu. Pak teda dojde na nějakou akci. Celá zápletka je absurdní až komická, to mě i bavilo číst. Hlavní hrdina se konečně vzpamatuje a nějak se začne chovat. Dokonce se ukáže, že to není takový idiot jako se prvních sto stran zdálo. Bohužel, druhá polovina knihy nezachrání tu první.

Nesba mám ráda, ale Lovci hlav jsou takoví... Nejdřív něco otřesnýho a pak něco na styl Jonassona. Jako dobrý, ve výsledku pobavili, ale pocity z knihy prostě nejsou dobré.

27.08.2022 2 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

(SPOILER) O téhle autorce, která produkuje knihy jak na běžícím páse, jsem toho hodně slyšela. A tak jsem si řekla, že bych si od ní měla také něco přečíst.

P. S. Líbíš se mi se zdálo skvělou volbou. Písničky, dopisy, romantika... A krásných 86% na Databázi. Co víc si přát?

Než začnu kritizovat, tak ano, kniha se četla dobře. Takové rychlé čtení na slunný víkend. Ale čekala jsem prostě víc. Když to srovnám například s Dopisy ztraceným... Ty dvě knihy se snad ani srovnávat nedají... Nebe a dudy.

Hlavní hrdinka Lily mě zvládla štvát už od prvních stránek knihy. Její postoj k chemii... Místo toho, co by se tomu předmětu snažila dát šanci, tak ne, hned od prvních hodin učitele vytrvale ignoruje, přestože on se zjevně snaží. Lily je taková ta typická "k čemu mi to jako bude?!" osoba a autorka tento postoj (ne) úmyslně glorifikuje.
Taky nechápu, proč něco z tý chemie nezmínila. Pořád se mluví o chemii, ale ze samotný chemie tam nic nezazní. Celkově se prostě klouže po povrchu a celá kniha je postavena na dialozích, přičemž postavy se dělí na ty sarkastický a na ty, které sarkasmu absolutně nerozumí. Nic mezitím. Výsledek je, že všichni mluví podobně.

Další věc, se kterou jsem měla problém, byla "divnost", na kterou se permanentně upozorňovalo. Hlavní hrdinka je divná. Její rodina je divná. Ale proč sakra? Nic divného ani ujetého na Lily ani její rodině nebylo. Přesto se to pořád řešilo.
Nevím, jestli za mladých časů autorky bylo divné, když holka nosila i oblečení ze sekáče a měla vlastní názory, ale hej, dneska je to úplně normální.
Taky ty dopisy byly jakože... Když se někdo pokouší mluvit jako teenager, ale prostě mu to nejde...

SPOILER

Konec byl předvídatelný. Lily mě štvala pořád stejně, nicméně Cade byl zlato. Docela jsem ho chápala a bylo mi ho líto.
Co se týče Lucase, nevím, proč dostal jen epizodní roličku. Moc to nedávalo smysl. Mohli jsme se o něm dozvědět víc.

KONEC SPOILERU

O nedostatcích knihy by se dala napsat slohovka. Někde to totálně nedává smysl a vy se jenom díváte, co to ty postavy vlastně dělají...

Nicméně, hodlám dát autorce ještě jednu šanci.

20.07.2022 3 z 5

Hezké verše, to se upřít nemůže. Ale čekala jsem, že se autor bude více věnovat zápletce. Místo toho však asi polovinu obsahu tvoří všechno jiného, jen ne zápletka. Samotný vztah mezi Taťánou a Evženem je tak upozadněn, což je škoda.
Těšila jsem se romantiku a propracovanou psychologii postav, dočkala jsem se hezkých veršíků o všem možném.

Čtení to ale bylo příjemné.
Nic moc mi teda nedalo, ale bavilo mě to.

08.04.2022 4 z 5

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Krásná kniha!

Už jen ten přebal je naprosto úžasný. A přesně jako on, i kniha má takový pohádkový nádech. Řekla bych, že Stříbrné knihy snů jsou takové pohádky pro větší :)

Jako první díl, i ten druhý je velmi čtivý.
Člověk se začte na první stránce a rázem už otáčí poslední stránky...

