Berg1 Berg1 komentáře u knih

Volání divočiny (7 povídek) Volání divočiny (7 povídek) Jack London

Několik příběhů z doby Zlaté horečky, kdy se na Aljašku a do Kanady vydávali davy lidí s vidinou snadného zbohatnutí. Ke psům nemám žádný velký vztah, ale hlavní příběh o zhýčkaném jižanském psovi Buckovi, který v sobě objeví dávno zapomenuté instinkty a najde v nehostinné divočině sám sebe se mi moc líbil. Dlouhodobě zastávám názor, že psi nepatří do bytu - absolutně tím zabíjíme jejich přirozenost a jediné k čemu to vede je jejich přeměna v jakési naše plyšové hračky a výkaly zamořená města.
Většina ostatních příběhů byla ze žánru survival a utrpení lidí, kteří často nebyli ani připravení na to co je na severu čeká bylo popsáno hodně sugestivně. Nevím co vytknout - vyprávěcí talent Jacka Londona spojený s jeho osobními zkušenostmi z té doby mě opravdu hodně bavili a jsem si jistý, že to tak bude mít většina lidí napříč věkovými kategoriemi. 4,5*

23.02.2021 4 z 5

Má americká krása Má americká krása Veronika Bednářová

Soubor fejetonů V. Bednářové ze života v USA, především z New Yorku. Její články jsem četl rád už v Reflexu a tato kniha mě nezklamala. Čte se skoro sama, je plná zajímavostí i osobních vzpomínek autorky. V roce 2020 je to chvílemi i trochu retro, ale to není na škodu. Určitě doporučuji

19.04.2020 3 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Další díl cesty hrdiny za cílem v podobě Temné věže. Znovu jsme se o tolik neposunuli, ale začínáme čím dál více chápat o co jde a proč je třeba zastavit Crimson Kinga a jeho služebníky. Tentokrát se děj odehrává ve městě Calla, což je na první pohled idylické místo, v dálce je z něj ale vidět Thunderclap a z něj jednou za čas přichází zlo.
Za mě znovu hodně povedené, stejně jako všechny ostatní díly - bavila mě jak hlavní dějová linka, tak i vyprávění příběhů. Chvíli si teď od Temné věže odpočinu a pak se s chutí pustím do finále a závěrečných dvou dílů.

11.04.2020 4 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Kniha o historii mého oblíbeného závodu, plná dobových fotografií a zajímavých životních příběhů. Reporty pana Macka čtu rád i z aktuálních ročníků TdF a tato kniha mě nezklamala.

18.07.2019 4 z 5

Dějiny českých zemí Dějiny českých zemí Jaroslav Pánek

Kompletní přehled české historie od neolitu až po vstup ČR do Evropské unie, napsaný kolektivem historiků z Akademie věd. Kniha se někdy nečte úplně snadno, ale je zahlcena fakty a historické události skvěle propojuje a dává do kontextu. Čím více se pak blíží současnosti, tím je popis jednotlivých období podrobnější.
Koho historie naší země alespoň trochu zajímá, nebude litovat.

01.05.2019 5 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Atmosferická jízda, ale na mě až moc zamotaná. Na to, abych se začetl potřebuju vědět o co v příběhu jde a tady je to zvlášť ze začátku dost chaos. I tak mě to ale celkem bavilo a líbilo se mi závěrečné sdělení a jeho přesah. Dneska už jsou možná i lepší cyberpunkové knihy, ale je potřeba nezapomenout na to, že Neuromancer byl jednou z těch prvních.

08.04.2024 3 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

Stylově opravdu něco mezi Egypťanem Sinuhetem a Dunou. Obě patří mezi mé nejoblíběnější knihy, takže mi 0Tu taky sedla.
Vůbec samotná myšlenka celého světa je velkolepá - obří vesmírné lodě plné kulturně odlišných civilizací putují společně za iluzorním štěstí v podobě skládkosvěta, který by mohli vytěžit. Celé je to navíc propracované a konzistentní, takže to působí na sci-fi hodně realisticky. Jazyk, kterým Gammah svůj příběh vypráví je barvitý, její popisy událostí pak ale spíše strohé a částečně odosobněné, což byl dle mého záměr a u tohoto typu knih to není nic neobvyklého.
Co mi naopak trochu vadilo byla určitá plochost postav, díky které je dost složité si k nim utvořit nějaký hlubší vztah a jejich v podstatě nulový vývoj - na konci knihy po uplynutí nějakých 30 Tu se chovají prakticky identicky jako na jejím začátku (bohužel včetně hlavní hrdinky). I přesto se ale na další Jakubovy knihy ze světa Coraabu těším a doufám, že jich nebude málo. Za zmínku stojí určitě i vizuální podoba, už dlouho jsem v ruce nedržel tak pěknou knížku.

