Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Už hodně let se snažím pochopit situaci mezi Izraelem a Palestinou. Ne, že bych se tím zabývala nějak intenzivně, ale čas od času, většinou v době vyhrocení situace, jsem přečetla nějaké články a snažila se pochopit, proč se to všechno děje. Pořád mi ale chyběly souvislosti, přesné historické údaje a já si kladla spoustu otázek.
Když vyšla tato kniha, hned jsem věděla, že si ji musím přečíst. A nezklamala mě. Tato kniha se nedá číst najednou jako detektivka. Je náročná a drsná, co jiného by taky člověk čekal u knihy o tomto regionu. Ale musím říct, že se mi četla skvěle a konečně jsem toho hodně o národech žijících společně a současně odděleně u břehu řeky Jordán pochopila.

30.11.2020 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

V knize se kromě detektivky prolínají i další žánry, však se to na těch 580 stran vejde. I přesto že je kniha tak obsáhlá, četla se mi dobře. Je plná záhad a já byla zvědavá na jejich rozuzlení. Jen mi přišlo, že v závěru je těch zvratů až moc, a některým jsem nedokázala uvěřit. Hlavní poučení z příběhu pro mě je, že spousta věcí může být úplně jinak, než vypadá. Pobavilo mě, že jsem knihu dočetla zrovna 30. srpna, což je nejdůležitější datum v celém příběhu.

30.08.2020 4 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

Po autorčiných detektivkách, které mi úplně nesedly, jsem zkusila tuto knihu. Rozjezd byl sice pomalejší, ale pak už to bylo psycho a já nemohla přestat číst. Asi jsem čekala více konfrontací mezi jednotlivými členy rodiny, ale i tak jsem spokojená. Zajímavý byl ten kontrast mezi poklidnou první částí a pokračováním, kdy se ten pečlivě stavěný domeček z karet hroutí. Taky se mi líbily verše, které uváděly jednotlivé části, ty byly hodně trefné.

05.06.2024 5 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Na knihu jsem se těšila, ale jsem z ní trošku rozpolcená. Ne, že by se mi četla špatně, ale asi jsem čekala něco jiného. V obou rovinách příběhu, ať už "v současnosti" v Anglii nebo po válce v Japonsku, se objevuje spousta otazníků z minulosti, ale vždy je jen něco naznačeno a čtenář si může pouze domýšlet, jak to asi bylo. Na mě bylo tentokrát těch nevyřčených informací příliš mnoho. Vůbec by mi nevadilo, kdyby kniha byla o kousek delší a objasnilo se aspoň něco. Dávám 3 a půl *.

15.01.2021 4 z 5

Tajemství karet Tajemství karet Jostein Gaarder

Úžasná kniha, která člověka donutí zamyslet se nad svým životem i celým světem.

"Tak je to se vším, i s celým světem. Dokud jsme děti, máme schopnost život kolem sebe plně prožívat. Ale pak se nám celý svět stane zvykem."
"A přitom sami jsou součástí té největší záhady. Denně se jim předkládá ten největší zázrak ze všech, ale oni ho nevidí. Největší tajemství je svět sám."

24.11.2020 5 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Je to moje druhá kniha od tohoto spisovatele a jsem opět nadšená. Autor líčí život lékaře Josefa Kaplana a příběh plyne a plyne, až uběhne 100 let přes obě světové války, španělskou chřipku, komunismus a pád železné opony. Pobyli jsme v Paříži, Alžíru a Praze. Navíc se do příběhu zamotal jistý Ernesto G. a spousta co by bylo, kdyby... K tomu všemu tanec a tango Carlose Gardela. A ten závěr, to bylo něco...

17.11.2020 5 z 5

Synové člověka Synové člověka Arnaldur Indriðason

Island mě sice fascinuje, ale tento autor mi prostě nesedl. Je to druhá a poslední kniha, kterou od něj čtu. Celý příběh mi přijde kostrbatý a závěr překombinovaný a nereálný. Kdyby se ubrala poslední zápletka, tak bych to ještě brala, ale takto jsem nepochopila, proč se to vlastně všechno dělo.

19.08.2020 2 z 5

Emma Emma Charlotte Brontë

Začátek knihy mě trochu vyděsil dlouhými popisy charakterů jednotlivých postav a to tak, že si autorka párkrát dokonce i protiřečila. Naštěstí popisovat brzy přestala a z knihy se vyklubala detektivka z 19.století. A to detektivka, která se čte velmi dobře. V závěru do sebe samozřejmě zapadlo všechno až moc dobře, ale to pro ten skvělý styl vyprávění autorce odpustím.

14.10.2021 4 z 5

Ženy a lži Ženy a lži Naďa Horáková

Kniha se nečetla špatně, pořád se něco dělo a byla jsem zvědavá, kdo je vrah. Ale všemi těmi vztahovými propletenci a intrikami mi to připadalo spíš jako román pro ženy, kam se připletl zločin. A k tomu mi děj i chování postav připadalo naivní a objevila se tam spousta nelogických situací . Všechno bylo strašně komplikované, a pak se to během chvilky vyřešilo. Všichni, kteří celou dobu mlžili, vše najednou přiznali a vysvětlili. Detektivku si představuji trošku jinak.

