betička betička komentáře u knih

Poslední Lucemburk Poslední Lucemburk Hana Parkánová-Whitton

Poslouchala jsem jako audioknihu, příjemný poslech Jakuba Saice. Odpočinkový romantický příběh spojený se skutečnými historickými skutečnostmi, údálostmi. Moc se mi pak líbil i "doslov" - zasazení příběhu na časovou osu, seznámení se s reálnými události před a po a pak i přímo jeho porovnání s reálnými historickými událostmi. Je zajímavé se zamyslet nad tím, jak byla tehdy smrt všudypřítomná, častá, jak neustále promlouvala do dějin a otáčela osudy lidí a zemí. Jak se tito lidé museli srovnávat s velkým množstvím událostí, kterým nerozumněli, nedařilo s jim přijít na kloub,ale museli se jim podřídit a přijat je. Někdy možná rozumnější než kolem sebe vzteky kopat, ptát se stále dokola proč a hledat za každou cenu viníka.

22.04.2022 4 z 5

Volání minulosti Volání minulosti Barbara Wood

Knížka měla moc zajímavý námět i zápletku, ale dle mého názoru hodně nevyužitá příležitost. Místy jsem si připadala jak u telenovely ( čtete několik stránek a pořád se nic neděje). Všechno bylo zbytečně moc zdlouhavé, časté přešlapování na místě. Nenáročné čtení na pláž nebo k bazénu :-)

21.06.2021 3 z 5

Sedmikrásky Sedmikrásky Kristina Ohlsson

Delší dobu mi trvalo než jsem se začetla. Až v druhé polovině děj nabral tempo. Možná bych čekala víc se zaměřit na téma uprchlíků, když už kniha byla o nich. Viděla bych to jako dost nevyužitý potenciál.

19.07.2020 3 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Velmi smutná ( svou určitou bezvýchodností z určitých situací), při tom aktuání. Do děje mě úplně nevtáhla, ale je zajímavá psychologickým vykreslením důvodů chování a rozhodování lidí žijících v téměř uzavřené lokalitě.

28.01.2020 3 z 5

Papírová města Papírová města John Green

úplně mě nenadchla

28.01.2020 2 z 5

Jednou se tam budu muset podívat :-) Úžasné zážitky, úžasný smysl prohumor.

28.01.2020 5 z 5

Pan Kdybych hledá kamaráda Pan Kdybych hledá kamaráda Pavel Šrut

Krátká knížečka o nás ... Kdybych, Abych, Jábych, Cobych ...
Určitě bych ji nečetla úplně malým dětem, pro které jsem si podle obalu, myslela, že knížka je.
Jak tu už psali - nejrozumnější je ten plyšový pes :-)

18.04.2024 3 z 5

Léto v Itálii Léto v Itálii Sue Moorcroft

Příjemné čtení na dovolenou v Itálii :-) i když té Itálie tam mohlo být více.
Jinak klasická zápletka - dospělí se bojí říct pravdu, chodí kolem všeho jako okolo horké kaše, aby náhodou někomu neublížili a to vše do té doby, než se to nějak stejně provalí ...
A mladá slečna Amy, která veškeré své trable řeší útěkem, snad proto že má pocit, že tím ty dospěláky, kteří jí nechápou potrestá.

12.09.2023 4 z 5

Popoupo aneb Podivuhodná pouť pouští Popoupo aneb Podivuhodná pouť pouští Zuzana Holasová

Moc pěkná knížka napsaná přesně na to číst si ji s dětmi ....

04.08.2023 5 z 5

Holka od Big Benu Holka od Big Benu Kristýna Burgerová

Lehoučké čtení. Krátké příběhy a postřehy ze života v Londýně psané příjemně vtipnou formou. Člověk si odpočině, pousměje a dozví se i nějaké nevšední informace :-) Třeba to, že černoch v zimě trošku vybledne ;-)

08.07.2023 5 z 5

Záhada žlutých žabek Záhada žlutých žabek Halina Pawlowská

Líbí se mi, že i díky těmto knihám se člověk učí brát život s humorem, nadhledem. Ne všechny rady musíme brát vážně, ale je prima se nad nimi zamyslet, představit si to, zasnít se a zasmát se.

21.11.2022 3 z 5

Z pláště a dalmatiky Z pláště a dalmatiky Max Kašparů (p)

Myšlenky, které vedou k zamyšlení ...

10.04.2021 4 z 5

Český Don Bosco Český Don Bosco Zdeněk Jančařík

Stručné, ale výstižné seznámení s Ignácem Stuchlým - prvním českým saleziánem a zakladatelem saleziánského díla v ČR, které u nás začínalo v bouřlivých 30.letech 20. století. Ukazuje jak je důležité jít za tím co víme, že je dobré. Krok za krokem, nevzdávat to i když vidíme, že se nám práce bortí pod rukama.

11.11.2020 3 z 5