babystar babystar komentáře u knih

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Nic pro milovníky drsné školy, ale bonbónek pro milovníky "švejkování". Inspektor Prevít nám nějak zlidštěl. Oprostil se od rodiny i nepřejících kolegů a nechtěně, jak jinak, se dostal do služeb FBI. Své utajení si parádně užíval a stal se z něho dokonce i milovník zvířat. Kniha se čte sama a najdete v ní humor, napětí, krásnou přírodu, hnusné vrahy, kupu mrtvol a dokonce i sex. A co je hlavní? Dobro zvítězí nad zlem.

29.10.2019 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Druhý díl série se mi líbil víc než první. Bylo zajímavé sledovat, jak Miko a Tony vlastně z ničeho díky svému důvtipu "vydupali" případ a vlastně nechtěně vyřešili vraždu. Bylo to fakt napínavé a jsem zvědavá na další pokračování.

23.09.2019 5 z 5

Smrt komára Smrt komára Jaroslav Velinský

Tentokrát intuice napověděla Otovi, že otřesný pracovní úraz je vlastně vražda a jako ohař se sám vydal po stopě vraha. U Velinského vás pobaví nejen příběh sám, ale i způsob vyprávění a jeho nádherné popisy- "mistr celej rozklepanej a hráškově zelenej jako mašiny a dřevěný přepážky okolo", nebo "mistr vypadal, že se ve fabriční zeleni dělá neviditelnej", nebo "na vařiči stopy po všech polívkách, co se tu ohřejvaly od znárodnění klíčovýho průmyslu", taky se tam objevuje "ženská, která připomínala zchátralýho D'Artagnana". No prostě paráda!!!

31.08.2019 5 z 5

Tmavá studnice Tmavá studnice Jaroslav Velinský

Sérii o Otu Finkovi začínám číst už podruhé. Dýchá z ní totiž na mne mé mládí - baráček na okraji města (sice ne Prahy, ale to nevadí), tatínek soustružník v továrně a všeuměl, který ve volném čase jezdil po estrádách, lítání s děckama po ulici, později čundry a odpolední čaje. Zkrátka pohoda mládí, i když tam někde v pozadí se dějí zlé věci.

24.08.2019 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tak bych řekla, že jsou to "účastníci zájezdu po anglicku". Jen nechápu, co v příběhu bylo vtipného. Šest novinářů a pracovnice reklamní agentury se vydají v rámci reklamní kampaně do Kodaně seznámit se s dánským životním stylem nazvaným hygge. Kromě přehnaného chválení Dánska se ukáže, že každý z hrdinů má svého "kostlivce ve skříni". Je tam i milostný vztah a autorka samozřejmě nezapomněla i na gaye. A nakonec vše dobře dopadne.

26.02.2019 3 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Knihu bych doporučila nespavcům. Zaručeně nebudete litovat probdělé noci, protože při čtení ani nepostřehnete, že je už ráno. Prostě napínavé od začátku do konce. Pro mne další probdělá noc.

13.02.2019 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Knihu jsem si vybrala díky "Čtenářské výzvě", protože už hodně dlouho nemusím číst povinnou četbu. Původní pověst znám, takže mne děj nepřekvapil. Možná v mládí bych byla nadšena příběhem lásky a nenávisti, ale teď mne spíš zaujalo slepé následování krysaře, jehož píšťala slibovala lidem ráj, ale přivedla je k propasti a přinesla jim smrt (kolik "proroků" nám již slibovalo ráj na zemi a jak to dopadlo...). Naděje na nový život však umírá poslední ( zapomenuté dítě a prosťáček zachrání svět ?...)

05.01.2019 3 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Drobná knížečka, kterou bych doporučila jako povinnou četbu všem zahrádkářům. A ti, kteří nezahradničí si při její četbě mohou zlepšit alespoň náladu. Krásná čeština a milý humor potěší každého.

19.11.2018 5 z 5

Záhada sedmi ciferníků Záhada sedmi ciferníků Agatha Christie

Tak jsem se chtěla jen podívat, co je to za špionážní blbůstku a skončila jsem v jednu ráno na poslední stránce. Byla to blbůstka, ale milá blbůstka. Měla šmrnc, humor, nadsázku, trochu napětí i lásky. Připomínala mi prvorepublikové komedie s Oldřichem Novým. Opravdu jsem se pobavila. Paní Agatha je nejlepší (i ten typicky anglický boj proti bolševikům ji odpustím)!

02.05.2024 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Opět napínavá četba na poněkud kontroverzní téma o tom, že za náš charakter může genetika (dědičnost). A protože Josie opět v soukromém životě pohořela, myslím si taky jako Kačka-knihomol, že skončí v náručí Noaha. Uvidíme!

01.02.2024 4 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Nález zlatého prstenu přivede Jiřího Adama z Dobronína k vyšetřování únosů tří blonďatých dívek. Do vyšetřování se opět zapojil i pomocník Petr a svůj podíl na objasnění měla i dosud neprovdaná Rozárka. Pěkně byla popsána dobová atmosféra v Městech Pražských i intriky kolem smlouvy s osmanským sultánem, jen ta forma spiknutí proti králi mi nějak nesedla. Zajímalo by mne, zda na příběhu bylo alespoň zrnko pravdy. Zda tehdy bylo nějaké spiknutí proti uzavření smlouvy, nebo zda vůbec byla nějaká taková smlouva v Praze uzavírána.