31.12.2020 3 z 5

Labyrintem smrti Labyrintem smrti Diana Norman

Stejně jako první díl se mi kniha četla dobře, dozvěděla jsem se nové informace o životě ve 12.století v Anglii a vlastně i v dalších částech Evropy. Jen bych stejně jako u Vykladačky smrti občas některé popisy událostí trošku zkrátila.
A upozornění pro ty, kteří by chtěli číst sérii od 2.dílu. Autorka sice lehce naznačila základní informace týkající se hlavních hrdinů, ale bohužel i trošku zmínila první případ a údaje, které bych před čtením detektivky zrovna vědět nechtěla.

25.10.2020 4 z 5

Čaj s kapkou jedu Čaj s kapkou jedu Robin Stevens

Super detektivka pro holky. Líbil se mi už první díl. Knihy kupuji neteři jako dárek, a pak už jen čekám, až ji přečte a můžu se do ní pustit já.

30.05.2020 5 z 5

Island Island Jiří Kolbaba

Kniha plná nádherných fotografií. Vyvolala ve mně vzpomínky a také pocit, že bych si dovolenou na Islandu ještě ráda někdy zopakovala.

30.05.2020 5 z 5

Valčík stromů a nebe Valčík stromů a nebe Jean-Michel Guenassia

Knihy od tohoto autora se mi prostě dobře čtou. Tato mě sice nenadchla, tak jako Vysněný život Ernesta G. a Klub nenapravitelných optimistů, ale přesto se mi příběh ukazující, jak mohly vypadat poslední dva měsíce života Vincenta Van Gogha, líbil. A závěr, ten opět nezklamal.

21.11.2020 5 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Nečetla jsem si, o čem kniha je, takže mě překvapilo, že to není klasická detektivka,ale že je to detektivka a sci-fi v jednom. Myšlenka je to zajímavá, originální, kniha se mi četla dobře, jen mi na ní něco chybělo. Něco, co mě od detektivek nemůže odtrhnout, co mě nutí číst dál, abych už konečně věděla kdo a proč. Dávám 3 a půl hvězdičky.

19.11.2020 4 z 5

Sedm hrobů a jedna zima Sedm hrobů a jedna zima Christoffer Petersen

Z knihy jsem trošku rozpolcená. Nečetla se sice špatně, ale rozjezd byl pomalejší a chvíli trvalo, než se autor dostal k případu a politickým intrikám, pak se všechno rozběhlo. Jen závěr mi přišel těžko uvěřitelný. Kladně hodnotím, že jsem se dozvěděla zajímavé informace o Grónsku.

23.06.2020 3 z 5

Pohádka o praotci Čechovi a těch dalších Pohádka o praotci Čechovi a těch dalších Lucie Seifertová

Vtipně shrnuté staré pověsti české a k tomu krásné obrázky. Doporučuji.

16.01.2021 5 z 5

Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka Richard Askwith

Výborně napsaná kniha, kde je zajímavé sledovat nejen život manželů Zátopkových, ale i vývoj naší republiky z pohledu anglického autora. U Emila obdivuji, to jak se dokázal vypořádat s tlakem, který na něj byl v době aktivní kariéry vytvořen - dostat 3 týdny na trénink s tím, že pak musí udělat světový rekord, to teda bylo něco, to si asi dnes nikdo ani neumí představit. Knihu doporučuji, jen se připravte na to, že čtení se protáhne o shlédnutí pár hodin dokumentů, které tak nějak musíte vidět na vlastní oči.

10.11.2020 4 z 5

Paní Grimmová a případ továrníka na penzi aneb Jarní případ Paní Grimmová a případ továrníka na penzi aneb Jarní případ Josef Bernard Prokop

Knihy o baronce Grimmové jsou pro mě pohodové detektivky, kde se člověk neděsí, co se hlavní postavě může stát, ale po "obyčejné" vraždě u poklidného vyšetřování čeká na to kdo a proč vraždil.

30.05.2020 4 z 5

Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola Lucie Hlavinková

Pěkná dětská kniha o přátelství a o tom, jak je důležité pomáhat lidem, kteří to potřebují. A díky kočce Fabiole se nenudily ani hlavní hrdinky ani já.

01.06.2024 5 z 5

Spisovatelé a jejich tlustospisy Spisovatelé a jejich tlustospisy Tracey Turner

Skvělá kniha. Myslela jsem si, že budu číst kapitoly postupně, ale nakonec jsem si musela dát první večer za půlkou knihy zákaz a dočíst ji až další den, ať se mi ta spousta informací neplete. Škoda, že takto nefungují hodiny literatury, myslím, že by se našla spousta nových čtenářů.

29.12.2020 5 z 5