Avinea Avinea komentáře u knih

Věž Věž Tristan Hughes

Romantické dílo, které před čtenáře plasticky vystaví krásu i drsnost života v jedné velšské vsi - v přítomnosti i o generaci či dvě zpátky. Této osadě dominuje věž a kolem ní se točí osudy lidí - ať už těsně nebo vzdáleněji. Kniha se skládá ze sedmi samostatných a přitom propojených povídek. Samostatných proto, že se tam pokaždé odehrává jiný příběh, propojených proto, že tam vystupují stejné postavy i se děj odehrává ve stejných místech. Postavy si pouze mění to, zda jsou hlavními protagonisty daného příběhu, nebo mají vedlejší roli. Kniha je napsaná literárně bohatým jazykem, oceňuji i překladatelku.

26.06.2022 3 z 5

Husův dům Husův dům Klára Smolíková

Knihu jsem si s chutí přečetla a kromě zábavnosti (dětem blízký jazyk, hodně obrázků, komiksy, kvízy) jsem velice ocenila správnost historických faktů, které autorka v knize předkládá. Na první začtení jsem poznala, že ty informace nemá jen letmo převzaté, ale hluboko zažité. Tak jsem se ze zájmu podívala na net a zjistila, že Klára Smolíková žila v Táboře a působila tři roky v Husitském muzeu. To mi to objasnilo :-) Perfektně vytvořená kniha!

03.08.2021 5 z 5

Silicon Valley: Tísnivé údolí Silicon Valley: Tísnivé údolí Anna Wiener

Četla jsem knihu jako někdo, kdo toho o poměrech v Silicon Valley věděl velice málo. Stejně jako autorka jsem humanitně vzdělaná, takže mi některé její úvahy o přetechnizovaném světě byly blízké. Díky této knize jsem se leccos o světě v San Francisku dozvěděla a i když jsem od té doby přečetla na toto téma ještě několik dalších knih, přijde mi tato nejosobitější. Autorka má svůj neotřelý pisatelský styl a i když mi podle toho, jak se ve svých memoárech líčí, sympatická není, tak jsem ráda, že jsem si tuhle knihu přečetla, bylo pro mě zajímavé sledovat její názory a sžívání se s pro ni nezvyklou částí americké kultury.

09.12.2020 4 z 5

Břetislav a Jitka - Klášterní intriky Břetislav a Jitka - Klášterní intriky Veronika Válková

Knihu jsem si přečetla ze zájmu, jaké příběhy o historii čte současná generace dětí. Autorka používá bohatý jazyk a postavy jsou vylíčeny věrohodně. Historické reálie jsou podány srozumitelně cílové skupině čtenářů (život v klášteře, sňatky podle urozenosti apod.), zápletka zajímavá. Líbí se mi, že společnicí Báry je tajuplná kočka. Co se mi moc nelíbilo je závěrečné Bářino shrnutí událostí v deníku - ano, tak nějak by to asi děvče jako ona napsalo, ale v jejím podání je to asi ještě zmatenější než třeba v té vlastivědě ;-) Líbilo se mi naopak (vyfabulované, ale klidně to tak být mohlo, kdo ví) přátelství Podivena a ženy svatého Václava. O historii se zajímám, nicméně jsem nevěděla, že by Oldřich měl kromě Boleslava a Jaromíra ještě bratra Václava... Zatím se mi o jeho existenci nepodařilo najít informaci někde jinde.

