Analady Analady komentáře u knih

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Autorka umí opravdu hezky a procítěně popisovat svoje pocity. Je velmi otevřená a jde hodně do hloubky. Když píše o bolesti, cítíte bolest. Když zmiňuje vděčnost, prožíváte vděčnost s ní. Knihu jsem četla v angličtině, které dodává dílu ještě větší poetičnost. Krása.

01.06.2019 4 z 5

Láďovi cestopisy mě baví a musím říct, že tento poslední se mi líbil asi nejvíc. Líbí se mi lehkost, s jakou svoje putování líčí, užívala jsem si pohodu a bezstarostnost, které z knihy čiší. Obdivuji jeho odvahu, se kterou se do svých dobrodružství vrhá i schopnost sebeironie, která člověku pomáhá povznést se nad mnohé věci. No a samozřejmě zde nechyběl ani jeho typický humor :-)

18.03.2019 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Netradičně zpracovaný příběh, kdy víte, že k něčemu došlo, ale komu, co a proč se dozvíte až ke konci knihy. Ze začátku jsem měla trochu obavy, že mě kniha nebude bavit, protože s postavami a jejich životem autorka čtenáře seznamuje velmi pozvolna. Do toho událost, která se stala jednoho večera, komentují různé osoby, které neznáte a tak vám ze začátku jejich komentáře nedávají smysl. Ale postupně se příběh začal rozvíjet a já jsem si čtení užívala. Kniha je dlouhá, ale já se u ní ani chvíli nenudila.

21.11.2018 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Tato kniha není pouze o politice, o naší minulosti a současnosti. Autor nám jejím prostřednictvím také připomíná hodnoty, na které se bohužel pomalu, ale jistě, zapomíná. Jsem ráda, že v té záplavě negativity a braku, kterými jsme každý den zcela zahlceni, vyšla kniha, která v sobě nese něco pozitivního a hodnotného. Přináší myšlenky, které mají sílu. Probouzí z letargie, do které jsme upadli. Podněcuje k zamyšlení, aktivitě a zodpovědnosti. Rozhodně stojí za přečtení. Doporučuji.

28.10.2018 5 z 5

Srdceboly Srdceboly Simona Monyová (p)

Úžasné osvěžení po všech těch amerických bestsellerech. Kniha napsaná velice čtivě a uvěřitelně. Jen škoda, že se nenesla v duchu první čtvrtiny, kdy všechno bylo hezké a sluníčkové. Škoda, že se mraky tak brzo zatáhly a slunce zůstalo v nedohlednu. Čtení Srdcebolů opravdu bolelo.

29.09.2018 5 z 5

Návrat z pekla Návrat z pekla Jan Vavřík

Z období 2. sv. války jsem četla hodně knih. Pokaždé jsem spolu hrdiny prožívala jejich nelehký život od začátku do konce. U této knihy to bylo jiné. Něco mi na ní nesedlo. Nějak mi chyběla větší hloubka. Nevím, těžko se to popisuje. Škoda, na knihu jsem se těšila.

24.07.2018 2 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

No řekněte sami, nežilo by se ve světě bez stížností mnohem lépe? Remcání a stěžování si se stalo naší přirozeností. Takže si ani neuvědomujeme, jak si tím škodíme. Tato kniha nepřináší žádné nové poznatky, pouze nám připomíná pravdy, na které tak často zapomínáme. Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Pomohla mi podívat se na svůj život z jiné perspektivy a povzbudila k tomu, abych začala pracovat na změně. Teď jen vytrvat :-)

12.02.2018 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Milá kniha fejetonů, pěkně ilustrovaná. Pro mě příjemná kniha pro chvíle pohody. Jako když si dáte kávu s kamarádkou :-)

29.09.2017 3 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Tato kniha se odehrává ve třech časových rovinách, což jí na jednu stranu dodává na zajímavosti, na druhou stranu to pro mě bylo rušivé. Celou knihu jsem byla napjatá a těšila se na odhalení tajemství. Někdy jsem měla chuť přeskočit nějakou pasáž, ale to nedoporučuji. Opravdu je důležité přečíst si celý příběh. Nejvíc jsem si užila posledních 100 stran. Závěr byl strhující a nečekaný. Po dočtení jsem měla chuť přečíst si celou knihu znovu. Doporučuji.

29.09.2017 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Co se mi na této knize líbilo nejvíc, to byla obálka. Ta se opravdu povedla. Myšlenka je dobrá, ale to zpracování je takové zvláštní. Ze začátku jsem se u čtení celkem trápila a měla jsem chuť knihu odložit. Ten styl vyprávění se mi nelíbil. První příběh mě nijak nebavil. Druhý už byl o kapku lepší. Střídala se místa čtivější a místa slabá. Rozhodně to mohlo být mnohem lépe zpracované. Celkově prostředí kavárny i postavy na mě působili zvláštně. Jako by byli z jiného světa.

06.01.2024 3 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Tato kniha má pro mě dva hlavní nedostatky. Za prvé jsou zde postavy, které nejsou ničím sympatické. A za druhé mi to přišlo málo rozvinuté. Ze začátku jsem myslela, že knihu ani nedočtu. Musela jsem se do čtení nutit, ale nakonec to nebylo úplně špatné. Líbily se mi flashbacky z minulosti, kdy jsem se do nich ponořila a byla jsem překvapená, když mě autorka vrátila zpět do přítomnosti, na kterou jsem úplně zapomněla.