13.04.2022 4 z 5

Město & město Město & město China Miéville

Dvě vzájemně se nevidící města, která spolu sdílí jeden prostor. Na první pohled totální šílenost, kterou ale China rozpracoval tak realisticky, že začnete uvažovat zda je něco takového v opravdovém světě možné. A já jsem došel k tomu, že asi ano - nasadit lidem podobným způsobem klapky na oči by vlastně nemuselo v určitých zemích být zase tak těžké. A možná ani u nás. Popisy měst a jejich fungování mě celkově hodně bavili a o tom ta kniha asi je. Příběhová linka je ze začátku celkem nenápadná a rozkrývání celého spiknutí mě pořádně chytlo až v poslední třetině knihy. Celkově mi přijde, že se China tentokrát držel hodně při zemi, když nepočítám hlavní premisu. Závěr byl pak za mě hodně povedený. Dávám o něco slabší 4*

09.12.2020 4 z 5

Ambasadov Ambasadov China Miéville

Začátek mě neskutečně bavil - obrazy z planety Arieka, představování všech jejích podivností a zvláštních obyvatel. China opravdu nejede v zajetých sci-fi klišé a jeho svět je rozmanitější a nápaditější, než drtivá většina toho co jste kdy četli. Líbilo se mi, že čtenáře nechává na začátku trochu tápat a smysl všeho co popisuje, odtajňuje postupně. Zaměřuje se navíc na jazyk způsobem, který se od našeho vnímání světa dost liší a je neskutečně zajímavý.
Jak se v knize zorientujete a příběh se rozjede, dostane vše relativně rychlý spád. Možná až moc, oproti pomalejšímu začátku. Závěrečné vyústění už bylo celkem crazy a za mě ne úplně věrohodné..
Celkově ale určitě převažují pozitiva i přesto, že kvalit Nádraží Perdido nebo Jizvy Ambasadov nedosáhl.

23.08.2020 4 z 5

Skrytá realita Skrytá realita Brian Greene

Brian Greene u nás není tak známý a populární jako v USA. Jeho knížky jsou ale v rámci popularizace vědy jednoznačně nejlepší a nejsrozumitelnější, z těch které jsem do teď četl (mám za sebou plno knih Hawkinga, Michia Kaka atd.). Toto byla moje třetí kniha od Greena a i přesto, že mi nepřišla na úrovní těch dvou předchozích, tak je výborná.
Nějaká forma paralelních vesmírů se vynořuje z matematiky velkého množství současných teorií. BG jednotlivé možnosti celkem široce představuje a na konci si dovolí trochu zafilozovat a zaspekulovat co všechno z toho pro podstatu reality vyplývá. To, že "žijeme" v nějaké formě simulace si každopádně myslím už dávno :)

25.05.2020 5 z 5

Sedm sloupů moudrosti: Historie jednoho triumfu Sedm sloupů moudrosti: Historie jednoho triumfu Thomas Edward Lawrence

Popis Arabské revolty proti Otomanům v průběhu První světové války, očima britského důstojníka T.E.Lawrence. Téma mi je blízké, ale už dlouho jsem s nějakou knihou nebojoval jako se Seven pillars of wisdom. Je opravdu hodně rozsáhlá a psána jazykem, který bych definoval jako popisný - zaměřuje se z 90% na události, které se během povstání odehrávali a popisuje je obsáhle a chladně, bez výraznějších emocí. Není jednoduché se jí prokousat, protože o čtivosti tato kniha není. To jí nic neubírá na nesporné kvalitě, ale pro mě to občas bylo utrpení a jsem rád, že jsem došel až na konec.

16.11.2019 3 z 5

Jak se z kluka z chudé a trochu zvláštní rodiny stal nejúspěšnější kulturista v historii, nejlépe placený Hollywoodský herec a nakonec úspěšný politik. Pohádka, která se ale opravdu stala - inspirující člověk i příběh.

