brcalovezelena brcalovezelena komentáře u knih

Ten, co kráčí se Smrtí Ten, co kráčí se Smrtí Barb Rýdl

Autorka umí krásně ilustrovat, bohužel neumí moc psát. Vzhledem ke zdejšímu hodnocení jsem se na knihu těšila, ale přišlo zklamání. Zdlouhavé a nudné vysvětlování nadpřirozeného světa, přičemž řada vzorců se neustále opakuje (zlaté či stříbrné kruhy se symboly, kam se člověk podívá, a na větu "je to trochu složitější" jsem měla alergii už v půlce knihy). Styl vyprávění hodně explicitní, bez přirovnání, metafor či nějakého zajímavého použití jazyka (popis toho, jak zrovna Smrt vypadá a co má oblečené, vypadal jak DÚ na téma "Popis" ve čtvrté třídě, což vzhledem k tomu, že Smrt své vzezření mění každý den, bylo časem také docela otravné). Naprosto nulové napětí, samotná zápletka by se dala shrnout v pár větách. Jednu hvězdičku dávám za ilustrace, které jsou opravdu krásné, a druhou za to jediné, co podle mě v knize funguje, a to je chemie a humor mezi hlavními dvěma protagonisty.

19.09.2023 2 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Hodně slabá kniha na toto téma, největší pozitivum je originální zaměření na problematiku cikánů v Osvětimi. Četla jsem těsně po skvělé Mischling od Affinity Konar a v tom srovnání působí Osvětimská ukolébavka skutečně spíš jako pohádka na dobrou noc pro malé děti. Velmi jednoduchý sloh (a přesto sem tam nějaká věta nedává smysl), ploché postavy, slabé vyprávění a příběh Osvětimi smrsknutý do neustálého opakování, že se tam umírá a že vězni byli pro nacisty pouhá zvířata/hmyz/čísla (a to jako vážně snad na každé páté straně). Hlavní protagonistka je navíc do pozice hrdinky násilně tlačena svými neustálými oduševnělými promluvami, které působí naprosto nereálně. Vzhledem k otázkám k diskusi zařazeným na konci knihy však předpokládám, že kniha (asi?) je zamýšlena spíše jako první seznámení s otázkou koncentračních táborů pro náctileté - takto snad může fungovat. Pro mě však zklamání.

11.08.2021 2 z 5