ArkAngel ArkAngel komentáře u knih

Syn klanu M Syn klanu M David Hine

Příběh krásně nastiňuje depresi, která do světa Marvelu po Klanu M přišla. Hrdinové se utápí v tom, že žili dva životy, mnoho lidí přišlo o schopnosti a Pietro s Magnetem jsou mezi nimi. Vidět slavného hrdinu páchat sebevraždu, protože už mu nic nezbylo, jen tak někde neuvidíte. Na scénu pak přichází Nelidé (Inhumans) a s nimi do dostáváme do u nás méně známé části Marvelu, která rozhodně není nezajímavá. A kdo by navíc nemiloval Lockjawa.

13.07.2022 4 z 5

Black Panther: Kdo je Black Panther? Black Panther: Kdo je Black Panther? Reginald Hudlin

Black Panther s celou wakandskou kulturou patří k tomu nejzajímavějšímu v Marvelu a tenhle komiks vše nováčkům podává na stříbrném podnose. Člověk se seznámí s tím, jak funguje volba Panthera, jakou má roli a mnoho dalšího a k tomu se dočká akce s několika zajímavými padouchy. Romitova kresba je jinak skvělá, jeho specifický styl je daleko lepší než kresby jiných autorů, které ve výsledku působí uspěchaně.

11.07.2022 4 z 5

Captain America: Zimní voják. Část 2 Captain America: Zimní voják. Část 2 Ed Brubaker

O něco horší než první část, ale pořád povedené. Kapitán se konečně dozvídá pozadí Winter Soldiera a také jej s tím konfrontuje. Na pomoc mu přichází ještě Falcon a Iron Man, byť by se dalo říct, že jsou tu navíc. Kresba se na chvíli změní k horšímu, což mi přišlo rušivé, ale ošklivá vyloženě nebyla.

10.07.2022 3 z 5

Runaways Runaways Brian K. Vaughan

Zatímco velké komiksové eventy jsou dodnes lepší na stránkách komiksů, Runaways znásobili svůj potenciál v seriálové adaptaci. Máme tu partu puberťáků, kteří zjistí, že jejich rodiče jsou superpadouši a rozhodnou se s tím něco dělat. Vzhledem k tomu, že komiks vznikl na začátku 21. století, pracuje se tu s celkem stereotypními postavami, které v propracovanější a lidštější adaptaci dostávají nový rozměr. Komiks jako takový je celkem ok, ale být vámi, radši sáhnu právě po seriálu.

10.07.2022 3 z 5

Ezekielův návrat Ezekielův návrat Joseph Michael Straczynski

Ezekiela jako postavu jsem si v Návratu oblíbil, tak jsem pochopitelně musel zakoupit i tenhle příběh... a bohužel postavu sráží. První příběh je příjemná jednohubka, kde se objevuje krejčí dělající kostýmy pro hrdiny i padouchy. Následuje nepříliš zábavný příběh s Lokim a jeho dcerou a vše uzavírá právě Ezekiel, který se z příjemného mentora stává zbabělcem, který nechce zemřít a je proto ochotný obětovat život svého přítele - dalšího pavoučího totemu.

09.07.2022 3 z 5

The Incredible Hulk: Tiché výkřiky The Incredible Hulk: Tiché výkřiky Peter David

Hulk byl vždycky takovou parafrází na Jekylla a Hydea, ale v případě tohoto komiksu jsou v jednom těle dokonce tři. Zatímco dva Hulkové bojují o tělo Bruce Bannera, musí se utkat ještě s démonem a útočníky z vesmíru. Kdysi mi to přišlo zábavnější, dnes to už vnímám jenom jako nudný brak.

09.07.2022 3 z 5

Uncanny X-Men: Dark Phoenix Uncanny X-Men: Dark Phoenix Chris Claremont

Jean Greyová je unesena postaršími nadrženými muži, kteří ji navléknou do sado-maso kostýmku a její přátele zavřou do klecí ve spodním prádle. Když se z toho nakonec vymaní, čeká je ještě bitva ve vesmírné aréně, kde musí pomlátit několik mimozemšťanů, aby hrdinové opět trochu oddálili svou smrt. Komiksy z přelomu 70. a 80. let jsou už o pár tříd lepší než ty z šedesátek, ale dialogy jsou pořád hloupé a mají nutnost všechno popisovat. V rámci X-Menů je to ale velmi významný příběh, který přinesl zapamatovatelné postavy v podobě klubu Hellfire a Emmy Frost.