24.08.2023 4 z 5

Pohádka o králi Karlovi Pohádka o králi Karlovi Lucie Seifertová

Jako první z této edice jsme četli knihu O Bruncvíkovi, tu několikrát za sebou, má spád a akce. Na tuto knihu pojednávající o králi a císaři Karlovi IV. jsem se těšila, ale přijde mi tak nějak nekompaktní. Chápu, že se život tohoto mimořádného člověka a panovníka musel kvůli danému formátu maximálně zestručnit a vytáhnout pár zajímavostí.... Ale proč tedy "ztrácet" několik stránek tím, že se ukazuje, jak se učil zacházet s mečem a tancovat.... A i pověst o stavbě Karlova mostu s vajíčky v maltě bych spíš viděla v knížce o Praze a ne ausgerechnet s Karlem IV., který dal Pražský most postavit, ale s vajíčky zde neměl co do činění. To spíš by bylo dobré uvést datum zahájení jeho stavby, které se čte stejně popředu i pozpátku. Klidně bych tuto dětskou knížku začala věštbou kněžny Libuše o Praze, jejíž sláva hvězd se bude dotýkat. Pak pokračovala tím, že se Karel narodil skvělému králi a pravému rytíři Janovi z rodu Lucemburků a hrdé přemyslovské královně Elišce. V sedmi letech odjel na vychování do Francie, kde se také rovnou oženil (což by stejně starou cílovou skupinu čtenář jistě zaujalo). Pak jeho dobrodružství v Itálii s tím útěkem v bárce... No a pak výběr slavných děl a činů, samozřejmě vzhledem k první straně s Libuší zdůraznit rozkvět Prahy, která byla tehdy hlavním městem Evropy. A na závěr obrázek Karla jako manžela a otce s tím, že měl postupně čtyři manželky a dvanáct dětí... Což by zřejmě děti také zaujalo.

23.08.2023 3 z 5

Čarovné prstýnky Čarovné prstýnky Markéta Zinnerová

Mám ráda knížky Markéty Zinnerové a ani Čarovné prstýnky nejsou výjimka. K této pohádce jsem se dostala až v dospělosti, když jsem ji četla svému dítěti. Mně i jemu se líbila :-) Příběh o napůl víle Zapomněnce a jejím Kubovi prstýnkáři, jak společně odejdou do světa prodávat na jarmarcích prstýnky a co při tom zažijí. Vždycky u autorky oceňuji, že ve svých pohádkách nesklouzává ke stereotypům, ale její příběhy i závěry jsou neotřelé a leckdy překvapivé.

01.08.2019 4 z 5

O malém tygrovi O malém tygrovi Libuše Palečková

Hezké čtení pro děti, dobré je, že se dá přečíst "na jeden zátah" - tj. celé klidně jako pohádka na spaní. Příběh ukazuje, že existují různé druhy odvahy a kdo se bojí něčeho, může být odvážný zase v jiné oblasti nebo za jiných okolností.

29.07.2019 4 z 5

Pravda o hovínku Pravda o hovínku Andy Seed

Kniha pro děti o tom, jak číst v přírodě různé druhy stop zvířat - otisky, vývržky ... a i ten trus či koprolity. Takové téma se dá najít i v dalších knihách (a jsou i praktičtější a obsažnější), ale tahle kniha je výjimečná svým názvem. Je to chytrý marketingový tah. Kdyby ji autor nazval třeba "Zálesákův zápisník" nebo "Jak stopovat zvěř v lese", tak by zřejmě nezískal tolik čtenářů/kupujících jako s tímto chytlavým titulem. Celkově však je kniha pro děti asi čtivá a mohou si i v testech vyzkoušet, co se naučily. Občas se autor snaží být vtipný ve stylu edice Děsivé dějiny, možná je to zábavné, nemohu posoudit, nejsem cílová skupina, jsem rodič a kniha bude dárek. To, co hodnotím velmi negativně, je chyba při zpracování knihy - na dvoustraně 48/49 došlo k zpřeházení textů a obrázků - např. kočka není jezevec... Kdybych o tom věděla dřív, knihu bych nekoupila.

26.07.2019 2 z 5

Zajatec Železné hory Zajatec Železné hory Henry Lion Oldie

Knihu jsem nedočetla - ne proto, že by byla napsaná "špatně", ale domnívám se, že ji ocení hlavně zájemci o jakutskou mytologii a pro ostatní moc není (respektive že my ostatní máme dost jiných pěkných knih na čtení ;-). Oceňuji autory i překladatele za to, jakou si dali práci s uváděním adekvátních termínů. Souhlasím také s komentářem Pepy0216 - je to opravdu netradiční kniha. Své čtenáře si určitě najde, zajímavá je, jen to není mainstreamová záležitost a takové to čtení, po kterém dychtivě saháte každou volnější chvilku, abyste se dozvěděli, jak děj pokračuje.

26.07.2019 2 z 5