Co se týče postav, tak ty, které mají být sympatické, tak i sympatické skutečně jsou. A naopak. Aneb Liv Silberovou prostě nejde nemilovat. To stejné její sestru Miu, se kterou jsou perfektní sehraná dvojka.
I Henryho (na kterého je tady dost kritiky) jsem si velmi oblíbila. Takže jsem vcelku zvědavá, jak se bude vyvíjet vztah Liv-Henry. A jak to nakonec mezi nimi skončí.

Taky už mám tip ohledně toho, kdo je Secrecy. Tak doufám, že se nepletu :)

13.02.2022 5 z 5

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

Prázdné sliby jsou skvělé. Povedená fantasy inspirovaná Dvory, ale z mého pohledu tedy mnohem lepší.

Jednomu se ale autorce vyvarovat nepodařilo. I tady se nám objevuje naivní přihlouplá hlavní hrdinka. V první půlce knihy je to snesitelné, pak ale začne přituhovat a ten konec je teda už úplně jinde. Až se to místy ani nechce číst.

Nicméně, i přestože je Brie taková, jaká je, tak o ni soupeří hned dva překrásní vílí princové...

Abych se vyjádřila k předchozím komentářům, příběh není tak předvídatelný, jak někteří naznačují. Ano, některé souvislosti čtenáři dochází rychleji než hlavní hrdince, ale není to zas tak dramatické. Určitě to není tak, že byste během prvních padesáti stran znali celý děj.

Prázdné sliby prostě stojí za přečtení.

Už se těším na druhý díl.

08.01.2022 4 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Zhruba před rokem jsem od Mony Kasten přečetla knihu Věřit znovu, která mě zrovna neoslovila. Ale jelikož minimálně její začátek byl vcelku nadějný, rozhodla jsem se, že autorce ještě šanci dám. A ta šance přišla s prvním dílem série Maxton Hall.

Musím říct, že Zachraň mě mě bavilo mnohem víc než Věřit znovu. Příběh si na nic nehraje, je to klasická slaďárna, kterých je na Wattpadu tucet. Avšak mě tyhle klišé příběhy baví!

Od začátku do konce je děj předvídatelný. Za celou dobu se nestalo nic, co by mě překvapilo. To mi ale ani nevadilo. Je to tak nějak uklidňující, když člověk tuší, co přijde.

Postavy byly průměrně sympatické. Z Ruby ani Jamese si člověk na zadek nesedne, ale na druhou stranu, v knize nebyl žádný moment, kdy bych je toužila proplesknout. Takže jak říkám, průměr.

Do tohohle slova by šla vlastně shrnout celá knížka. Není to nic wow, ale průšvih to taky není. Dávám solidní čtyři hvězdy, protože mě to fakt bavilo číst a celý den jsem se vždy těšila, až si večer budu moct ke knize sednout a zase pár stránek přečíst.

Přesto mi to nedá a musím zmínit i ten překlad. Tomu člověku, který do textu nasypal všechny ty "maminky a tatínky" bych už k překladu nesvěřila ani obal jogurtu. To mu to sakra nepřišlo ani trochu divný a vadivý?
Faktem ale zůstává, že už původní text asi musel stát za to. Některé scény nedávají smysl (třeba hned na začátku, kdy Jamese jeden z jeho kamarádů strčí do hrudi a James následně spadne do bazénu obličejem napřed, což prostě není možné vzhledem k tomu, že nepadal z žádné výšky a neměl čas se nějak "přetočit"), někde si musíme jako čtenáři něco domyslet a jinde zase něco odmyslet (třeba když je ve větě použito slůvko "vždy", ale vy víte, že ta situace rozhodně nenastává vždy, ale že je pro postavy nová a zažívají ji poprvé). Evergreenem pak zůstávají příliš spisovné dialogy, které jsou až nereálné, protože takhle prostě nikdo nemluví, tím spíš ne puberťáci.

