Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Tak uznávám, že kvalita šla dolů, ale jako skalní fanoušek této série jsem na ni stejně nezanevřela.
Mně se moc líbil nápad, záhadné sebevraždy, prostředí poradny, přišlo mi to originální. Případ jsem si užila, vyšetřování také.
Co mi nesedlo tak úplně bylo natahování emočních výlevů mezi Lucem a Avou. Toho bylo v tomto díle až moc, přeci jen by hlavní mělo být vyšetřování. Tentokrát to alespoň trochu odlehčil Lively.
Tak se zase někdy těším na další případ edinburghské policie.

08.11.2022 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Návrat na skotské Hebridy byl skvělý. Je pravda, že detektivním románem už bychom to skoro nenazvali, nicméně to knize neubírá na atraktivnosti. Linka ze současnosti je tentokrát omezena, zato můžeme sledovat působivé vyprávění o dětství a mládí otce Marsaili, dávné tajemství, které souvisí s tělem nalezeným v rašelině na ostrově Lewis. Policejní práce je v knize minimum, Fin na vlastní pěst rozkrývá tajemství, které je všechny dostihne. Moc se mi líbí hlavně atmosféra knihy, ponurá jako popisovaná krajina. Ostrovy hrají v podstatě hlavní roli a nám před očima snadno vyvstává tento svým způsobem nádherný kout svět a nelehký život na nich. Psychologie postav a vztahů je brilantně vykreslena a i když už zhruba od půlky tušíte pointu, přesto s napětím čtete dál, abyste mohli s postavami cítit kapky deště, neustávající vítr nebo rozbouřené studené moře a prožívat jejich příběh.
Doporučuji všemi deseti a třetí díl si přečtu hned, jak se objeví v knihovně.

30.08.2020 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Tak tohle byla super zábava! Dlouho mě nic tak nestrhlo, připomínalo mi to napětí z dobrodružných příběhů mého mládí.
Autorka si připravila perfektní pozadí, odlehlý ranč kdesi v kanadské přírodě, zimu, dokonce sněhovou bouři a tajemného psychopata. Přidala prakticky každé postavě něco, s čím se potýká, ať už v současnosti nebo něco, co řeší z minulosti. No a navíc ta romantická a slabě erotická linka, která knihu tak trochu posouvá do oddílu pro ženy. (Podsunula jsem ji manželovi, tak uvidíme :-D.)
Asi proto, že jsem neměla očekávání nebo mi to sedlo do nálady, ale tato nenáročná, super napínavá kniha mi udělala radost. A jak tu někdo zmínil, myslím, že by to byla skvělá předloha pro film.

09.12.2023 5 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Jsem ráda, že jsem tuto sérii po prvním díle nevzdala, protože podle mého názoru se autorka stále zlepšuje.
Stejně jako Matčin hrob se mi tento díl moc líbil. Scénář podobný, staré tajemství, které vypluje na povrch a spustí řetězec událostí. tentokrát se ale zápletka točí kolem Josiiny kolegyně Gretchen. Děj je napínavý a zápletka chytlavá. Prostředí motorkářských gangů byl dobrý nápad, pro většinu z nás je to neznámý, trochu obávaný, svět. Mírné nahlédnutí pod pokličku příběhu hodně pomohlo.
Kniha se čte rychle, vcítění se do zločinů bylo příjemně mrazivé, vyšetřování logické. Josie se svou loajální neústupností působila sympaticky. Dobrý thriller, doporučuji.

