borufka borufka komentáře u knih

Služebník temného boha Služebník temného boha John Brown

Opravdu oceňuji skutečnost, že nic není černobílé, ti, kteří mají být podle očekávání ti dobří, mají svá temná tajemství, a ti, kteří jsou rasou, pozicí, původem odsouzeni být "ti špatní" dokážou udělat správnou věc... Kniha se mi líbila, jak motivem, dějem, tak stylem psaní. Pro mě docela povedená YA kniha.

15.09.2023 4 z 5

Šaty chodicí, Každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku Šaty chodicí, Každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku Milena Hajná

Přestože je kniha navýsost odborným dílem, je překvapivě čtivá i pro poučeného laika, a myslím, že z odborné literatury, kterou jsem s ohledem na svůj koníček probírala, mi dala zatím nejvíc.

15.09.2023 5 z 5

Sůl pradávných slz Sůl pradávných slz Brian M. Talgo

Ta poslední hvězda, kterou jsem nedala, je za to, že Magnus na konci neoslovil Julii jako Astrid :-)... Velmi se mi líbily části z minulosti, zajímavý nástin toho, co se mohlo s grónskými Vikingy stát. A také oceňuji, že autoři nenechali nikoho, aby se hrabal ve svých problémech moc dlouho. Nejsou z toho žádné okousané nehty a napětí až k zbláznění, jak to všechno dopadne. Naopak, všechno běží docela svižně (trochu se mi chce říct, že jako knarr po vlnách :-)). Není to psychologický román, není to historický román, je to milý příběh o tom, že se se svým životem dá něco dělat, když chceme a když v případě potřeby přijmeme pomoc... A k uvěřitelnosti postav či situací? Kdybych byla autorkou loga firmy, tak bych si na domnělého "plagiátora" také pěkně došlápla :-).

Lughovo kopí Lughovo kopí Ari Marmell

Když jsem se začetla, napadlo mě "trochu Aaronovitche, trochu Mazaného Filipa..." :-), někde na 80. stránce jsem našla v levných knihách první díl, takže jsem v klidu odložila a vrátila se poslušně až po přečtení Žhavého olova... Ledacos se tím osvětlilo :-). Přiznávám, není to něco, z čeho bych si sedla na zadek, ale spíš takové čtení do vlaku, u kterého se občas můžete i nahlas zasmát, a to mám ráda.

Magdeburská svatba Magdeburská svatba Gertruda von Le Fort

Četla jsem krátce po Trnové koruně, hodně na mne zapůsobilo, jak vlastně nicotný byl sám člověk v soukolí, jakou moc mělo náboženství, a jak bylo vlastně nakonec jedno, jakým způsobem v Boha věříte, protože když se do dala do pohybu moc, ať už světská nebo církevní, bylo jí jedno, přes co a přes koho se převalí. Těžká doba. Stará kniha, těžké čtení, není to pro obecného čtenáře, ale jako oživení suchých fakt z dějepisu by mohlo oslovit i člověka, kterého se náboženství nedotýká.

05.12.2022 4 z 5

Bitva o Salajak Bitva o Salajak Johan Theorin

Obálka knihy básní o skvělém autorovi, já její nadšení nesdílím. Nesedla mi už Skrýš, ale mám ráda historii a fantasy, myslela jsem, že tato kniha bude jiná. Byla. Pro mne k horšímu. Krátké kapitolky, těžko vysledovatelné souvislosti, na něco se těšíte, aby se to pak jen mihlo, něco jen problikne, aby pak mělo velký význam. Má-li to být první kniha v sérii, spoustu mi toho chybí. Je to středověk nebo fantasijní svět? Vztahy mezi vittry a elfy? Proč Hasveros Visman varoval před Gabrielem? ... prostě v té knize je od všechno kus, ale dohromady nic. Zklamání.

25.11.2022 2 z 5

Gambit Ivanhoe Gambit Ivanhoe Simon Hawke

Ta jedna hvězda za to, že je to knížka přesně na cestu vlakem do práce a z práce. Ale jinak mě to moc nebavilo, zkoušela jsem ještě další díly Časoválek, ale dojem se nezlepšil. Člověk zná ta původní "díla", vzhledem ke svému koníčku znám dějiny i trochu nad rámec středoškolského dějepisu, ale pan Hawke mě nazaujal, nepřesvědčil.

30.10.2022 1 z 5

Atentátnik Atentátnik Liza Marklund

Úplně nesdílím nadšení davů pro současnou severskou krimi, a ani Annika tento můj názor nezmění. Kniha mohla být kratší, nudila jsem se. Zlatí kluci z Kungsholmské ulice...

13.08.2022 3 z 5

Trix Solier - Čarodějův učeň Trix Solier - Čarodějův učeň Sergej Lukjaněnko

Přesto, že je knížka určena spíš mým pitomkům, pardon, potomkům, tak jsem se dobře bavila. Moc se mi líbil nápad s vyčerpáváním kouzel... jo jo, nic není věčné a nic není zadarmo...

12.08.2022 5 z 5

Jak zabít svého šéfa Jak zabít svého šéfa Shane Kuhn

Začátek dobrý, jen žádné velké překvapení - jaksi, když tuto knihu čtete, tak je jasné, že jsem vše přežil... A konec zase na mě překombinovaný. Při čtení jsem se pobavila, ale knížka jde do bazaru, podruhé jí číst nebudu.

Spousta času na smrt Spousta času na smrt Petr Heteša

Chytrá, šikovný, silná a ... Greg :-D Střílečky super, útěky super, svět počítače "zevnitř" super, ale ty dialogy - jako kdyby to psal někdo jiný, někdo kdo zná jazyk jen ze slovníku nebo z novin... Když mě knížka baví, představuji si ty jednotlivé scény jako ve filmu včetně dialogů, a tady mi běží před očima scéna, ale slova úplně jiná. Ale zase je to takové správně klukovsky ulítlé, a já jsem fakt zvědavá, jakou paseku v Cybrainu Greg ještě stihne napáchat, takže jdu na další díly.

Hon na lovce Hon na lovce George R. R. Martin

Zajímavý příběh, propracovaný svět, přitom jednoduše a pochopitelně popsaný, ale jak už jsem kdysi někde četla - nebuďte příliš dlouho sami v sobě, mohli byste se dostat do špatné společnosti. Ta cesta do hlubin Ramonovi duše mi moc neseděla. A upřímně, posledních cca 30 stránek jsem musela přečíst dvakrát, protože po dvou dnech jsem si z nich nic nepamatovala. Ale celkově jsem ráda, že je stále k nalezení a k přečtení zajímavá tak nějak čistá sci-fi.

Doktůrek Doktůrek Georges Simenon

Od třetí povídky mi bylo doktůrka líto, toho alkoholu, co musel spotřebovat, aby bylo jeho pátrání úspěšné :-)... takhle se obětovat pro blaho jiných :-). Úsměvné, svižné, na proložení mezi náročnější "maigretovky" výborné.

03.05.2022 4 z 5

Břeh temné vody Břeh temné vody Joe R. Lansdale

Opravdu škoda nezkorigovaného překladu, mohla to být celkem slušná "young adult" knížka, kterou bych ocenila i jako dospělá, ale mne ty chyby tahají za oči.

03.05.2022 3 z 5