28.04.2024 4 z 5

Legenda o Ladě Legenda o Ladě Jana Švecová

Ideální kniha pro jarní dny. Jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala právě v tomto období, ke kterému se, dle mého, velmi hodí.

Příběh je krásný. Je to takové miloučké, protkané láskou k přírodě a slovanskou mytologií. S tou autorka pracuje velmi zdárně, opravdu se mi líbilo, kolik různých bytostí nám zvládla představit. I přes to množství má každá jednotlivá bytost, která se v příběhu objeví, nějaký účel a žádná z nich tam není "jen tak".
Autorce se ve mně dokonce podařilo zažehnout touhu dozvědět se o slovanské mytologii víc.

Autorka má velmi příjemný styl psaní. Trochu víc popisný, ale to mi nevadilo. Přesto bych asi zmínila, že zvlášť ze začátku stránky moc neutíkaly. Bylo pro mě těžké vzít knihu do ruky. Avšak jakmile už jsem ji v těch rukou měla, tak jsem četla xd Z tohoto důvodu strhávám jednu hvězdu.

I přes toto jde o velmi povedenou knihu a já se těším na další příběh od této nadějné české spisovatelky!

19.04.2024 4 z 5

Znovu Provence Znovu Provence Peter Mayle

Předchozí dva díly se mi líbily víc. Tohle bylo takové... Místy dost překombinované. Autor v některých kapitolách skáče z jednoho tématu na druhé a plete páté přes deváté. Zajímavé je, že tyhle tendence má jen u určitých kapitol. Jakoby mu připadalo, že příběh je moc krátký, a tak se ho snažil "vyplnit".

Nicméně pořád se drží poetičnosti. Atmosféru Provence se mu podařilo vykreslit opět bravurně. Líbilo se mi, s jakou péčí se věnoval jídlům :D Bavilo mě to číst a hned bych si taky něco dala.

Rozhodovala jsem se mezi třemi nebo čtyřmi hvězdičkami. Nakonec jsem dala tři a to kvůli některým názorům, které v knize prezentuje. Docela mě štvalo, jak neustále srovnává Francii s Anglií/USA, přičemž Francie z toho vždy vychází super, zatímco zbylé dvě země... Achjo. Každý stát má něco do sebe, přece.
Ještě bylo funny, jak se navážel do EU. Kdyby tak věděl, že na tom jak (ne)funguje má velký podíl jeho milovaná Francie...

09.10.2023 3 z 5

Navždy Provence! Navždy Provence! Peter Mayle

Půjdu proti proudu, protože mně se druhý díl líbil daleko více než ten první. Rok v Provence jsem četla před dvěma léty a dost mi trvalo, než jsem se začetla. Do Navždy Provence už jsem šla s tím, že jsem znala autorův styl a byla na něj připravená. Knihu jsem tam přečetla za jeden den a jsem nadšená.

Je to milé, autor nám vypráví další příhody z Provence, kam se přestěhoval, a popisuje život místních obyvatel.

Opravdu obdivuji slovní zásobu, kterou zvládá používat. Neskutečné. To se moc nevidí ani v knihách. Přispívá to k tomu, že si člověk vše zvládne představit a atmosféra prosluněného Provence na čtenáře z knihy přímo dýchá.
Nicméně připouštím, že ne každému tenhle popisný a hutný styl může vyhovovat...

Mě to nicméně bavilo a těším se, až si přečtu další díl, který mám už koupený.

23.08.2023 4 z 5

Polibek v Palm Springs Polibek v Palm Springs Catherine Rider

Vzhledem k hodnocení zde jsem se knihy trochu bála, ale šla jsem do toho po hlavě a musím říct, že to není tak špatná kniha, jak by se podle některých komentářů mohlo zdát.

