Argony Argony komentáře u knih

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Tuhle knihu mi četl děda místo pohádek. Máme doma nádherné vydání z roku 1917. Zbožňuji Bruncvíka s jeho věrným lvem. Záleží na jednotlivých pověstech, jak komu sednou, ale neznat Dívčí válku, Horymíra, mistra Hanuše a další je, si myslím, velká ostuda.

Vy, kterým se nelíbí archaické výrazy nemyslíte, že si četbou takových knih rozvíjíte svou slovní zásobu a vzdělání? K těmto knihám to prostě patří a tak by to také mělo zůstat. Pokud děti neznají všechna slova v knize, tak je to dobře, mělo by je to přivést k tomu, aby se o knize bavily a přemýšlely. Hloupý není ten, kdo neví, ale ten kdo nechce vědět.

13.11.2012 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Hm, nehodící se komentáře jsou házeny vedle do diskuze. Prý prozrazuji děj či házím neoznačený spoiler nebo neříkám svůj názor.

Takže - paní sice v SSSR byla, ale kniha je vylhaná!

Nedojímejte se nad ní zbytečně. Stačí si na netu vyhledat její jméno či název knihy a najdete hromady článků.

04.02.2022 odpad!

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Poslouchám audioknihy namluvené Matoušem Rumlem (velmi pěkný přednes). Úžasné, pro všechny věkové kategorie. Jsem nadšená a hodlám si knihy i přečíst.

07.01.2022 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Opět super čtení, přesto mě zarazila jedna věc. Tedy první díl už jsem vrátila do knihovny, tak to zatím nemůžu ověřit, ale mám za to, že Kadrnožka byl zavražděn v předpokoji krále Václava, když byl spáchán pokus o vraždu Tase. A najednou se tam zas ve třetím díle objevil. Opravdu mám za to, že už jsem ho "oplakala".

03.10.2019 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Milé překvapení, které jsem ani nečekala. Škoda, že se toho do filmu nedostalo z knihy víc. Lex mě dost vytáčela. Rozhodně stojí za přečtení.

10.12.2022 5 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Z knihovny jsem si knihu urvala jako první. A teď zas to strašné čekání na další díl. Doufám, že se Jaroš se S. a B. zase setká.

02.03.2021 5 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Povinná četba, kterou čte mládež i dobrovolně! Úžasná milostná báseň - Zdechlina.

19.02.2013 5 z 5

Chvála bláznivosti Chvála bláznivosti Erasmus Rotterdamský

Jedna z knih zařazených mezi povinnou četbu, která se dá číst a zároveň pobaví. Ústy bohyně nenechal na nikom niť suchou (kněží, právníci...). Utkvěl mi v hlavě odstavec o tom, proč se nejvíce mají v oblibě děti a staří lidé. Protože člověk na sklonku života se opět podobá dítěti - chůze, bezzubá ústa ... Jak pravdivé.
Ve své době to byla kniha, za kterou mohl Erasmus skončit na popravišti. Napsal ji ovšem tak, že se vždycky mohl vymluvit na to, že to neřekl on, ale bohyně Bláznivost.

13.11.2012 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Uf, dočteno. Mám dost smíšené pocity. Děj se začal konečně rozjíždět až cca po 200 stránce. Minimálně do dvou třetin jsem si říkala, proč je to tak opěvovaná kniha. Pobavila mě kapitola ze skříně. Konec blbý - děj se táhne a najednou 2 stránky a vše vyřešeno :-(

Strašně mě štvalo, jak neustále někomu cukalo v koutkách úst či něco dělal s očima. A další podobné obraty pořád se opakující dokola.

Ty 4 hvězdy jsou za neodolatelného pana Reeda. Kolikrát jsem ho chtěla žďuchnout, aby se konečně rozhoupal. Fakt na ránu :-)

03.01.2022 4 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Fajn oddychové čtení. Jen by mě zajímalo, co se stalo s nalezenými kostrami.

