Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Druhý díl série, kterou doporučuji číst popořádku, vyznáte se daleko víc v souvislostech, kterých není málo.
Je to typická lehká odpočinková thrillerová literatura posledních let, žádná vysoká literatura, ale to nepochybně ani nebyl záměr. Kniha je psána lehce, přímočaře, krátké kapitoly dodávají spád a spousta zvratů a záhad tajemnou atmosféru. Stále něco číhá na pozadí a vy chcete vědět, jak se to rozuzlí.
Zpočátku mě mátly vložené nesouvisející zprávy o nehodách a moc mě potěšilo, jak se to nakonec propojilo a vysvětlilo. I když mi hlavní myšlenka tohoto dílu přijde stejně málo reálná jako myšlenka prvního dílu, tato mi byla méně odpudivá.
Jsou lepší knihy tohoto žánru na trhu, ale ani toto nebylo špatné.
Celkově se mi toto pokračování líbilo více než první díl, splnilo očekávání (čekala jsem pouze zábavu a odreagování) a třetí díl už na mě kouká z poličky.

08.05.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Tak i já se zařadím mezi spíše zklamané čtenáře. Od přečtení Naslouchače a Faji mě dělí 2,5 roku a protože knihy nemám doma, nemohla jsem si je znovu projít, když jsem v knihovně padla na Nastereu. Chyběla mi návaznost a to velice citelně. Zezačátku jsem se hodně ztrácela, přeci jen při několikaletém čekání na další díl bych možná uvítala shrnutí toho nejdůležitějšího.
Když pominu problémy s odstupem, přesto tato kniha nedosahuje kvalit předešlých dílů. A není to tím, že by už byl nápad okoukaný, spíš jako by autorka ztratila ten tah. Půl knihy bylo nudné vyprávění bez nějakých posunů, pobyt v podzemí nebyl ani napínavý ani nevnesl do problematiky nic moc vysvětlujícího, spíš hodně otázek. Chápu, že je to YA literatura, ale v prvních dvou knihách se to tolik neprojevovalo, v této mi dialogy speciálně mezi Ilan a Arminem přišly skoro nečitelné. Neustálé střídání nálad, oba vyvolení a oba nesnesitelní, o "prasečí řiti" ani nemluvím... Je mi líto, že úloha Pětadvacítky byla odsunuta do pozadí. A souhlasím, že role numerologie byla i na mě trochu přeceněná, nepochopila jsem vše a počítání schodů a oken už mi přišlo trochu moc. Neustálé opakování hádanek, ale žádné slušné vysvětlení, náhodné nalézání artefaktů, Ilan ke spoustě věcem přišla jako slepá k houslím. Což je škoda.
V druhé půlce kniha začala nabírat na obrátkách a posledních 100 stran jsme měli zpátky to poutavé a strhující vyprávění.
Na sérii nezanevřu. Přeci jen je svět dobře vymyšlený a zůstává ve mně okouzlení prvním dílem a očekávání po přečtení druhého. Toto očekávání si ponechám, protože třetí díl byl podle mého názoru velmi slabý. Budu doufat, že se autorka vrátí k původnímu stylu a že má vše dokonale vymyšlené, jen to zatím nevidím.

06.07.2021 3 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Když mi do oka padne nějaká oceňovaná série, snažím se ji číst od prvního dílu. Tento se mi ale dlouho nedařilo sehnat, naše knihovna tuto sérii nemá. Tak jsem si první díl nakonec koupila v originále. A rozhodně nelituji.
Ze začátku se mi nedařilo se pořádně začíst. Jednak nemám ráda vyprávění v přítomnosti a také jsem si v angličtině musela zvyknout na styl autorky a na slovní zásobu. Zhruba od půlky knihy jsem konečně přišla na to, co na tom většina lidí vidí. Byla to jízda.
Celkově shrnuto, ač námět není nijak originální (sériový vrah mladých dívek tu už byl mnohokrát), přesto to funguje dobře. Sympatická vyšetřovatelka, vnucený parťák, ze kterého se také vyklube sympaťák, malé klidné městečko, kde jste ale každému na očích. Tajemství z minulosti, které je důležité pro probíhající případ. Děj je napínavý, graduje a ke konci se opravdu nelze odtrhnout. K tomu zajímavé pozadí života Amišů, jejichž styl života je dávkován po kapkách, takže nenudí.
Výběrem této knihy neuděláte chybu a já si budu objednávat druhý díl.

