Awča Awča komentáře u knih

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Velmi zajímavé - moc jsem toho o nájezdech Dánů na Anglii nevěděla.
A velmi drsné!
Kniha provádí dětsvím a mládím Uhtreda, který, ač rodem Angličan, je vychován Dány a přijme za svůj jejich styl života.
Čtenář tuší, že se blíží bod zlomu, rozhodnutí, které pro Uhtreda nebude jednoduché.
Navíc je zde střet křesťanství s pohanstvím, pro mladého muže se zdá být asketický život ve víře příliš nudný a svazující.
Oceňuji popisy bitev, jak se mužů zmocňuje nervozita, strach, a poté bojové šílenství, popsáno až brutálně.
Na druhou stranu vylíčení vztahů je takové chlapské, spíše po povrchu.
Posloucháno jako audiokniha, skvělý Vasil Fridrich!

17.02.2022 5 z 5

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Opravdu pohádka, skvěle jsem si při čtení oddychla od běžných starostí - a to není v této době málo. Hrdinka mi byla sympatická, vlastně všechny postavy byly víceméně milé, ať již ty v minulosti nebo v současnosti. Autorka se příliš nevěnovala situaci historické Anglie, ale od toho jsou jiné knihy. Milé pohlazení po duši, ráda si přečtu další díl.

17.01.2022 5 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Pěkné počtení. Žádná šokující brutalita, spíše jde o psychologii postav, vyšetřování sestává z pomalého zjišťování faktů a skládání obrazu kritického dne. Hlavní vyšetřovatel má své trápení, naštěstí se v něm neutápí.
Konec je překvapivý, trochu nadsazený, ale mě k příběhu seděl, líbil se mi.

04.02.2021 5 z 5

V lesích V lesích Tana French

Neměla jsem žádná velká očekávání a byla jsem příjemně překvapena. Pěkně napsaná kniha. Moc se mi líbilo vyprávění z pozice Adama, jak byla vykreslena atmosféra vyšetřování, vztah s Cassií a společné večery ve třech, úplně jsem jim to záviděla. Starý příběh byl také moc zajímavý, ráda bych se dozvěděla více.
Na druhou stranu to bylo místy rozvláčné, a ten konec.... Tomu zase chybělo alespoň 5 stránek s tím, co mě nejvíce zajímalo.

10.01.2021 5 z 5

Sleduje tě Sleduje tě Charlie Gallagher

Autor mi stylem psaní připomíná mého oblíbeného Roberta Bryndzu. Vyšetřovatelka je silná žena, pravda místy trochu nesympatická, ale svou zarputilostí nakonec dojde k cíli. Perfektně ji doplňuje detektiv bručoun, trochu klišé, ale funguje to dobře. Celý příběh je napsán velmi čtivě, jednak z pozice vyšetřovatelů a jednak z pozice oběti, to je ovšem tak tak silné čtení, že jsem tyto kapitoly místy přeskakovala.
Pokud je to začátek nové série, tak se moc těším na další díly.

24.11.2020 5 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

To bylo parádní počtení!
Kniha byla napínavá, žádné potoky krve, jen dva příběhy, minulý a současný, které hezky gradovaly a vyústily v překvapivý závěr, ne za každou cenu šokující, nýbrž uvěřitelný.
Líbilo se mi o hvězdičku více než podzimní případ.

22.11.2020 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Je to velmi dobře napsaná kniha, příběh mě úplně pohltil.
Soukromý život vyšetřovatelky je trochu neuspořádaný, ovšem tak akorát, aby to čtenáři nelezlo na nervy. Zápletka je napínavá, lehce překombinovaná a nadsazená, ale také jen mírně, uměřeně.
Bavila mě, moc.

09.09.2020 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Excelentní detektivka. Výborně napsaná, sucho a beznaděj a tragédie, která nedá blízkým spát. Úplně vidím příběh zfilmovaný. Není to kriminálka nabitá akcí, na jedno shltnutí. Po dlouhé době jsem si čtení užívala a byla jsem spokojená i s koncem, vše do sebe zapadlo.

27.01.2020 5 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Líbilo se mi zasazení příběhu do Baskicka, představení městečka Vitoria, místních slavností. Dokonce jsem si dohledala pár fotek, jen tak pro dokreslení. Jména byla krkolomná, ale zajímavá, stejně tak jako postavy.
Bavily mě obě časové linky, jako celek to bylo takové lehce nereálné, vyšetřování nebylo důsledné, ale čtení mě bavilo.
Viděla jsem zfilmovanou verzi, ale vůbec jsem si ji nedokázala vybavit. Možná si po čase nevybavím ani knihu, i když chvilky s ní byly milé.

