babystar babystar komentáře u knih

Když se vosy vyrojí Když se vosy vyrojí Marie Rejfová

Příjemná jednohubka na jeden večer, v níž nám babička opět udělí několik rad do života, zjistíme, že "nevidět si do huby" a rozeštvávat lidi se nevyplatí, setkáme se s několika psychopaty a odhalíme i několik tajemství. Josefína je opět ve formě a komisař Tvrdík je možná dobrý policista, ale jako milenec.....nic moc.

26.05.2021 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Povídková kniha vzpomínek na autorova tatínka. Četla jsem ji už hodně dávno a teď jsem se k ní vrátila kvůli čtenářské výzvě. Téma holokaustu se odráží v povídkách Smrt krásných srnců a Kapři pro wehrmacht. Je v nich ukázáno, že i lidé, jejichž důstojnost je pošlapána, se dovedou svým způsobem bránit a že pomsta může být opravdu sladká.

22.12.2020 4 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Po mnoha letech se opět vracím ke slečně Marplové a stále mne fascinuje její znalost lidských povah, která ji umožňuje , i když skoro nevytáhne paty ze své vesnice, odhalit rafinované vrahy. Lidé jsou zkrátka stále stejní a detektivky paní Christie se dají číst stále.

02.10.2020 4 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Čtivá detektivka, v níž Tomáš Volf a Eva Černá pomáhají v Tomášově rodném městě policii pátrat po ztracené dívce. Výsledek pátrání ovlivní Tomášovo trauma z mládí, důvtip a také genetika. Napětí zvyšuje prolínání různých časových rovin - současnost, Tomášovy vzpomínky z mládí a průběh samotného incidentu. Čte se to velice dobře.

03.10.2022 4 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Opravdu napínavá kniha, kterou přečtete jedním dechem. Občas jsem měla strach číst dál, protože jsem tušila nějakou katastrofu. Sebekriticky se přiznávám, že kdybych četla tištěnou knihu, tak bych určitě koukla na konec. U e-knihy jsem musela "trnout" do konce a stálo to za to.

28.08.2022 5 z 5

Na druhý pokus Na druhý pokus T. L. Swan

Příběh skoro ze života o nelehké cestě za novou partnerkou druhého z bratří Milesových Tristana. Přijít jako nový člen do zaběhnuté rodiny s dětmi není legrace a vyřešit trojúhelník vdova - její nebožtík - nový partner už vůbec ne. Román jsem "slupla jako malinu" a ještě jsem se i docela dost nasmála. Tento díl se mi líbil víc než první a už jsem zvědavá na Eliota.

05.09.2023 5 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Příběh o tom, že neexistuje dokonalá vražda a je životu nebezpečné zahrávat si s lidmi se špatným svědomím. Příběhy s Poirotem nemám ráda (filmy ano) a tento jsem si vybrala díky čtenářské výzvě. Ač v něm nebyla ani kapka krve, byl napínavý od začátku do konce. A ten konec mne totálně překvapil, i když jsem viděla seriál (většinou si totiž nepamatuji, kdo je vrah). Pro znalce bridže by to měla být lahůdka ještě větší, protože, na rozdíl ode mne, by rozuměli Poirotově dedukcím. Paní Christie byla mistr!!

12.01.2021 5 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Na této knize je poznat, že je to Agathina prvotina. H. Poirot je zde vylíčen jako vzteklý mužíček a ani "šedé buňky mozkové" jsem nějak nezaregistrovala. Poslouchala jsem jako audioknihu a opět mi dělalo potíže se zorientovat, kdo je kdo. Ta anglická jména mi znějí tak nějak stejně nezapamatovatelně. Příběh vraždy staré paní byl opravdu spletitý, každou chvíli byl podezřelým někdo jiný a musím přiznat, že jsem vraha neodhalila. Knihu jsem si zařadila do čtenářské výzvy jako knihu autora, který prožil 1. světovou válku. Autorka uplatnila své zkušenosti z války, kdy pracovala jako lékárnice a taky hrdinové mají s válkou své zkušenosti.

25.01.2022 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Výborná detektivka, v níž o vyšetřování vraždy starého pana Leonidese vypráví snoubenec vnučky zavražděného. Paní Christie se opět představila jako znalec lidské psychiky. Před námi vystupují jednotliví obyvatelé podivného sídla a postupně vytahují své "kostlivce ze skříně". Opravdu to bylo "hnízdo zmijí". Musím přiznat, že jsem vraha neuhodla, i když odhalení nebylo až tak překvapivé.

24.10.2021 5 z 5

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Úžasná knížka povídek. Dají se číst stále dokola, ale tentokrát jsem si je poslechla načtené našimi výbornými herci. Jsou to povídky plné moudra, jemného humoru a pochopení k lidským slabostem. Provází mne celým životem. Občas si vzpomenu na loupežného vraha Kuglera a jeho skleněnou kuličku a když napadne někdy sníh, tak se dívám, zda i v naší ulici se neobjeví záhadné stopy ve sněhu.

12.10.2021 5 z 5

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Poklidný obrázek z venkova v Severním Irsku. Děj se odehrává asi v r. 1964. To je doba, kterou si už dobře pamatuji, proto mne zarazily některé rozdíly ze života u nás a v Severním Irsku. Patricie se musela obhajovat za to, že studuje vysokou školu (kolem mne bylo už tehdy plno vysokoškolaček), Julie měla problémy s potratem (u nás byl potrat povolen, i když ho musela schvalovat komise), rodilo se doma (u nás byly domácí porody snad jen tehdy, když se nestihlo dojet do porodnice). Že u nás nebyly chudinské čtvrti, nezaměstnaní a utrápené matky osmi dětí se skvrnami na nohou od zimy a topení dřevem v krbech, je jasné. Asi jsme měly zkreslené představy o životě na "západě".

