Arkagas Arkagas komentáře u knih

S malou pomocí přátel S malou pomocí přátel Jan Švancara

(SPOILER) Knížka, která mi byla nabídnuta k recenzi samotným autorem a donesena osobně de fakto až pod nos. Tahle kniha je poctivou brněnskou detektivkou, ve které sice netečou potoky krve, za to tu máme zajímavé soukromé očko Viktora, který většinu času tráví v baru, jeho kamaráda Igora, který mluví hantecem a zajímavé postavy, které mají obyčejné osudy obyčejných lidí. Řeší se tu postřelení bodyguarda jednoho ne úplně čistého podnikatele a krom skvělého vykreslení postav se tu dočkáte i hezkých popisů Brna. I přes titěrná písmenka je to velmi příjemná knížka na dvě odpoledne, u které prostě budete chtít vědět, jak to skončí. V moři krvavých a mnohdy na sílu tlačících thrillerů je tohle takové mírné pohlazení na duši a návrat ke starým dobrým českým detektivkám. Knížka je protkaná značnou mírou nadsázky a sarkasmu a jednou z postav je i Kokršpaněl Joe Cocker. Tohle bylo super a i když se jedná o již druhou knihu autora, není třeba je číst postupně.

26.03.2023 4 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Každý zločinožrout určitě zná jméno Bella Gunnes, aneb vdova z La Porte. Dodnes se vedou dohady o tom, zda má na svědomí 14, nebo až 40 obětí. A Camilla Bruce se vrhla do sepsání jejího příběhu. A já smekám. Ano, tohle není true crime kniha, je to román inspirovaný její osobou a jejími činy (- kdo v knihách nečte dovětky, tak tady doporučuju to udělat). Kniha je rozdělena na 2 linky vyprávění - v jedné sledujeme počínání samotné Belle, ve druhé její sestry Nellie. Obě dvě se do Ameriky přistěhovaly z Norska. Belle po tom, co utrpěla brutální útok od muže, který málem nepřežila. A semínko zášti tak bylo zaseto... Tahle velmi chytrá žena věděla, že proto, aby byla šťastná a zaopatřená, potřebuje peníze.. a taky dobře věděla, kde je bez problému sehnat. Mužů je na světě přece tolik a místa v zemi na její farmě ještě víc..
Jako milovník true crime jsem na tuhle knížku byla ohromně zvědavá a nezbývá mi než smeknout. Tahle kniha se rozhodně dostane do toho nejlepšího, co jsem v roce 2023 četla. Co je pravda a co si autorka domyslela se sice dočtete na konci, ale během čtení nechte pracovat svou představivost.
Bella si rozhodně Vaši čtecí pozornost zaslouží.

10.02.2023 5 z 5

Dům na rozhraní Dům na rozhraní William Hope Hodgson

Zaprvé - William Hope Hodgson žil 1877 -1918. A v tomhle díle je naprosto jasné, kde se Lovecraft inspiroval. Protože zatím co Hodgson už publikoval, Lovecraft byl malé děcko. Dům na rozhraní je dílem, na které jsem se tak moc těšila a narovinu říkám, že to není kniha pro nikoho, kdo čte jen moderní horory typu duchařiny, vyvražďovačky a prvoplánové zlo. Tahle kniha je plíživá, příběh místy dost zmatený a přesto Vám po jejím dočtení spadne brada. Jakmile jsem začala, jen těžko jsem se odlepovala. Je to atmosférické, temné, místy plné podivností, které nedávají smysl, ale ve finále do sebe vše zapadne. Pokud jste fanoušky pomalých příběhů, kde se zlo plíží až eskaluje ve svůj wow moment, tak směle do ní. Pokud čtete novější horory, vyhněte se jí, protože Vás bavit nebude.

17.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém otevřeném, vtipném a nesmlouvavě upřímném životopise zavede nejen do zákulisí natáčení legendárního sitcomu, ale i vlastního boje se závislostí.