30.12.2023 3 z 5

Tak toto bylo náročné. Popravdě, tuto knihu jsem si vybrala, protože se mi zrovna hodila do Knižní výzvy. A trochu mě nalákalo i to, že se jedná o herce z mých kdysi oblíbených Přátel. To, co se mi dostalo, bych opravdu nečekala. A upřímně, kdybych ji četla, tak bych ji určitě nedočetla. Smutné až depresivní čtení. Bylo to zničující pořád dokola poslouchat, jak si Matthew kazil život. Pořád dokolala. Tady je krásně vidět, jak často vidíme jen to pozlátko. Myslíme si, jak jsou herci úspěšní a žijí úžasný život, ale skutečnost je jiná. Knize musím dát dvojí hodnocení. Za obsah dávám tři hvězdičky. Škoda že to bylo převážně o jeho závislostech. Působilo to pak dost negativně. Kdyby tam bylo víc něčeho hezkého, co by to vyvážilo, hodnotila bych lépe. Každopádně oceňuji Mattyho otevřenost. Určitě to nebylo snadné. Deset hvězdiček dávám A. Procházkovi za skvělý zažitek z četby.

28.08.2023 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tuto knihu jsem měla dlouho v podvědomí jako knihu, kterou bych si měla jednou přečíst. Popravdě se mi do toho vůbec nechtělo. Vlastně ani teď, když jsem se rozhodla si ji přečíst. Jak jsem čekala, bylo to náročné čtení. Není příjemné číst o lidech, kteří si nesmyslně ničí život. Ale po dlouhé době to byl příběh, který mě chytl. Napsáno to bylo velmi čtivě. Jen při každém návratu k drogám jsem si říkala PROČ?!

30.10.2022 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

I když to nebylo nijak veselé čtení, tak mě knížka bavila a dobře se četla. Bavilo mě, že je to o reálném životě běžné české rodiny. Žádní veleúspěšní a překrásní hrdinové, kterých je v knihách plno. Prostý příběh jednoho ne příliš vydařeného manželství. Trochu mě mrzelo, že tam nebylo víc přímé řeči, ale pozorovat myšlenky jednotlivých osob bylo taky super. Určitě si od této autorky ráda něco přečtu. Jen by to příště chtělo hezčí obálku.

23.02.2022 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Po přečtení Tatéra z Osvětimi jsem se těšila na další knihu od Heather Morris. Jednak protože umí moc pěkně a poutavě psát a také protože mě zajímal příběh Cilky, která byla zmíněná v předchozí knize. První polovinu knihy jsem přečetla jedním dechem. Druhá polovina už mi přišla slabší, méně uvěřitelná. Pokud byla Cilka taková, jak bylo v knize popsáno, tak to byla světice a má můj obdiv. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že si příběh autorka hodně přibarvila.

10.05.2021 3 z 5

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

Další kniha z 2. sv. války. Tentokrát nejde o koncentrační tábor, ale o zajatecký. Ze začátku mi kniha přišla jako červená knihovna zasazená do období 2. sv. války. Postupně se příběh vyvíjí, popisuje život a útrapy vězňů v táboře, takže působí už trochu víc věrohodněji.

24.10.2020 3 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Pijanské příběhy. Pokaždé jiné, a přesto stejné. Chlapci měli problém a snažili se ho něčím překrýt. Přepít. Zbylo jim jen piti, prázdnota a zoufalství. Neptalo se na nic. Jenže pak chtělo najednou všechno.
Rozhodně nešlo o žádné veselé čtení. Marně jsem hledala nějaké úsměvy. Kniha o tom, jak nenažraný bývá černý drak a jak těžké je ho porazit.

30.08.2020 3 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Co do čtivosti a originality je tato kniha výborná. Ačkoliv se dotýká smutného tématu, četla se neuvěřitelně snadno. Kniha hezky ukazuje, jak bolest a pocit zrady člověku dokáží zatemnit mysl a zničit život.

01.04.2020 3 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Anotace zněla velice slibně, obálka se taky povedla, takže jsem neodolala a knihu si koupila. Žel příběh samotný mě nijak nenadchl, děj se příšerně táhl. Jediné, co mohu ocenit, byla Benova obdivuhodná obětavost a houževnatost.

09.06.2019 2 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Tuto knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě a musím se přiznat, že se mi do ní ani trochu nechtělo. Dříve mnou tolik oblíbené téma druhé světové války se pro mě stává čím dál méně vyhledávaným. Jsem už opravdu přesycena vším tím utrpením. Naopak si čím dál víc uvědomuji, že je potřeba opravdu užívat a oceňovat dobu, ve které mám to štěstí žít - období míru a velké svobody. Toliko k mým pocitům, které předcházeli četbě. Co se samotné knihy týče, tak tu hodnotím velice kladně, ačkoliv toto hodnocení mi k tak smutnému tématu nesedí. Autor velice surrealisticky a čtivě popisuje dění v Polsku za druhé sv. války. Není to žádné lehké čtení, je v něm spousta bolesti a utrpení. Jako vždy jsem se neubránila myšlenkám, jak je to hrozné, jak nelidsky se k sobě lidé dokážou chovat. Kéž by z nás každá taková připomínka dokázala udělat lepší lidi.

20.03.2019 5 z 5