Benjiki Benjiki komentáře u knih

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Začíná nám to nabírat na obrátkách. Zaklínač brečí, vraždí, plive na etiketu a zabíjí čarodějky, šlechtu i čtenáře svým pohrdáním a neskutečným cynismem , začíná se v mnohem větší míře intrikařit a masakr v baště magie je literární koncert. Málokterá postava si nezaslouží opovržení i pochopení zároveň. 8/10 a letím dál.

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

7.5/10
Třetí díl Zaklínače a začátek velké ságy o panovačné holčičce s děsivými magickými schopnostmi a jejím filozofujícím mlýnku na maso. První výtka směřuje na chybějící mapy a hlavně rejstřík postav, u výčtu králů jsem se velmi ztrácel a bylo to dost otravné. Jinak je to samozřejmě rozjezd. Velmi úžasně napsaný rozjezd s mrazivou scénou s Veverkami a přednáškou o fuckin neutralitě. Kniha navíc ukazuje to nejdůležitější - Historie světa závisí na množení a zabíjení. A samozřejmě, nám lidem se málokdo vyrovná v zabíjení i v jebání.

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Oproti prvnímu dílu se přitvrdilo, což je moc dobře, cynický humor zůstal stejně cool. Pro mě úžasný sborník, ke kterému nemám moc co říct. Snad jen - u povídky "Trochu se obětovat" jsem uronil nějakou tu slzu a nestydím se za to. Hrozně mi to trhalo srdce...
"Stydím se, Geralte, tak moc se stydím. Za to, co cítím, za to co je jako nějaká prokletá nemoc, když se třesu jako v zimnici, nemohu nabrat dech.. "

Velké Boříkovy lapálie Velké Boříkovy lapálie Vojtěch Steklač

V dětství jedna z mých nejoblíbenějších knih, přestože jde vlastně o vykrádačku, adaptaci, přepracování legendárního Mikuláše. Na tak tlustou knihu klukovský nářez vysokého kalibru, scéna s vysavačem legendární. Váhám mezi třemi a čtyřmi, ale kniha je naprosto nesmyslně nadhodnocena, stejně jako naprostá většina knih tady, takže velmi silné tři hvězdy. Povinnost pro všechny chlapce ve věku devět až dvanáct. Svému synovi to jednou rozhodně předhodím.

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Ten pocit, když žerete učebnici neexistujícího dějepisu, jehož naprostá znalost vám jen zabírá místo v hlavě a v životě je vám úplně na nic. Must have.

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

My chceme Vichry! My chceme Vichry! My chceme Vichry! My chceme Vichry! My chceme Vichry! My chceme Vichry! My chceme Vichry!.... Ok, Sedmkrát stačilo a teď - Díky za super povídky. Dunk je super sympaťák, stejně jako Egg a o to smutnější je pohled do dějin Západozemí a vědomí, jak nejlepší rytíř a nejlepší král historie nakonec skončili. Život není pohádka. Ale na to při čtení nemyslet, protože je to skvělé. První povídka klasicky Martinovská a depresivní, třetí ve stylu Zaklínače aneb Nesnáším politiku a proto nechtěně změním dějiny. Druhou povídku miluji, je tak úžasně smutná a ukazuje že dějiny píšou vítězové. Dal bych čtyři ale protože je to doplnění světa který miluji, házím tam plné hodnocení s výkřikem - My chceme Vichry!

30.12.2015 5 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Masakr a nářez. První povídka je jedna z nejlepších vyvražďovaček ala Vetřelec, kdy jsem pravidelně fandil umírajícím. Zbytek knihy je něco těžce popsatelného, zároveň je to ale důkaz že Martin umí psát i jiné věci než psychologické krváky které ho proslavily. Mohl bych jednotlivé povídky chválit dokola a dokola, jenže pouze zavolám - Čtěte to nahned! A hlavní hrdina, i když má emoce značně omezeny, je boží a nejde mu nefandit. Navíc u Tufa jsem měl stejný pocit jako u Manderlyho z Asoiaf - totiž že ho autor psal podle sebe. Minimálně zařazením do váhové kategorie a zalíbení v jídle. V zdejší zemi je tahle sbírka nedoceněný skvost, neprávem zastíněný dokonalou Vy víte jakou ságou.

Níček a Mřenka Níček a Mřenka Walter Moers

Pochybuji, že takováhle parodie na výuku literatury bude děti bavit natolik, aby ji ocenily. Za mě docela fajnový experiment, potvrzující, že Walter něco fetuje. Jdu sehnat Ruma, Zamonie je rozhodně zákeřný svět. Velké plus za žaludeční šťávy. Nazdaaaaaaaaar.

30.12.2015 3 z 5

13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda 13 a 1/2 života Kapitána Modrého Medvěda Walter Moers

Popravdě, nevím jak tuhle knihu hodnotit, četl jsem ji dávno a nedokážu ji nikde sehnat. Pravdou je,že jsem ji miloval. Naprosto. Modrý medvěd byl můj hrdina a plusové body už jen za Jinou literaturu pro děti.

