Aya81 Aya81 komentáře u knih

Pád do tmy Pád do tmy Klára Janečková

Kniha by si zasloužila možná tak 3,5 hvězdičky, ale nakonec jsem zvolila takto. Četla se lehce, i když téma vůbec lehké nebylo. Člověku běhá mráz po zádech... Mínusem pro mne bylo, že kniha nešla tak nějak do hloubky, že důležité momenty poměrně rychle "odbývala" a zdálo se mi jako, když už autorka chce mít knihu za sebou a příběh uzavřen. Je to možná jen můj dojem vzniklý mojí oblibou delších knih... ale bylo tam i pár pro mne méně logických míst. Celkově ale dobrý dojem.

08.08.2019 3 z 5

Nebojte se cestování Nebojte se cestování Karin Stružková

Tento žánr (cestopis i humoristické dílo) není šálek mého čaje, ale musím uznat, že se to četlo hezky, lehce.

10.04.2019 4 z 5

Hříchy rodu Borgiů Hříchy rodu Borgiů Sarah Bower

Kniha mne oproti očekávání zaujala. Historická data se spojují se smyšleným příběhem, příběh nemá hluchá místa i přes svůj značný rozsah. Reálie života v italských sídlech 16. století jsou zajímavá, zákulisní politické intriky taktéž.
Vadila mne ale trochu naivita až hloupost hlavní hrdinky, která ač přímo v centru intrikaření nedohlédla na špičku svého nosu.

25.02.2019 4 z 5

Ďáblovy housle Ďáblovy housle Joseph Gelinek

Ctiva napínavá detektivka se zajímavým "pozadim". Pro hudebního analfabeta místy složité, ale o to zajímavější pasáže k hudební teorii i praxi. Příjemne překvapení.

02.02.2019 4 z 5

Mrak Mrak Ray Hammond

Kniha je spíš taková oddychovka. Dobře se čte, má zajímavou zápletku, nemá hluchá místa. Líbilo se mi prolínání vyprávění s novinovými články. Místy trochu drhne logika a přírodní zákony, ale na to jsme ve sci-fi a v katastrofických knihách i filmech zvyklí. Ambice k tomu stát se literárním skvostem kniha zjevně nemá, to k čemu je určena ale podle mne zcela splňuje.

10.12.2018 4 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Nebylo to špatné, ale.... seriál jsem neviděla, resp. asi jeden díl, ale domnívám se, že v tomto případě bude lepší volbou než kniha. Kniha je příliš rozvláčná, příliš romantická, příliš se opakující. Přiznám se, že jsem se už těšila na konec, abych mohla přesedlat na jiný žánr. Možná byla ode mne chyba číst Vážku hned po Cizince. Napsaná není špatně, jen prostě nebude mým šálkem čaje. Mořeplavce si možná přečtu s větším odstupem, uvidím.

31.10.2018 3 z 5

Calendar Girl 3 - Červenec, Srpen, Září Calendar Girl 3 - Červenec, Srpen, Září Audrey Carlan

No... říkala jsem si, že s tím stále stejným opakováním jednoho vzorce asi autorka do konce série nevydrží. Ale možná radši měla. Ta zápletka s nevlastním bratrem to je teda už trochu Absurdistán.

13.08.2018 2 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Napínavá detektivka, byla jsem opravdu zvědavá, jak dopadne. Některé věci jsem lehce tušila, jiné vůbec. Hlavní vyšetřovatelka sympatická, prostředí zajímavé. Ale nic víc než detektivka v tom není. Žádné tajemno, žádný thriller, žádný strach. Při přečtení anotace jsem měla trochu jinou představu. Váhala jsem 3-4 hvězdičky, ale spíš se kloním ke 4.

14.05.2018 4 z 5

O jazýček kratší O jazýček kratší Vivien Rose

Taková krátká oddychovka, místy celkem ze života, místy absolutně nevěrohodná :) Nic víc, nic míň. Četla jsem kvůli čtenářské výzvě - jedna z postav Alena.

