BLeeCraleek BLeeCraleek komentáře u knih

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Neobyčejná kniha. Vyprávění o krásných věcech v době, která krásná nebyla ani trochu. Dílo plné lásky i v těch nejtěžších chvílích člověka, chvíle, kdy byste měli nenávidět ale vy nemůžete. Chvíle hledání a nacházení Boha i na místech, kde to nečekáte, kde prostě být nemůže. Chvíle, které vás drtí a svírají a vy nemůžete dělat nic, aby se to změnilo. Pocit bezmoci. Opravdoví lidé v opravdovém světě.

Bez patosu, bez hloupého filozofování, bez nudných míst. Líbilo se mi, že kniha měla spád. Stránky napěchované dějem, city a lidskostí, ale ne násilně. Spousta dojmů. Nelíbilo se mi, že nemám kapesník… ;-)

22.05.2016 5 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Výjimečná kniha. Pomocí vyprávění o osudech různých lidí z všemožných koutů Evropy (a USA) nám autor skládá obrázek o tom, co všechno byli a doteď jsou Židé ochotní podstoupit pro to, aby měli svou zemi zpět, aby měli vlastní půdu, aby měli místo, kde budou doma.

Kniha je napsaná moc dobře, nenudila jsem se u ní, bavily mě historické souvislosti, bavil mě popis života v začínajícím Izraeli, bavila mě ta atmosféra. :-)

Vždycky když čtu něco podobného, musím pak přemýšlet o tom, kolik toho už tenhle národ vytrpěl a kolik ještě bude muset, protože od založení Izraele ve 48 tam ještě není klid.

Korán Korán neznámý - neuveden

Po přečtení Koránu si myslím, že líp chápu to co muslimové dělají a proč. Zajímavé je, že tolik postav z Bible se objevuje i tady, jen jaksi v jiné modifikaci.

Na začátku Mohamed mluví o židech a křesťanech jako o bratrech, kteří trochu sešli z cesty, ale kteří se taky dostanou k Aláhovi, později mluví o židech(asi je potkal a nechtěli dělat to, co by se mu líbilo) jako o neznabozích a prohnaných bytostech a o křesťanech jako o těch, kteří mají pevnou víru, jsou otevření všem bez ohledu na vyznání a jsou věrohodní(myslím, že tady se s nimi ještě nesetkal). No a později mluví o obou jako o psech, kteří si zaslouží akorát tak smrt(tak tady se podle mě setkal i s křesťany)(možná sem to tady trochu přehnala ale takovej jsem z toho měla pocit).

Všimla jsem si tam spousty protichůdných názorů na jednu věc, no později jsem se dověděla, že se to má tak, že novější verše ruší/mění ty staré, což mi přijde vysloveně střelené, neboť prý mají muslimové docela hokej v tom, které jsou mladší a které starší.

Každopádně nemůžu říct, že Korán je vysloveně špatná kniha, to ne. Objevují se tam hodnoty a předpisy a přikázání velmi podobné těm, které najdeme v Bibli, ale zároveň nemůžu říct, že je to kniha dobrá neboť jasně vybízí k tomu např. aby muž bil svou ženu pokud bude mít jiný názor než on, k vraždění „povolených lidí“, k nenávisti vůči lidem a podobně. Každopádně asi stejně jako Bibli by si korán měl přečíst každý.

26.05.2016 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nejvíc mě dostalo to, jak pokřivené a zvrácené měli hodnoty. Všichni jsou jako stádo nemyslících, bezcitných, deprimovaných bytostí. Všichni proti všem, děti proti rodičům, manžel proti manželce… Bez lásky. Když se najdou lidi, kteří vidí, že něco není v pořádku a snaží se o „normální“ vztah, život, cokoliv, tak neví, jak na to, zoufale se chytají jeden druhého s tím, že už jsou stejně mrví a když se zdá, že se jim povedlo milovat, tak se to zhroutí jako domeček z karet v momentu strachu. Který člověk když se bojí, když mu hrozí něco hrozného, by řekl, že by byl raději, kdyby se to stalo tomu koho miluje?

((A tady to vidím : Člověk, který nepřijal, nemůže dát. Člověk, který nebyl milován, nemůže(nebo může ale jen těžko) milovat. Člověk, který nepoznal lásku není schopen oběti pro druhého člověka. Na druhé straně člověk, který byl milován, miluje a rozumí tomu, co je láska je ochoten riskovat a obětovat cokoliv jen pro to aby zachránil bytost, na které mu záleží. Nemám pravdu?))

Erik Erik Terry Pratchett

Spousta různých parodií(trojská válka, faust…)přesně podle Pratchettova stylu, souhlasím s tvrzením, že čím víc parodií a paralel objevíte, tím vás kniha víc baví. A to na Pratchettovi miluju, čím jsem starší tím víc paralel v těch kniháh vidím. Takže je můžu číst pořád dokola a nebudu se u nich nudit...

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Knížečka, která donutí k zamyšlení. Na to jak je krátká(otázka půl hodiny) tak byla zajímavá a poutavě napsaná…

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Jedna z mých nej… Vlahoš má prostě něco do sebe… Zachřestěte šuplíky!!!

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Tahle kniha mě uchvátila... Jako totálnímu neznalci mi byla kdysi vnucena jako povinná četba milovníků sci-fi a fantasy. Opravdu myslím, že stojí za to ji přečíst a ikdyž jí nedávám plný počet hvězd je a bude jednou z mých nej.