Je to první kniha, kterou jsem od autorů četla, takže srovnávat nemůžu. To je holt tak, když člověk šáhne po posledním díle, protože vidí letní obálku :D

Polibek v Palm Springs je letní romance odehrávající se na hudebním festivalu ve slunečné Kalifornii.

Děj je víceméně předvídatelný, ale to už k romancím tak nějak patří. Bylo by naopak podezřelé, kdyby tomu tak nebylo :D
Hrdinové jsou průměrně otravní. Sashu a její scénu kvůli pokoji jsem musela vydýchávat, nicméně jinak se chovají vcelku příčetně.

Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nakonec dávám čtyři a to z několika důvodů. Tím prvým jsou vedlejší postavy. Obvykle se v takovýchto slaďácích na vedlejší postavy kašle, ale tady tomu tak nebylo. Dvojice z Flamingo Rose dostala nějaký prostor a hej, byli fakt sladcí. Taky se mi líbil idiot Paul :D Dost realisticky vykreslená postava :D
Druhým velkým důvodem je vylíčení atmosféry fesťáku. Cítila jsem se, jako bych tam byla společně s postavami.

Ano, najdou se i negativa. Třeba postavy chovající se na dvanáct, přestože to mají být vysokoškoláci. Ale tohle jsem asi ochotná odpustit, protože chápu, že cílovka této knihy bude nějakých 11-14 let, takže dialogy jsou tomu přizpůsobeny. Kdyby se postavy chovaly jako skuteční vysokoškoláci, zřejmě by kniha nemohla být pro děti :D

Co se týče romancí, tak něco načteno už mám. Polibek v Palm Springs bych zařadila mezi takový lepší průměr. Četla jsem i horší (a to s vyšším hodnocením!).
U týhle knihy je důležitý si uvědomit, že je fakt pro mladší čtenáře. Takže pokud jste dospělí a hledáte knihu napěchovanou erotikou, stopro spokojení nebudete, to je asi nutný říct. Ale pokud si chcete přečíst něco milýho a zažít atmosféru kalifornského festivalu, tak směle do toho.

02.07.2023 4 z 5

Římské právo Římské právo Jaromír Kincl

Taková bible prváků na právech :D

Fajn kniha, čte se dobře, jen se mi moc nelíbí složité věty, které si člověk musí přečíst aspoň dvakrát, aby si byl jist, že to pochopil správně. Pakliže se z toho člověk chce učit, musí si udělat výpisky, jinak nemá šanci.

Taky by bylo plus, kdyby učebnice obsahovala vše potřebné na zkoušku. Odpustila bych drobné chybějící dílky, ale to, že tam není recepce?! Neodpustitelné :D

14.06.2023 4 z 5

Sedmá oběť Sedmá oběť Alan Jacobson

(SPOILER) Na začátek se asi hodí říct, že úplně čistý čtyři hvězdy to nejsou, ale tři mi zase přijdou málo, jelikož třemi jsem hodnotila knihy, které byly daleko méně povedené. Takže tak.

Začnu pozitivy. Těmi jsou jednoznačně čtivost a fakt, že čtenář je ihned vtažen do děje. Žádné zbytečné otálení a jde se rovnou na věc!
Taky cením přiblížení profilování. Pokud se člověk alespoň trochu zajímá o krimi, tak tohle prostě ocení. Autor spolupracoval na knize s profilovači fbi, takže je to autentické a velmi zajímavé.

V neposlední řadě se hodí zmínit samotný příběh. Krimi, v níž je pachatel sériový vrah, mi obvykle nesedí, protože jako čtenář už dopředu tuším, jak to všechno dopadne a žádné zvraty v příběhu nefigurují. To u Sedmé oběti neplatí. Kniha si udržuje napětí až do konce.

Co už úplně tak pozitivní nebylo, byla hlavní postava - Karen Veilová. Ze začátku mi přišla fajn, taková ženská od rány, co se sebou nenechá zametat. Záhy se z ní však stala tak trochu troska, kterou stíhá jedno neštěstí za druhé. Po chvíli tohle přestalo být uvěřitelné. Těch neštěstí prostě bylo příliš.

