ArkAngel ArkAngel komentáře u knih

Já jsem Gotham Já jsem Gotham Scott Snyder

Začátek Batmana v Rebirthu je svižný, filmový a přináší na scénu nové hrdiny města Gotham, kteří jsou místní variací na Supermana. Z padouchů se zde objevují Solomon Grundy a Hugo Strange, na které se maličko zapomnělo a bylo fajn je znovu vidět, byť jen na chvilku. Místy je kniha správně vtipná a má hezkou kresbu. Určitě to lze považovat za slušný start, byť je tu hodně odkazů právě na celý run New 52.

04.08.2022 4 z 5

Vzestup Baziliška Vzestup Baziliška Dan Abnett

Fraška s týmem padouchů pokračuje a vzhledem k tomu, že je Harley Quinn pomalu nejpopulárnější DC postava, nemohou ji tvůrci nechat zemřít ani na jedno číslo. Tragický příběh Wallerové mě příliš neohromil a ona mise v Mexiku zábavná nebyla. Stejně tak crossover s Resurrection Manem. Vše je tu vlastně jenom na efekt, ale ve výsledku to nic neznamená.

03.08.2022 1 z 5

Batman: Květy zla Batman: Květy zla Scott Snyder

Batmanův návrat na scénu se dle mého názoru příliš nepovedl. Gordon coby náhrada nejprve zjistil, že oněch roboobleků je víc a nějaká ta armáda obránců tak bude i na cestě... a když se situace s Bloomem zhoršila, obnovil si Bruce paměť, aby vše mohl zastavit. Celé mi to přišlo až moc na sílu a takové scenáristicky ne zcela dobře zvládnuté, protože ona klička, jak vrátit Batmana zpět na scénu byla taková podivná. Duke zde jinak dostává dostatek prostoru, aby pak později mohl Batmanovi v Rebirthu sekundovat.

03.08.2022 2 z 5

Anarky Anarky Francis Manapul

Detective Comics pokračuje ve skvělé kresbě, kterou nastavil už minulý díl, byť hned první příběh vybočuje a k tomu nám dává i nudnější zápletku ohledně smrtícího viru. Hlavní děj s Anarkym je už ale zajímavý, protože revolucionář tohoto typu do Gothamu sedí a ukazuje, jak traumatizovaný padouch vytváří další traumatizované duše, které mohou samy páchat zlo. S Bullockem má Batman daleko zajímavější chemii než s Gordonem, protože se na všem vždy neshodnou a tak to má být.

Ikarus Ikarus Francis Manapul

Po několika mlátičkách se známými padouchy, které byly v knihách předtím, vyšetřuje Batman spolu s detektivem Bullockem novou drogu, která sužuje město Gotham. Po scenáristické stránce není dílo žádná sláva a nové postavy nijak neučarují, ale zato má komiks perfektní kresbu, která pracuje se světlem a podobnými efekty skutečně prvotřídně.

Batman: Hřbitovní směna Batman: Hřbitovní směna Scott Snyder

V knize najdete lepší i horší příběhy z celé doby Batmanova působení, ať už je to rok nula, rok po něm nebo výjevy z průběhu New 52. Z padouchů je v popředí opět Clayface a na scéně se objevuje i dívka Harper, která Batmana v jednotlivých knihách už delší dobu sleduje a chce mu být nápomocná. Mystické příběhy v závěru mi přišly asi nejhorší, ale to je otázka vkusu.

Gothtopie Gothtopie Brad Meltzer

Pátá kniha Detective Comics začíná opět Man-Baty, kteří mě již vyloženě otravují, byť mi přišlo, že to bylo lépe napsané než v knihách minulých. Gothtopie, halucinace vyvolaná Scarecrowem, byla celkem zajímavá, ale aby to mělo nějaký smysl, musel by to být větší event a ne kratičký příběh na tři sešity. Takhle to bylo strašně zkratkovité a celý problém se vyřešil během chviličky.

