Branislav230 Branislav230 komentáře u knih

Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch Pavel Vilikovský

(SPOILER) Vilikovský je typickým predstaviteľom modernosti. Je rovnako ako i moderné umenie prekvapivý, až šokujúci a zároveň odporný. Na jednej strane vás očarí sviežou formou písania, nápaditým opisom fádnej situácie na autobusovej stanici vo Vrábľoch, kde, budem parafrázovať, "mladé dievča skrývajúce sa pred nezhmotneným dažďom vidí v autobusoch všetkých mňou ale chcela by vidieť radšej seby", a vzápätí vykoná ten najhnusnejší zločin s nesmiernou ľahostajnosťou, čo je však horšie ako by ho spáchal chladnokrvne.
Zároveň treba dodať, že poviedka žiadny dej nemá, nejde v nej o nič, je len umne, občas šikovne a inokedy nudne spísanými myšlienkami a spomienkami.
Po tejto knihe som siahol pretože o nej básnili v podcaste Knižnej Revue Mila Haugová a Peter Darovec ako o jednej z troch slovenských najlepších kníh všetkých čias, ktoré by si chceli zobrať na opustený ostrov. Ale nemalo ma to prekvapiť, keď popri Vilikovskom je v zozname top diel aj Peter Pišťanek.

22.03.2023 1 z 5