Boogie007 Boogie007 komentáře u knih

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Fan Vavřincová (p)

Úžasně vtipné čtení, které se dočkalo neméně úžasného televizního zpracování.

17.08.2019 5 z 5

Na Hradčanech Na Hradčanech Jiří Anderle

Knížka, která rozvíjí autorovo vzpomínání, které probíhalo po rozhlasových vlnách. Mistr Anderle je především malíř, však je kniha doplněna spoustou jeho kreseb, a tak skvěle dokáže do nejmenší podrobnosti nám popsat místa, lidi, události tak, že je před sebou vidíte, stáváte se přímými účastníky. Je to nádherné, klidné, vtipné čtení a dívání. Pokud jeho pořad posloucháte, tak získáte i takovou třešničku na dortu a nad knihou vám bude v hlavě současně znít i autorův hlas.

18.06.2019 5 z 5

Parabible Parabible Alexandr Flek

Nadšení, které se nezmenšuje ... znáte to, jak na něco nahlížíte léta a léta a najednou stačí slovo, věta, aby se oči doširoka otevřely a udiveně zíráte, co jste celou tu dobu vlastně měli před sebou.

12.05.2019 5 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Moc se mi nechtělo rozloučit s hrdiny této série. Ale těch ran, bolesti, smrti, krve a zla, to už na člověka muselo být moc :-).

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Cítíte strach, znechucení z takové brutality, ale nemůžete si pomoct a hltáte jednu stránku za druhou.

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Drsné, nepředvídavé, ale tak struhující.

Zločin na stříbrném plátně Zločin na stříbrném plátně Vilém Křížek

Jako i u předcházejících dvou knih nám i tentokrát autor naservíruje prostředí a období se vším všudy, tedy, přímo nás do něj přenese. Mohli jsme nasávat vůně divadelního zákulisí, osahat si samet opony a postát na divadelních prknech. Tentokrát stojíme na počátcích filmového kouzlení, v době, kdy se pohyblivé obrázky rozmluvily, kdy přestal být filmový průmysl záležitostí pouhých několika "šílenců".

11.02.2021 4 z 5

Děti chovatelů slonů Děti chovatelů slonů Peter Høeg

Moc mě mrzí, že jsem se knize nemohla častěji věnovat. Přeci jen po pauzách mezi čtením se hůř začítalo a vznikal zmatek mezi hravými, ale ne moc pamatovatelnými jmény. Ke knize nemůžete přistupovat jako k běžné beletrii. Moc nepřemýšlet, proč se to a to děje, nechat se unášet dějem a čas od času na sebe nechat zapůsobit nějaký ten citát. Je to s ní tak trochu jako s dítětem, které vás udivuje myšlenkovými pochody, nechápete, jak k něčemu takovému mohlo dojít, ale ta bezprostřednost a neobvyklý pohled vás dostane.

16.01.2020 4 z 5

Byl to můj osud. Na přeskáčku II. Byl to můj osud. Na přeskáčku II. Vlasta Chramostová

Začala jsem druhým dílem, na který jsem se těšila s tím, že mě seznámí, jaký měla VCH pohled a pocit z dění po revoluci. Upřímně mě překvapila forma, kterou autorka píše. Není to obvyklý styl, ale naprosto unikátní psaní. Moc jsem si to užívala. Přiznávám, že mě docela často chytla depka, když jsem četla o osobní statečnosti a když jsem to přirovnávala sama k sobě.

09.11.2019 5 z 5

Susanin efekt Susanin efekt Peter Høeg

Jestli mě před léty hned napoprvé chytl "Cit slečny Smilly", tak to nebylo jiné ani tentokrát. Měla jsem trochu strach, z komentářů jsem vyčetla, že existují dva tábory. Jeden, který knihu hltá, druhý, který by knize přisoudil tak akorát funkci podložky pod kývající se stůl. Mě už od prvních stránek pohltila atmosféra a tempo, u kterého se nestihnete nudit. Jsou zde věci, které by mě u někoho jiného donutily knihu odložit, ale tady to jaksi patří k věci. Není to proto, aby čtenáře šokovaly, ale jen popisují ... prostě to tak u obyvatel Skandinávie je.

