Briv Briv komentáře u knih

Domeček pro panenky (Nora) Domeček pro panenky (Nora) Henrik Ibsen

Už pár let se snažím dohnat povinnou četbu, co bývá u maturit a přiznám se, že jsem od této útlé knížky moc nečekala. Ale jak já jsem byla překvapená. Na to, jak je toto dílo staré, je neskutečně nadčasové. Knížka mě vtáhla do děje a četla se úplně sama i když jsou zde velice těžké životní otázky. Souhlasím s Jass.

19.01.2023 5 z 5

Zubr si hledá hnízdo Zubr si hledá hnízdo Oksana Bula

* Ač jsem se na Zubra těšila, tak jsem byla docela zklamaná. Ilustrace jsou pěkné, no nemyslím si, že pro malé děti úplně vhodné. Syn zná všechny zvířata, které v knize vystupují, ale rušilo jej, že vypadají jinak - Zubr přece nevypadá jako divná brambora... Konec to nemělo žádný, tak jsme oba trochu vykuleně koukali, když jsem dočetla. Jediné, co je dobré je nápad, ale pojmout to určitě chtělo jinak.

19.01.2023 3 z 5

Moje malé příběhy Montessori: Úklid Moje malé příběhy Montessori: Úklid Éve Herrmann

* Náš čtyřletý klouček doma i docela uklízí, ale říkala jsem si, že to můžu knížkou třeba trochu podpořit. Nutno dodat, že knihy má opravdu rád, sám si je hodně prohlíží a něco si spolu čteme často i dvakrát denně.
No, když jsme si spolu začali Úklidem listovat a povídat si k tomu, tak se mě zeptal, jestli to myslím vážně, že si o uklidu!? budeme číst? Jednou jsem to tedy zvládli, ale naprosto striktně mi ji vrátil s tím, že ji mám okamžitě jít vrátit do knihovny :). Takže za něj určitě ne.
Nemyslím, že knížka je vyloženě špatná, možná vaše dítě zaujme, no třeba ilustrace mi připadaly takové mdlé.

Ježkovy voči a jiné pohádky Ježkovy voči a jiné pohádky Stanislava Reschová

Původně jsem ji chtěla přečíst společně se synem, ale začala mě tak moc bavit, že jsem si ji první přečetla sama. Tahle knížka vtipem opravdu srší, ale myslím, že náš čtyřletý kluk je na ni ještě moc malý, tak ji mám poznačenou, že si ji, až bude větší, přečteme ještě jednou spolu.

19.01.2023 5 z 5

Chrochtík a Kvikalka Chrochtík a Kvikalka Ester Stará

Na knížku jsem natrefila na webových stránkách - celé česko čte dětem. Trošku problém vidím v tom, že je v kategorii 0 - 4 roky. Myslím, že více zaujme trošku starší děti. Ponaučení z příběhu je pěkné, ale nezaujaly mě ilustrace. Věřím ale, že své čtenáře si najde.

Modrý, žlutý a červený vláček Modrý, žlutý a červený vláček Hayden McAllister

* První knížku, kterou si syn v knihovně vybral sám byla tato a velmi příjemně mě překvapila. Syn, v necelých 4 letech, miluje vlaky, takže to byla jasná volba. Dozvídáme se příběhy a dobrodružství třech mašinek. Ilustrace jsou celkem příjemné a pohádky nejsou moc dlouhé, tak akorát před spaním.

15.01.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Luxusní to je! Tentokrát se vydáváme docela dost do minulosti a vyšetřování se vleče rok, proti tomu moje četba byla trysková. Hodně mě to bavilo i když v knížce vystupuje docela dost osob a navíc se pročítáme astrologickým deníkem, kde už se to člověku může trochu začít plést (moje parketa to úplně není), ale vše do sebe skvěle zapadá a čas s knihou jsem si užívala. No, Prcino a co bude dál?

