andrej0867 andrej0867 komentáře u knih

Napriek dlhym astrologickym pasazam davam *****, hlavne za pohlad do hlavy inak rozmyslajuceho a velmi dobre argumentujuceho cloveka.
Podobne knizky: Nick Cave: Smrt Zajdy Munroa, Cormac McCarthy: Dítě boží

24.06.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Na prvy krat som sa zasekol niekde okolo sceny prepadnutia bandou na kamione a nemohol som to docitat. Po 18 mesiacoch (ked uz bol syn trochu vacsi) tak sa to dalo. Skvela kniha.

07.01.2016 5 z 5

Skála Skála Peter May

Super trilogia. Po precitani sa nutne potrebujem pozriet na Hebridy.

20.07.2022 4 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Trochu som sa stracal v troch Habsburgoch (Matyas/Matej, Maximilan III a Rudolf II), dozvedel som sa nieco o dedicnej degeneracii Habsburgovskeho rodu (Habsburgska celust ako viditelny dosledok pribuzenskych svadieb medzi spanielskou a rakuskou vetvou rodu), zistil som ze Plzen je postavena na pieskovcovom podlozi a celovo som sa a skvele bavil. Tradicne vyborny Cervenak.

21.06.2021 5 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Zaciatok (nepocitam sokujuce prve strany) bol natolko nudny ze som uvazoval ze tento diel nedocitam. Po prilete na cielovu planetu sa ale po par stranach zacal celkom slusny horor.
Ocenujem skvelu pracu s hlbsou paralelnou rovinou pribehu.
Uberam jednu hviezdicku za otravne rozvlacny space opera uvod.

(JEMNY SPOILER) Specialny font som bral prvoplanovo. Rozpor povodneho vyznamu znakov vs autorkou zamyslany vizualny prepis ma velmi vyrusoval a tazko sa to citalo. Pouzity font ma ale z hladiska pribehu zaujimavy hlbsi vyznam a tuto jemnu pracu velmi ocenujem.

20.11.2023 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Pekne informacie o vcelach a uloch, ale ako beletria slabsie. Priemerna dystopia z Ciny + podpriemerna historicka poviedka + priemerna poviedka o generacnom konflikte a miznuti vciel. Prepojenie minulosti a sucasnosti celkom fajn, prepojenie s buducnostou dost slabe.

10.11.2021 3 z 5

Vážení přátelé, ano Vážení přátelé, ano Ladislav Pecháček

Zvlastne pomaly plynuci pribeh, zaujimave spracovanie, uzasne hlasky. Celkovo vyborna vec ktoru snad ocenia aj ti co tuto dobu zazili.

"Člověk si celý život představuje, že něco musí přijít, nějaký zlom, a ono nepřijde nic. Jenom ten podělanej konec."

07.04.2020 5 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Perfektny cestopis s mnozstvom Tureckych realii 17-teho storocia. Fantasy pasaze neurazili, vhodne viedli citatela cez popis Tureckej mytologie. Ine ako prvy diel ale stale skvele. Celebi je realna postava.

13.06.2019

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Danskeho novinara Matta vodi za ruku eskimacka verzia Lisbeth Salander ktora obcas nieco hackne a obcas namiesto motorky jazdi na ukradnutom motorovom clne. Zaujimavy pohlad na Gronsko pod Danskym "kolonialnym" vplyvom a kulturne nekompatibilnych a vykorenenych eskimakov zijucich v meste.

10.09.2021 4 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Zaujimavy pohlad do zivota kulturnej legendy. Informacie o newyorskych realiach (do stresnych apartmanov tecie; ani ludia co si mozu dovolit tento druh luxusu nemozu ignorovat spolocenstvo vlastnikov pri rozhodovani o novom majitelovi; u Elaine zle varili ale aj tak k nej stale vsetci chodili). Nekonecny zoznam hercov a hodobnikov o ktorych som nikdy nepocul. Skvely humor pre ktory mam Woodyho tak rad. Super tip na hotel v Benatkach.
Jedine minus je ze stvrtinu knihy zabera popis sialenstva Mie Farrow a popis jej dlhodobej pomsty Woodymu.

03.02.2024 4 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Technicky velmi tazke citanie. Skoro akoby autor nevedel pisat. Nedokoncene vety ma natolko rusili ze som knihu chcel 2x odlizit.
Obsahovo uzasne sprostredkovana cista technokraticka utopia s odstranenim intimity. Vidno ze knizka bola napisana este pred velkym bolsevickym terorom, o takych 5 rokov neskor by si autor nedovolil vety ako "kazda revolucia si mysli ze je ta posledna".