08.07.2022 3 z 5

Marvel: Počátky. 60. léta Marvel: Počátky. 60. léta Stan Lee

Zatímco většina to tady hodnotí z pohledu odkazu a sběratelství, já hvězdy dám za to, jak kniha funguje jako celek. Sběratelskou hodnotu komiksu nepopírám a měl by jej mít doma určitě každý fanoušek Marvelu, ale z dnešního úhlu pohledu je většina těch komiksů naprosto nečitelná. Textu je nadbytek, scénář strašně šustí a v podstatě to lze označit za totální brak, kde dochází k absurdním situacím a celé je to takové nelogické. Normálně bych tomu dal asi hvězdu jenom jednu, ale tu druhou si to odnáší za zpracování jako celé knihy, kdy je pohromadě několik důležitých příběhů o vzniku populárních hrdinů. Stan Lee dokázal vymyslet jedinečné postavy, ale ty musely nejdříve trochu uzrát a komiksové vyprávění se muselo zase posunout vpřed.

08.07.2022 2 z 5

Wolverine: Zrození Wolverine: Zrození Paul Jenkins

Jako mladšímu se mi tenhle komiks hrozně líbil a nutno uznat, kresbu má vážně pěknou. Příběh je ale jinak hrozně obyčejný. Máme tu velkého superhrdinu Wolverinea, který je ještě dítětem a to si žije idylický život na panství. Když ale vyjde najevo, že má schopnosti, jeho život se změní a on se z citlivého chlapce stává divochem. Jako rozvedení minulosti populárního hrdiny je to fajn, ale nic víc to ve finále nenabízí.

08.07.2022 3 z 5

Kniha tisíce a jedné noci V Kniha tisíce a jedné noci V neznámý - neuveden

Pátý díl rámcové sbírky arabských příběhů je rozhodně zatím nejlepší. Tentokrát se zaměřuje na výpravnější dobrodružství, ať už jsou to všemi známý Sindibád nebo pohádka o Hásibu Karímaddínovi a královně hadů, který mě okouzlil asi nejvíce a líbilo se mi, jak využíval nejrůznějších magických prvků. Zajímavé byly i příběhy o andělu smrti, kterého mají společného všechna abrahámovská náboženství, ale takoví křesťané s ním pracují mnohem méně. Snad budou tímhle tempem další knihy ještě lepší.

07.07.2022 4 z 5

Čas a jeho loutky Čas a jeho loutky Jakub Luksch

Povídková sbírka, kterou mladý a nadaný autor přivedl na svět, pracuje s lidmi v různých situacích a byť to na první pohled nemusí být patrné, vychází z Levinasova myšlení, že svým životem a časem v něm stráveném, se vlastně snažíme oddálit jeho konec, tedy něco neodvratného. S různými vypravěči se mění také perspektivy jednotlivých povídek, což je rozhodně plus, stejně jako různorodost témat, kterými se povídky zabývají. Kniha je doplněná ještě o pár jednoduchých ilustrací, které se mi zrovna do vkusu netrefily, ale třeba je někdo jiný ocení. Kniha určitě stojí za přečtení a jsem zvědavý, s čím se Jakub vytasí příště.

30.06.2022 4 z 5

Kniha tisíce a jedné noci IV Kniha tisíce a jedné noci IV neznámý - neuveden

V pořadí čtvrtý díl Knihy tisíci a jedné noci by se dal tentokrát přirovnat k Dekameronu, kdy nabízí mnoho příběhů o souložení s otrokyněmi, různých podvodnících nebo dokonce muži, který se probudil vedle netopýřího semene a velice ho to překvapilo. Nevím, zda jsem si na sérii navykl nebo jsou příběhy zábavnější, ale i tato kniha si odnáší čtyři hvězdy.

24.06.2022 4 z 5

Kniha tisíce a jedné noci III Kniha tisíce a jedné noci III neznámý - neuveden

Třetí díl Knihy tisíci a jedné noci je žánrově variabilnější než první dvě knihy. Celek začíná pohádkami o zvířatech nebo tedy spíše bajkami a následně se přesouvá ke kratším i delším příběhům, jejichž kvalita je samozřejmě různorodá. Kniha mě ale bavila více než první dvě, takže jí dávám vyšší hodnocení. Snad si dalších pět dílů udrží podobnou kvalitu.

04.06.2022 4 z 5

Kniha tisíce a jedné noci II Kniha tisíce a jedné noci II neznámý - neuveden

Druhá kniha z cyklu arabských příběhů přináší čtenáři celistvější příběh v podobě vypravování o králi a jeho synech, což je proloženo dalšími kratšími příběhy, které vypráví o dalších členech této rodiny. Vše je samozřejmě orámované Šeherezádou, což chvílemi čtenáře opět vyruší, protože uprostřed děje začne ráno a musíme počkat, než bude dívka svému muži opět vyprávět před spaním.