05.03.2024 5 z 5

Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Tak moc jsem se na další díl těšila!
A stálo to za to, velmi, velmi čtivé.
Osobně mám nejraději začátky vyšetřování, to pomalé ověřování stop, kdy čtenář ještě netuší, co je důležité a co jen pro dokreslení.
Konec byl smršť, bravurně zvládnutá.
A ten závěr...
Takže se opět moc těším na další díl :-)

26.05.2023 5 z 5

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Jedna z prvních od Agathy Christie, které jsem kdy četla, snad ještě jako odrostlé děcko. Jména se mi pletla a zápletku jsem úplně nepochopila, jen ten název a říkačka mi utkvěly.
Podruhé jsem četla již jako dospělá, a to už byla jiná! Netušila jsem, kdo za tím vším stojí , byla jsem pěkně napnutá, a na závěr mi z dedukcí slečny Marplové spadla brada.
Při dalším čtení - nynějším, v rámci výzvy - jsem si již pamatovala, kdo, jak a proč, a krásně jsem si knihu mohla vychutnat.
Až budu velká, chci být slečna Marplová :-)

27.02.2023 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Oddechová a napínavá jednohubka, trochu méně uvěřitelná.
Přečteno rychle, byla jsem zvědavá na rozuzlení.
Ale výraznější stopu v mé paměti asi nezanechá.

14.04.2022 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Hltala jsem písmenka, nemohla jsem přestat číst. Příběh byl napínavý, velmi mě bavil.
Jasně, šel po povrchu, není to žádné hluboké drama. V rámci svého žánru ale velmi povedené.

11.04.2022 5 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Posloucháno jako audiokniha, a to možná rozhodlo, že dávám plný počet hvězdiček.
Některé pasáže by mi v knize přišly možná zdlouhavé, a také hlavní hrdinka mi byla díky hlasu Jany Strykové sympatičtější.
Celkově to bylo velmi zajímavé, o náboženství a sektách na severu jsem toho moc nevěděla. Tempo poklidné, konec velmi akční.
Určitě si přečtu/naposlouchám další díl.

21.02.2022 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Výborné jako vždy. Zápletka je zajímavá a vztahy takové... dynamické.
Dobře jsem si početla, závěr mě lehce překvapil, bude pokračování?
Edit: Zařazuji do Čtenářské výzvy 2021: Kniha do 15. místa v některém žebříčku na Databázi knih
(6. místo v žebříčku 10 nejprodávanějších eknih (duben), čteno jako e-kniha))

14.04.2021 5 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Opět čtivá kniha, ale celkově mě neoslovila tak, jako předchozí díl. Autorka píše stále dobře, ale na mě tam bylo všeho moc, moc vražd, moc brutality, moc odkazů na předchozí život Jude.
Stála za přečtení, třetí díl si nenechám ujít, ale pustím se do něj až za nějaký čas.

29.07.2020 4 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Skvělá kniha, vůbec nezestárla, ani od časů Havlíčka ani od mého posledního čtení ve studentském věku.
Vtipné, svižné, královsky jsem se bavila.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

17.06.2020 5 z 5

Drž se Drž se Harlan Coben

Za mě zatím nejlepší Cobenovka.
Možná je to tím, že mám syny v podobném věku, jako je ten hlavního hrdiny.
To dilema důvěry a přehnaného ochranitelství!
Příběh je vystavěn velmi pěkně, jsou rozehrány různé situace, které do sebe nakonec zapadnou.
Pěkná kniha, čtivá a napínavá, trochu k zamyšlení.

01.06.2020 5 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Moje první setkání s autorkou, nic jsem si od toho neslibovala, trošku mě zrazovalo spojení s Jackem Rozparovačem. Ale začetla jsem se velmi rychle, hlavní hrdinka se mi líbila, zápletka dobrá, vyšetřování napínavé, konec lehce překvapivý. Už sháním druhý díl :-)

25.06.2018 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Vybočila jsem ze svých obvyklých žánrů detektivek a sci-fi, a vůbec nelituji.
Začátek může působit trošku smutně a bez výhledu, ale pak je zde, přes všechno tápání, naděje.
Držela jsem Noře palce, aby si našla tu svou pravou knihu. A neubránila jsem se zamyšlení nad svou knihou výčitek.
Něžný milý příběh, skvěle načtený Petrou Špalkovou.

01.04.2022 5 z 5