Proměny Proměny Gregg Hurwitz

Hlavní hvězdou tohoto komiksu je Clayface a kresba k němu dokonale sedí. Příběh člověka, kterého všichni přehlíželi a nepřijali jej ani jako herce, dokud se nenadopoval přeměňovací hlínou je celkem silný a knihu v pohodě utáhne. Zápletka beze slov je taky fajn, ale Man-Bat v záběru už byl na mě trochu moc, protože tím se z velké části zabývala už jiná kniha. Jo a komisař Gordon byl už potřetí v New 52 zajat. Ten chlap by se měl očipovat jako pes, protože to není možné.

Šílený Šílený Gregg Hurwitz

Tyhle scenáristické kličky mě nebaví. Batman má už nějakou dobu novou přítelkyni a v momentě, kdy se jí otevře a odhalí ji svou tajnou identitu, rozhodně se jí unést Kloboučník, který ji zabije. Kloboučník je jinak samozřejmě hlavním padouchem celé knihy, ale v komiksové podobě mi nepřišel tolik zajímavý, jak tomu bylo docíleno v nejrůznějších adaptacích. Změna kresby v průběhu knihy tomu taky nepomohla, byl bych radši kdyby to zůstalo ve stylu první poloviny.

03.08.2022 2 z 5

Imperátor Penguin Imperátor Penguin John Layman

Emperor Penguin je skvělým přírůstkem do světa DC a vůbec by mi nevadilo, kdyby původního Tučňáka nahradil natrvalo. Čas od času je ve světě komiksů třeba narušit stávající status quo a Tučňákův asistent je nejen inteligentní, ale i sympatický a dobře vypadá. Kniha je lehce propojená se Smrtí rodiny, takže jsou tu odkazy na pobíhajícího Jokera a jeho plán. A zápletka s Ivy a Basilem byla taktéž funkční a ukazuje nám Clayfacův tragický život, kterým si musí procházet.

Kruh násilí Kruh násilí Gregg Hurwitz

Další z knih v New 52, kde byl komisař Gordon zajat a tentokrát se jej ujal zákeřný Scarecrow. Ten kromě toho unáší ještě děti, aby se vyrovnal s vlastní minulostí a je na Batmanovi, aby tomu zabránil. Je rozhodně plusem, že má celá kniha jen jednoho nepřítele, ale příběh mi nepřišel nijak extra výrazný a víceméně jen servíroval lidem to, co znají.

Zastrašovací taktiky Zastrašovací taktiky Gregg Hurwitz

Tentokrát se Batman utkal s chlápkem, který se víceméně umí klonovat a je to celkem nuda. Další příběhy se zaměřují na Scarecrowa nebo souboj s Black Maskem a Kloboučníkem, ale ty bych taky označil za slabší průměr. Člověka zaujme možná příběh z tréninku a pak je tu Two-Face, ale ten mne taky příliš nebavil. Slabá kniha.

02.08.2022 2 z 5

Temné děsy Temné děsy Paul Jenkins

Batmana mám rád, ale tady ten příběh byl vyloženě slabý. Kvůli pátrání po nové droze se Báťa nechá mlátit padouchem č. 1, přejde k padouchovi č. 2, aby jej nakonec mohl zmlátit ještě padouch č. 3. K tomu zde hostují kolegové z Ligy spravedlnosti, kteří tu byli vyloženě zbyteční a závěrečná mlátička byla s Banem, jehož považuji za možná nejnudnějšího Batmanova protivníka. Alespoň tu byla zatraceně sexy Bílá králičice. Smůla, že se Netopýr žene pořád jenom za Kočkou.

02.08.2022 2 z 5

Tváře smrti Tváře smrti Antonio S. Daniel

Příběh začíná s Jokerem, aby si mohl nechat uříznout obličej a na několik knih zmizet ze scény... to není zrovna dobrý začátek. Následuje Dollmaker, který krade orgány a přešívá lidi a závěr nás přivádí do Tučňákova ledovcového kasina. No... scénář jako takový ale ničím nevyniká a je vám jasné, že to Gordon i ostatní přežijí. Postava Dollmakera je ale fajn, byť by to chtělo některé věci dotáhnout a dát spíše prostor jemu než nudným poskokům.