28.06.2020 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Temné, surové, až zvrácené, velmi napínavé a překvapivé, hodně originální téma. Rozhodně perfektně vykreslená atmosféra oprávněné paranoi, zoufalství a beznaděje. Na můj vkus už překombinované, i když to u thrillerů nepovažuji za mínus, ale zde se navzájem komplikovaně přechytračují pachatel a oběť a oběť a pachatel. Nicméně velmi chytlavé, některé scény ale byly nechutné.
Moje první setkání s autorem, tentokrát v podobě audioknihy. Pokud jsou ale všechny díly načtené stejným interpretem, tak už audioknihu poslouchat nebudu, protože mi přednes vůbec nevyhovoval.
Sice jsem začala třetím dílem, takže některé souvislosti mi unikaly, nicméně mě kniha zaujala. Tak pokud někdy v knihovně padnu na další díl, nenechám se přemlouvat.

23.01.2024 4 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Upřímně jsem čekala trochu víc. Nemám pocit, že by kvalita šla dolů, případ byl dobře vystavěný, založený na reálných základech, sice opravdu hodně překombinovaný, pro mě tím ale byl konec velkým překvapením.
Tak co mi chybělo? Asi to množství humoru, kterým jsou prošpikované první dva díly. Ne že by tady vtip vůbec nebyl, ale asi už jsme to nejzajímavější dostali v předchozích knihách. Ani se nedivím, je těžké vymýšlet stále nové vtipné hlášky. Ale nějak mi chybí to kouzlo komunikace mezi Poem a Tilly, i když to tu Tilly dohání svými poznámkami k bezpečnosti a zdraví.
Celkově hodnotím kladně, je to moje oblíbená série a rozhodně nezklamala. I téma se mi zdá velmi aktuální, vím, že různé "výzvy" běhají mezi mladými lidmi, kterým, jak se zdá, chybí v životě smysl a adrenalin. Manipulace s psychicky zranitelnými jedinci je nebezpečná a v době maximálního pohlcení sociálními sítěmi o to víc.
Těším se na další setkání s tímto týmem a ostatním doporučuji, ale čtěte rozhodně popořádku.

31.07.2023 4 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

(SPOILER) Drásavé, tíživé, k uzoufání smutné. Trochu mi to připomínalo Houbařku nebo Akvárium. Člověk od začátku ví, kam to vše směřuje, ale ve skrytu duše doufá.
Nejhorší bylo vidět vše Markovýma nevinnýma očima a vědět, že se mu ten svět zbortí, že jeho dětství a dospívání stojí na prohnilých základech.
Pro mě neskutečně těžké čtení, až moc. Souhlasím, že jazyk a styl knihy jsou výjimečné, i téma je závažné, ale pro mě bylo vše až příliš nervy drásající a ač obdivuji dílo nového mladého českého autora, bylo utrpením tuto knihu číst. Což o ní vlastně vypovídá, jak skvělá je. Dokáže člověka zranit, rozložit, nechat jizvy na duši.

24.07.2023 4 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Rozhodně jedna z těch lepších detektivek.
Osvěžující změna je prostředí našich sousedů a styl rakouského spisovatele. Jinak je to vcelku klasické schéma - psychopatický vrah, dvojice nesourodých detektivů, nějaké indicie a záhady, pátrání v minulosti, bizardní motiv. Trochu zvláštní je spojení jedné z obětí s jedním z vyšetřovatelů a i přesto se účastní pátrání.
Ale kniha je dobře napsaná, je to skvělé vyvážení akce, psychologie, pátrání, zajímavých míst činu a sympatické je i nám vcelku blízké prostředí Německa a Rakouska.
Jak tu už mnozí napsali, jako zábavu tuto knihu ráda doporučím a těším se na další díl.

13.11.2021 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Knihu jsem původně ani číst nechtěla kvůli avizované brutalitě, ale našla si ke mně cestu jako audio kniha v období rekonvalescence, tak jsem jí dala šanci. A jsem ráda.
Ačkoliv brutální je to až moc, samotný příběh se mi líbil. Je to chytře vymyšlená, propracovaná a pěkně komplikovaná detektivka s dávnou křivdou a současnou pomstou. Dvojice detektivů není z nejsympatičtějších, u severské detektivky žádné překvapení. Moc se mi líbila komplikovanost a neprůhlednost zápletky a překvapivý konec.
Ústředním tématem je týrání dětí a jediné, co mě zarazilo, je, jak se tolik případů mohlo opomenout právě v Dánsku, v zemi tak známé vychvalovanou péčí o děti...
Audio knihu moc pěkně načetla Zuzana Kajnarová.

