bejan bejan komentáře u knih

Atlas poetické zoologie Atlas poetické zoologie Emmanuelle Pouydebat

Opět nádherná a nádherně vypravená kniha z nakladatelství 65. pole. Jen škoda, že si tentokrát neuhlídali tiskárnu a na straně 38 je špatný tisk textu. Já bych to tiskárně vrátil...

27.12.2019 5 z 5

Slova pálená Slova pálená Kerstin Valíčková

Marně hledám v takovýchto sbírkách něco víc než jen hrátky se slovy. Trend v současné české poezii tak silný a tak nudný.
Verše ovlivněné snad Krchovským, ale ve snaze o rýmickou sevřenost místy banální a ke Krchovskému se nepřibližující ani náhodou. Rozumět veršům, umět je číst je něco jiného, než je psát...

26.12.2019 3 z 5

Mezzovoce Mezzovoce Radovan Jursa

Útlá krásná sbírka. Nejsilnější v básních s metafyzickým rozběhem, ze kterého až někdy jímá závrať. Autor nechá čtenáře rozeběhnout do důvěrného neznáma, aby jej pak příliš brzy opustil. Promyšlené Jursovy verše často připomínají litanie, modlitby. Holanovský příslib zůstal nenaplněn, avšak čtenář si o to víc přeje, aby autor psal další sbírky...

26.12.2019 5 z 5

Sedm dní Avrahama Bogatira Sedm dní Avrahama Bogatira György Kardos

Číst tuhle knihu je prostě radost. O čem je? O lidství, o skutečném, neokázalém lidství. Titulní hrdina je nádherně životný, styl vyprávění je naprosto suverénní a za vrchol mistrovství u autora považuji schopnost popsat složité dobové vztahy a události jen jakoby mimochodem, mezi řečí postav románu. 5* bez sebemenšího kompromisu.

30.09.2019 5 z 5

Akira Kurosawa a jeho filmy Akira Kurosawa a jeho filmy Luboš Ptáček

Nepostradatelná kniha pro každého milovníka filmů Akiry Kurosawy.

20.09.2019 5 z 5

100 fotografií, které změnily svět 100 fotografií, které změnily svět Federica Guarnieri

Další nepovedená publikace nakladatelství Omega. A opět špatný překlad. Věty jsou místy krkolomné a jejich amatérská úroveň vede k nezamýšleným významům. Důvěru ostatně nevzbuzuje ani to, že se v tiráži nedozvíte, z jakého jazyka byl text knihy přeložen. Italští autoři publikace a italské nakladatelství by mohlo naznačovat překlad z italštiny, ale zde na databazeknih.cz je uveden originální titul v angličtině.
Redakce textu ledabylá, i laik ví, že Nikita Chruščov nebyl prezidentem Sovětského svazu...

Ovšem problematičnost publikace tkví i v přístupu samotných autorů. Název publikace odkazuje na ikonické fotografie, jejichž uveřejnění mělo ovlivnit celosvětové mínění. O mnoha fotografiích v této knize to však nemůžeme prohlásit. Mnohé z nich jsou spíše ilustracemi k důležitým historickým událostem, než že by se samy těmi událostmi staly. Zde se tedy buď úplně nepodařil záměr autorů, anebo je zavádějící titul knihy. A k tomu jsou v knize i záběry z filmů...

Kniha se vůbec nepovedla, obzvláště když ji člověk srovná s podobnými publikacemi typu: Historie v barvě, The Great LIFE Photographers a jinými.

14.09.2019 1 z 5

Mussoliniho holič a další příběhy malých postav velkých dějin Mussoliniho holič a další příběhy malých postav velkých dějin Graeme Donald

Kniha je krajně nedůvěryhodná, míchá fakta s drby a k tomu autor navíc přidá svou fabulaci. A přitom se kniha snaží tvářit jako publicistická. Autorův styl také neoslní a celé to korunuje mizerná korektura textu. Kniha může inspirovat k dalšímu zájmu o tyto dějinné aktéry a události, ale jen proto, aby si čtenář uvědomil jak moc autor "básnil"...

08.08.2019 2 z 5

Katedrála v Remeši Katedrála v Remeši Peter Kováč

Nesmírně zajímavá kniha (i celá řada) plná detailních informací o stavbě, výzdobě, funkci i symbolice katedrál - v tomto díle především o královské korunovační katedrále v Remeši. Jako čtenáři mi však nevyhovuje jistá roztříštěnost knihy, která je dána zvolenou koncepcí připomínající spíš historický sborník. Mám raději ucelenější texty. Knize by nesmírně prospěly fotografie profesionálního fotografa, které by toto opus magnum korunovaly (umím si však představit tu finanční náročnost), ale tyto drobné nedostatky bohatě vyváží cenné informace v knize publikované. 4,99* a veliká vděčnost Peterovi Kováčovi za toto dílo.

04.08.2019 5 z 5

Kniha Kniha Mikolaj Lozinski

Autor mě bohužel nepřesvědčil, že nejde o víc než jen o osobní psychoterapii a ta nepatří do knihy. Nenašel jsem v knize žádný přesah a to si myslím, že o polských reáliích něco málo vím...

