Asterixxka Asterixxka komentáře u knih

Péče o novorozence a kojence Péče o novorozence a kojence Martin Gregora

Krátká a výstižná publikace, stručně popsána většina důležitého. Akorát prakticky na každé stránce zdůrazňovala kojení trochu jako všelék a málo se věnovala těm dětem na umělém mléce - to trochu může nekojícím matkám uhnat depku, ale i zde bych řekla, že platí: všeho s mírou :-) ale základy na úvod na “co po návratu z porodnice” dobré.

06.06.2021 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Moje prvotina od této švédské dvojky. Severské krimi mám ráda, ale tohle byl podle mě pouze lepší průměr. Postavy jak vystřižené z nutné gender diversity dnešní doby, sympaťák byl vlastně jen Rocky (trochu zvláštní, že?). Nebylo to špatné, víkendová krimoška dobrá, ale do TOP 10 detektivek se tedy nevejde.

09.02.2021 3 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Nápad nebyl špatný, ale to už jsem se kdysi bála víc u televizního Věřte-Nevěřte, takže za horor bych to označila jen kvůli duchařské tematice, nikoli za strašidelnost. Ale i tak mě to bavilo, mám prostě mystično ráda v příbězích. Obsah ani konec hodnotit nebudu, abych moc neprozradila.

26.11.2020 3 z 5

Kameny od A do Z Kameny od A do Z Judy Hall

Krásné zpracování, vejde se na cestu všude - možná i do větší kapsy. Pěkné ilustrace, popis, obsáhlé informace o jednotlivých druzích kamenů včetně přehledu o kamenech obecně v závěru. Moc ráda v ní listuji pokaždé, když si pořídím nový "kousek", případně si ho pořídím na základě informací v knížce. Je to více ezo spíš než odborné/vědecké zpracování, takže geologové se v ní asi moc nenajdou :-)

21.10.2020 5 z 5

Dům v nebi Dům v nebi Amanda Lindhout

Mám ráda skutečné příběhy - právě svou opravdovostí jsou děsivější. Přistihla jsem se, že si často při čtení knihy kladu otázku - co bych udělala na jejím místě teď já? Co bych řekla? Co bych teď asi cítila?...no jen ta představa byla tak šílená, že jsem kolikrát zavírala oči. A ten Nigel - sice neznám jeho verzi příběhu, a ani nechci soudit člověka, když se dostane do takových podmínek a má strach...no ale...to byl skutečný "charakter", chudák holka na to byla prakticky sama. A že cítí k únoscům soucit? Wau, tak to je pro mě trochu silný kafe. Další z otázek, které jsem si kladla - co bych cítila já? ...myslím, že soucit by to nebyl, takže Amando, klobouk dolů!

14.10.2020 4 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Frosta bych za to, co udělal, zabila být pozůstalými, ale o čem by to bylo že...Zápletku jsem čekala trochu hlubší a nakonec fakt velké zklamání (přišla mi trapná a nesmyslná - i po vysvětlení). Proto 1* dolů. Co se týče čtivosti, určitě hodnotím kladně, i závěr docela překvapil. Ale musím říct, že překlad asi měl na svědomí někdo z jiných končin republiky, protože některé slovní spojení jsem musela číst několikrát a nedávaly vůbec smysl. "O všechno pryč" to je fakt děs :-)

07.07.2020 4 z 5

Rozmarné a tajuplné příběhy ze staré Číny Rozmarné a tajuplné příběhy ze staré Číny Jarmila Häringová

Nenáročné víkendové počteníčko. Příběhy mě z velké části bavily, i když poslední dvě povídky už jsem spíše přelétla - 400 stran pouze povídek je na mě asi moc a ze všech těch Čchinů, Ťinů, Čangů a Tiangů už se mi motala hlava a postavy splývaly. Doporučuji číst při jiné knize a třeba přečíst jednu/dvě povídky o víkendu a poté opět odložit, protože vzhledem k tomu, že na sebe nenavazují, se trochu při dlouhodobém čtení ztrácí kouzlo.

30.12.2019 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Četla jsem několikrát. Kniha byla nejspíš tak dobře napsaná, že se jedna moje spolužačka na ZŠ v Christiane zhlédla a dokonce se snažila být jako ona (se vším všudy), což se jí bohužel skoro povedlo. Noo, ne na všechny tedy měla odpuzující dopad. Já jsem sice ten opačný případ, který nad drogami kroutí hlavou a od jejich světa chci být co možná nejdál, této tematice se však v literatuře ani filmu nebráním a vyprávění mě moc bavilo! Jen jsem si říkala: chudák ta její máma, já bych to té svojí asi udělat nemohla, takhle jí trápit. Vcelku, co se knihy týče, opět důkaz toho, že skutečný příběh nad vymyšlenými přehnanými senzacemi.

16.09.2019 4 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Tento styl psaní mě baví, takže možná proto hodnotím vysoce kladně. Občas mě kniha i mile překvapila, že to, co jsem si myslela, že za tím bude (i co si následně myslel Finn), nakonec bylo jinak. Někdo tady píše, že konec byl jasný hned...no ono těch variant, jak by to mohlo dopadnout moc není při tak nízkém počtu ústředních osob, takže já to spíš měla jako výběr z 1-3 scénářů a rozhodně jsem nebyla zklamaná z rozuzlení (jak to někdy u těchto thrillerů bývá, když se vysvětlení či závěr odbyde). Takže klidně doporučuji na víkendové čtení.

02.09.2019 4 z 5

Slzy pouště Slzy pouště Halima Bashir

V knize se stupňuje drama až do úplného konce. O hrůzách (nejen) v Dárfúru sice víme, ale číst skutečný celý příběh každého jedince je skutečně silný kafe. Sílu knihy ale nevidím pouze v čtení o hrůzách války/genocidy, ale také o právě síle člověka a toho co všechno dokáže snést, překonat, zvládnout...když musí...