15.02.2021 5 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Jak už napsali jiní, tohle ani není třetí díl. Lze číst samostatně, protože se tu ostaní osoby z Kronik jenom mihnou hned na začátku. Konec otevřený - příprava na další případ pro Elisu.

Na rozdíl od ostatních mě ty poznámky po krajích vadily. Děj se vlekl a četla jsem hlavně proto, abych to měla přečtené komplet.

26.06.2023 3 z 5

Pro hrst dukátů Pro hrst dukátů Juraj Červenák

Za mě asi nejlepší díl série. Tentokrát bez úchyláren. Tak šup sem s dalším dílem.

05.09.2022 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Prima úvodní díl k nové sérii. Děj se odehrává v letech 1340-41, tedy asi 20 let po Rytířích z Vřesova. Hlavní hrdina se setká s Čeňkem a Benešem z Vřesova, tedy takové hodně volné pokračování. Už, aby tu byl další díl :-)

17.03.2022 5 z 5

Rusovláska u cesty Rusovláska u cesty Anne Tyler

Knihu jsem si vybrala, abych si odškrtla zadání z výzvy. Jako nechápu, proč se tohleto vydává. Přišlo mi to jak jeden díl nějakého amerického seriálu. Tohle má být bestseller? Ještě, že to bylo tak krátké. Škoda peněz za knihu. Ideální do knihobudky - přečíst cestou ve vlaku a poslat dál.

No, alespoň jsem si nevšimla překlepů a chyb (na rozdíl od Moby, tam je to katastrofa).

11.10.2021 2 z 5

Hrob třinácté panny Hrob třinácté panny Naďa Horáková

Odpočinková rychlovka, konec poněkud překombinovaný, v textu chyby. Hlavní hrdinka má před svatbou a přesto se vychrápe během 2-3 dnů s dvěma chlapy, které sotva zná (což vůbec neodpovídá původnímu popisu).

Prima čtení do vlaku na delší cestu. Vhodné od 15 let.

21.06.2021 4 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Mám závislost a další díl vyjde až v květnu. Doprčic.

Hm, zas blbost - v pátém díle si Beneš přivezl nádhernou Čákovu klisnu a v tomto díle se nám přeměnila na hřebce.

24.02.2020 5 z 5

Spolkla mě knihovna Spolkla mě knihovna Klára Smolíková

Klára Smolíková opět nezklamala. Zábavně a zajímavě podané informace o písmu, knihách a vším tím dalším okolo.

18.07.2019 5 z 5

Říkejte si se mnou Říkejte si se mnou František Hrubín

Srdeční záležitost. Máme ji s věnováním od autora.

22.03.2016 5 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

(SPOILER) Nic veselého. Vůbec nechápu chování rodičů. To postižení nebylo téměř poznat a stačilo tak málo, vždyť už tenkrát byly barvy na vlasy, tužky na obočí. Mohla nosit dlouhé rukávy, na farmě prakticky nikdo nebyl, tak přece minimálně tam mohla žít.

Pokud matka byla totálně mimo, měl zasáhnout otec, který naprosto selhal. Chudák Lilly.

Pokud se chcete dozvědět o problému jiných lidí víc, můžete zkusit knihu: Velmi zvláštní lidé.

Pokud se chcete dozvědět něco o předobrazu konce chudáka Pepper, zadejte si ve vyhledávači: slonice Mary nebo poprava slona Mary. Lidi jsou mnohem horší než zvířata.

19.12.2022 5 z 5

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Vůbec nechápu, proč zrovna předmluvu k tomuto dílu dali jako ukázku do čítanky pro 6. třídu (jedná se o ten archeologický výzkum). S vlastním dějem nemá prakticky nic společného a k přečtení série by mě vůbec nenalákala :-(

Bylo by fajn, kdyby byly povídky seřazeny chronologicky. Je to takové dost skákání z jedné věci na druhou a sotva se člověk začte, už je zas někde jinde.
Jako doplnění série dobré.

25.04.2022 4 z 5