17.11.2022 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Pěkná kniha na letní čtení, kdy nemám tolik starostí a mohu přemýšlet nad složitějšími tématy. A takovými se kniha Černobílý svět zabývá. Tématem rasismu, rovnoprávnosti, mezilidskými, ale i rodinnými vztahy, maloměšťáctvím a přetvářkou, lidskými právy a rasovou segregací.
Děj se odehrává v 60. letech minulého století, tedy poměrně nedávno a člověka musí zasáhnout, jak nerovná byla lidská práva především na jihu USA. Romány z amerického prostředí mám ráda a tento mi zase rozšířil obzory. Člověk pochopí více, v čem tkví jejich dnešní problémy a konflikty. Jak málo se mluví o tom, na jaké minulosti je vlastně založený jejich tak protěžovaný pohled na demokracii a lidská práva, na skoro vyhlazení původního obyvatelstva a mnohaletém vykořisťování přivezených otroků. Na tom stojí dnes nejhrdější země světa. Přistěhovalci, kteří mají stejné kořeny jako my...
Na druhou stranu moc nechápu dnešní snahy veškerou historii odsoudit tak, že na sílu protěžujeme jiné rasy na úkor bílé, aby se jich náhodou něco nedotklo a to především na původním území bílého obyvatelstva. Ani násilné se zbavování pomníků minulosti, možná bychom si minulost měli spíše připomínat a stále zdůrazňovat poučení, které z ní plyne.
Ale to jsem se odklonila od knihy. Tento román rozhodně doporučuji a ačkoliv je psán spíše z ženského úhlu pohledu, myslím, že i mužské části čtenářů by se tento výlet do horkem rozpáleného Mississippi, kde bílá vrchnost závisela na černošských hospodyních, kterými opovrhovala, mohl líbit. Kniha je napsána převážně ve vážném duchu, ale nechybí tu ani humorné situace a ani emocionálně vypjaté části. Celkově je ale o naději a o touze po lepším zítřku a odvaze za něj bojovat.
Škoda jen těch mnoha překlepů a pravopisných chyb...

20.07.2021 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Působivé dílko, rozsahem minimální, obsahem šokuje, připomíná, obviňuje. Mnoho čtenářů v té době žilo, vyrůstalo, vychovávalo rodiny. Pamatujeme si tu dobu ale rozdílně, někteří ji dokonce nepochopitelně idealizují. Proto jsou takovéto knihy potřeba a číst by je měla i současná mladá generace, protože toto se z učebnic nedozvědí.
Mnoho z nás, kteří v té době vyrůstali, nemělo ponětí, co všechno se děje, co se mohlo stát za neškodné chování, i když jsme ze škol a ze společnosti věděli, jak zvrácený systém byl a jak dokázal překrucovat. Většina z nás jím nějak proklouzla, někteří dokázali vzdorovat a bojovat více, jiní žili víceméně poklidně. Nepřísluší mi soudit a trochu mě to mrzí i na autora, že soudí, ačkoliv byl v té době jen malé dítě. Jen mě zpětně znovu a znovu šokuje míra zrůdnosti, krutosti, necitelnosti, bezmezné neúcty k životu a zneužití moci.
Ač o pracovních táborech vím, přesto na mě takováto osobní výpověď působila mnohonásobně víc. A konec je snad ještě horší...
Se zájmem jsem si přečetla i diskuzi ke knize.

04.02.2024 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Nevelká rozsahem, ale rozhodně složitá co se tématu týče. Začíná relativně poklidně změnou životního stylu hlavního hrdiny a jeho návratem do rodinného domu a milované zahrady. Teprve za půlkou se začne rýsovat dramatičnost a tragičnost knihy. Pro mě byl vývoj velkým a nečekaným překvapením a teprve když jsem knihu zavřela a znovu se podívala na obálku, došly mi i symboly.
Nelehké téma, složité pro všechny dotčené strany, kontroverzní i pro celou společnost. Tentokrát podáno z opačného pohledu, než jsme zvyklí. Jsem ráda za konec a obdivuji autorku, jak se svého úkolu zhostila.
Pro mě je to první kniha této české autorky, samozřejmě ale znám Sítě.
Doporučuji těm, kteří jsou ochotni dívat se na svět s otevřenou myslí.