10.07.2019 5 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Bohužel těžko najít nějaká pozitiva. Depresivní tón by mi nevadil, ale kniha mě prostě vůbec nebavila a kdybych ji nedostala jako dárek, ani bych jí popravdě nedočetla (a nic by se nestalo, ptž konec byl jen završení celé té nudy). Od prvních stránek mi to spíš přišlo jak hodně nepovedený díl ze seriálu "Dva a půl chlapa", který ovšem postrádá humor a ta Borisova posedlost šestnáctkou byla až nechutná.

21.06.2019 1 z 5

Čarodějnice - Láska, která vedla ke zradě Čarodějnice - Láska, která vedla ke zradě Mari Griffith

Pěkný historický román, místy trochu červená knihovna (dějová linka Jenny), ale nevadilo mi to zde. Pohodové čtení na sklonku vlády Lancesterů.

25.05.2021 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Tak tohle se tedy moc nevydařilo. Složka 64 byl top a těžko jí něco překoná - Selfies tedy určitě ne. Nehledě na to, že "hlavní případ" se řešil tak na čtvrtině knihy, zbytek bylo hlavně řešení Rosiných psychostavů, tím pádem byl celý případ takový povrchní a nedodělaný. Pasáže o Rose na mě působily až zbytečně depresivně a ke konci až nechutně a vůbec mi to do příběhů o Odd. Q nesedělo. Bohužel jsem si koupila i další díl a teď se budu dlouho odhodlávat knihu otevřít. Velké zklamání celé tak dobré série.

17.11.2020 2 z 5

Holčička, která milovala hřbitovy – a jiné povídky Holčička, která milovala hřbitovy – a jiné povídky P. D. James (p)

Povídky byly čtivé, vyhovovala mi jejich obsáhlost vzhledem k tomu, že byly poměrně krátké. Zápletky se mi líbily a nejvíc z povídek mě nadchla Holčička, která...ta mě dostala! A také Velmi žádoucí rezidence. Ale i zbytek byl fajn, takové "vražedné odlehčení", žádný krvák ani přehnané drama. Atmosférou mi to trošku připomínalo zkrácené Vraždy v Midsomeru.

15.11.2019 4 z 5

Pod africkým sluncem Pod africkým sluncem Barbara Wood

Určitě silná kniha, která skvěle zobrazuje, jak se s postupem času mění doba i chování postav, které v těch nových érách žijí - jak se mění pohled na svět "mladých" na rozdíl od staré šamanky a jejich předků. POZOR SPOILER: přestože vykreslení osob a skutečností by zdánlivě mohlo odpovídat realitě, strhávám 1* za úsměvné nesrovnalosti, které mi trochu ničily dojem autenticity příběhu. Zaprvé polní maršál Wanjiru - to jsem opravdu skoro kroutila očima - jakože vážně? Dále mi vadilo, že autorka každý milostný akt (asi až na dva případy) zakončí těhotenstvím - to teda byli v té Africe všichni strašně plodní, že jim stačilo mít ke dvou dětem pouze dva sexuální styky za celý život...autorka buď chyběla na hodinách biologie, když se probíraly plodné dny, nebo prostě nevěděla, jak by měla situace vyústit, tak to vždy završila těhotenstvím...Konec působil možná i realisticky, ale stejně mě zklamal. Musím říct, že taková Bílá Masajka mě bavila víc - ale to je příběh sám o sobě a navíc podle pravdy, takže možná proto.

29.10.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Zajímavý námět, zpracování už zase tolik ne. Co jsem však slyšela z vyprávění o seriálu, tam asi dokázali z příběhu vytěžit více. To bohužel posoudit nemohu, nicméně knize max. 3* hlavně za originální příběh.

16.09.2019 3 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Povedená knížka, začala jsem se na to konto více zajímat o korejskou historii i japonsko-korejské vztahy. Ke konci jsem se už v postavách trochu ztrácela, více mě bavily první 2/3, klidně bych tu "nejmladší generaci" oželela a rozebrala bych více Sundžu a její nejbližší.

09.09.2019 4 z 5

Perchta z Rožmberka - prokletí Bílé paní Perchta z Rožmberka - prokletí Bílé paní Jaroslava Černá

Smutný příběh, chudák holka si musela pěkně vytrpět s tyranem a jeho úchylnou rodinkou. Kniha se četla dobře. Sáhla jsem po ní, protože jsem si o Perchtě chtěla přečíst nějaké detaily a byla jsem mile překvapená, jak je kniha zpracována.

09.09.2019 5 z 5

Buddha a láska Buddha a láska Ole Nydahl

Tato kniha nebyla šálek mé kávy. Někdy jsem i měla pocit, že jsem přečetla stránku a vůbec nevím, co jsem četla-natož text shrnout nebo si z něj něco odnést. Je to již druhá kniha od autora, která mi nesedla, nevím jestli je to jeho stylem psaní nebo překladem, ale další jeho díla už zkoušet ani nebudu.

15.05.2021

Tajemství berberského amuletu Tajemství berberského amuletu Jane Johnson (p)

Večerní pohodovka k čaji nebo víkendové posezení u kávy s touto knihou ideální! Žádná přehnaná romance, dvě dějové linky (každá z jiné doby a z trochu možno říct jiného světa, leč ve stejné zemi), čekáte, co z toho vyleze a závěr také nezklamal. Není to žádný výkřik světové beletrie, ale za čtivost a sálající pohodu (která je v této době potřeba) dávám vyšší hodnocení než bych asi dala před rokem.

20.04.2021 4 z 5