06.06.2023 4 z 5

Jablko nepadlo daleko od stromu Jablko nepadlo daleko od stromu Vlastimil Vondruška

O pravdivosti pořekadla v titulu knihy svědčí vyšetřování vraždy mělnické měšťanky dětmi Oldřicha z Chlumu. Malý Oldřich a Ludmila mají talent po svém otci, ale i panoš Ota zanechal v jejich charakteru určitou stopu. Je to krátký příběh o chamtivosti, která vraždí. Poslechem audioknihy jsem tak strávila příjemné odpoledne.

01.02.2023 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Příběh o magické síle četby knih. I když se román odehrává ve válečném Londýně, působila na mne uklidňujícím dojmem. Dvě dívky z venkova přijedou do Londýna, aby poznaly svět. Místo toho je zastihne válka s přídělovým systémem, zatemněnými okny, nočním bombardováním i smrtí blízkých lidí. Každá se s touto skutečností vypořádává jinak. Viv ve službě v armádě, Grace prací v knihkupectví a pomocí lidem trpícím válkou. Získá tak spoustu přátel, kteří si navzájem pomáhají překonat těžkosti války. Zajímavé byly reálie z každodenního života obyvatel válečného Londýna. Přečetla jsem jedním dechem a vřele doporučuji.

30.01.2022 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

S tímto příběhem dvou žen mám problém. Ani jedna mi nebyla sympatická. Katka si nevážila slušného bydla a trpěla představou, že jí něco chybí. Marie byla sice inteligentní, ale nedovedla krotit svůj chtíč, takže se dostávala do opravdu prekérních situací. A její postoj k rodné zemi i mužům se mi nelíbil už vůbec. Příběh byl celkem uvěřitelný, ale ten konec byl poněkud moc "sluníčkový".

25.01.2022 3 z 5

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Příběh Edity, které stačil měsíc, aby zjistila, že se jí sice rozpadlo manželství, ale získala pět přítelkyň "na život a na smrt". Četba byla pro mne o to napínavější, že jsem od začátku tušila odpověď na otázku, "která z pěti", ale byla jsem zvědavá, zda mé tušení je správné... a bylo. Dobré poučení pro ty, které se ocitly v podobné situaci i pro ty, které si myslí, že jim se to přece stát nemůže. Stručně řečeno - Jedna z pěti, aneb "kostlivci ve skříni".

22.01.2022 4 z 5

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Detektivka, která má spád a napětí. O to se postará náhodně zhlédnutá vražda, mrtvola beze jména a rodina, v níž mají všichni hluboko do kapsy. Bratři se nemají rádi, sestra uhlazuje hrany a stará se o otce skrblíka, který všechny nenávidí a vyžaduje stálou péči rodinného doktora. To je to pravé prostředí pro slečnu Marplovou, která se cítí jako ryba ve vodě, v hodně špinavé vodě. Poslouchala jsem jako výborně namluvenou audioknihu a opět jsem vraha neuhodla. Podívala jsem se také na filmové zpracování. Ten černobílý film z r. 1961 byl pojatý spíš jako groteska s dost upraveným příběhem. Ten novější seriálový byl věrnější literární předloze. Obě filmová zpracování mají svůj půvab a stojí za zhlédnutí (a kniha za přečtení).

09.12.2021 4 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Tak tohle byl podle mne horor gradující od romantické lásky po šílencovo vraždění. Bylo vidět, jak nezřízená touha po bohatství kazí charakter, ale i to, že bohaté dědičky jsou vlastně hrozně opuštěné, všichni po nich něco chtějí, ale o ně vlastně nikdo nestojí. Ellie mně bylo docela líto.

28.11.2021 4 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Detektivka, v níž se vyšetřování rasisticky motivované vraždy změní na vyšetřování něčeho zdaleka horšího. Stručně řečeno - ukázka toho, kam vede nezřízená touha po penězích.
Jsme svědky práce kriminalistů i protiextremistického týmu a do vyšetřování se zaplete i dávná Volfova kolegyně Eva. Při čtení e-knihy mi vadilo, že jednotlivé dějové linie nebyly graficky odděleny, takže jsem občas tápala, čí osud vlastně sleduji. Nevím, čím to je, ale dřívější díly se mi líbily víc.

17.11.2021 4 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Román pro milovníky čokolády, při jehož čtení můžete i ztloustnout. Mladí v něm najdou romantiku i humor. Avšak ti, co před sebou mají už jen tu "zubatou", uvidí smutný konec života člověka. A ty, co se nadchnou romantikou Paříže varuji, že (podle mých vzpomínek) to je hlučné město plné neochotných lidí a psích hovínek na chodníku.

27.10.2021 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

"Hořkobolné" příběhy o vztazích mužů k ženám, z nichž musí novodobým feministkám vstávat vlasy na hlavě. Poprvé jsem některé z nich četla na střední škole v 60. letech a děsně jsem se bavila. Teď mi z nich bylo spíše smutno. Prostě - hry lásky šálivé...

12.03.2021 4 z 5