10.11.2020 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Příběh malé dívenky, která se stala gejšou, mě okouzlil. Je to krásné, rozsáhlé vyprávění o celém jejím životě, které zavání exotikou a úplně odlišným životním stylem Japonska. Ačkoliv to není idylický příběh a Sajuri prožila více špatných momentů než dobrých, je vyprávění vedeno v poklidném duchu, ze kterého na vás dýchne poklid japonského chování, vůně čaje a atmosféra čajoven, na druhou stranu vás ohromí naprosto odlišný způsob myšlení, vyjadřování a chování, velká podřízenost žen a podřízenost vůči starším nebo výše postaveným.
Velký podíl na kouzlu této knihy má způsob vyprávění, které je plné květnatých a poetických přirovnání a drobných příběhů, které hrají velkou roli ve vyjadřování a ze kterých vyplývají pravidla či poučení. Poměrně důležitá je i víra v osud a předurčenost, vděčnost a zodpovědnost, píle a dřina, ale i intriky a falešnost.
Je velmi překvapující, že autorem je muž, i když knihu napsal podle vyprávění Sajuri, protože se jedná o vyloženě ženský příběh, způsob vyjadřování, ženské nuance, myšlenky, emoce - vše nese pečeť ženskosti. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a zpracování a načtení je opravdu špičkové.

27.02.2024 5 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Já jsem trochu zklamaná, dosud měla série stoupající nebo stejnou tendenci, ale tento díl hodnotím o laťku níže, moc mi nesedl. Je pravda, že nemám ráda případy, kde figurují děti, ale i když odmyslím tento můj osobní postoj, příběh na mě nepůsobil tak, jako předchozí 3 díly. Jako by mu chyběl ten správný náboj, neodvíjel se tak napínavě a vodítka do sebe nezapadala lehce. Zajímavé byly postřehy o všímavosti lidí, začátek vyšetřování mě tímto zaujal. Nejsem ale spokojená s koncem. No, tak snad příště to bude zase za plný počet.

26.01.2024 4 z 5

Poslední zelené údolí Poslední zelené údolí Mark Sullivan (p)

Další ne tak známé téma z historie 2. světové války, odchod etnických Němců, kteří žili na Ukrajině. Jejich strastiplný útěk před Stalinem, cesta, na které většina z nich zemřela, a příchod do Polska okupovaného Hitlerem. Z bláta do louže.
Neuvěřitelný příběh. Věděla jsem od začátku, že je založen na pravdě, ale i přesto mi někdy přišel až příliš patetický a účelově zpracovaný. I tak mě dojal a zaujal. A pak jsem si přečetla doslov a ten mě dostal. Pravdivá je většina.
Tak si přečtěte, co dokázala rodina Martelů přežít a vydržet na cestě za svým zeleným údolím. Jejich víra a síla je inspirující, stejně jako odolnost, nezdolnost a pokora.
Ač už jsem knih na toto téma přečetla hodně, opět jsem nedokázala rozdýchat zvěrstva obou režimů (Stalinova a Hitlerova) a některé scény se četly opravdu těžce. Obzvláště v této době, kdy konflikty v současném světě stále přibývají. Nedokážu pochopit, proč je lidstvo nepoučitelné, i když máme tolik knih, záznamů, dokumentů, svědectví a filmů, které ukazují nesmyslnost, krutost a zrůdnost válek.
A proto je nutné číst tyto knihy. A tato rozhodně patří mezi ty, které vás zasáhnou. Doporučuji.

02.12.2023 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Pro dnešního moderního čtenáře, odkojeného současnými thrillery, je toto dílo těžké, zdlouhavé, málo akční a příliš popisné.
Přesto jsem ráda, že jsem jej zdolala, i když jako audioknihu. Je to jedna z knih, ke které člověk asi dospěje až v pozdějším věku, kdy už je schopný ocenit složité vyjadřování, dlouhé popisy a filozofování. A užije si krásu oceánu, nezkrotnost tvorů v něm a pocítí smutek nad lidským počínáním.
Je to oslava moře, krásných a majestátních tvorů, síly živlu. A je to varování před lidskou umanutostí, nedostatkem pokory, zžírající pomstou a obětováním všeho a všech kvůli vlastním malicherným potřebám.
Nevím, jestli bych knihu dočetla v papírové podobě, ačkoliv jsem milovníkem moře a obdivovatelem všeho, co s vodou souvisí. Dobrého i zlého. Ale určitě si ji vypůjčím, protože při poslouchání mi chyběly ilustrace. A na ty se moc těším.