Poznej - Školka Poznej - Školka Cécile Jugla

* Měla jsem ji nachystanou pro syna než šel poprvé do školky a byl z ní nadšený. On se tedy do školky docela těšil a žádné zklamání se nedostavilo, takže nedokážu posoudit, jak moc k tomu knížka přispěla, ale je pravda, že ho úplně ho fascinovala. Pořád si v ní chtěl něco ukazovat, vyprávět si o tom, co se tam bude dít a rád si v ní "četl" i sám. Určitě doporučujeme, syn si určitě lépe představil, co a jak se bude dít a při prohlížení knížky mě napadlo mu ukázat i fotky ze školky, aby si to mohl trošku porovnat :).

Ti otravní králíci Ti otravní králíci Ciara Flood

* Nádherné ilustrace, vtipný příběh, spousta detailů i krásné poslaní - to všechno nás se synkem (necelé 4 roky) u této knížky dostalo do kolen. Bavila nás oba, hodně jsme si o ní i povídali. Syn si všímal spousty detailů, které v knížce jsou - nejraději měl malou myšku. Měli jsme to dost podobně, jak píše Litocha. krásná, pro děti přínosná a pohladí i po duši. Oba doporučujeme.

Šťastný skřítek Šťastný skřítek Petr Sís

* Na doporučení půjčuji knížku z knihovny. Našeho synka na první pohled ilustrace úplně nezaujmou a přiznávám, že to není ani můj oblíbený styl. Ale po prvním přečtení, kdy si o knížce i popovídáme, jak důležité je v životě přátelství, být mezi blízkými a dělat to, co má člověk a rád a baví ho to, pro nás kniha dostane nový rozměr a baví nás oba dva. Čteme ji ještě hodněkrát. Je to velmi laskavé čtení a je dobře, že si u takové literatury můžeme všichni uvědomit, že hnát se za bohatstvím a hmotnými věcmi z nás šťastné lidi neudělá. Často se na to v dnešním světě zapomíná, často...

13.01.2023 4 z 5

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

Tak a jsme na konci... Poslední díl mě opět hodně bavil, bylo znát, že je to vyvrcholení celé série - takže čtení bylo svižné, akční, nechyběly ani boje. Dost dobré to bylo. A podivné.

Kdybych měla hodnotit celou sérii, tak v mých očích je to určitě vydařené dílo a to i když nejsem cílová skupina. Bylo příjemné se seznámit s podivnými, nechat si vysvětlit jejich smyčky, fungování a postupně se s nimi pustit do boje proti zlu. Perfektním kořením byly fotografie, které velmi pomáhaly podnítit lidskou zvědavost. Určitě bych chtěla znát historii těch fotek - třeba bychom objevili nějaké jiné (další) podivné příběhy nebo životy.

13.01.2023 5 z 5

Šťastně dojeď, dlouhý vláčku Šťastně dojeď, dlouhý vláčku Josef Hiršal

* Náš syn miluje vláčky (i všechny jiné dopravní prostředky), takže bylo jasné že i na tuto knížku přijde řada. Oba nás čtení hodně bavilo, básničky se pěkně rýmovaly z čehož mám obzvlášť radost hlavně já, protože to opravdu není standard. Ilustrace jsou velmi povedené, syn byl velmi překvapený, co se kdysi všechno vlakem převáženo. Miluje žirafy, takže vagón s ní byl top. Oba jsme si to užili. Hodnotíme 5* a doporučujeme.

13.01.2023 5 z 5

Ema ve školce Ema ve školce Gunilla Wolde

* Půjčovala jsem ji pro našeho synka s jeho nástupem do školky a měla úspěch. Zajímaly ho různé události ze školky a bavili jsme se, i jak řešit různé situace. Syn má od začátku školku rád, takže na něj knížka možná měla pozitivní vliv.
Ovšem největší úspěch měla Ema u doktora, protože syn miluje naši lékárničku a pořád zkoumá, co se s k čemu používá. Rozhodně Emě na rozbitou hlavu doporučoval hned dezinfekci:). Knížka je celkem jednoduchá, ale v tom tkví její kouzlo.

