betička betička komentáře u knih

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Moc pěkná kniha. Jedna z mnoha, kterou jsem již o holokaustu četla a opět jiná. Je zde i zajímavý pohled z druhé strany - Němců. Ne vše je černobílé.

19.07.2020 4 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

miluju knihy s humorem i v ne zrovna jednoduchých životních situacích

28.01.2020 5 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Knihu jsem už četla podruhé a s odtupem asi 20ti let. A je vidět jak moc je nadčasová. Je tu krásně ukázáno jak jsme se jako společnost krásně a rychle naučili žít na dluh ... pro mnohé je však překvapením to, že dluhy je nutno jednou zaplatit.
Člověk alespoň částečně nahlédne pod pokličku jak to chodí v bance a jak se začínalo s kreditními kartami - úžasné jsou ty reklamní slogany.
Příběh, který se čte jedním dechem, jako ostatně všechny romány pana Haileyho.

27.01.2024 5 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Další pohled na válečná a poválečná léta ve Francii (Paříži).
Poslouchala jsem jako audiokihu a bylo to příjemné poslouchání.
Odile ve válečné době 20leté děvče vidí svět dost černobíle, bojuje se svou povahou, kdy častokrát něco řekne a pak s hrůzou sleduje co to způsobilo ...
Odile o 40let později znovu nachází smysl života a snaží se předat mladé slečně ze sousedství lásku ke knihám, francouzštině a ukázat jí, že svět není černobílý ...

15.11.2023 5 z 5

Mám moc ráda anglický humor .... je to kniha, ke které se určitě budu vracet, abych si občas přečetla alespoň pár stránek.
Jsem ráda, když dokáže kdokoliv, s naprostým klidem a rozvahou, bez toho aniž by kohokoliv urazil a použil za každým výrazem 2-3 sprostá slova, popsat humornou situaci, popsat člověka atd. Je to hotový balzám na duši.
Pár myšlenek, které mě v tu chvilku oslovily
- jeli vesele, jako s umíráčkem ...
- práce mě baví, okouzluje mě, celé hodiny se na ni vydržím dívat ... ( toto už v naši rodině zcela zlidovělo :-))

27.02.2023 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Stavbu elektrárny Temelín a stávky proti její dostavbě si pamatuju (jako malá holka) ze zpráv. Je pro mě dost zajímavé podívat se na toto očima místných obyvatel ...
Líbí se mi, že zde autor neukazuje jen zapřísáhlé nepřátele výstavby, ale jsou zde popsány různé druhy přístupů k tomuto problému.
Zajímavé je jak autor popisuje jednotlivé fáze vystěhovávání, co všechno to způsobuje za překážky obyvatelům (pošta, autobusy, lékař,...).
Místy mi Hančina neoblomnost a snad až přehnané (pro mě) trvání na tom zůstat v domě určeném k demolici lezlo krkem...
Oživením pak byla životní změna z Hanky studentky, aktivistky, holky která chce být mámou a manželkou, na o zhruba 20 let starší Hanku cestovatelku, ženskou, která se snad "bojí" někde zapustit kořeny.
Pro mě příjemné čtení o osudech a propojenosti lidí (jak s půdou, tak vzájemně mezi s sebou) na venkově.

13.02.2023 3 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Útlá knížečka, kterou jsem si půjčila od dcery, která ji četla jako povinnou četbu.
Je to pěkné čtení, i když pojednává o těch nejsmutnějších věcech.
Život je zde přirovnáván k pohádce. Pohádka má však svá pevně daná pravidla a jestliže chce kdokoliv do pohádky vstoupit, tak ty pravidla musí dodržovat.
Zaujalo mě tu i několik myšlenek:
Jestliže se rozhodneš žít, zároveň tím souhlasíš s tím, že jednou zemřeš.
Je horší něco drahého ztratit, než to nikdy nemít.
Snít o něčem nepravděpodobném má své jméno, říká se tomu naděje.

12.10.2022 5 z 5

Ochlazení: Špionážní thriller z blízké budoucnosti Ochlazení: Špionážní thriller z blízké budoucnosti Michael Žantovský

Knihu jsem četla již v roce 2017 a tenkrát jsem si říkala, je fajn, že je to jen román ve stylu Johna le Carré.
Teď jsem knihu vytáhla znou a ze zcela jiných pohnutek. Lehké mrazení z toho, že vše se nás týká víc než bych si ráda připouštěla.
Na pozadí politických událostí se odvíjí milostný vztah, který je hned od samého začátku odsouzen k ne zrovna romantickému konci.
Člověk si tu dost tvrdě uvědomí jak jsou některé věci dané a nezmění se. Pan Žantovský se dlouhou dobu pohybovat ve vysoké politice a diplomacii a tak moc dobře věděl, že je bohužel jen otázkou času, kdy jeho kniha nebude pouze fikcí .... I když už teď jsou některé texty jako okopírované z dnešních novin ....Současná krize je důsledkem arogance a hniloby Západu, který si osobuje vnucovat své hodnoty a postoje zbytku světa, aniž by předtím řádně zajistil blahodyt a potřeby vlastních občanů...
...Lidských práv se nenajíme, provolával dav. Demokracií nezatopíš...