Matthew Perry nechává ve svém výjimečném životním příběhu čtenáře nahlédnout do nahrávacího studia nejúspěšnějšího komediálního seriálu všech dob a zároveň se otevřeně svěřuje se svým bojem se závislostí. Jedinečným stylem, s bezmeznou upřímností a svým typickým humorem barvitě líčí podrobnosti z celoživotního zápasu se zdravotními problémy a odhaluje, co k nim přivedlo člověka, kterému alespoň na první pohled nemůže v životě nic chybět.

Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih je nezapomenutelný osobní příběh, ve kterém autor sdílí nejintimnější podrobnosti o ztracené lásce, o nejtemnějších hodinách svého života a o těch nejlepších přátelích.

Neotřesitelně upřímná, dojemná a zároveň vtipná – autobiografie, na kterou nejen fanoušci seriálu Přátelé netrpělivě čekali.

15.01.2023 5 z 5

Ztraceni Ztraceni Anita Frank

(SPOILER) Ztraceni jsou knihou, kterou jsem si vzala do ruky 31.10.2022 - nečetla jsem anotaci a šla jsem do ní s velkým očekáváním díky obálce. Hned mě dostalo, že zrovna na Halloween sáhnu po knize, kde je hlavní hrdinka Stella, stejně jako moje dcera a další důležitou postavou je Lucien. Sakra, tohle bylo asi znamení :-D
Kniha je označena jako horor, ale o horor se rozhodně nejedná. Je to skvěle vystavěné gotické drama zasazené do prostředí Anglie v roce 1917, kde sledujeme osudové příběhy několika lidí spojené jednou velkou tragédií. Stella přišla ve válce o snoubence, který ji zemřel v náručí a odjíždí proto za svou sestrou do domu, kde se vše zdá být v pořádku, ale není.
Duch malého chlapce ale postupně Stellu i její služebnou Annie navede na správnou stopu celého příběhu.
Je to kniha obsáhlá, má titěrný malý font, ale příběh je tak skvělý a krásný, že je Vám to při čtení úplně jedno.
Bezmoc, šílenství, naděje a láska. To všechno zasazené do prostředí mlhavé a upršené Anglie a jedno sídlo daleko od civilizace k tomu.
Téhle knize po dlouhé době dávám plný počet. A kdo miluje gotické příběhy a ještě ji nečetl, tomu ji mohu jen a jen doporučit.

06.11.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Nejvíce šokující kniha tohoto léta. Téma kanibalismu v syrové formě, kdy se autorka s ničím nemazlila a jatka, kde se poráží chované kusy vykreslila pěkně do detailu, včetně samotné porážky, koželužny, chladíren, ale i samotného chovu jako takového, kdy jsou chovným kusům vytrhávány hlasivky, aby nedělaly hluk. Přijde Vám to nechutné? A jíte maso? Zvířata jsou až na ty hlasivky zpracovávána stejně a ne nadarmo se říká maso jako maso. Do téhle dystopie samozřejmě muselo přijít něco navíc a to je černý obchod s bílým masem a odpadlíci, kteří požírají mršiny. Cítila jsem znechucení při čtení téhle knihy? Ne. Ale ta myšlenka, že se musíte bát o život, aby Vás někdo na ulici netrefil a nesnědl je hodně znepokojující. A celé to naráží na to, jak se jako lidstvo chováme. Takže suma sumárum, chápu, že tahle kniha není pro slabé žaludky a mnoho lidí z ní bude znechucených, ale za mě je to dystopie, která se neskutečně povedla a cenu Clarín za horor fiction si rozhodně zaslouží. A smekám za ukončení příběhu, protože jsem čekala cokoliv, ale tohle ne.
Moje hodnocení: 9/10 - mohla by být delší, jinak nemám co vytknout.

