Atekram Atekram komentáře u knih

Báje o hadím srdci Báje o hadím srdci Radek Rak

Tohle je strašně dobrá kniha. Dlouho jsem nečetla nic tak divného, co by mě nutilo tolik přemýšlet. Jazykově je to opravdu klenot, hlavně tedy první část. Jsou tady mraky odkazů a podobenství. Určitě se k ní vrátím, ale musím to zpracovat.

29.08.2023 5 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Nejdřív bych ráda vyzdvihla nádhernou grafikou úpravu knihy, včetně transcendentních ilustrací a ořízky. Odtud by tu pro někoho mohly být lehké SPOILERY.

Co se příběhu týká, je velmi ponurý a znepokojivý. I když sám o sobě není nijak převratně originální (dva světy, zeď, duchové, strašidelné panství, dívčí škola, deník, sirotek atd. atd.), obsahuje velmi zajímavé a neokoukané dílčí prvky. Ale to už by mě u této autorky nemělo překvapovat. Postavy, vykreslené na pár stránkách, jsou jednoznačně největší plus. Němá Olivia, skrz kterou vnímáme všechny emoce, mě často nutila cítit frustraci i vnitřně křičet. A právě tento handicap a její vnímání světa, spolu se silnou osobností je velmi originální. Dalším plusem je neutěšená šedá atmosféra a pro mě opravdu děsivé přízraky. Konečně rozuzlení příběhu je překvapivé a troufám si říct, že kniha neskončí tak, jak byste čekali (a nebo jak byste chtěli) a už vůbec nepředloží na stříbrném podnose odpovědi na všechny otázky. To je mimo jiné věc, kterou má společnou s Addie i Tváří magie. A já jsem za to ráda :).

30.12.2022 5 z 5

Sir Gawain a zelený rytíř Sir Gawain a zelený rytíř Anna Valentová

Fascinuje mě celý artušovský mýtus a speciálně tahle báseň. Je to koncentrace archetypů a principů hrdinského příběhu, ze které později vycházejí další a další autoři. Připadá mi, jako by tyto legendy byly zastrčené od nepaměti někde v mé mysli. Mají kořeny někde na počátku věků a jen se mění a přestavují, jak se vyprávějí dál v další době.

07.11.2022 5 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

(SPOILER) První část Magie havranů je skvělá, líbí se mi námět s obrazy i popsaný svět. Co je myslím na knize nejlepší jsou víly, respektive jejich ztvárnění. Oceňuji, že se svým myšlením a pohledem na svět opravdu liší od lidí a hlavní hrdinka musí při jednání s nimi neustále přemýšlet nad každým slovem. Líbí se mi jejich marnivost, pravá podoba i fascinace uměním a lidmi.
Přibližně v polovině se ale příběh překlopí do romantiky a dva hlavní hrdinové ztrácejí své osobité rysy. Samotné jeho vyvrcholení mi nakonec moc nedávalo smysl. Také by mě zajímalo, proč se Havran začne chovat víc jako člověk než víla. Je to kvůli lásce? (Vlastně si dovedu jen těžko představit, že by vztah mezi člověkem a vílou v této knize byl reálně možný.) Pořád jsem čekala na nějaké vysvětlení, ale to nepřišlo. I v druhé části jsou ale skvělé momenty, např. portrétování dvora, králík nebo podstata "příšer" v knize.
Pořád je to však velmi dobré - mnohem mnohem lepší než spousta jiných knih s podobnou tématikou. Tím spíš, že se jedná o prvotinu.

31.10.2022 3 z 5

Prachožrouti Prachožrouti Paolo Bacigalupi

Další vize zaprášené děsivé budoucnosti z pera Bacigalupiho. Dovede popsat postapokalyptickou krajinu tak věrně až z toho mrazí. Prachožrouti nejsou výjimkou.

26.08.2022 4 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Na rozdíl od většiny se mi Vlci z Cally líbili opravdu hodně. Bavila mě celá zápletka s vesnicí a přípravami na bitvu, jako vystřižená z klasického westernu. A celkové rozuzlení problému s dětmi, šmejdy a Vlky bylo pro mě hodně znepokojivé a zajímavé. Navíc se na scéně objevuje otec Callahan, další známá Kingova postava a taky nějaké ty popkulturní odkazy z jiných světů. Tenhle díl jsem si prostě užila.