29.08.2022 4 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Audiokniha se mi líbila v podání Martina Písaříka.
Více než detektivní zápletka a vyšetřování série vražd, se mi líbil popis NY v19 století. Je úžasné si uvědomit jak se život posunul, jak se zlepšili podmínky pro život, který má nyní (alespoň někde) tu nejvyšší hodnotu.
Neustále mě však " udivuje" jak na sebe dokáží být lidé krutí a zlí, pokud se objeví někde něco jiného, cizího (jiný názor, jiná víra, jiná barva pleti). Zde je velmi naturálně vyobrazen vztah mezi "původními" osadníky, kteří praktikují protestatskou víru a katolickými přistěhovalci z Irska.
Moc se mi líbila jedna myšlenka z knihy - U některých jizev nedohlédnu hloubku, neboť je sám nemám ....

10.08.2022 5 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Poslouchala jsem jako audioknihu - rozhlasovou nahrávku z roku 1966 a musím vám říct, je to zážitek nad zážitky. Dokonalost .... Už jen jak krásně, jen vzdechy a zvoláním, pánové popisují to co mají dámy, jdoucí do kostela, na sobě. Je to odzbrojující.
Mé hodnocení celé knihy je z velké části ovlivněno touto úžasnou nahrávkou.

01.07.2021 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Detektivní příběh plný slepých uliček, do který se člověk nechá (a někdy i rád) zatáhnout a snaží se přijít na to - Kdo to byl?

10.03.2021 4 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Velmi dobře, čtivě napsaný rozhovor se zajímavou osobností. Toto člověka vždy nakopne, pobaví, posune dál. Donutí přemýšlet a tvořit argumenty pokud s nějakým názorem ne zcela souhlasí. Jsem moc ráda, že jsem se díky této knize dozvěděla zase něco nového a také se moc příjemně pobavila.

03.03.2021 5 z 5

3x soudce Ti 3x soudce Ti Robert van Gulik

Poslouchala jsem jako audioknihu.
Musela jsem se dost soustředit na jména jednotlivých postav, aby se mi nějak nepopletli a někdy se to úplně nepovedlo :-)
Podobný styl jako knihy Vlastimila Vondrušky Hříšní lidé království českého.
Líbí se mi jak soudce Ti vyšetřuje. Mnohé zápletky jsou pořádně zašmodrchané. Díky podrobné znalosti čínského prostředí Roberta van Gulika můžeme tak trochu nakouknout do čínské historie, jejich života a zvyků a to mě asi bavio nejvíc.

22.02.2021 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Originálností tohoto románu je, že hlavní " postavou" je tu dům a ne člověk, zvíře atd. Nepohybujeme se v ději za postavou, ale většinou zůstáváme stát na jednom místě - v Brně ve vile Landauer - a jen tak občas si odběhneme jinam ( do Vídně, Švýcarska za oceán...). Prvořadý tu není osud původních majitelů a děj knihy nám jejich osudy nepopisuje od začátku až do konce, ale máme tu vilu s jejím skleněným pokojem a my sledujeme její/jeho osud v čase.

26.10.2020 3 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Krásné a pohodové čtení. Velice hezké líčení fauny a flory na Korfu. Užasné líčení rodinných vztahů. Muselo to být nádherné Gerryho dětství a maminka musela hodně vydržet :-) Sama mám 4 děti - 3 kluky a holku, tak jsem se v tom dost viděla :-)

06.06.2020 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Seriál jsem neviděla, ale vzhledem k mediální masáži jsem na knihu byla velmi zvědavá. Nemůžu říct, že bych z ní byla nadšená, ale v nějakých situacích mi spíše lehce přeběhl mráz po zádech. Člověk zjistí jak je jednoduché přijít o svobodu ... a v kontextu dnešních korovavirových dní je to ještě představitelnější.
... Tehdy pozastavili platnost ústavy. Tvrdili, že jenom dočasně ... Nevypukli žádné nepokoje, lidé zůstávai doma a dívali se na televizi, protože chtěli vědět, co bude dál. ...
... Všichni byli pro, poněvadž se shodli na tom, že opatrnosti není nikdy nazbyt. ...

15.04.2020 3 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Veronika se rozhodla, že už jí život nemá co nabídnout - všechny dny měla stejné, protože je takové chtěla mít ..... U této knihy je asi opravdu nejdůležitějším poselstvím to, že s blížící se smrtí si člověk teprve pořádně uvědomí, jak moc chce žít.

22.03.2020 3 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Odychovka na zahnání špatné nálady :-) Teda v případě, že už člověk je ve vztahu. A nebo pak pokud trvalejší vztah teprve hedá, tak pak k poznání, že může být i hůř ....

24.03.2024 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Líbil se mi náhled do Hollywoodu 50. - 80.let ... jak opravdu platí není všechno zlato co se třpytí a tím pozlátkem se skrývají mnohdy docela temné, smutné, osamocené životy a příběhy.
Množství manželů mě neunavovalo, to muselo spíše Evelyn :-) a závěrečné vysvětlení proč si vybrala k převyprávění svého životního příběhu právě Monique, bylo pro mě zajímavým vyústěním.

26.02.2024 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Jak bylo řečeno ve filmu Amadeus - příliš mnoho not Mozarte. Tak tady bych řekla, příliš mnoho postav pane Vondruško. :-)

03.07.2023 3 z 5