Divoké karty I Divoké karty I George R. R. Martin

Jako první musím plivnout na hnus, kterým je nadpis na jinak cool obálce - GRRM, autor seriálu Hra o trůny. WTF to co je na 3.14čovinu? Jako milovníka asoiaf a člověka plného opovržení vůči tvůrcům seriálu mě to dostalo do varu. Toho kdo to tam nechal napsat bych předhodil Melisandře. Teď ke knize samotné, je to vlastně úplně jednoduché. Některé povídky jsou super, včetně té Martina, to je za tři až čtyři hvězdy. Většina je ale nudná výplň u které jsem musel vyvinout maximální úsilí abych ji dočetl. Nebo jsem je prostě nedočetl. Velké zklamání. Rozhoduji se mezi 30 a 50 procenty, kvůli nudě, hořkosti a neskutečně odbornému nadpisu dávám 31 a mhouřím oči. Jednou to dočtu pořádně, třeba v důchodu.

30.12.2015 2 z 5

Tam a zase zpátky Tam a zase zpátky Sean Astin

V knize je plno úžasných zajímavostí o tvrdé práci herců, producentů, scénáristů, maskér, trikařů, Vigga a dalších lidí co se podíleli na tvorbě jednoho z nejúžasnějších filmových zážitků. Vše zabaleno v breku, emocích a patosu Astina. Někdy je to otravné, Seanova neznalost předlohy k pohrdání a jeho snaha nikomu neublížit slabošská...ale k čertu teda balrogovi s tím. Sama zahrál úžasně a já tuhle knihu prolétl ne jednou ale dvakrát. A kdybych byl na Seanově místě, patosoval bych určitě taky. Každý nemůže být drsňák jako Viggo, workoholik jako Peter nebo génius jako Lee. Někdy je prostě třeba trocha toho lidství.

30.12.2015 3 z 5

Potoky krve Potoky krve Steven Erikson (p)

Zatímco Malazu se úspěšně vyhýbám a hodlám ještě nějakou dobu vydržet, do tohohle jsem se vrhl a nestačil se divit. Černočerný humor, hutná atmosféra a cool postavy. Hlavně druhá povídka byl masakrální horor ala Vetřelec a nechybí tu neskutečný hlášky - Zabijte to! Je to mrtvý! Zabijte to ještě víc! - které se ale vůbec nebijí s brutálními výjevy, vyhřezlými vnitřnostmi a kucháním zaživa. Humorná seznamovačka, hororová vyvražďovačka a brutální detektivka. Za mě silných devadesát, naprostá spokojenost.

28.12.2015 5 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Tuhle bichli jsem koupil za nemalé peníze kvůli oslavným recenzím a přenádherné obálce. Na začátek zareaguji na nejmenovaný komentář tady na databázi - WTF? Lepší než Martinova Píseň? Rozhodně ne. Lépe vykreslené postavy? Tak to sem četl jinou knihu, postavy v Cestě jsou mnohem méně živelné a mnohem méně věrohodné než u Martina, vlastně jsou celkově dost otravné a nerealistické až klišovité - jo, Kaladin mi k srdci docela přirostl, neříkám že ne. Další věc, nečetlo se to zrovna nejlíp, popravdě jsem knihu zvládl až na druhý pokus. Svůj lví podíl na tom má určitě otřesný překlad, kdy mocná šlechta chvílemi mluví spisovně a chvílemi jak já, bije to do očí. A teď klady, magie a svět jsou neskutečně originální, Bran vybudoval epický podklad na epickou ságu. Zlo v pozadí je dostatečně děsivé a já sem docela zvědav jak to bude pokračovat. 70 procent, díky obálce a úvodní vraždě s motherfucker magií dávám slabší čtyři hvězdy.

28.12.2015 4 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Přemýšlím jakou knihou začít své úchvatné komentáře na této databází a vybírám si tohle. Protože je to krásná kniha. To co Rothfuss dokáže s jazykem je prostě super a dlouho, možná nikdy, jsem něco takového ve fantasy literatuře nezažil. Tohle je symfonie slov, fascinuje mě, jak autor dokáže všechno přesně vyjádřit, o level lepší než úžasný Sapkowski. Jo, náš rusovlasý hrdina je až nezdravě geniální a děj se točí hlavně kolem "nemám peníze na školu - získám peníze na školu - hraju úžasnou hudbu - jsem zamilovaný do pěkné citové ice Queen - prostřih na depresivní současnost v hostinci" a takhle dokola a dokola... Ale mně se to prostě líbí a nemám šanci žbrblat, protože je to prostě krása. Ne, nemá to živoucí postavy jako asoiaf, ne nemá to strhující děj jako několik dalších ság - a přesto se to v mém osobním žebříčku dostává na úplný vrchol. A z básničky o Čandrínech jde opravdu strach a mráz. Btw popsat slovo TICHO tak geniálním způsobem na celou kapitolu a nesklouznout k patosu nebo nudě... Rothfuss, mistr Jmenovač....... Oblíbené postavy - Elodin, Auri

27.12.2015 5 z 5