18.11.2023 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Velmi oceňuji práci spisovatelky, musela sesbírat spoustu příběhů a výpovědí, aby sepsala tak rozsáhlou a poměrně podrobnou ságu, musela se seznámit se spoustou míst, pohnutých lidských osudů, bolesti, touhy a utrpení. A přesto, že je to příběh o následcích války, o těžkých začátcích v úplně cizí a zcela odlišné zemi a o možná ještě těžším setrvávání v ní, konec je laděn spíše optimisticky a zanechává v srdci naději a podněcuje lásku k rodné zemi.
Trochu jsem se prala s úsečným a strohým stylem. A i když nehodnotím plným počtem, protože mi román nesedl stoprocentně do noty, přesto předpovídám, že ji zařadím do přihrádky nej knih tohoto roku a rozhodně si ji budu pamatovat. Je to přesně ten typ knih, které vás pobaví, donutí přemýšlet, rozvíří emoce a ještě i poučí. Navrch možná nalákají na prázdninovou destinaci.

02.05.2023 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Lisa Reganová se zlepšuje s každou knihou. První mi přišla průměrná a co se týče zápletky tak překombinovaná a velice nevěrohodná. Druhá už jen nevěrohodná, ale dobře napsaná a u třetí už jsem autorce přišla na chuť. Matčin hrob je skvělý thriller, krátké střídající se kapitoly vám nedají vydechnout, retrospektiva z pohledu malé Josie je výborný nápad na provokování zvědavosti.
Tentokrát se všechno vyšetřování, které začíná nalezením 30 let starých ostatků, točí okolo Josie Quinnové, rozplétáme její minulost a jakým způsobem jí ohrožuje v přítomnosti. Josie je v tomto díle nejzranitelnější a nejlidštější, její spolupracovníci jsou jí oddaní a ona se musí rozhodnout, zda o sobě něco odhalí.
Kniha se nedá odložit z rukou, opravdu výborný thriller. Doporučuji, ale pro dokonalé pochopení je potřeba číst od začátku série.

08.07.2022 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Audiokniha
Výborná kniha. Mám z Kinga obrovský respekt a k jeho dílům přistupuji s obavami, že je nezvládnu. Jsem totiž trochu strašpytel. Ale tato kniha se mi líbila hodně.
Pomalý začátek a postupné rozvíjení děje mi sedí, stejně jako jen mimochodem vkládané indicie, které postupně tvoří atmosféru neznámého strachu a napětí. Obdivuji Kingovo vypravěčské mistrovství, jeho postavy jsou skvěle vykreslené a obzvlášť Jud jako vypravěč většiny příběhů je výborný, na jeho pasáže jsem se těšila. A i když člověk samozřejmě vytuší, jak kniha skončí, neubírá jí to na mistrovství. A tak se necháte postupně nést do toho nevyhnutelného závěru.
Skvělé, doporučuji.

07.12.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Tak i já se přidávám k nadšeným čtenářům (v mém případě posluchačům) a obdivovatelům Marka Ebena, kterého jsem měla vždy ráda, a tento jeho další rozměr mi prosvětlil několik dní. Zvolila jsem schválně audioknihu hned, jak jsem zjistila, že ji namluvil sám autor. A trefa do černého. Jeho kultivovaný projev, tón hlasu, který vypointuje vlastní myšlenky přesně tak, jak to sám zamýšlel, to byla třešnička na dortu, která dovedla knihu k dokonalosti.
Laskavý, ironický humor, spousta zamyšlení a postřehů k dnešní době. Možná si knihu lépe vychutnají lidé ve středním věku a starší, s více životními zkušenostmi a nadhledem. Většina příspěvků mi alespoň vyloudila úsměv na tváři, u některých jsem se vyloženě smála a pár jich ve mě vyvolalo nostalgickou náladu. Jsem moc ráda, že jsem se ke knize dostala a zvažuji, že si ji pořídím i v knižní podobě.
Určitě se k ní budu vracet a všem ji z celého srdce doporučuji.