13.12.2018 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Dobrý nápad a nadějná první polovina. Postupně ale ubývalo detailu a závěr byl na můj vkus moc rychlý. Asi to byl záměr, vzhledem ke stavu hlavního hrdiny ale trochu mě to zklamalo. Celkově ale kniha dobrá, doporučuji.

13.12.2018 3 z 5

Radio 1: Život v éteru Radio 1: Život v éteru Jana Kománková

Stylová kniha popisující vznik a různé aspekty fungování nejlepšího českého rádia. Obsahuje plno archivních fotek a dalších zajímavostí.

01.03.2024 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Zase tolik mě to nebavilo, i když některé pasáže byly zábavné. Co se mi líbilo byl popis toho, jakým způsobem získával King inspiraci pro některá svoje díla, například Carrie nebo Misery. V hlavní části knihy se pak snaží předat jeho návod na to, jak by se správně mělo psát. Na můj vkus je to ale trochu moc dogmatické - jak píše on je to správně a jinak to být nemůže. Je to v tom ale samozřejmě i plno nadsázky a odlehčení, takže zklamaný taky nejsem.

20.11.2023 3 z 5

Vize Codyho Vize Codyho Jack Kerouac

Kniha, u které víc než u jiných platí, že na ni musíte mít čas a náladu. Pokud ji mít budete, tak vás odmění. Pokud ne, líbit se vám nebude.
Většinou jde o náhodný proud myšlenek a asociací, žádný výrazný příběh tam vlastně ani není. Zhulenecké rozhovory nahrané na magneťák mě moc nebavily a některé jsem i přeskakoval - většinou se tam baví o lidech a zážitcích, ke kterým mě jako čtenáři chyběl nějaký větší kontext. Je to jako když zaslechnete náhodný rozhovor v tramvaji.
Některé části knihy jsou ale parádní.

16.06.2023 3 z 5

Jizerská 50 - Závod plný příběhů Jizerská 50 - Závod plný příběhů kolektiv autorů

50 pohledů na Jizerskou 50 - od průkopníků, přes top závodníky až po hobby běžce nebo organizátory. Každý je svým způsobem zajímavý, kniha je navíc pěkně graficky zpracována a doplněna o grafické pohledy různých umělců na tento závod.

14.02.2023 4 z 5

0 TU. Svazek II 0 TU. Svazek II Jakub Hussar

(SPOILER) Druhý díl mě bavil možná o chlup méně než ten první. Pořád se jedná o neskutečně komplexní a propracovaný svět o kterém se chci dozvědět víc. Chyběla mi tam ale větší emoce - hlavní hrdinka Ytterbia je dějem spíše vláčena a její kroky dokonce vedou bezprostředně k smrti statísiců nevinných talů nad čímž projevuje jen hodně omezenou lítost. Ale jsou to její paměti a svědomí, ne moje. Líbilo se mi poslední slovo autora žijícího několik tisíc TU po ní, který událost osídlení Coraabu zasazuje do kontextu (k tomuto doporučuju i Wiki Coraabie). Tam ale vyprávění mělo skončit, závěrečná část a posledních cca 30 TU jejího života už byla zbytečná, případně by si zasloužila další celou knihu, do této nepatřila.

15.12.2022 3 z 5

Podivný ráj a jiné povídky Podivný ráj a jiné povídky Philip K. Dick

Fanoušky Philipa K. Dicka tato sbírka nemá příliš čím překvapit. Z nějakých dvaceti povídek mě vyloženě zaujaly tak 3-4 (Pouhá skořápka, V okovech tohoto světa, Váhavec, Oběšenec). Zbytek se stále točí kolem Dickových oblíbených témat - post-apo svět, roboti a psionici. U klasické novely určitá jednotvárnost nevadí, tady by vzhledem k množství povídek a rozsahu asi byla větší rozmanitost témat na místě. Je to ale Dick, takže standard je stále dost vysoký. Kdybych neměl předem tak veliká očekávání tak bych hodnotil asi i výše.

08.07.2022 3 z 5

Akciové investice Akciové investice Daniel Gladiš

Krátký úvod do světa akcií a hodnotového investování, který může pro mnoho lidí být otvírákem k dalším knihám. Určitě nečekejte žádné rady typu "Jak zbohanout v pěti krocích", nebo jiné motivační bláboly. Aktuální vydání je doplněné o zajímavé kapitoly týkající se inflace a toho, jak je možno se ji přizpůsobit.

26.04.2022 4 z 5