31.07.2022 4 z 5

Batman: Můj Temný princ Batman: Můj Temný princ Enrico Marini

(SPOILER) Bruce otcem, Joker naštvanej na starej gang, Harley naštvaná na Jokera, protože jí koblížek nedal pořádnej dárek k narozeninám, Batman naštvanej na Catwoman, která šlohla dárek, který má vykoupit u Jokera jeho dceru. Co z toho bude? Bitka. Obrovská bitka s malou holčičkou zavřenou ve sklepě. Kresba skvělá, příběh skvělý, Joker hned na 3.straně a jako lahůdka na celostránkových kresbách. Je potřeba něco dodat? Nemyslím si. Záležitost na hodinku čtení, ale krásná lahůdka.
A pro lidi pracující s lidma je Joker prostě kámoš, protože: „Potřebuju někoho zabít, abych se uklidnil!" True story.

19.06.2022 5 z 5

Jeden z mých velkých restů, ke kterému jsem se dostala díky dceřiné povinné četbě. Asi všichni známe dobrodružství Toma Sawyera, ale kdo z nás četl i příběh Hucka? Kdo váhá, rozhodně do toho jděte! Huck je syn násilníka a alkoholika, který se sem tam zjeví u jeho opatrovnice a vyčte mu že je v čistotě, že rozhodně nebude chodit do školy, zmlátí ho a odtáhne do lesa, kde mu má v rozpadlé chajdě dělat "otroka". Huck ale není žádný uplakánek a z chajdy uteče na nedaleký opuštěný ostrov. Za pár dní se na ostrově ukáže otrok Jim, který je hledaný za Huckovu údajnou smrt a je na něj vypsána odměna. Tohle přátelství dvou uprchlíků je plné napětí a akce a jejich putování rozhodně nenudí. Velkou přidanou hodnotou je podprahově zmiňovaný boj proti otroctví a jeho černá stránka, která v té době bohužel byla standartem. I přesto, že se jedná o příběh psaný primárně pro děti a mládež už v dnešní době přesáhl a věřím tomu, že mnoho dospělých ho bude milovat. Koneckonců, kdo má rád Toma Sawyera, tak toho v knize najde samozřejmě taky, protože Huck bez Toma vlastně ani ránu :)

30.05.2022 4 z 5

Kniha rozhodně přínosná, protože Karin rozhodně umí skvěle zpracovat a sepsat témata, o kterých se nemluví a mělo by. Nutno si uvědomit, že tohle je spíše literatura faktu, doplněna o bohatou obrazovou přílohu, ale podána čtenáři tak, aby se v událostech neztratil a doplněna beletristickou linkou sepsanou na základě pamětníků a přeživších. Upřímně nechápu, jak může někdo srovnávat Životice se Šikmým kostelem, protože za mě se jedná o absolutně odlišné formy zpracování (a  tím samozřejmě nemyslím nic špatného), ale opravdu si nemyslím, že každému, komu se líbil Šikmý kostel se nutně budou líbit i Životice. S čím mám problém je ale zpracování knihy jako takové - "dřevěná" obálka, červená ořízka, text psaný kurzívou. Osobně s tímhle zpracováním kamarádka nejsem, protože ho mám zafixované k úplně jinému žánru - např: k P.S. od Anny Geislerové.

24.05.2022 3 z 5

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

je potřeba něco dodávat k téhle naší obrozenecké klasice? Myslím, že snad ne a že se s F.L.Věkem, ať už v psané nebo seriálové formě setkal každý. Příběh malého Františka, který odjíždí do kláštera za vzděláním, ale ten je mu po pár letech násilně zavřen. Jeho cesty vedou na studia do Prahy, kde se pozná s krásnou Betty, doktorem Thamem, který ho vede ve filosofii a přesto ho okolnosti vedou k divadlu a muzice, až po setkání s Mozzartem. František sní o divadelním životě, ale jeho kroky vedou domů za otcem a matkou, kde na něj čeká hospodářství, které nemá kdo převzít. Toť ve zkratce obsah 1.dílu tohoto skvostného díla.
Četla jsem po několikáté a pořád to miluju stejně :)