12.10.2019 5 z 5

Oheň a bič Oheň a bič Dick Francis (p)

Francisův model hlavního hrdiny je vytvořen tak, abychom se s ním bez problémů ztotožnili. Nemluvím o tom, že jde většinou o sympatického, chytrého, správného chlapa, ale také o člověka, který prochází vnitřním bojem a v určitém okamžiku se musí rozhodnout pro správnou věc, která si říká o pořádnou dávku statečnosti. Nebýt toho, tak zbude jen veliká pachuť z toho, co jsou někteří schopni provádět pro peníze.

24.03.2019 4 z 5

České pohádky České pohádky Jan Drda

Jako asi v mnoha jiných oblastech, tak i v tomto případě jsem si uvědomila, jak moc se změnil můj pohled, tady na pohádky, během času. Zmizelo to dětské nadšení z toho, že dobré musí vždycky zvítězit, padouch tvrdě narazí a chudák ke štěstí přijde. Ale teď si trochu s hořkostí říkám, že takový řád je jen přání. Právě ti chudáci si vymýšleli pohádky, kde se vyrovnávali s tím, jak zle se jim žilo. Ukrajovali si tak část svého trápení a dali světu najevo, že tak by to přeci mělo být.

20.03.2019 5 z 5

Sonety / The Sonnets (dvojjazyčná kniha) Sonety / The Sonnets (dvojjazyčná kniha) William Shakespeare

Sonety, tedy přednáškou o nich přímo z úst pana Hilského, začal můj veliký zájem o dílo W. Shakespeara. Výklady, úvodní texty, ... kterými M. Hilský své překlady doplnil (a to jak v angličtině, tak i češtině) mi otevřely cesty k porozumění Shakespearových děl. Je mi úplně jedno, komu jsou verše věnované nebo zda stojí za všemi sonety pouze Shakespearova osoba, ale slova ke mě promlouvají, komentují stálé pravdy a tím mě udivují, nechám se nést krásou veršů ... jak samotného Shakespeare, tak i M. Hilského.

12.03.2019

Nechtěli jsme na moře Nechtěli jsme na moře Arthur Ransome

Ach, mít tak trochu povědomí o lodích a plachtění. Takhle je pro mě popis jakékoliv akce jen španělskou vesnicí. Suchozemec si ani neumí představit, jakému herkulovskému úkolu se děti Walkerovi postavily, když vypluly v mlze, noci a dešti na moře.

22.02.2019 4 z 5

Zamrzlá loď kapitána Flinta Zamrzlá loď kapitána Flinta Arthur Ransome

V této knize rozšířil A. Ransome skupinku Amazonek a Vlaštovek o Dicka - vědce a Dorotku - spisovatelku. Jsou zimní prázdniny a děti s napětí čekají na zamrznutí jezera. Nedočkaly by se, nebýt nemoci kapitánky Nancy. Tak se jim prodloužily prázdniny, byly uvrženi do "karantény", ale ani to jim nezabránilo ve velkolepém plánu - cestě k pólu.

20.02.2019 5 z 5

Piknik a jiné pohromy Piknik a jiné pohromy Gerald Durrell

Piknik v sobě mísí skutečné události a samotnou autorovu fantazii. Přidávám varování - poslední povídku raději nečtěte v objetí nočních hodin :-).

20.02.2019 5 z 5

Hra na fanty Hra na fanty Dick Francis (p)

U Francise mám ráda, že nepíše "pouhé" detektivky s drsnými hrdiny, ale dává do nich i city a předkládá i hrdiny se šrámy, obavami, takové, kteří nejsou supermani na první pohled, ale udělá je z nich situace, a to jak se k ní postaví.

11.02.2021 4 z 5

Nervy Nervy Dick Francis (p)

Příjemné, napínavé čtení - vše, co lze od Mr. Francise očekávat.

11.02.2021 5 z 5

Cena krve Cena krve Dick Francis (p)

Dobře popsaný boj hlavního hrdiny s depresí, naštěstí zvládnutou do té míry, že se může věnovat pátrání. Na závěr jsem musela zamáčknout slzu ...

16.01.2020 5 z 5

Incident s dragouny Incident s dragouny Vilém Křížek

Byla jsem hodně natěšená (z předchozí četby), ne moc spokojená (z formátu e-knihy. Není nad normální knihu či jen, v tomto případě, sešitek. Po tištěném formátu bych hmátla rychleji, takhle jsem otálela) a trochu rozpačitá (z délky textu a absence nějakých záchytných bodů, které by i čtenáře, tedy i mě, trochu navedly k pachateli. A já si pak řekla jó, tak tohle jsem přehlédla). Ale nechyběly plusové hodnoty - historické souvislosti.

24.10.2019 4 z 5