ArthasKarfa Online ArthasKarfa komentáře u knih

Fiesta Fiesta Ernest Hemingway

Krásný příběh, krásný popisný styl a dokonalý zážitek i pro někoho kdo fiestu v životě neviděl a ve Španělsku nikdy nebyl.

14.01.2018 5 z 5

Bergersdorf Bergersdorf Herma Kennel

Skvělá kniha mapující události v jihlavském jazykovém ostrově těsně před druhou světovou válkou a při jejím průběhu. Velmi poutavě napsaný příběh jedné vesnice a jejích obyvatel nejprve pod vlajkou Československa a později pod hákovým křížem. Kdo chce pochopit sudetsko-německou otázku rozhodně se pusťte do četby tohoto exkurzu na Jihlavsko.

14.01.2018 5 z 5

Trojpovídka o dluzích Trojpovídka o dluzích Viktor Fischl

Poměrně hezká "trojpovídka" o dluhu k člověku a k životu.

14.01.2018 4 z 5

Maska smrti Maska smrti Arnošt Vašíček

Kniha je širší příběhem oproti seriálové adaptaci. Přibylo spoustu detailů a příběh se rozvinul. Tajemná maska a podivné zrcadlo protnou život Armína a Katky a tentokrat jim jde opravdu o život. Sympatický Valdek a krutý Castada. Moc hezké čtení pro všechny lidi co mají rádi tajemno.

05.06.2024 5 z 5

Džihád Džihád neznámý - neuveden

Krátké a poutavě napsané základní shrnutí problematiky, kterou lze definovat jako "Džihád" a jeho chápání v prostředí Evropy. Zajímavá publikace, pro všechny začátečníky.

23.05.2024 5 z 5

Nikdy zcela neodešli - jihlavští Němci / Sie waren nie ganz fort – die iglauer Deutschen Nikdy zcela neodešli - jihlavští Němci / Sie waren nie ganz fort – die iglauer Deutschen kolektiv autorů

Kniha byla vydaná u příležitosti stejnojmenné výstavy, kterou pořádal Státní okresní archiv v Jihlavě s partnery, je komentářem zásadních událostí, které se udály mezi oběma etniky, které na tomto národnostně rozděleném území žili již od dob raného středověku po události v roce 1945. Obsahu celou řadu fotografií a kopií úředních dokumentů a listin. Vychází převážně z archivních zdrojů a dalších publikací, které se podobnou problematikou v kraji zabývaly. Rozhodně doporučuji všem, kteří mají zájem dozvědět se něco málo o Jihlavském jazykovém ostrůvku, který byl převážně v době první republiky velmi živým a rozděleným místem, s celou řadou incidentů mezi Němci a Čechy.

10.06.2019 5 z 5

Německé osídlení ostrůvku jihlavského Německé osídlení ostrůvku jihlavského Josef Dobiáš

Asi nejdůležitější publikace, která mapuje historické osídlení jihlavského jazykové ostrova. Dobiáš zde pracuje s prameny německých kolegů, které z velké části neguje na základě jejich tendenčního způsobu psaní a prokazování faktů. Je zde velmi dlouhý poznámkový aparát (poznámky pod čarou) proto je čtení velmi vyčerpávající a složité, rovněž doporučuji alespoň základní znalost němčiny a latiny, která je v textu hojně používána. Skvělá kniha, která popisuje údaje regionální historie.

29.03.2019 5 z 5

Nacionalizace společnosti v Čechách 1848-1914 Nacionalizace společnosti v Čechách 1848-1914 Jiří Rak

Kniha je spíše souborem knih, které se na podobné téma vyjadřují, rozšiřujeme informace s regionálním zaměřením na národnostně rozdělená území a pokouší se mapovat změny a nálady obyvatel dle jednotlivých sociálních skupin.

29.03.2019 2 z 5

Jihlavský okres Jihlavský okres Alois Josef Pátek

Výpravná publikace, která líčí krajinu v okolí Jihlavy a jihlavského jazykového ostrova. Kniha vznikla před rokem 1900, proto je nutné brát obsažené informace s menší rezervou a vycházet z nich dnes již spíše historicky. Napsaná je velmi poutavě a čtivě, proto doporučuji všem kteří mají rádi Jihlavsko a okolí.

29.03.2019 5 z 5

100 let Československa v komiksu 100 let Československa v komiksu Zdeněk Ležák

Moc pěkně ilustrovaný a členěný komiks, který vás vpraví do základních znalostí o historii první republiky a událostí spojených s historií Československa. Velmi čtivý a přehledný, rozhodně bych doporučil i pro studenty, kteří si chtějí oživit znalosti ke zkouškám nebo k testům - čtení baví! Skvělý dárek.

22.01.2019 5 z 5

Dějiny literatury od starověku do počátku 19. století Dějiny literatury od starověku do počátku 19. století Vladimír Prokop

Poměrně dobře koncipovaná učebnice pro školní děti i studenty SŠ, je tam většina podstatného pro přehled literatury - ovšem velmi heslovitě, takže se hodí spíš jako podpůrná publikace pro nějaké složitější bádání v historii literatury. Rozhodně bych spíše doporučil Odmaturuj z literatury 1, která je napsaná daleko lépe.

22.01.2019 4 z 5

Odmaturuj z literatury 1 Odmaturuj z literatury 1 kolektiv autorů

Kvalitní souhrn nejpodstatnějších autorů z české i světové literatury od starověku až po současnost, poslouží pro laiky, studenty i pro zopakování jen tak z vlastní iniciativy. Vše je hezky a srozumitelně členěno. Doporučuji jako učební pomůcku pro všechny generace.

22.01.2019 5 z 5

Poběhlice Kuráž / Divous Skočdopole Poběhlice Kuráž / Divous Skočdopole Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen

Kdo si přečetl příběhy Simplicia, doporučuji mu k nahlédnutí i příběhy Kuráže a Skočdopole, které jsou svým stylem a pitoreskností velmi podobné, zábavné a zároveň poučné o době třicetileté války, která řádila na celém území Evropy. Příběhy nám otevírají různé vtipné, drsné i válečné příhody u císařských pluků na bitevním poli i mimo něj. Některé historky nebo skutečnosti jsou pro dnešní čtenáře již asi nepochopitelné a prostopášnost a násilí je v knize na každém řádku v množství větší než malém.

16.03.2018 5 z 5

Inkvizice: Stručné dějiny hanebnosti Inkvizice: Stručné dějiny hanebnosti Jiří Chalupa

Dějiny španělské inkvizice a její hierarchií a obecnou působností na prahu 17. století.

06.03.2018

Růže ran Růže ran * antologie

Antologie je zaměřená na barokní lyrickou tvorbu, především na území Německa s determinací na Sasko, v předmluvě autor Vojtěch Jirát shrnuje inspiraci a vývoj barokní lyrické tvorby jako celek závislý na celé řadě faktorů i uměleckých hnutích. Hlavním katalyzátorem je pro barokní tvorbu 17. století Třicetiletá válka, která ovlivnila velmi tendenčně pohled na nový svět a tedy i na jeho lyrický komentář. absence antických předloh, kterých se autoři vyvarovali na základě úpadku a nicotnosti Třicetileté doby válek a utrpení.

20.02.2018 4 z 5