12.01.2023 5 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

I když už je střední škola dávno za mnou, tak se snažím přečíst si knihy z povinné četby a teď přišla na řadu tato. Jak jsem tušila poezie není nic pro mě a ani teď se to nezměnilo. Nevadí, jsem ráda, že jsem ji četla, ale hlubší hodnocení přenechám jiným.

12.01.2023 3 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Už se u mě stalo tradicí, že na advent čtu něco od Kinga a to si říkám, že vánoční čas se budu věnovat jen oddechové literatuře :). No letos, jsem tomu šla naproti a rovnou o nějaký tip poprosila kamarádku, která toho má načteno mnohem víc a doporučila mi Pavučinu snů - konečně sněhová vánice na Vánoce :)
Maximálně mě dostalo, jak mistrně dokáže King proplést osudy a myšlenky lidí (i mimozemšťanů). Kniha je místy nechutná, ale tak to má King rád. Asi na mě měl vliv ten vánoční čas, ale až mě dojala láska 4 obyčejných kluků k Dudditsovi.

11.01.2023 5 z 5

Kozí knížka Kozí knížka Tereza Říčanová

* K přečtení této knížky mě inspirovala webová stránka - Celé Česko čte dětem - mají ji v sekci 0 - 4 roky (kterou postupně pročítáme). Našemu synovi se moc nelíbily ilustrace a kniha jej až tak nezaujala. Myslím, že je to tím, že žijeme na vesnici a s dost zvířaty a jejich způsobem života se už setkal. Smyslem knihy je zřejmě dětem přiblížit, co obnáší chov kozy, ale nemyslím si, že je to pojato za nejlepší konec. Jestli nějaké dítě neví nic moc o domácích zvířatech, tak po této knížce může být trochu v šoku.
Nevadí mi to, že kůzle zabijí, protože je lepší dětem vysvětlit, že takto získané maso je určitě vhodnější než z velkochovů, ale určitě to chce ze strany rodiče nějaké dovysvětlení.

11.01.2023 3 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Po předešlém dílu, to zase nabralo na obrátkách, ale i tak mi připadá, že do žádného dalšího dílu nebudu nikdy tak "zažraná", jako do prvního, kdy jsem se seznamovala s celým jejich světem. I tak jsem se ale bavila, rozhodně to bylo svižné a konec docela hustý. Jsem zvědavá na další díl.

11.01.2023 5 z 5

První den ve školce První den ve školce Chiara Piroddi

Knížku jsem původně půjčovala pro synka s jeho nástupem do školky a říkala jsem si, že si ji první prolistuji, než si ji společně přečteme.
Celkem nepříjemně mě překvapila ponurá nálada z ilustrací a klid mi tedy rozhodně nepřivodila, spíš jsem měla pocit, že dítě, které školku vnímá pozitivně si z knížky odnese negativní zkušenost. Je spousta jiné, mnohem lepší literatury s tímto tématem. Nezachránily to ani rady psychoterapeutky. Nedoporučuji.

10.01.2023 2 z 5

Prázdniny s Oskarem Prázdniny s Oskarem Eva Maceková

* Zajímavá knížka, půjčovala jsem ji z knihovny na doporučení a synka v necelých 4 letech docela bavila i zajímala. Na rozdíl ode mě se mu hodně líbily ilustrace, ale úkoly jsme si užili oba dva. Myslím, že je spíše pro starší děti, ale nevadí, jsem ráda za tip.

10.01.2023 4 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Ač toto není typ literatury, který bych nějak často vyhledávala, tak občas potřebuji oddechové čtení a v tom případě si ráda vyberu knížky od od spisovatelky Moyes.
Překvapivě rychle jsem se začetla a prostě potřebovala co nejdřív vědět, jak to s Jess a Edem dopadne, co ta matematická soutěž a vše ostatní o jejich životech i jejich blízkých.
Zajímavá kniha, která je o obyčejných životech a i když dost situací vypadá velmi beznadějně, tak na nás dýchá laskavost, víra, odhodlání a síla to nevzdávat.

10.01.2023 5 z 5