Alto98 Alto98 komentáře u knih

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Aleš Palán

Jen několik fejetonů mě zaujalo. Spíš povídání o životě, teologicky nezajímavé.

26.10.2021 3 z 5

Druhá derivace touhy II.: Na prahu digitální teologie Druhá derivace touhy II.: Na prahu digitální teologie Tomáš Sedláček

Na naprosté většině článků se podepsal zub času. Dnes jsou zajímavé snad jen tím, že dokazují, jak je naštěstí nemožné budoucnost předpovědět. Z několika desítek mě zaujaly cca 3-4 úvahy.

20.09.2021 2 z 5

Antonio Vivaldi Antonio Vivaldi Michael Talbot

Nepříliš rozsáhlý životopis. Druhá polovina knihy se věnuje muzikologickému popisu Vivaldiho díla. Psané svižně i vtipně. Místy mi vadilo, že autor kritizuje poněkud pohrdavě se znalostmi 20. století - nespravedlivě.

27.03.2021 4 z 5

Králova řeč Králova řeč Peter Conradi

Knihu jsem přečetl jako doplnění skvělého stejnojmenného filmu. Bavilo mne porovnávat, jak si tvůrci filmu v zájmu dramatičnosti skutečné události přizpůsobili. Ale celkové vyznění zůstalo v knize i filmu stejné.

13.03.2021 4 z 5

Námořník Námořník Jan Drnek

Maxmilián se mi velmi líbil už v původní kratší podobě kapitoly z učebnice dějepisu, publikované v knize Země zaslíbená. Proto jsem se těšil na románové zpracování. Nezklamalo. Autor svojí mystifikací nasvěcuje dějiny rakouského císařství v polovině 19. století z nezvyklého a zábavného úhlu. Skutečné události se plynule prolínají s vymyšlenými.
O toto období jsem se nijak nezajímal, ale takové zpracování mě baví. Uvědomil jsem si, kolik problémů měla v té době monarchie a jak bylo vše složitější a mnohoznačnější, než to vypadá ze stránek učebnic.
Jen škoda, že redakční příprava nebyla pečlivější, v knize je poměrně dost tiskových chyb.

13.02.2021 5 z 5

Cesta vzhůru, cestou v dál západní Afrikou Cesta vzhůru, cestou v dál západní Afrikou Ondřej Havelka

Neuvěřitelný, místy až snový příběh o jiné civilizaci. Jsem rád, že autor cestu přežil a mohl o ní vyprávět.

22.05.2020 4 z 5

Čtvrtý protokol Čtvrtý protokol Frederick Forsyth

Moje nejoblíbenější kniha od FF, četl jsem už několikrát. Nezaujatý "novinářský reportážní" styl. Dokonale plánované operace, vliv potměšilé náhody, překvapivé zvraty, sympatický a lidský hlavní hrdina. Jednotlivé linky se postupně prolínají, tempo děje se zrychluje, závěr je strhující. Překlad by mohl být přesnější, nevystihuje také zcela F. styl, anglicky je kniha "hezčí". F. psal příběh z blízké budoucnosti, dnes je to retro ze studenoválečných 80. let.

22.05.2020 5 z 5