09.09.2016 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Vcelku zajímavá kniha o ženě (byla vychovávaná proto aby byla muži chytrou ozdobou), která se dostane na slepičí farmu, kde jí francouzština a balet jsou uplně k ničemu… Líbilo se mi, že přes všechno co se jí na famě přihodilo, stále o tom dokázala mluvit s humorem a velkou dávkou nadsázky a sebeironie.

26.05.2016 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Zajímavé čtení…místy strašidelné (hlavně když na mě u nás v koupelně v noci mňaukla naše kočka…málem sem vyletěla z kůže) :-)

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

I u jiných knih se Smrtěm se mi líbí, jak se snaží pochopit ty lidi. Zuzanka!
Ten humor, Pratchett mě totálně baví. Šílená kniha!

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Četla jsem ji tak 10x a určitě si ji zas přečtu. Líbí se mi ten humor a ironie.
Musím teda přiznat, že když jsem ji šetla poprvé (někdy během střední školy - cca 18 let) tak jsem tak do půlky knihy strašně trpěla, vůbec jsem to nechápala, kapitoly jako samostatné povídky se daly, ale celkový příběh veškerý žádný, vůbec jsem se neorientovala... ale potom! Když části příběhu (skládačky) začaly zapadat do sebe jako dokonalé puzzle... úúú perfektní.

20.05.2016 5 z 5

Skvělá knížečka, místy mi lezl mráz po záchech.

25.05.2016 5 z 5

Dýka a kříž Dýka a kříž David Wilkerson

Kniha popisuje cestu Davida Wilkersona, zakladatele Teen Challenge( http://www.teenchallenge.cz ), od zabezpečeného kazatele kdesi na venkově po horlivého vedoucího střediska mládeže v jedné z nejhorších čtvrtí v New Yorku.

Ukazuje, jak lidé potřebují lásku a porozumění. Jak jsou zdrcení životem, který žijí, plní nenávisti k ostatním i k sobě samým. Tolik prahnou po porozumění, ale neví, jak na to a tak upadají do drogových závislostí… Tolik prahnou po blízkosti a po lásce a sex používají jako nástroj k tomu něčím být a něco dokázat nebo si jen prostě vydělat na další dávku. Oškliví si sami sebe, nevěří, že je pro ně naděje, mluví o sobě jako o chodících mrtvolách. Do takového prostředí přichází David Wilkerson a takřka z ničeho buduje středisko pro mladé, které si bere za cíl dostávat mladé lidi z jejich závislostí, postavit je na nohy, dát jim druhou šanci. Přivést je ze tmy na světlo, z hrobu do života. Jak se mu to všechno podařilo? Odpověď je pro někoho snadná, pro někoho nepochopitelná: Ví­rou

22.05.2016 3 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Večerní škola pro dospělé. Líbil se mi nápad té knihy i to jak je to napsáno(myslím ty jazykový vtípky), jen časem už to začínalo být zdlouhavý a když přišel na scénu pan Kaplan, tak se mi zdálo, že musím jít na vzduch(a to jsem byla venku) - takže to vlastně bylo parádní.

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Kniha je velmi čtivá, zajímavé je jak autor popsal osudy, povahu a pocity lidí. Jak přemýšlí. Některé osoby se nezdály tak dobře vykreslené jako jiné ale to připisuji tomu, že děj příběhů vypravěč zažil jako malý nebo je zná jen z doslechu.

Velmi mě zaujala polemika o tom, jestli máme osud předurčen (rodiči, vlastnostmi, Bohem) a ještě víc se mi potom líbilo jak byla tahle otázka uzavřena.

Kniha nám postupně ukazuje z jakých poměrů hrdinové pochází, čemu věří a jak se vypořádávají právě s tou předurčeností… moc pěkné

Noční hlídka Noční hlídka Terry Pratchett

Tak tahle knížka mě fakt uchvátila… pokaždé když ji čtu(a že sem ju četla hodněkrát) v ní najdu nějakou narážku, obraz, vtip prostě něco, co sem si nevšimla… jen by mě zajímalo, co že to měla Sandra v tom košíku…?

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Totálně se mi líbí. Akorát myslím, že má cenu číst ji až v dospělosti. Nevím co z ní děcka mají (povinná četba), možná pěkný příběh.

26.05.2016 5 z 5

Přišli a sežrali nás aneb Armageddon II jako akční krvák Přišli a sežrali nás aneb Armageddon II jako akční krvák Robert Rankin

Pokračování knihy Armageddon jako muzikál(o které s myslím, že není až tak povedená jako tato).
JO kniha je plná srandy, chvílemi se mi zdálo, že je to až tak blbý, že je to geniální…fakt stojí za přečtení, ale je to strašná blbina… :-)

26.05.2016 4 z 5

Kdokoli může dělat cokoli Kdokoli může dělat cokoli Betty MacDonald

Betty popisuje svůj život v krizi ve 30. letech. Jak jí její sestra Mary dohazovala jednu nemožnější práci za druhou s tím, že kdokoliv může dělat cokoliv. Nakonec jak ji její sestra „donutila“ napsat její první knihu Vejce a já.

Celkem zajímavý popis toho jak se měla Bettyina šílená rodina. S humorem sobě vlastním a s dávkou sebeironie. Povedená kniha.

26.05.2016 3 z 5