16.04.2022 5 z 5

Temnými hvozdy Temnými hvozdy Emily Carroll

Několik krátkých hororových příběhů v jedné knize pro mladší čtenáře, která ale nadchne i dospělé. Kresba je nádherná a příběhy nepostrádají tu správnou atmosféru. Některé by mohly být delší, protože jejich námět je skvělý, ale naprosto chápu záměr autorky. V temných hvozdech totiž číhá zlo a je jen na Vaší představivosti jak moc zlé bude :)
Je to záležitost cca na 30 minut čtení, ale to rozhodně knize neubírá a kvalitě a jsem ráda, že se ke mě dostala.

09.02.2022

Chlapec za klíčovou dírkou Chlapec za klíčovou dírkou Stephen Giles

(SPOILER) nádherný a originální komorní hororový příběh o třech hlavních postavách, který ocení každý fanoušek tohoto žánru. Malý Samuel zůstal na několik měsíců sám v domě se služebnou Ruth, která mu tvrdí, že jeho matka odjela do Ameriky, aby získala finance na podporu rodinné ocelárny, která krachuje. Samuelův kamarád mu ale vypráví příběh o podobné rodině v Německu, kde služebná majitelku domu zabila, aby si nechala její majetek a pohřbila ji ve sklepě. Netrvá to dlouho a tento příběh probudí v Samuelovi podezření. To se čím dál tím víc potvrzuje, nejen díky lžím a stále stejným slovům Ruth, ale i díky pohlednicím, které chodí jednou za čas z Ameriky a jež nepsala maminka, ale samotná Ruth. Je tohle Samuelovo podezření pravdivé, nebo se dočista zbláznil a celá věc se má úplně jinak? Jediným opravdovým kamarádem je zdá se pro Samuela jen králík Robin Hood, který ale také nemá úplně jednoduchý osud.
Jak tohle celé dopadne už je na zjištění každého z Vás :)

26.01.2022 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Krásné a miloučké pohlazení. Tahle kniha je tak krásná. Netušila jsem, do čeho jdu, ale už v první třetině jsem věděla, že byť nejsem cílová skupina této knihy, budu z ní unešená. Něco tak láskyplného, okouzlujícího a k zamyšlení jsem dlouho nečetla.
Příběh přátelství napříč věku, které vznikne na hřbitově je něco, co Vás dostane. Myslím, že každý při jejím čtení tak trošku přemýšlel o svém životě ( a smrti) a možná si v hlavě urovnal i pár věcí.
Každý člověk má v hlavě nějaké ty démony a pochybnosti a tady si krásně uvědomí, že není rozhodně sám a že vše vyléčí čas.

Tahle kniha je skvost a jsem strašně ráda, že jsem si ji přečetla před Vánoci.

22.12.2021 4 z 5

Napospas Napospas Kiran Millwood Hargrave

Upřímně ani nevím, proč jsem si knihu půjčila, prostě mě v těch novinkách zaujala velikostí a krásnou obálkou. A ještě že tak. Kniha je románem zasazeným do historických událostí na ostrově Vardo během kolem roku 1619, během vlády krále Kristiána IV., který měl za to, že nejsevernější část Norska obývají pohané a čarodějnice, které je potřeba perzekuovat. Příběh žen na ostrově, které přišly při bouři o 40 mužů a zůstali tak téměř na vše, včetně rybolovu sami je drsný, zároveň nádherný, ale pro tehdejší dobu a její okolnosti absolutně nepřípustný. Samotné procesy jsou zde zmíněny jen okrajově, jedná se spíše o popis samotného života na ostrově a o vzniku, ale především zániku přátelství, závisti a strachu z neznáma.
Kniha je místy hodně rozvleklá a popisná, ale k jejímu formátu to sedí.
A velmi mile mě překvapilo, že tohle dílo napsala autorka, které je teprve 31 let. V poslední době se ke mě dostávají samé dobré knihy od mladých autorů a je to skvělé.