25.06.2019 1 z 5

Ar-Men Ar-Men Jean-Pierre Abraham

Ještě několik dní po dočtení knihy zůstávám připoután k armenu čili kameni, k majáku v jehož názvu přebývá písmeno “R”. Niterné, poctivé, úporné, místy přízračné, až lucidní psaní i čtení. Docenil jsem dostatečně a dodatečně až poté, kdy jsem si zjistil všechno o Ar-menu a majácích vůbec.

20.06.2019 5 z 5

Velkolepá kniha o mořských tvorech Velkolepá kniha o mořských tvorech Tom Jackson

Drobek je nakladatelská značka Dobrovského. Umí u Dobrovského udělat alespoň jednu knihu dobře? Kniha sama je pěkná, ale zarazí především dvě věci: hrubky (v tak krátkém textu?) a font, který je příjemný, ale proč proboha v číslovkách jsou odsazeny tisíce nejméně o dvě místa? Číslo 1 100 vypadá dost divně, že? Díval jsem se na originál, ale tam to mají lépe udělané, protože používají čárku.
A k obsahu ještě jednu výhradu - česká redakce textu by mohla zohlednit nejnovější poznatky z mořské zoologie a neuvádět již zastaralé informace. Kdyby to u Dobrovského nepokazili, dal bych knize 4*.

03.05.2019 3 z 5

Mlha na mostě Tolbiac (komiks) Mlha na mostě Tolbiac (komiks) Léo Malet

Samotný komiks a jeho atmosféra jsou dobré, ale v českém vydání mě rušilo zbytečně mnoho chyb. V tak krátkém textu jich nasekat tolik, to je opravdu výjkon! Vydavateli bych vytknul i ledabylost při nahrazování některých textů v obrázech komiksu. Nahradit text v ilustraci fontem opravdu razí do očí a vždy to znamená jen lenost grafika/vydavatele. Takže hvězdy ubírá česká edice, jinak 4*.

29.03.2019 3 z 5

Jugolaboratorija Jugolaboratorija * antologie

Skvělý výběr vynikajících povídek. Je mezi nimi jedna nádherná povídka, ve které se autorovi podařilo zachytit Balkán s celou jeho historií, náboženstvími, zvyky, tradicemi, moudrostí, bláznovstvím, nenávistí i radostí ze života. To považuji za skutečné mistrovství.

22.03.2019 5 z 5

Ganbare! Workshopy smrti Ganbare! Workshopy smrti Katarzyna Boni

Působivé.

10.03.2019 5 z 5

Zatím dobrý (komiks) Zatím dobrý (komiks) Jan Novák

Je mi to líto, ale tento komiks mě zklamal. To co bylo nejzajímavější na románu, tedy autorův úsporný styl a uchvacující napínavý příběh, se nepodařilo do komiksu přenést.
Co mě však nejvíc od knihy odpuzovalo, byla neautentická vulgární řeč současných teenagerů, kterou autoři vložili do úst hrdinům příběhu. Ani Ota Rambousek (ani Jan Novák) ve svých knihách nedělali z Mašínů skauty, ale k čemu je sprostota ve vyjadřování i v chování postav komiksu dobrá, to opravdu nechápu. Jedině jako pokus přitáhnout k tématu mladé čtenáře. A ani to se nepovedlo.

09.01.2019 1 z 5

O pohledu O pohledu John Berger

Skvělá kniha esejů, kterou kazí jen to, že tisk fotografií, o kterých John Berger v knize píše, je nekvalitní a nedá se na nich téměř nic vidět. Což je u knihy, která je o "pohledu na fotografii" dost podstatná vada...

02.11.2018 4 z 5

Josef František: Pokus o pravdivý příběh československého stíhače Josef František: Pokus o pravdivý příběh československého stíhače Jiří Rajlich

Důležitá kniha o člověku, kterého tu nikdo nezná a přitom by měl každý. Rajlichovy knihy jsou cenné především v tom, že se dokáže dostat do archívů, k soukromým deníkům, fotografiím a vzpomínkám. Nevýhodou jeho knih jsou mizerné korektury, jako by nakladatel i autor spoléhali na to, že zájemci o toto téma skousnou všechno. Avšak ruší to a velmi!

19.10.2018 4 z 5

Literatura v čase lovců Literatura v čase lovců Miroslav Balaštík

Tyto rozhovory se skutečně povedly. Takto by mělo vypadat každé interview s literátem, každá beseda se spisovatelem a cokoliv je pod touto úrovní, je zbytečné a plané. Zajímavá paleta osobností, ve které mi ani Romanská, ani Stoniš nechybí. Myšlenky, které se v rozhovorech objevují, jsou hodny zapsání a zapamatování.

20.06.2018 5 z 5

Skotsko. Země dávných tajemství Skotsko. Země dávných tajemství Jan Hrdina

Ideální kniha k přečtení před cestou do Skotska. Je plná historických zajímavostí a cestování po skotských památkách bude po jejím přečtení mnohem zajímavější.

Nedostatkem této knihy je však neobratná autorova stylistika a časté opakování už jednou sděleného. Jakoby autor psal knihu po samostatných částech. Zkrátka - redaktor knihy ubral autorovi jednu hvězdičku.

18.06.2018 4 z 5

Umělecký Řím Umělecký Řím Václav Fiala

Václav Fiala je osvědčený průvodce kulturními metropolemi světa. S touto knihou poznáte Řím jinak a lépe.

08.03.2018 5 z 5