22.10.2021 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Dlouho jsem Cartera ignorovala, protože nemám ráda moderní vlnu brutality. Pak jsem na něj ale jednou narazila v Levných knihách a říkala jsem si, že mu dám za těch pár korun šanci. Sice první díl už neměli, ale co naděláte. I doma mi ležel dlouho, než jsem se odhodlala...
No, nelituji. Pravda, brutální to opravdu je. A nechutné. Zezačátku jsem si říkala, jestli to mám za potřebí. Ale příběh mě držel a nepustil. Dvojice detektivů je velmi sympatická, hlavně Hunter, přesně ten typ správného neohroženého hrdiny, přitom vnímavý, citlivý, sečtělý a chytrý. Sen většiny žen... Vyšetřování se mi líbilo, přišlo mi uvěřitelné, ještě že my laici nerozumíme úskalím techniky.
Motiv a zápletka byly správně komplikované a zamotané, konec dokonale napínavý.
Takže tolik o mém odporu k těmto řemeslně napsaným brakovkám, prostě to s námi spisovatelé umějí. Ale jednou za čas - proč ne. Snad už se konečně otevřou obchody, abych mohla v Levných knihách nenápadně koupit další díl...

17.03.2021 4 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Moje oblíbená série, kterou poslouchám jako audio. Tentokrát se dvěmi dějovými linkami, jednou ve Skotsku a jednou ve Francii.
Kniha se četla dobře, byla napínavá, soukromý život Avy a Lucy se zajímavým vývojem. Co mě trochu zarazilo ( a zmiňuje to tu více čtenářů) byla velká brutalita a nechutnost zločinů. Říkám si, jak tohle může někdo vymyslet... a pokud se tohle opravdu může stát, je svět strašné místo...
Ale na Dokonalou sérii nezanevřu. Potřebuji vědět, jak to bude s Avou a Lucem dál. Jen si dám chvilku pauzu.

28.05.2023 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Tuto sérii od začátku poslouchám jako audio knihy a vždy se velmi těším na hlas a podání Jana Šťastného.
A i tento příběh byl skvělý. Autorka sice zase trochu přitvrdila, co se brutality týče. Na druhou stranu ale přidala více humorných scén a hlášek, takže asi vyrovnáno. Nosné téma se mi moc líbilo a ačkoliv není originální, je rozhodně vděčné. Autorka zde zabrousila i do sociální a morální roviny a zvládla to dobře.
Vztah Luca a Avy se vyvíjí a jsem zvědavá, co nás čeká v dalších dílech.
Mám tuhle sérii moc ráda a tak se těším na další díl. A vám ji také doporučuji.

29.04.2022 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Při frekvenci jedna Aristokratka ročně se vždy dobře pobavím. Tentokrát se mi první půlka knihy zdála slabší, ale druhá mi to bohatě vynahradila. S počátkem cesty Marie, její matky a paní Tiché do Nizozemska jsem se už královsky bavila a především hlášky paní Tiché jsou excelentní. Ještě teď se směju nad jejím popisem, jak se starala o onoho zapomenutého Rembranta po tolik let a nebo nad jejím hodnocením výstavy uměleckých děl.
Znám bohužel málo humoristických děl, ale Aristokratky spolu se Saturninem rozhodně vedou žebříček. Nehledám v ději logiku, jen si prostě užívám sled nepravděpodobných událostí a jejich komentář. Humor pana Bočka mi sedí a jsem vděčná, že mě v této podivné době dokáže rozesmát tak, že se rodina sbíhá podívat, co se děje.
Doporučuji všemi deseti.