30.11.2021 3 z 5

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Fajn oddychovka zo sveta limitovaneho Chandrekosovou medzou.

10.11.2021 4 z 5

Vajce a ja Vajce a ja Betty MacDonald

Chvilami humorny a chvilami civilny popis tazkeho zivota maleho farmara. Velmi casto sa ale knizka stavala dokumentom o totalnych vidlakoch drancujucich prirodu severozapadu USA - ako vystrihnutych z filmu Idiocracy.
Zaujimave bolo aj konstatovanie rozdielu medzi hrdymi indianmi literatury 19-teho storocia vs mentalne aj fyzicky postihnutymi alkoholikmi 20-teho storocia.

23.02.2021 4 z 5

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

(SPOILER) Zakomplexovana a nezrela 400-rocna hlavna postava (?) Vyvyan cely cas pusta trapne hlasky a prirovnania a chvilami si robi srandu z vedlajsej postavy ktora obcas pusta trapne vtipy.
Clenovia tajneho radu zalozeneho na hodnotovom boji za zachranu krajiny sa spravaju ako stredoskolske primadony a po zlozeni telefonu / zatvoreni dveri pubertiacky a falosne odvravaju a zosmiesnuju nadriadenych.
Dej (?) sa chaoticky potaca, postavy ploche, opisy slabe. Ak sa tam aj nieco nahodou pomedzi ten chaos a nudu stane, tak je to zahovorene s tym ze sa o tom postavy porozpravaju neskor.
Celkovo velka povrchnost a strata casu. Oznacit toto ako B-ckovy brak je urazka braku.
Mazem z citacky po pretrpeni 70% po tom, ako...

SPOILER ALERT!

...postavy holymi rukami vyhrabali megadolezity artefakt a potom ho tyzden skumaju v lesnej chatke a v snahe o nenapadnost jazdia v Porsche Cayene do potravin v blizkej osade (5 domov, potraviny, maximalne auto Skoda 120 alebo Felicia) kde ich vsetci okukuju.

29.12.2020 1 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Malo to slusny potencial, ale dopadlo to len ako doom pre katolikov. Ked clovek nema nastudovanu krestansku mytologiu tak sa v tych menach dost straca.

Napad dobry, mechanizmus zadrziavania demonov super, aj prebratie istych Kosekovych postupov by sa dalo prezit, ale co ten zaver?!
Hromadkovu vynimocnost som absolutne nepochopil. Skoda, este tak do 3/4 to malo slusny potencial...

14.02.2024 3 z 5

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

Dobry napad na uvod.
Ak by z toho bola poviedka na 30 stran tak som velmi spokojny.
Potom nuda nuda nuda nekonecna nuda plna nepravdeposobnych a/alebo brutalnych a/alebo grotesknych epizod.
Do toho este nicim nepodlozena Cinska predstava o starobylosti svojej kultury a kolektivisticke a striktne hierarchicke vedenie spolocnosti ako zo severokorejskej nocnej mory.
Posledna cast pribehu sa bez prezradenia deja opisat neda, ale v uvedenom casovom rozmedzi je uplne nerealna.

Na konci preto uplne sklamanie a jedna hviezdicka len kvoli slusnemu uvodu a napadu s celostatnym virtualnym chatom.

25.06.2023 1 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Cele je to take nejake novokoncepcne.
Knizka je tak tochu autisticky odosobnena az na hranicu morbidnosti (napr. napad s rukou). Pacil sa mi pokus preniest kvantovy mikrosvet do makrosveta, pouzitie kolapsu kvantoveho stavu a zdoraznovanie ze nic nie je nemozne, len niektore deje maju limitne nulovu pravdepodobnost.
Pohlad na fungovanie cinskej spolocnosti z pohladu pracovnika vojensko-vyskumneho komplexu je zvlastny.
Cinsky hrdinsky nacionalizmus je divny a ak je to bezny cinsky pohlad na svet tak v dlhodobom horizonte je to pre Zem nebezpecne.
Literarne 40%, pohlad na Cinu 50%, kvantova fyzika 80%, vysledok ***.

12.05.2023 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Zle napisany naivny pribeh maximalne pre druhy stupen zakladnej skoly.

16.12.2022 2 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

...som zvedavy na Krasinskej prezyvku...

07.03.2022 4 z 5

Celkom originalne, jemne hororove, jednoduchostou celkom young fantasy. Skusim aj druhy diel...

01.01.2022 4 z 5