Pistolník Pistolník Stephen King

První díl Temné věže ukazuje střípky šíleného jiného světa, v němž pistolník Roland míří za svým cílem po velmi daleké cestě. Je to jen zlomek toho, co teprve přijde a zároveň úplně všechno. Je to první zkouška pro čtenáře, zda vydrží.
Oproti ostatním knihám série je Pistolník jednoduchý a nekomplikovaný. Ale je to jen vějička. Naprosto chápu, že nesedne každému, zvlášť když se tolik vymyká obvyklým Kingovým knihám.

Les bez srdce Les bez srdce Joanna Ruth Meyer

Kniha je pohádkou pro dospělé. Je napsaná velmi poeticky a zasazená do světa, který je lehce steampunk, což se mi líbilo a nečekala jsem to. Jedná se o příjemné oddechové čtení. Příběh má docela originální prvky a hlavní motiv hvězd a lesa je překrásný a krásně spojuje celý příběh.. Zajímavá je také dvojice hlavních postav, hvězdáře Owena a lesní dryády, kteří mají tak trochu prohozené tradiční role.
Mám ale dva problémy. První je pohled - první osoba a přítomný čas. Nejspíš je to vina překladu, ale opravu mi to nevyhovuje a celou dobu čtení mi to bránilo se do knihy pořádně vžít. Druhá věc je, že celý příběh jde hrozně po povrchu. Některé pasáže (hlavně ty "akční") nejsou dostatečně popsané. Stejně tak některé zvraty a informace se vynořují odnikud a zasloužily by si nějakou předehru nebo větší vysvětlení. Po přečtení mě napadlo, že kdyby byl tenhle příběh napsaný stylem autora jako je třeba Naomi Novik, asi bych byla hodně nadšená. Takhle dávám 3 hvězdy.

05.03.2022 3 z 5

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

Moje hodnocení bohužel nemůže být moc kladné. Kniha má sice potenciál, ale je tak nějak nedotažená, zjednodušená,... nevím, jak to říct.
Nejprve ke kladům. Co má rozhodně potenciál je svět. Některé lokace jsou originální, poetické a zaujaly mě Bohužel je jich moc a hrozně nahodile přecházíme z jedné do druhé. Vlastně spousta věcí se v příběhu střídá velmi nahodile - lokace, roční doby, pohledy postav v textu, jejich osobnosti atd. Dále SPOILER.
Největší slabinou jsou podle mě ty postavy. Jsou hodně ploché, chovají se nelogicky, často hloupě a neúměrně svému věku, vedou opakující se dialogy... Typickým příkladem je ústřední dvojice, která má mezi sebou docela nezdravý vztah, založený na hádkách, žárlení a ponižování a neustále se opakujících scénách. Na místě Ley bych se na Thomase dávno vykašlala. Vedlejší postavy jsou v podobném duchu a některé dokonce slouží v příběhu jen kvůli nějaké konkrétní scéně a pak se vytratí (i když jsou pořád s hrdiny, které sledujeme). Třeba Janus nebo Krystián.
Příběh je docela slabý, občas se na mě najednou vynořila nějaká informace, která mě dost zmátla. Navíc je chvílemi velmi naivní, pohádkový - zlá královna ustřihne Lee cop, a pak zase celkem brutální - únos. Ty události, ale moc nedávají smysl, např. ten únos, při kterém je hlavní hrdinka svědkem scény, která by ji měla psychicky poznamenat do konce života, ale ani s ní nehne. A dokonce posléze nehne ani s jejími přáteli, od kterých byla unesena... A takhle je to celou knihu.
Jak už jsem řekla, kniha je poetická a má potenciál, ale zasloužila by si asi více péče a práce.

27.11.2020 1 z 5

Runový meč Runový meč Pavel Renčín

Druhý díl je skvělý, plný akce, není nouze o opravdu velké a opravdu nečekané zvraty. Přibudou nové postavy a nová města. Celá ta autentičnost a důvěrnost postav a prostředí způsobuje, že vás to mnohem více zasahuje a zajímá. Také hlavní hrdina ujde dlouhou cestu a drsně se transformuje z toho nesympatického obyčejného člověka. Na konci jsem ani nedýchala!

25.11.2020 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Opět kniha, která ve mě zanechala silné emoce. Je svou myšlenkou podobná Běhu o život, ale je (jak už název napovídá) trochu pomalejší a sází na trochu jiné podoby extrémů a lidského strachu. A ten konec!

25.11.2020 5 z 5

Pýcha a přemlouvání Pýcha a přemlouvání Jane Austen

Kniha se mi líbila. Anna není typická austenovská hrdinka. Chybí jí krása a spousta "průbojnějších" vlastností... Ale zase je starší a postupně dojde k tomu, že její vlastní štěstí je důležitější než dobré mínění rodiny, která se k ní vlastně nikdy nechovala hezky. Půvabný oddechový příběh.