02.12.2023 3 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Audiokniha
V knihovně jsem se bohužel nedočkala a už se mi po Josie tak stýskalo, že jsem vzala zavděk audio verzí. Mimochodem načtení Jitkou Ježkovou mi vyhovovalo a líbilo se mi.
Napínavý příběh, ve kterém s rozbíhajícím se vyšetřováním mrtví kvapem přibývají. Jak už tu bylo zmíněno, i tentokrát se točíme v kruhu rodinném - sice je to rodina Noaha, ale i tak je to Josie velice blízko. Také bych tento koncept už raději opustila, ale na čtivosti to knize neubralo. Zápletka byla složitá a její rozmotávání opět sahá do minulosti, nicméně musím pochválit její originalitu a komplikovanost. Přidejte trochu vyhrocených rodinných a partnerských vztahů a vyjde vám prima odpočinková detektivní četba.
Dám si pauzu a pak se podívám po dalším dílu.

30.10.2023 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Ležela mi doma rok. Teď nechápu proč, ale asi byl nyní ten správný čas.
Poutavý, napínavý příběh, který se snaží hledat odpovědi a zároveň nabízí otázky. Měla by být minulost zapomenuta? Je pomsta a trvání na spravedlnosti správné? Dá se vina smazat časem? A měla by být smazána?
Tato kniha se zabývá pronásledováním nacistických zločinců. Jedná se o 3 příběhy, které se samozřejmě protnou a vyústí ve společný konec. Prostřednictvím příběhů se dostaneme do minulosti, do 2. světové války a do 50-tých let minulého století. Sledujeme osudy válečných uprchlíků, dále žen v sovětském letectvu a příběhy lovců nacistických zločinců. A v New Yorku sledujeme osud rodiny, se kterou toto vše bude souviset.
Výborně napsaná beletristická kniha, skvělá pro ty, kteří nehledají 100% historickou přesnost, ale rádi se v příběhu něco o minulosti dozvědí.

27.08.2023 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Tak tato kniha mi perfektně sedla do nálady a rozpoložení a pro mě je to určitě objev tohoto roku.
Obdivuji v podstatě vše, příběhem (příběhy) počínaje, skvělým propojením linek, vygradováním a rozuzlením zápletky, jazykem a krásnou schopností se vyjadřovat, zachycovat atmosféru, a v neposlední řadě i formátem knihy, který mi skvěle sedl do ruky a i grafickým zpracováním, které bylo jasné a srozumitelné, i když se jedná 3 příběhy, které se střídají.
Kniha mě okouzlila hned od začátku a na čtení jsem se každý den těšila. Cítila jsem od počátku, že ve vyprávění se bude skrývat něco víc, užívala jsem si cestičky, kterými nás autor vedl k cíli. A závěr, který se dal vytušit, mě rozhodně nezklamal.
Pro mě byla tato kniha čtenářským zážitkem a jsem ráda, že jsem našla dalšího českého autora, jehož knihy budu vyhledávat. Doporučuji.

27.02.2023 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Pro mě byl příběh Kláry velmi čtivý a chytlavý, těšila jsem se, až budu mít čas se ke čtení vrátit. Tato kniha mi co se týče stylu přišla méně strohá než Zuzanin dech, skvěle se četla.
Téma vztahů v pohraničí za druhé světové války a po ní bylo velmi zajímavé, je to moje první kniha, která se zaměřuje na tuto problematiku. Oceňuji, že autorka zůstala neutrální, nesoudí a nikomu nenadržuje, protože, jak už to tak bývá, nic není černobílé ani jednoduché. Také se mi líbilo, že ačkoliv válka zde byla spíše v pozadí, neubralo to knize na dramatičnosti nebo vážnosti. A pátrání po minulosti babičky mi připomnělo moji vlastní rodinu a to, že dokud bylo koho se ptát, byla jsem moc mladá na to, aby mě to zajímalo. A teď, když už by zájem byl, není koho se ptát. Proto jsou tyto knihy tak důležité, aby podněcovali zvědavost současníků a snad aby jim daly i nějaké odpovědi.