31.07.2021 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Velice milá změna proti současným thrillerům, které v každé kapitole lámou žebříčky v akčnosti.
Toto je klidné vyprávění, kde ve vyšetřování hraje hlavní roli rozplétání osudů a mezilidských vztahů. Vyšetřovatel není superhrdina, ale naopak hloubavý typ s pochopením pro lidské pohnutky. Tentokrát řeší vraždu, ke které se nachomýtnul při své dovolené v Norsku ve vesničce daleko za polárním kruhem.
Krásné popisy přírody a psychologie postav jsou devízami této české autorky. Milé čtení, pokud se to o detektivce dá říct.
Posloucháno jako audiokniha.

22.10.2020 4 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Tak už jsem si na tu brutalitu asi zvykla. Každopádně se mi tento díl velmi líbil. Carter prostě umí psát a i když si říkám, co se mu asi honí hlavou, když dokáže vymyslet tak brutální zločiny a ještě většinou ve velkém množství, nemůžu popřít, že to dokáže chytře vymyslet a neskutečně poutavě napsat.
Nápad s kapsářkou a deníkem je vynikající, postava Angely se svým lidským a uvěřitelným chováním se mi líbila. A Hunter? Opět vynikající. Chytrý, až geniální, odvážný a za všech okolností správňák.
Asi se nakonec stanu fanynkou této série...

29.11.2022 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

U knih Michaely Klevisové už vím do čeho jdu. Sice mám osobně raději, když není děj detektivky zasazen do českého prostředí, ale poklidné vyšetřování zaměřené především na mezilidské vztahy, utajené závisti a podhoubí, které kyne pod povrchem, než vydá svoje plody, mě potěší vždy.
Trochu mi svým stylem paní Klevisová připomíná Louise Pennyovou, tato kniha obzvlášť. Žádný bestiální vrah, spíš nahromaděná touha nebo nenávist, zkratové jednání do té doby v podstatě normálního člověka a na druhé straně klid vyšetřovatele Bergmana, mistra v rozplétání zamotaných šmodrchanců lidských vztahů. Krásné popisy horských luk a lesů, láska ke zvířatům a přírodě. Realistická zápletka a uvěřitelné chování všech protagonistů, zasazené do nádherné krajiny.
Prostě příjemná oddechovka.
Posloucháno jako audio, které bylo velmi pěkně načteno Kristýnou Kociánovou.

26.03.2021 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Tak takhle si představuji dobrý kriminální thriller - od první stránky napětí až do konce.
Moje první kniha od autora a pro mě naprostá bomba.
Jsem si vědoma nedostatků a klišé - neschopná policie, chytrý, superschopný, empatický a fyzicky velmi zdatný vyšetřovatel, který všechno zvládne a rozmotá klubko, což policie nedokázala. Vodítka, kterých si všimne jen on, přátelé, kteří poskytují nadstandardní služby, bez váhání se vrhá do každého nebezpečí, prostě kladný hrdina. Ale proto to právě čteme, pro tu naději, že existují lidé, kteří se nás zastanou tam. kde policie selže, kteří neváhají nasadit svůj život za záchranu někoho jiného.
Ano, takových knih se nedá číst několik za sebou, ale jednou za čas - proč ne, byla to skvělá zábava.
Výborně napsané, dobře vymyšlená zápletka a popisy tajemného lesa - už dlouho jsem se takhle nebála.
Takže pro mě je David Raker novým oblíbeným vyšetřovatelem a určitě si přečtu nějakou další knihu série.

19.07.2020 5 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Po 35 letech mrtví promlouvají. V tomto díle kraluje skvělá temná a vražedná atmosféra, děj je strhující od samého začátku a ke všemu ještě pořád prší. Jeden z nejlepších dílů, děj je tak nabitý zvraty a událostmi, že knihu nebudete chtít odložit. Kate je do případu zakousnutá jako buldok a snaží se rozplést jednu z nejhrůznějších záhad minulosti. Pomsta, jistě, ale čí a proč až po takové době?
Pokud máte rádi tuto sérii, nenechte si ujít!

06.04.2023 5 z 5