18.04.2018 3 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Nemůžu říct, že by mne kniha nezaujala, nemůžu říct ani, že by mne nadchla. Prostě jsem se jí nemohla a nemohla prokousat. Mám ráda dlouhé příběhy, ale tohle se prostě až moc vleklo. Asi mne už unavovalo čekat na nějaký zázrak, který dopřeje hlavní hrdince nějaké rozuzlení její situace...
Přestože jsem nechápala jednání hlavní postavy Tess (neuvěřitelná naivita) i jejího milého Angela (způsob, kterým ji odvrhl pro její domnělou zradu ohledně včasného nepřiznání minulosti), je mi jasné, že toto ani pochopit nemohu. Je tak jiná doba, lidé přemýšlí tolik odlišně, to co dnes je úplně normální a běžné, dříve bylo pro lidi něčím nepředstavitelným. Morálka a hodnoty jsou úplně někde jinde. Těžko zazlívat hlavním postavám jejich jednání, když jsme sami dobu neprožili.
Tess byla velkým magnetem na smůlu. Ale i přes to všechno na tom nebyla tak zle, jako spousta jiných lidí v těch dobách. Co opravdu nedokážu pochopit a co bylo podle mého největším zdrojem vší smůly, byl postoj Tessina otce, který když se dozvěděl o svém "původu", automaticky předpokládal, že je někdo lepší a že bude vnímán i svým okolí jinak. Ale to se nestalo a rodině to přineslo jen zlé časy.
Teprve na konci knihy byla Tess svým způsobem opravdu šťastná. Musím ale říct, že vzhledem k Tessině charakteru, k jejímu vystupování a až trpkému přijímání svého osudu po celou dobu příběhu nemohu věřit, že by byla schopná udělat to co udělala. Nesedí mi to, nezapadá.
Reálně bych dala asi 3 a 1/2 hvězdy, ale přece jen je to víc ke 3 než 4.

13.04.2018 3 z 5

Na sviňu svět Na sviňu svět Josef Prokeš

Po knize jsem sáhla spíš náhodně kvůli splnění tématu "odehrávající se v Brně". O to víc jsem byla překvapená, jak moc se mi líbila. Krátké povídky, zdánlivě nesouvisející, které se ale nenápadně proplétají a skládají mozaiku celku. Povídky jsou podobné a přece každá jiná, je v nich vtip, životní moudro a zkušenost, v jiné zas hořkost a smutek. Je náš život sledem náhod, nebo ho řídí andělé? Kdo ví?

Opět děkuji čtenářské výzvě, že mne navedla na zajímavou knihu, po které bych jinak zcela určitě nesáhla.

15.01.2018 5 z 5

Velrybí cesta Velrybí cesta Robert Low

Taková normální dobrodružná kniha. Četla se dobře, žádná hluchá místa, ale nic světoborného. Trochu drsnější mayovka, kde místo indiánů na koních jsou vikingové na lodích :)

18.12.2017 3 z 5

Valkýry Valkýry Paulo Coelho

Knihu jsem vlastně ani číst nechtěla, autor mne nikdy dřív nelákal. Ale ona ke mně nějak prostě doputovala, a tak jsem si řekla proč ne, zkusím něco jiného, zapojím ji do čtenářské výzvy... zpočátku jsem si říkala proboha, tohle snad ani nedočtu (ale to ze zásady nedělám). Nakonec ale na mne kniha zapůsobila, začetla jsem se a někde kolem prostředka jsem se vůbec nemohla odtrhnout. Konec opět trochu zeslábl, ale celkově musím říct, že pro mne pozitivní překvapení. Váhala jsem dokonce nad 4 hvězdami, ale nakonec se přiklonila ke 3. Zajímavé myšlenky z psychologického hlediska, a přestože nejsem věřící v tom pravém slova smyslu, tak v něco, co nás přesahuje, věří snad úplně každý. Kniha minimálně donutí trochu nahlédnout do vlastního nitra a zastavit se ve stresu každodenního života, a to je určitě krok správným směrem.

25.09.2017 3 z 5

Potomci lidí Potomci lidí P. D. James (p)

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami. Kniha je dobře napsaná, jen některé pasáže mi přišly zdlouhavé, takovým tím bezobsažným typem. V některých knihách mi dlouhé popisy nebo úvahy nevadí, ale tohle mne trochu nudilo. Konec, kde si řeknete - a jak to asi bylo dál? láká k zamyšlení.

29.08.2017 3 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Originální styl, mnoho věcí k zamyšlení, hlavní hrdinku milujete i nesnášíte. Jaký si to uděláš, takový to máš, ale když to nedokážeš v životě, tak v pekle už asi těžko.. nebo ne?

16.08.2017 4 z 5