Taky mi přišlo, že autor měl krapet hokej v časových údajích. Někdy to nesedělo.

SPOILER

Vztah Karen a Robbyho mi též přišel těžko uvěřitelný. Chlap pozná ženskou, která si prochází rozvodem, stará se o dítě, do toho ji fakt stíhá jedna katastrofa za druhou, ale jemu to nevadí. Ji miluje a víc neřeší.
Já nevím, ale prostě ne.
Každej normální člověk by alespoň znervózněl. A v určitých případech by byl na vážkách, zda své milé může věřit natolik, aby riskoval svou práci. Ale Robby ne. On nepochybuje. Kvůli ženě, kterou zná pár dnů, dá všanc klidně svou kariéru.

Druhá věc, kterou nám potřebu zmínit, je Deacon. Přijde mi, že jeho příběh není dokončený. Hlavně, proč se choval tak, jak se choval? Chtěla bych vysvětlení.

KONEC SPOILERU

Sedmá oběť je dobrá krimi, lehce nadprůměrná. Doporučuji všem, které zajímá již zmíněné profilování.

21.05.2023 4 z 5

(SPOILER) První díl byl skvělý, ale to se bohužel nepřeneslo do toho druhého. Respektive do jeho první půlky, která je děsná. Autorce se nepovedlo navázat, vlastně to vypadá, že se první díl ani nestal, protože postavy se absolutně nikam neposunuly.
Postavy, včetně Bridget, se chovají naprosto pitomě, zvlášť mě rozčilovala Sharon, která by zasloužila občas vypleskat. Ty její moudra jsem fakt nedávala...

Pak se to ale přehoupne a je to docela jízda. Škoda jen, že ta "zábavnější" část roku je napsaná tak jako úsporně, takže třeba chybí listopad a kus prosince, což mě naštvalo.

SPOILER

První díl se mi líbil. Bláznivá Bridget a její cesta k lásce. Na konci zjistí, kdo je teda ten její "pravý" a člověk by čekal, že se uklidní. Prožila si svou třicátnickou krizi plnou chlastu, ale to je teď pryč, už se vzpamatovala a... Omyl! Druhý díl začíná tak, že se Bridget nějakým záhadným způsobem rozejde se svým vyvoleným a začne zase pít jak duha. Společně se svými kamarádkami ze sebe sype jednou debilní moudro za druhým a přitom svý neúspěchy v lásce svádí na chlapy.
Nevím, ale tohle jsem nedávala.
Prostě proč?
Za prvé to vůbec nedává smysl a zpochybňuje to ten první díl, který jako by nebyl. A za druhé, je to hrozné. Číst myšlenky lidí, kteří mají asi mozek úplně vypitej, nebo nevím.
Pak se to teda s létem zlomí a postavy se začnou chovat normálně, ale to už nepřebije ty počáteční pocity z knihy, který prostě nejsou dobrý...

Jinak po přečtení jsem alergická na následující výrazy: citový vydírání, namyšlení ženáči, singlové. Nikdy víc.

KONEC SPOILERU

U prvního dílu jsem si stěžovala, proč překladatel píše o Krvavý Mary místo bloody mary. (Můžeme být rádi, že Bridget nepije třeba Sex on the Beach nebo cool pool.) Tak tentokrát přidám stížnost na Skořici Productions. Jako vážně? To někomu přišlo jako dobrý nápad, aby hlavní hrdinka pracovala ve Skořici Productions? Ne, radši nekomentovat...

11.10.2022 3 z 5

Velké příběhy starého Orientu Velké příběhy starého Orientu Jiří Tomek

Krásná kniha, na kterou jsem v knihovně narazila úplně omylem.

Rozhodně můžu doporučit všem, které zajímají pověsti, popřípadě Blízký východ. Dětem i dospělým.
Příběhy jsou podány čtivě a srozumitelně, doplněny o nádherné ilustrace.