13.10.2021 4 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Waw! Tak tomuhle říkám naprostý psychologický skvost. Tenhle thriller je ze začátku strašně zamotaný, nabízí se dojem, že se jedná o duchařinu, v čemž Vás kniha nechá hezky vymáchat. Nakonec ale zjistíte, že se jedná o naprosto lidský a bolestný příběh, který do sebe zapadá tak, že nestíháte valit oči.
Protože to největší zlo je nakonec vždy v lidech a jejich činech. A co všechno jste schopni udělat pro ty, které milujete?
Místy mi Ti druzí připomínali Dárek od Fitzeka, který jsem četla na začátku září, ale musím říct, že tohle je mnohem lepší.
Ti druzí jsou pro mě prvním setkáním s autorkou a i díky fontu a celkovému zpracování knihy musím říct, že se četla skoro sama.
Přečtu si tak i její předchozí dvě knihy a doufám, že nezklamou.

19.09.2021 4 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Příběh malé Charlie, která je pyrokinetička a jejího taťky Andyho není klasická Kingovka ve svém slova smyslu. Není to totiž horor, ale román, poukazující na problematiku testování drog a jiným látek v tajných laboratořích na lidech, o čemž se v 80.letech hodně mluvilo, ale nikdo to neřešil. Stejně jako Andy i v reálu chodili do těchto laboratoří převážně studenti, kteří si tak chtěli přivydělat. Žhářka je příběhem o lásce, odhodlání, boji proti systému, přátelství, nadpřirozených schopnostech, ale ani napínavé scény samozřejmě nechybí. Žhářka je kniha, která nemá obvyklé pomalé Stephenovo tempo, ale naopak je to kniha nabitá akcí, od které se nemůžete odlepit. Dalo by se říct, že dnešní generace by v téhle knize mohla vidět podobnost se Stranger Things, jen tady je to takové krásně klasicky Kingovské :)

19.09.2021 5 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Dvě ženy bojující za svůj život - zoufalé, ale odhodlané si ho vzít zpět. Claire svoje zmizení plánovala měsíce, zatímco Eva jednala spontánně. Jedno letiště, jedna velká lež a jeden let. Zatímco Clair začíná znovu jako Eva, nemůže Eva začít jako Claire.
Skvěle vystavěný psychologický thriller, ve kterém graduje napětí na každé stránce a rozhodně se nebudete ani chvilku nudit. Je to taková jednohubka na jeden delší den, rozhodně ne kniha na měsíc, ale myslím si, že tohle se musí líbit jak ženským, tak chlapům.
Na konci knihy je rozhovor s autorkou o vzniku knihy a jejím životě. Velmi potěšilo.
Tohle jsem si užila, byla to jedna velká jízda, která mě neskutečně bavila.

10.08.2021 5 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Caitlin má na youtube skvělý kanál Ask a mortician a její kniha byla jasná volba. Ne, toto opravdu není kniha pro přecitlivělé lidi, pro které je smrt děsivá a nechutná. Caitlin bez servítek a se značnou dávkou humoru popisuje, jakou cestou projde tělo, než se dostane do spalovací pece a uvádí na pravou míru zažité klišé, že mrtvý je klidné tělo, které vypadá, jako by člověk spal.. opak je pravdou, to, co považuje rodina za pouze spícího člověka, je kus masa, který je ve většině případů sešitý mnoha dráty, napuštěný formaldehydem a nalíčený do podoby, v jaké jsme ho znali zaživa - někdy ale ani to ne.Vtipné zážitky z krematoria jsou provázány fakty ohledně pohřebnictví a dozvíte se hromadu zajímavostí z britského pohřebního systému.Smrt je totiž něco, co se nevyhne nikomu z nás a nakonec v tom mlýnku na kosti skončí většina populace.
Pro lidi, kteří se smrti nebojí, kteří chápou, že jsme jen chodící hromada masa, která má omezenou dobu trvání je tohle kniha jako dělaná. Pro ty ostatní, co berou smrt stále jako tabu je to kniha, kterou by si měli povinně přečíst, protože největší problém je to, že o smrti se stále nemluví a zbytečně se tabuizuje. Tak jako se lidstvo naučilo mluvit otevřeně o sexu se o smrti stále mluvit zdráhá. A Caitlin se to snaží změnit.
Za její kanál na youtube i knihu 10/10

