bleska bleska komentáře u knih

Noc zpovědníka Noc zpovědníka Tomáš Halík

Tato kniha se zařadila mezi tituly, ke kterým se budu určitě vracet. Tak jako se měním já, budou se měnit i myšlenky, které mě příště osloví. Velmi inspirativní. Křesťanská spiritualita rozebíraná z různých pohledů. Ponoření se do hlubin víry.

03.05.2011 5 z 5

Místo, na němž stojíš, je posvátná země Místo, na němž stojíš, je posvátná země Marek Vácha

"Etika je podle Aristotela umění žít."

Tak začíná úvod této knihy. Klademe si otázku, co je to umění žít? Nebo nás tato otázka dostihne až v podobě depresí, různých závislostí a psychosomatických nemocí?
Nejrozšířenější nemocí civilizovaného člověka je asi nemocná duše.

"Tím nejdůležitějším v životě křesťana je vztah k Bohu, vyklonění se k transcendentnu, a za druhé pak odpověď na existenciální otázky člověka: Kdo jsem, kam jdu, jaký je smysl věcí a života. Teprve za třetí přichází na řadu křesťanská etika, která ovšem vždy vychází ze vztahu k Bohu. Velmi poučným příběhem je setkání Ježíše se samařskou ženou: po dlouhém rozhovoru o víře, poznání Božího daru, žízni tělesné a duchovní se ukazuje, že žena žije velmi problematickým životem a že Ježíš to ví. Víra, vztah je pro Krista vždy podstatnější než cnostný život, a kolem zakladatele křesťanství bude vždy plno mravně diskutabilních celníků, prostitutek a jiných hříšníků. Konec konců apoštolové byli sbírkou lidských selhání a pochybení, hádající se, kdo z nich je největší, usínající a utíkající, když o něco šlo. Petr, který v rozhodujících chvílích pravidelně selže. Nazývat Petra Skálou se v dalším průběhu evangelií jeví jako trpká ironie. A přece na těchto neučených a prostých mužích, váhajících, nechápajících a bojících se budou založeny nové dějiny Evropy."

27.04.2011 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

"Dobrý den," řekl malý princ.
"Dobrý den," řekla květina.
"Kde jsou lidé"? Zeptal se zdvořile malý princ.
Květina viděla jednoho dne přejít nějakou karavanu:
"Lidé? Je jich myslím šest nebo sedm, je tomu již mnoho let, co jsem je spatřila.
Kdo ví, kde asi jsou. Vítr jimi povívá. Nemají kořeny a to jim velice vadí."

13.04.2011

Prolínání světů Prolínání světů Tomáš Halík

Hlavní světová náboženství pohledem Tomáše Halíka. Žádné vědecky podané neživé a nezáživné texty, ale vhled do těchto náboženství skrze konkrétního člověka a jeho prožitky. Velmi mě zaujal fakt, jak se navzdory obrovské odlišnosti různých forem prožívání a praktikování v některých oblastech setkávají. Kniha byla vydaná jako doprovod dokumentárního seriálu vysílaného v ČT, a je v ní spousta zajímavých podrobností, které se do vysílání nedostaly.

09.04.2011 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Myslím, že tato kniha se stala bestsellerem zcela po právu. Vřele doporučuji lidem, kteří ve světě hledají dobro a stále nalézají jen zlo. Kteří odmítají myšlenky náboženství kvůli jeho "lidské nedostatečnosti".

Přidávám úryvek z knihy.
"Mack byl rád, že tmavá místnost zakryla jeho rozpaky. Připadalo mu, že ticho, které se rozhostilo, ho drží v zajetí daleko déle než jen pár vteřin, které ve skutečnosti potřeboval, aby ovládl svůj hlas a konečně jí položil otázku. „Koho tedy mám soudit?“ „Boha,“ na okamžik se odmlčela „a lidstvo.“ Pronesla to tak, jako by na tom nebylo nic neobvyklého. Mack byl ohromený: „To přece nemůžeš myslet vážně?“ zvolal. „Proč ne? V tvém světě určitě existuje mnoho lidí, o kterých si myslíš, že si zaslouží být souzeni. Co třeba ti nenasytní, kteří se přiživují na chudých tohoto světa. A co ti, kteří obětují své nedospělé děti válce? Co muži, kteří bijí své ženy? Co takhle otcové, kteří bijí své syny z jediného důvodu, a sice aby utišili svou vlastní bolest? Copak ti si nezasluhují být souzeni, Mackenzie? Mack cítil, jak jím zmítá vlna jeho nevyřešené zloby. Zanořil se do křesla a pokoušel se zachovat klid navzdory náporu představ, ale cítil, že ho jeho sebeovládání opouští. Zaťal pěsti, když se mu sevřel žaludek a zrychlil dech."

09.04.2011 2 z 5

Zpráva od nebožtíka Zpráva od nebožtíka Joanna Chmielewska (p)

Nečíst na veřejnosti! Hrozí ztrapnění se výbuchy smíchu..... Fakt skvělá kniha, relax....

07.04.2011 5 z 5

Tančící skály: O vývoji života na Zemi, o člověku a o Bohu Tančící skály: O vývoji života na Zemi, o člověku a o Bohu Marek Vácha

Tančící skály! Jaká romantika, když si to člověk představí. Hodně zajímavé myšlenky, inspirativní, vedou k přemýšlení - o světě, o vědě, o sobě, o Lásce. Zaujme ty, kteří se nespokojí s jednoduchými nebo zjednodušujícími odpověďmi na tyto otázky.

07.04.2011 5 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

Tuto knihu jsem četla už několikrát a ráda se k ní vracím. Načerpám z ní tolik pozitivní energie, které se kdysi říkalo jednoduše "radost ze života". Tato dáma uměla možná lépe než psát knihy skutečně s radostí ŽÍT....a to si na ní cením ještě víc. (I když její detektivky mám také ráda). Prožít svůj život s radostí a vztyčenou hlavou, je skutečné umění. A já se to od paní Agathy ráda učím.

01.04.2011 5 z 5

K jádru křesťanství K jádru křesťanství C. S. Lewis (p)

Výborná! Díky této knize jsem začala chápat princip Boží existence ve třech osobách.

04.03.2011 5 z 5