Škoda, že se knize nedostalo patřičné pozornosti, kterou si právem zaslouží.

20.07.2022 5 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Finbar Hawkins

Od knihy jsem nic moc neočekávala, ale i tak jsem byla zklamaná. Bohužel jedna z nejhorších knih, které jsem kdy četla. A přitom téma skvělé - čarodějnice, 17. století, Anglie... Přesto to ale nedopadlo dobře.

Největší problém je autorův styl psaní. Je to zmíněno už v předcházejících komentářích. Mělo to působit akčně, ale působilo to jen zmateně. Místy jde vidět, že se v tom ztrácel i sám autor, když některé části absolutně nedávají smysl.
Když se v ději objeví nějaká akční scéna, tak ji autor řeší zásadně pomocí přímých řečí. A to prostě fungovat nemůže.
Do toho všechny ty pitomé přezdívky...
Místy jsem opravdu netušila, která bije. Ta kniha je jeden velký zmatek, jehož význam možná chápe leda tak sám autor.

Jediné, co se mi na knize skutečně líbilo, tak byly ty ilustrace..

Jinak, pakliže toužíte přečíst si něco s tématem občanské války v Anglii, tak doporučuji knihu Kůže plná stínů. A Čarodějnici se obloukem vyhnout.

03.07.2022 1 z 5

Rodina především Rodina především Karen M. McManus

Jednoznačně nejslabší kniha od autorky.

Zápletka moc nedává smysl, z mého pohledu. Vše je postavené na tom, že matka vydědí své děti, takže nedostanou dědictví po otci. Ale takhle to nefunguje. Aby někdo mohl vydědit děti, musí u soudu prokázat objektivní příčiny. Notabene, tady nejde ani o její majetek, ale o majetek jejího manžela. Takže tak. Prostě to nedává smysl, s čímž jsem se celou knihu nemohla smířit.

Prostředím to trochu připomíná detektivky Agathy Christie. Luxusní ostrovní letovisko... To se mi líbilo.

Taky se mi líbil příběh Archera. Stal se mou nejoblíbenější postavou.
Jinak to ale byla dost bída. Kniha je hodně velký průměr. Děj se vyvíjí podle očekávání, není tam nic, co by překvapilo, žádné wow.

Váhala jsem, jestli dát dvě nebo tři hvězdy. Nakonec dávám tři, ale jen se sebezapřením.

Nakonec snad jen dodám, že pokud jste od autorky ještě nic nečetli, tak touhle knihou rozhodně nezačínejte.

26.05.2022 3 z 5

Dva tajemství neudrží Dva tajemství neudrží Karen M. McManus

(SPOILER) Co se týče téhle knihy, jsem trochu rozpačitá. Četla se dobře, to jo, ale příběh měl teda větší potenciál, škoda, že ho autorka nevyužila.

SPOILER

Začnu asi postavami. Ellery mi byla sympatická, to její nadšení pro zločiny bylo super. Škoda že nakonec se promění v ubrečenou blbku, která pronáší takový ty klišé věty o tom, jak to všichni musí překonat a bla bla bla. Tohle nebylo potřeba.

Její vztah s Malcolmem byl naprosto prvoplánový a též ne nezbytný. Respektive, jejich vztah byl v knize absolutně zbytečný. Nic nového nepřinesl, spíš to působilo otravně.

Docela by se mi líbilo, kdyby dostal více prostoru ještě někdo. Ústředními postavami byla Ellery a Malcolm, mohl se k nim přidat kupříkladu i Ezra. Bylo by to zajímavější.

KONEC SPOILERU

Jinak se mi líbil výběr prostředí - Vermont na podzim. Nádhera, co víc si přát? Možná tam těch popisů mohlo být lehce víc, ale...

Abych to shrnula, Dva tajemství neudrží je taková lehká oddychovka na víkend. Zabaví. Je to napínavé a jednoduché čtení. Ale neočekávejte od toho žádné "wow". To byste se totiž nedočkali.

12.04.2022 4 z 5