borsalino_csfd borsalino_csfd komentáře u knih

Ročník jedenadvacet Ročník jedenadvacet Karel Ptáčník

Knížka těžká svým obsahem o nuceně nasazených, kteří se snažili jen přežít, ale také o přijímání ran v podobě ztrát kamarádů, drobných jistot a běžných věcí, které běžně lidé mají. Ale v knize je také naděje, která všechny drží při životě.

16.08.2020 3 z 5

Nulté číslo Nulté číslo Umberto Eco

Mé první setkání. Asi jsem to vzal za špatný konec. Pořád jsem čekal, co bude. Překonal jsem nekonečné fabulace a čekal jsem, co bude. A nebylo nic.

13.07.2019 1 z 5

Záhada Wallenberg: Zmizel zachránce maďarských Židů v sovětském gulagu? Záhada Wallenberg: Zmizel zachránce maďarských Židů v sovětském gulagu? Rudolf Ströbinger

Na případu Raoula Wallenberga je zřejmé, že pro Ruskáky nemá lidský život valnou cenu, nedá se jim věřit a když už je u něčeho chytí za ruku, tak i tak zatloukají. Svět byl závěrem války definitivně v rozvratu, čehož využilo NKVD a SMERŠ vedené vrahouny jako Abakumov či Berija a unášelo lidi jako na běžícím pásu do Ruska do nejhrubších lágrů. Co na tom, že šlo o vyslance nebo legační rady. Stačilo Wallenberga obvinit ze špionáže kvůli kontaktům s velením nacistů, maďarských nacistů, Horthym, zástupci západních zemí, USA... Co na tom, že tyto účelové kontakty Wallenberg udržoval proto, aby mohl zachránit tisíce lidí od holocaustu.
První dvě kapitoly jsou poměrně dost zajímavé, včetně stálých ruských variací na téma, kde je/byl Wallenberg, ať už v Kremlu seděl kdokoli. Poslední připomíná přehlídku různých konspirací, a to mě moc nebavilo. Třeba se jednou pootevřou ruské archivy a dozvíme se pravdu, ale snad ne zase tu ruskou...

14.05.2018 3 z 5

Plavání Plavání Terry Laughlin

Učím se plavat, proto čerpám informace jako houba, a tato knížka mi jich dodala docela dost. Zásadní je vůbec význam slova "plavání", které neznamená lítý souboj s vodou, bitvu o přežití s vypětím všech sil, cachtání v aquaparku, debatní krkolamy alá paní Radová či získání pocitu vítězství, že jsem se dostal na druhou stranu bazénu a neutopil se. Nicméně aplikace písmenek v bazénu je trochu těžší disciplína.

29.04.2018 4 z 5

Stalo se v Adventu Stalo se v Adventu Rudolf Ströbinger

Čtivě podaný příběh, který je zasazený mezi roky 1948 až 1968, v průběhu kterých se dělnická třída rozhodla vypořádat s katolickou církví a nahradit ji novou komunistickou ideologií. Příběh začíná převzetím moci, Číhošťským zázrakem a vraždou Josefa Toufara, přes propagandu, obviňováním duchovenstva a nucení ke spolupráci, až po Pražské jaro a následnou okupaci ruskými tanky. Nejde o dokument, ale o příběh, využívající historické události.

29.04.2018 4 z 5

Nikdo není vinen? Nikdo není vinen? Eduard Fiker

Dramatický životní pád Ivana Kuska, který jej dovede až na úplné dno společnosti, kde najednou zjišťuje, že zde lidé žijí a přežívají úplně jinak. Plíživě a účelově živená nenávist vůči svému švagrovi jej postupně zaboří až po kolena do bahna, a která vyvrcholí pokusem o krádež. Jenže během toho dojde také k vraždě, což v Ivanovi probudí zbytky dobra a postupně se začne odpoutávat ode dna. Na straně zákona nemohl být nikdo jiný, než inspektor Čadek (13. Revír). Knížku jsem přečetl na dva zátahy :)

20.08.2017 5 z 5

Paní z Šedivého domu Paní z Šedivého domu Eduard Fiker

Tak to mě příliš neoslovilo, ale když o tom tak přemýšlím, tak spíše forma než obsah. Příběh sám je dobrý a v celku věrohodný, postavy uvěřitelné a detektivové vyvozující v celku logické závěry (i když bych je rád viděl osm a půl hodiny na pramičce...), ale nějak mi to nesedlo.

16.07.2017 3 z 5

Zinková cesta Zinková cesta Eduard Fiker

Velmi čtivý a propletený kriminální příběh o tvrdohlavém detektivovi Čadkovi, který trpělivě, až skoro úporně rozmotává zločin vraždy. První dvě třetiny knihy příběh stále více zamotávají, vášnivá Fróny vodí Čadka za nos a pražská galerka se také nepřetrhne. V závěrečné části Čadek přebírá iniciativu a kniha rázem nabírá závratné tempo, které nedovolí knížku ani na chvilku odložit. Závěrečné odhalení zločinu je strhující. Film "13. revír" je hodně věrný literární předloze.