08.07.2020 4 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Nápad je (opět) mistrovský, ale celkově mě kniha moc neoslovila. Četla jsem ji hrozně dlouho, přišla mi rozvleklá, především její prostřední část. Jako u spousty dalších Kingových knih ale obdivuji jeho umění vystavět horor na "obyčejných" situacích, práci s psychikou hrdinou a vykreslení jejich života a všedních detailů. Právě to je podle mě dělá tak působivé pro čtenáře. Každopádně jiné jeho knihy se mi líbily mnohem víc.

13.05.2020 3 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Můj názor na Eldesta je složitější. V době, kdy vyšla, jsem se na ni velmi těšila, ale už tenkrát si vzpomínám, že mě některé pasáže nudily. Kniha je plná rozvleklých popisů (hlavně prostřední část) a rozebírání filozofických témat, které ji natahují a nejsou vždycky tak hluboká, jak bylo zamýšleno. Přesto jsou v ní překvapivé momenty a závěr knihy je napínavý, i když ne tak překvapivý. Líbí se mi, že je tu nakousnutá myšlenka, proč vlastně Eragon bojuje proti králi (tuhle otázku jsem si mnohokrát položila i já sama). Také Roranův oblouk v této knize se mi líbil.

10.02.2020 3 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Kniha je prostě nádherná, překrásné ilustrace, barvy. Příběh je jednoduchý, je to pohádka, která vychází z mytologie, ale moc se mi líbil, a ne všechny prvky jsou úplně dětské. Dohromady jako celek je dokonalá.

27.10.2019 5 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Jak se mi předchozí knihy jako odreagování docela líbily, tak tahle (a v návaznosti i další díl) mi už připadala trochu klišoidní. Na, po jiných stránkách fajn knihách od Maas mě irituje několik věcí, které se v nich bohužel pořád opakují napříč sériemi:
1. Ultimátně silná, krásná a pro všechno vyvolená hlavní hrdinka, která se zároveň chová jako sobecká kráva, ale přesto ji všichni zbožňují a nikomu to nevadí.
2. Ultimátně krásné a ve všech směrech obdařené vedlejší postavy.
3. Uťáplé mužské postavy, které slouží jenom k tomu, aby uctívali ženské hrdinky.
4. Stoleté víly s obřími údy, co se chovají jako puberťáci bez životních zkušeností.
5. Trapné náhody, co "pomáhají" vztahům - náááhodou spolu museli spát v jednom pokoji, byla jim zima atd.
6. Vulgární gesta a vyplazování jazyka.
7. Šablonovité postavy a jejich párování jak se to zrovna hodí.
Je to docela škoda, protože autorka umí skvěle čtivě psát. Nevím, proč by měla v podstatě vykrádat sama sebe. Poslední díl ale určitě dočtu :).

28.04.2019 2 z 5

Julie a žralok Julie a žralok Kiran Millwood Hargrave

Překrásně graficky zpracovaná kniha pro děti, kterou si užije i dospělý. Skrývá v sobě spoustu závažných témat a zároveň je moc hezky napsaná.

29.08.2023 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Addie LaRue je nádherná kniha s velmi originálním námětem. Je skvěle napsaná, postavy jsou úžasně živé. Je zajímavé, že ačkoli sledujeme 300 let života Addie, autorka se zaměřuje na všední věci kolem ní a významné události popisuje jen letmo. Myslím, že je to velmi zajímavá sonda do života nesmrtelného člověka. Zároveň to nechává Addie auru tajemna, můžeme se jen domýšlet, co všechno viděla, protože máme jen střípky. Rozumím jí, Atmosféra knihy je okouzlující, prodchnutá uměním.
Přes tohle všechno jsem se knihou velmi dlouho nemohla prokousat. Četla jsem ji přes půl roku. Nevím ale, čím to je. Konečná pointa a vyvrcholení knihy po sebe nádherně zapadnou.

19.10.2022 4 z 5

Beton, kosti a sny Beton, kosti a sny Pavel Renčín

Moje první Renčínova kniha, kterou jsem četla - soubor temných fantasy povídek s originálními motivy.

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

V této knize se cestuje mezi světy - včetně toho našeho, aby si Roland vybral své společníky, nové pistolníky, kteří ho budou na cestě provázet. Nové postavy jsou jedna horší a živější než druhá - feťák Eddie, černoška s rozštěpenou osobností a bez nohou Odetta (a ty druhé) a chlapec Jack. Každá má ale v příběhu nezastupitelné místo a kolotoč událostí se teprve rozjíždí.