03.02.2023 4 z 5

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Třetí kniha a opět spokojenost. Je to takové relaxační čtení, žádné velké emoce, žádné krveprolití, napsané lehkým perem, takže se příběh dobře čte a když člověk nehltá díly hned po sobě, tak i to stále stejné prostředí komunity Amišů je zajímavé.
Kate je správně zapálená do své práce a odvážná, abychom dostali svůj díl napětí. Tomasetti je sympaťák a romantická linka lehoučká, takže nenarušuje detektivní rámec. Kniha nepřináší žádný převratný zážitek, na druhou stranu má ale standardně dobrou úroveň. Těším se zase někdy na další díl.

12.12.2022 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Nová kniha Ruty Sepetys, na kterou jsem se velice těšila. A v podstatě splnila moje očekávání.
Ačkoliv je kniha směřována spíše na mladší čtenáře, tento příběh podle mě více docení střední a starší generace, které žily v totalitním režimu a více porozumí všem jeho aspektům. A i když jsme něco z toho také zažili, můžeme být ještě rádi, že jsme žili v Československu, protože všechno to nesmyslné utlačování a zastrašování obyčejných lidí, jako bezdůvodné vypínání elektřiny, fronty úplně na všechno, hlad a zima, to si ani my nedokážeme představit.
Autorce se podařilo dobře vykreslit atmosféru ve společnosti, kdy se nedalo věřit vůbec nikomu, lidé se neustále báli a ani mezi blízkými si nebyli jistí, kdo je donašeč a kdo ne. To na mě asi zapůsobilo nejvíce.
Kniha se velmi snadno čte, styl je spíše jednoduchý a krátké kapitoly posouvají děj rychle dopředu. Ale tady se ztotožňuji s názorem čtenáře "hroubek", protože i podle mě to knize škodí. Několikrát jsem si při čtení řekla, že to je příliš rychlé, že to na mě nestihlo pořádně zapůsobit a už se jede dál. Myslím si, že by námětu více slušelo náročnější zpracování, které by šlo více do hloubky. A Ruta Sepetys by to určitě zvládla.
Nicméně knihu samozřejmě doporučuji, protože ačkoliv bych já ocenila více podrobností, pomalejší tempo a hlubší propracování, takhle se kniha možná dostane do daleko širšího okruhu čtenářů a to je rozhodně dobře.

04.12.2022 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Zdařilá detektivka, jak jsme již od autorky zvyklí (četla jsem jako poslední).
Opět skvěle propracovaná psychologie postav, pomalejší začátek, který nám prozradí něco ze vztahů mezi postavami a pak vražda. A rozplétání složitého zamotaného klubka vztahů, dávných křivd a tajemství, skryté nenávisti, ale i lásky. Malebné prostředí české samoty spolu s atraktivním prostředím pozadí nekonečného televizního seriálu. A vrahem může být skutečně kdokoliv.
Doporučuji

15.09.2022 4 z 5

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Jak tu již napsalo mnoho čtenářů, i já se jako nekritická obdivovatelka této série ráda vracím do vesničky Three Pines. Čtení si nechávám na zvláštní příležitosti a tentokrát to byl vánoční čas, což se hodilo, protože tento díl se odehrává v zimě a je okořeněný sněhovými vločkami.
Tento příběh považuji za jeden z nejlepších. Má 2 linie, vyšetřování násilné smrti na policejní akademii, kterou nově Gamache vede, a nález a zkoumání původu tajemné mapy vesničky Three Pines. Obe linie se protnou a my jen po kousíčkách dostáváme indicie, ze kterých se až v úplném závěru složí výsledný obraz.
Po poklidném začátku děj nabírá na obrátkách a v druhé půlce už je napínavý natolik, že se kniha nedá odložit. Gamache je veskrze kladný hrdina, přitom si je vědom svých chyb a má pochopení i pro chyby ostatních. Rád dává šanci lidem, které by jiní odsoudili a vždy se snaží v druhých vidět to dobré. V této knize čelí velkému tlaku podezření a to až v takové míře, že to nutí jeho blízké i čtenáře pochybovat. Vždyť co by kdokoliv z nás neudělal, aby ochránil své blízké...
Knihy Louise Pennyové jsou pohlazením po duši, takovou pohádkou pro dospělé, a to jak zasazením do před světem ukryté malebné vesničky, tak i dobrem a pochopením lidských pohnutek, tužeb, lásek i nenávistí. Zároveň zde najdete i vtipné pasáže, hlavně kolem Ruth, člověk by hned rád patřil do jejich společenství a užíval si sílu dlouho se vyvíjejícího přátelství a pochopení. Tak zase někdy na shledanou.
Čteno v originále.

28.12.2021 5 z 5