13.06.2021 5 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

Série s Larsem v hlavní roli je takové moje guilty pleasure. Když jsem četla první knížku, tak jsem ji zhltla za 2,5 hodiny a nutně jsem potřebovala další. Protože tehle vousatý, holohlavý týpek se svým nevybíravým slovníkem mi tak nějak přirostl k duši. Je to česká kriminálka, ve které nechybí spád, akce, nadávky a situace, ve kterých se nejspíš najdeme všichni.. alespoň občas. Lars se živí jako soukromé očko a do rukou bere případ, který ho dostane za mříže. I jako bývalého policajta tentokrát na druhou stranu a vymotat se z toho žádná p*del, co si budem..

Larsova série je psaná nevybíravou češtinou, plná skvělých hlášek a neskutečně svižně. Není to rozhodně světoborné dílo literatury, ale mě prostě baví.

Aneb:„ Vražda, to už je vejš, to už je level strop!"

03.06.2021 4 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

(SPOILER) Joe Hill je stejně jako jeho otec roky rokoucí moje srdcová záležitost. Na tuhle sbírku povídek jsem se tedy těšila jak malé dítě, ale pak přišel lockdown a zavřely se knihovny, takže jsem knihu nějak vypustila.. a jakmile se knihovny zase otevřely (v současném stavu tedy jen výdejová okénka), hned jsem pro ní utíkala.
Je zvláštní, že tenhle skvost nikdo nechtěl číst a tak ležela úplně nová v polici a čekala na mě - náhoda? Rozhodně ne.
Na plný plyn je kniha, která možná překvapí čtenáře, kteří tuto literaturu nevyhledávají. Nemá smysl zde rozebírat, zda se jedná o povídky kvalitní, nebo ne - protože samozřejmě že ano.
Stephen King vysvětluje ve svých sbírkách povídek, proč je tak těžké je napsat, jelikož v románu čtenář odpustí spoustu chyb, ale v povídce si je dovolit nemůžete.
Joe Hill se této knihy chopil očividně s láskou - už sama předmluva, kde vzdává poklonu svým rodičům a láskyplně vypravuje o svém dětství mi vehnala slzy do očí. Dále zde skládá poctu i svým oblíbeným spisovatelům, u kterých se inspiroval a každá z povídek má na konci knihy i doslov.
Poděkování své rodině a manželce za nekonečnou lásku, protože se vedle ní cítí vždy jako king mi vyčarovalo úsměv na tváři.

Samotné povídky jsou jak hororové, tak thrillerové. Moje srdcová záležitost je rozhodně Faun, Temný kolotoč a cirkus mrtvých, protože prostě zombie a bizár dohromady :D

Knize můžu vytknout jen jedno, je moc krátká a ráda bych si celou noc četla další a další příběhy!

A povídka ve vysoké trávě je případ sama za sebe - natočeno Netflixem, napsáno společně s tatínkem během 6 dnů a námět vymyšlen v jenom americkém bistru. Protože i spisovatelé těchto jmen jsou především normální lidé. Jen oproti nám mají ten obrovský dar představivosti a nekonečných nápadů. A já děkuju!

22.02.2021 4 z 5