01.06.2022 3 z 5

Kniha tisíce a jedné noci I Kniha tisíce a jedné noci I neznámý - neuveden

O knize tisíce a jedné noci a Šeherezádě, která vypráví příběhy, musel slyšet úplně každý. Sbírka jako taková nabízí zajímavý vhled do arabské kultury, kdy jsou jednotlivé příběhy podobně drastické jako ty sesbírané bratry Grimmovými. Čím se však arabské pohádky liší od těch evropských, je ukotvenost, kdy tu nemáme nějakou neznámou zemi, ale obvykle vždycky víme, kde se daní hrdinové pohybují, ať je to Damašek nebo třeba Egypt. Příběhy ale příliš čtivé nebyly, tak snad mne budou další díly případně bavit o trochu více.

19.05.2022 3 z 5

Zemři se mnou Zemři se mnou Martina Šourková

Sebevražda je ve společnosti stále velké tabu a knížečka jej víceméně narušuje několika různorodými příběhy, které tuto problematiku sledují z několika stran. Za mě byl nejlepší hned první příběh s šikanovaným žákem, kterému se problémy jenom hromadí a on to tak chce ukončit. Pro člověka jako já, kolem něhož se událo několik úspěšných či neúspěšných pokusů o sebevraždu, je to rozhodně silný titul.

14.04.2022 4 z 5

Pod sopkou Pod sopkou Malcolm Lowry

Po Odysseovi od Joyce jsem se dostal k dalšímu "špalku", který se odehrává během jediného dne. Lowry nám ukazuje exotické Mexiko, kde se kromě tamní kultury zaobírá také uměním obecně, ať už jde o literaturu, film nebo Hitlera coby neúspěšného malíře. Hodně paralel a odkazů udělal Lowry k Marlowově Faustovi, který je u nás bohužel špatně k sehnání. V rámci románu sledujeme vícero postav a krize, jimiž si prochází, což nakonec samozřejmě "exploduje". Z počátku jsem se do knihy nemohl úplně dostat a nebavila mne, ale od poloviny se to změnilo. Zvažoval jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale to vyšší hodnocení tomu nakonec dám.

04.04.2022 4 z 5

Star Wars: Vzestup Kyla Rena – Oddanost Star Wars: Vzestup Kyla Rena – Oddanost Charles Soule

Příběh Kyla nám alespoň z části odvyprávěl to, co jsme se měli dozvědět již dříve. Nijak úžasný příběh to není, ale Renovští rytíři jsou již o poznání zajímavější. Dále tu máme směsici komiksů, které mají propagovat Disneyho zábavní park a předvádí nám, jak důležité místo v galaxii to vlastně je, protože se tam objevovaly samé známé postavy. Snaha propojit úplně všechno je sice hezká, ale dílko je to velmi slabé. Třetí část vyprávějící dobrodružství před devátou epizodou je pak opět celkem slabá, takže celý komiks hodnotím jako lehký podprůměr. Cením, že se snaží obohacovat a dovysvětlovat věci kolem nové trilogie, ale měli by si na tom dát více záležet.

25.03.2022 2 z 5

Star Wars: Lando - Roztříštěné Impérium Star Wars: Lando - Roztříštěné Impérium Greg Rucka

Lando je celkem zajímavá postava, ale komiksy s ním mě nebavily tolik, co asi měly. V prvním krade loď císaře Palpatina a omylem tak probudí ducha Momina, který je ukrytý v jeho masce. Pak tu máme kraťas se Sanou Starros a knihu uzavírá příběh o rodičích Poe Damerona, kdy vidíme události po Endoru včetně toho, co následně hráčům rozvedl Battlefront 2 ve své kampani. Roztříštěné impérium má sice pěknou kresbu, ale nebál bych se látku více rozvést, takhle to bylo celkem uspěchané. Kolikrát se příběhy táhnou na 5-6 čísel a tady stihli několik akcí během 4.

25.03.2022 3 z 5

Star Wars: Popel Jedhy - Vzpoura na Mon Cale Star Wars: Popel Jedhy - Vzpoura na Mon Cale Jason Aaron

Luke Skywalker konečně poznává následky filmu Rogue One a navštěvuje planetu Jedha, kde byla poprvé použita Hvězda smrti. Kromě tohoto filmu zde máme i několik odkazů na seriál Povstalci, ať už postavami nebo událostmi, jako útěk Wedge a Hobbieho z akademie. Druhý příběh z Mon Caly zase propojuje komiks s Vaderovým příběhem po třetí epizodě, kde Impérium Mon Calu dobylo. Obecně mě více zaujal děj z Jedhy, jelikož feeling Rogue One a jistá pochmurnost tu byli cítit. Příběhy s Kenobim byly jinak povedené, ať už kresbou nebo zápletkou, byť si myslím, že Luke natolik akční být v mládí nemusel.

25.03.2022 4 z 5