arno arno komentáře u knih

Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Nassim Nicholas Taleb

Upřímně nerozumím, proč se kolem knihy nadělalo tolik povyku. Plně uznávám, že si kniha jistě najde své čtenáře. Stejně tak nepopírám, že je autor velice vzdělaný člověk s mnohými zkušenostmi.

Ale kategorizovat tuto knihu do vědeckých knih mi přijde přehnané. Jedná se o ukázkový prototyp "chytré knížky". Autor chodí po povrchu v několika absolutně spolu nesouvisejících odvětvích. Čekal jsem knihu plnou poznání souvislostí napříč obory, místo toho jsem se dočkal výplňového balastu, shrnování prostých faktů, neustálého remcání - kdo je hloupý, co je špatně, ale abych se jako čtenář dočkal alespoň návrhů, jak některé problémy vyřešit, to bylo jen velmi zřídka. Navzdory zkušenostem z praxe je z autorova stylu cítit akademický marasmus ve stylu neotřesitelného vědění, přesně toho, jaké na začátku knihy kritizoval. Zkoumání nezáživných faktů, které jsou dále vědecky rozváděny je bohužel také celkem časté. Myšleno stejně jako kdybych popsal 20 A5 textu o mém plotě, ke kterému bych vymyslel 20 vzletně znějících pojmů, aby si měl čtenář co pamatovat a v případě, že bychom se někdy náhodou potkali a já se ho na tyto pojmy zeptal, ho mohl označit za hloupého, že si je nepamatuje. Autor alespoň dokáže zaujmout záživnou formou psaní, ale bohužel si pravděpodobně už žádnou jinou knihu od tohoto autora nekoupím. :/

09.07.2020