16.07.2017 5 z 5

Operace Eichmann - Co se skutečně událo Operace Eichmann - Co se skutečně událo Zvi Aharoni

Zajímavý pohled zase z jiné strany, většinu jsem toho znal od Isera Harela, dějin Mossadu a jiných knih. Docela mě zaujal závěr, kdy se agenti po letech setkali s Eichmannovým nejmladším synem, který se upřímně distancoval od aktivit svého otce. Ale i tak to muselo být zajímavé setkání. Knížka rozhodně stojí za přečtení.

17.04.2017 4 z 5

U2 sa nevracia U2 sa nevracia Ladislav Mňačko

100% propaganda, která se v podstatě nedá číst. Asi Mňačka soudruzi pochválili, ale ti už se k tomu dnes nehlásí a tohle poplatné dílko právem upadlo v zapomnění.

23.02.2017 1 z 5

Kapitán mi vyprávěl Kapitán mi vyprávěl Ladislav Mňačko

Lehce propagandistické dílko s reálným základem povodní v roce 1965. Chce to brát s nadhledem, ale základní otázka zůstává - kde jsme udělali chybu? Je zjevné, že stranické sekretariáty, sjezdy, schůze, konference a kongresy jsou jen přehlídkou slov a frází, a realisticky se startuje až když teče do bot.

22.02.2017 3 z 5

Marxova ulice Marxova ulice Ladislav Mňačko

Trochu pozapomenutá knížka, jezdoznačně poznamenaná datem svého vzniku. Nicméně když jsem jizačal číst, měl jsem moc příjemný pocit. Mňačko se vracel do svých klukovských let a jednoduše popisoval to, co se dělo okolo. Bohužel záhy, asi s povídkou Starší bratr, do řádků leze socialistická ideologie, podaná vemi účelově a jednostraně, takže to vypadá, že si každý den ráno četníci z dlouhé chvíle řekli "Co budeme dnes dělat? Inu, půjdme zmlátit pár dělníků." A pak už se tento či další omílané motivy jen opakují (buržoasie, vykořisťování, střílení do dělníků aj.). V roce 1958 již probíhaly politické rehabilitace, protože se Stalin a Gottwald už pár let v pekle vařili v kotlích, přesto doba byla ještě hodně tuhá a kniha jednoduše jede v tomto schématu. Ale na druhou stranu je v některých momentech až mile poetická. Jsem rád, že jsem si ji přečetl. Asi proto, že vznikla z iniciality autora a ne na politickou objednávku nějakého politického pohlavára.

12.12.2016 3 z 5

Stopa vede k Renému Stopa vede k Renému Rudolf Ströbinger

Ucelená kniha o našem významném agentovi před a v první polovině druhé světové války Paulu Thümmelovi, než byl v březnu 1942 definitivně zatčen. Jeho osobní motivace i jeho konec jsou dost mlhavé, což podporuje dosti konspirativní závěr knihy. Myslím, že by si téma zasloužilo lepší zpracování s novými informacemi z archivů. Ale jako základ kniha zafungovala dobře.

19.11.2016 3 z 5

Kde život náš je v půli se svou poutí Kde život náš je v půli se svou poutí Josef Jedlička

Spíše filozofický pohled na éru padesátých let, kdy se překotně budovalo, ať to mělo smysl nebo ne. Opožděné reportáže od Mňačka jsou syrovější a konkrétnější.

31.08.2016 4 z 5

Velký případ Velký případ Jean Laborde

Kniha v duchu pravdivých a kritických sedmdesátých let. Styl mi sice vysloveně nesedl, ale obsah ano, a ten považuji za zásadní. Myslím, že je škoda, že film nebyl přetaven na filmové plátno, mohlo by to být opravdu dost zajímavé.

22.03.2014 4 z 5

Můj život letce Můj život letce Ernst Udet

Upřímná zpověď jednoho z nejtalentovanějších letců dvacátého století, kterého láska k letadlům nakonec stála život, ale jinak, než myslíte... http://www.csfd.cz/tvurce/107925-ernst-udet/

17.02.2014 5 z 5

Sbohem pane komisaři Sbohem pane komisaři Raf Vallet

Rychle ubíhající detektivka, která je současně obžalobou prorůstání politiky do státní sféry. Kniha byla předlohou pro film Nelítostný souboj - http://www.csfd.cz/film/32547-nelitostny-souboj/, byť jen velmi volně .-)

17.02.2014 4 z 5