Ann.e Ann.e komentáře u knih

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Nádherný román. Je to opravdu krásné dílo, na kterém se mi líbí snad úplně všechno: propracované postavy, které dělají chyby a učí se z nich, zajímavé postřehy či ironické poznámky na adresu některých členů společnosti. V tomhle je Austenová úžasná!
Jednu hvězdičku ale uberu kvůli překladu Blanky Carrière (vydání Omega), v textu byly gramatické chyby a na mnoha místech chyběly čárky. Bylo to dost rušivé. A taky mě dost mrzí konec knihy, kdy je Mariannin a Brandonův vztah (který je za mě zajímavější než ten Elinořin a Edwardův) popsán na dvou stranách.

22.08.2023 4 z 5

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Hořkosladké, trochu mi to připomnělo Nadějné vyhlídky, které jsou nakonec spíše bolavé (pro hlavního hrdinu). Zajímavá sonda do duše mladých lidí v 19. století.
Moje první kniha od Dostojevského - na začátku jsem se ztrácela ve složitých větách, ale postupně jsem se začetla.

07.08.2023 4 z 5

Dary Ducha Dary Ducha papež František (p)

Nádherné promluvy, kterými nás papež František uvádí do darů Ducha Svatého. Je vidět, jak důležité jsou dary v každodenních i výjimečných situacích.

Novéna s bl. Carlem Acutisem Novéna s bl. Carlem Acutisem Kateřina Lachmanová

Carlo je velkou inspirací.

01.07.2023 5 z 5

Procitají andělé Procitají andělé Tomáš Halík

Tohle bylo úžasné čtení - nejenom o Božím zázraku Vánoc, ale o současné společnosti, tolik myšlenek se vztahovalo k filosofii i sociologii (třeba pojetí rodiny a její současná krize)...
Byla to moje první kniha od Tomáše Halíka a už teď se těším na další.

14.03.2023 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Tohle bylo hodně zvláštní... Mersault je pro mě zatím nepochopitelným člověkem. Jak píše Vendula39, měla hlavní postava hodně přátel, byl u nich i oblíbený. Každopádně to je mnohovrstevnatý román, každý detail má svůj význam a budu se k nim ještě vracet. Některé scény (pozorování ulice mi padly do noty), většina ale ne, celkově mě přístup hlavního hrdiny vadil, což ale není kritika spisovatelské umu autora.

05.02.2023

Připravme cestu Pánu: Občerstvení pro duši na dobu adventní a vánoční Připravme cestu Pánu: Občerstvení pro duši na dobu adventní a vánoční Angelo Scarano

Úžasná kniha, která obsahuje všechna čtení, zamyšlení i nějaký malý "úkolík" či otázku k zamyšlení. Opravdu skvělý průvodce nejen Adventem, ale i Vánoci pro každý rok. Určitě plánuji číst i příští liturgický rok!

05.01.2024 5 z 5

Laická spiritualita Madeleine Delbrêlové s Kateřinou Lachmanovou Laická spiritualita Madeleine Delbrêlové s Kateřinou Lachmanovou Kateřina Lachmanová

Četla jsem podruhé, každý den jednu kapitolku. Jsou tam moc krásné myšlenky o životě s Bohem v laickém stavu.

02.09.2023 5 z 5

To je tak neuvěřitelně dobře napsané a vystavěné! Jednotlivé postavy mají hloubku stejně jako celý příběh.

29.08.2023 4 z 5

Zahradou těch, které mám rád Zahradou těch, které mám rád Milan Kundera

Do zahrady spisovatelů, které mám ráda, Kundera rozhodně patří. :)

22.08.2023 4 z 5

Chraň svoje srdce Chraň svoje srdce John Eldredge

Obsahově - bomba, jasných 5 hvězdiček. Tato kniha mi pravděpodobně změnila život, je tam tolik moudrosti a důležitých věcí. Autor navíc používá zajímavých citátů a příběhů (z osobního života i literatury a filmu), což pomáhá na čtivosti. Důležitost poselství o boji za vlastní život (ten duchovní) je pro nás všechny nezbytné. Autor nám předkládá naději, se kterou můžeme Bohu důvěřovat.

Styl autorova psaní byl ale v určitých ohledech málo přímočarý (4 hvězdičky). Často tam byla jedna důležitá myšlenka, která pak byla rozvedena dost košatě. Myslím ale, že se snažil přiblížit danou realitu svým čtenářům a je na nás, co si z toho odneseme. :)

Žít pokojně Žít pokojně Johannes Haas

Krásné myšlenky od papeže Jana XXIII. i od Johanese Haase. Člověk si uvědomí, v čem vlastně spočívá každodenní život a jak je každý den důležitý. Pokoj tkví ale právě v tom, že se mám soustředit jen na dnešek, neboť zítřek má svých starostí dost (viz Matoušovo evangelium 6:34). :)

Unesený Západ Unesený Západ Milan Kundera

Přiznám se, že je to moje první kniha od Kundery. A chystám se na další. Nemám vlastně ani moc slov k tomu, jak dobře napsané to je. Autor má velký přehled, píše srozumitelně. Koupě opravdu nelituji. :)

03.07.2023 5 z 5

Milosrdná jizva Milosrdná jizva Rebecca St. James

Krásná kniha o Božím odpuštění, milosrdenství, kdy se člověk dostane z toho nejhoršího k tomu nejlepšímu. Příběh měl až hojivý účinek, brala jsem některé věty jako balzám na duši. :) Prostě křesťanský román, jak má být! :)

09.03.2023 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Rozhodně jde o oddechovou, romantickou knížku, která mi pomohla se opět rozečíst a přestat prokrastinovat scrollováním :)

Na druhou stranu se mi zdá celý příběh jako nedomyšlený koncept - historie země? Rebelové? Celá soutěž? Náboženství x stát? Další problém je i nelogičnost některých věcí - jak by mohl lid v tak velké míře podporovat Selekci, když stát potřebuje peníze na válku a na ochranu státu?

Jedna hvězdička za Maxona, jeho postava byla zajímavá a propracovaná, a za potenciál celé série. :)

09.01.2024 1 z 5

Slabikář Slabikář Miroslav Holub

Upřímně mi básně nesedly. Přiznávám, některým jsem nerozuměla. S tím, s čemu jsem rozuměla, jsem úplně nesouhlasila, máme s autorem zkrátka jiný pohled na svět.

02.09.2023 3 z 5

YOUCAT - Svátost smíření YOUCAT - Svátost smíření Bernhard Meuser

Skvělá příručka, po jejímž přečtení si řeknete, že svátost smíření je vlastně dar, při které se setkáváme s Božím milosrdenstvím. Knížečka obsahuje zpovědní zrcadlo, modlitby k přípravě, rozhovor s knězem o zpovědi a hlavně vysvětlení, proč má zpověď obrovský smysl a jak moc očistná může být.

29.08.2023 5 z 5

Raoul Taburin Raoul Taburin Jean-Jacques Sempé

Tohle je výtvarně mistrovský kus. Navíc miluji Francii, miluji cyklistiku a miluji Tour de France, takže jsem se ráda ponořila do příběhu, co spojuje všechny tyto tři věci. Do toho autor přidal humor a zajímavé morální dilema na konci.

Chlapec, který se stal papežem Chlapec, který se stal papežem Fabiola Garza

Ideální k seznámení se s jedním z nejlepších papežů v historii. :)

Jednou větou Jednou větou Jorge Mario Bergoglio

Nádherné myšlenky. Líbí se mi, jak moc papež František fandí mladým a podporuje je.