Batman: Rok nula - Temné město Batman: Rok nula - Temné město Scott Snyder

První velký Batmanův nepřítel je v téhle iteraci Hádankář, kterému se podaří zajmout celé město. Tvůrci ale jinak asi hodně hráli Crysis 3, protože přesně takhle to vypadá a máme tu i speciální jednotky nepodobné těm z videoherní série. Kniha však začíná méně známým Doktorem Smrtí a jeho i ten Hádankářův příběh nejsou příliš zábavné, byť hned staví Bruce velkému nebezpečí. Je to krapet přehnané a chybí tomu hloubka. Minulá kniha byla slabší 4*, téhle dám o jednu méně.

Batman: Rok nula - Tajné město Batman: Rok nula - Tajné město Scott Snyder

Slušný počátek hrdiny v novém kabátku, kdy se to ale přeci jen občas trošku táhne. Batman nechce vystoupit na svět jako Bruce Wayne a kromě toho pobíhá po okolí Red Hood, ze kterého vznikne Joker. Aby to nebylo málo, máme tu ještě mladšího Tučňáka a rozjíždějícího se Hádankáře. Na osvětlení Batmanova původu je ale kniha dostatečná.

02.08.2022 4 z 5

Flashpoint (dva příběhy) Flashpoint (dva příběhy) Geoff Johns

S Flashpointem přišel restart klasického DC universa v New 52 a proto se hodí mít jej ve sbírce. Flash se rozhodl, že zabrání smrti vlastní matky, ale způsobil tím domino efekt a celý svět se změnil s tím. Komiks krásně pracuje s tím, co všechno může změnit upravení jednoho proudu v toku času... a kam to může vést, když se to pokusíme změnit zase zpátky.

02.08.2022 4 z 5

Království tvé Království tvé Mark Waid

Podobně jako u velkých eventů předpokládá Království tvé, že máte už v rámci komiksového světa něco načteno. Příběh sleduje zestárlé hrdiny, kteří sledují, jak po nich převzala místo neukázněná mladá generace a nakonec se musí vrátit na scénu, aby nedošlo k apokalypse. Celý komiks je proložen biblickou tématikou, protože je sledován z pohledu pastora, podobně jako Zázraky od Marvelu provázel novinář. Dílo je stejně jako Zázraky kreslené geniálním Alexem Rossem, ale nepřehlednost knihu bohužel trochu stahuje dolů.

01.08.2022 4 z 5

Batman: Evropa Batman: Evropa Brian Azzarello

Batman byl vytržen z typického prostředí Gothamu a autoři jej vyslali do Berlína, Paříže, Říma a naší Prahy. To člověka samozřejmě zaujme, ale kresba autorů mi příliš nesedla a příběh je sám o sobě velmi slabý. Batman i Joker jsou nakaženi smrtícím virem a snaží se najít protijed. Původce viru je odhalen v závěru a i to je samo o sobě zklamání. Evropa je zde navíc v podstatě nevyužitá a autoři s ní pracují vlastně jen proto, aby mohli nahodit pár obrázků památek nebo hlášek, ale jinak zde figuruje vlastně úplně beze smyslu.

01.08.2022 2 z 5

Volání do zbraně Volání do zbraně Jimmy Palmiotti (p)

Harley rozjíždí tým Harlejek, kde je mezi dívkami také jeden Harvey Quinn. Antihrdinka následně čelí Pepku Námořníkovi, který se živí radioaktivními chaluhami, jež mu dávají supersílu a na chvíli se staví také Deadshot. Jo, pořád je to stejně hloupé jako v minulých číslech a oproti Deadpoolovi jde vidět, že tvůrci neví, kde je hranice stupidity a snesitelnosti.

31.07.2022 1 z 5