29.01.2021 4 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Tento příběh byl dost drastický a konec mne hodně překvapil hlavně spojením s velice známou historickou událostí, kterou ale nebudu prozrazovat. Byla jsem opět přinucena "googlit", abych zjistila, co je historie a co je fantazie autora. Některé osobnosti skutečně žili, ale jestli se opravdu něco podobného stalo, se mi nepodařilo zjistit. Ale alespoň jsem se něco dověděla o staré Bratislavě. Kapitán Stein se ukázal jako velice prudérní, kaprál Jaroš si občas vybil i své sadistické choutky a notář Barbarič byl vícekrát ohrožen na životě a zase hrdinou proti své vůli. Opět se ukázalo, že "co je dovoleno Jovovi (tady šlechtici), není dovoleno volovi (tady měšťanovi či poddanému)".

08.04.2020 4 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Příběh z doby, kdy Blízký východ byl ještě britskou kolonií. Jsme svědky zajímavého putování turistů do skalního města Petra, kde náhle zemře americká turistka doprovázená početnou rodinou. Stará zlá žena svou rodinu tyranizuje, takže jsou vlastně všichni rádi, že je mrtvá, jen H. Poirot (ten se tu vyskytoval úplně náhodou) se snaží objasnit, jak a proč zemřela. Původně jsem si myslela, že jde o to, že "jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá", ale nakonec to spíše bylo "lež má krátké nohy". Ale kdo a jak lhal, si už každý musí přečíst sám. :) A kniha je lepší než film, ten je úplně o něčem jiném.

29.11.2021 4 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Dojemný příběh o tom, co způsobil jeden neodeslaný dopis. Je to příběh o lidské zlobě, která krutě zasáhla do osudů několika lidí, i když se nakonec ukáže, že "všechno zlé je k něčemu dobré". A ještě ke všemu byl tak napínavý, že jsem ho musela přečíst na jeden zátah i za cenu probdělé noci.

14.01.2021 5 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

(SPOILER) Tentokrát to byl pro mne příběh z kategorie "makačka na bednu". Z počátku slečna Marplová hledala něco a nevěděla co. Nakonec policii vyřešila tři vraždy. Byl to příběh o tom, že "láska je strašná záležitost, žije-li ze zla a pro zlost. Pak se mění v ten nejhrůznější cit na světě". Stejně jsem si vždy myslela, že slečna Marplová je převtělená Agatha Christie - laskavá stará dáma rozdávající životní moudrost, mající ráda mladé lidi a nenávidějící zlo.

21.01.2020 4 z 5

Na rozdíl od komentářů níže, mně se kniha líbila. Dýchla z ní na mne jakási pohoda a pocit, že i když jsme chudí a dějí se nám špatné věci, můžeme být šťastní. Není to vlastně ani detektivka, ale povídání o životě v Botswaně. Problémy normálních vesničanů řeší hlavní hrdinka díky znalosti prostředí i lidských povah. Je to taková jednodušší africká slečna Marplová. Audiokniha se poslouchala opravdu dobře.

12.10.2022 4 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

Tentokrát jde vlastně o vánoční příběh, který je ztřeštěnější, než ty předešlé. Josefínin a Tvrdíkův osud se snaží převzít do svých rukou Tvrdíkova tetička a "svatá rodinka" z divadelního představení se pěkně "vybarví". Ježíšek se sice nenarodí, ale dárky budou rozdány a vrahem je úplně někdo jiný, než to celou dobu vypadá.

01.06.2022 4 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Není to žádná velká literatura a pan Vondruška určitě napsal lepší věci, nicméně bych knihu doporučila jako povinnou četbu všem těm "greténistům", "gryndýlistům" a všem, co nám to dobro chtějí přinést, i kdybychom se na hlavu stavěli. Je poznat, že pan Vondruška je historik a je z historie poučen, jak to při takových revolucích, kdy se mezi sebou lidé mydlí, chodí. Je sice pravda, že kdo uteče, vyhraje, ale máme my kam utéci?

12.12.2021 4 z 5

Nevermore Baltimore Nevermore Baltimore Petr Heteša

Opět kniha z prostředí, ve kterém bych se nechtěla ocitnout (viz čtenářská výzva), a přece jsem musela číst a číst a dočíst až do konce (strašně moc se mi ale chtělo na ten konec během četby předčasně podívat). Akční příběh okořeněný humorem, v němž se úhlavní nepřítel stal zachráncem a z podivných démonů se vyklubalo něco daleko horšího.

15.06.2021 4 z 5

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Detektivní příběh o tom, jak veškeré zlo bylo potrestáno. Tentokrát to je úplně jiný Prévit. Jako inspektor briskně vyřeší tři případy a nakonec i potrestá rozkrádače humanitární pomoci pro Afriku. Je zde spousta reálií ze současného New Yorku a okolí (včetně rabování a napadání policie) a jsou řešeny nejen vraždy, žhářství a rozkrádačky, ale i otázky rasizmu a korupce. Jen humoru je zde poskrovnu.

10.04.2021 4 z 5