Alteriol Alteriol komentáře u knih

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Za me asi nejlepsi dil cele sagy. Prolinani dejovych linii me uvadi v uzas.

16.11.2020 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Kniha, která vhodnému čtenáři ve správný čas může pomoci k důvěře v proces života, naslouchání vnitřnímu hlasu, zvýšení citlivosti vůči příležitostem, posílení důvěry ve schopnost měnit svůj život a v neposlední řadě k přesvědčení, že vše se děje tak, jak se dít má.
Na knize mi vadí její celkový ezo, chcete-li - new age, nádech: "...celý vesmír se spojí..." Nabyl jsem víceméně stejných přesvědčení, ač z pohledu existencialismu, ale ta ezo pachuť... té se mi nedaří zbavit.

22.10.2020 3 z 5

Bez bahna lotos nevykvete Bez bahna lotos nevykvete Thich Nhat Hanh

Útlá kniha poukazující na způsob vnímání reality, který může pomoci v růstu a snížení celkové úzkosti z existence.

26.07.2020 5 z 5

Uvědomělý život Uvědomělý život James Hollis

Po delší době mě nějaká kniha vážně nadchnula. Krystalizovaná psychologicko-filozofická moudra pro spokojenější život. Nejprve jsem se obával, že půjde o klasickou seberůstovou limonádu, toto je však nezředěný koncentrát. Dlouho jsem hledal knihu, kterou bych mohl doporučovat klientům bez vlastního studu ohledně některých pasáží knihy, nyní jsem ji našel. Důležité poznatky podané bez zbytečného protahování v čtivé formě. Doporučuji každému, kdo na sobě pracuje nebo chce pracovat.

08.08.2019 5 z 5

Psychoanalytická diagnóza Psychoanalytická diagnóza Nancy McWilliams

Doslova povinnost precist pro kazdeho, kdo se zabyva psychoterapii, nehlede na pscht smer.

12.07.2019 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Uf, tak to je na mě příliš velká síla. Nezvládnul jsem unést všechnu tu frustraci, kterou se Kafkovi podařilo vtěsnat do Procesu. Po přečtení si pokládám otázku, proč jsem si to vůbec způsoboval a četl něco, co mě každou stránkou dusilo a ubíjelo prožívanou bezmocí hlavního hrdiny. Docházím však k tomu, že mě kniha přeci jen obohatila - duševně mě vybudila k akci, revoltě proti absurditě a vděku vůči troše smyslu, se kterým se v životě lze setkat. Nejraději bych svoje hodnocení zakončil slovy: "Tak díky Franto a teď už jdi do prdele."

23.10.2020 4 z 5

Cesta ze schizofrenie Cesta ze schizofrenie Jindřich Jašík

Verim, ze laicke verejnosti a schizofrenikum muze byt kniha napomocna, ja vsak doufal v trochu hlubsi myslenky, predstavoval jsem si, ze mi kniha priblizi psychoticke prozivani, to se bohuzel nestalo.

22.05.2020 2 z 5

Autenticita Autenticita Stephen Joseph

Pevně věřím, že pro začátečníky ve vodách pozitivní psychologie a jedince, kteří na sobě začínají pracovat, ale nevědí jak, je tato kniha přínosná, nicméně mně se četla špatně, nutil jsem se do ní. Autor často odkazuje na mého oblíbence C.R.Rogerse a vysvětluje základní, zdravý směr růstu.
Ještě bych rád doplnil, že za nejpřínosnější část považuji poslední oddíl se cvičeními pro nalezení vlastní autentické polohy.

04.04.2020 3 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Špičkové fantasy pro dospělé

20.01.2020 4 z 5

Pábitelé Pábitelé Bohumil Hrabal

Velmi vtipné povídky hojné na lid pobývající v honosných síních svých mikrosvětů. Nádherně obrazotvorně vykreslené situace běžných lidských životů z pohledu člověka, který dokázal zachytit poetiku malých radostí života a nepřehlédnout pro strom les. Doporučuji všemi smysly.

29.08.2019 5 z 5

Úvod do současné filosofie Úvod do současné filosofie Miroslav Petříček

Prijemny exkurz do soucasne filozofie a jejich vychodisek. Kniha je ctiva, myslenky velikanu jsou podavany velmi srozumitelnou formou.

12.07.2019 4 z 5

Odhalené emoce Odhalené emoce Paul Ekman

Za me fajn kniha pro efektivnejsi fungovani jak v terapii, tak v beznem zivote. Bohuzel mne samotnemu neprisla prilis ctiva a "pral" jsem se s ni velmi dlouho.

12.07.2019 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

První díl mě z počátku doslova uchvátil.

01.02.2019 5 z 5

Obejměte své vnitřní dítě Obejměte své vnitřní dítě Ladislav S. Dvořák

Kniha o práci s vnitřním dítětem, dětskou stránkou každého, chcete li. Kniha je prakticky sepsána a obsahuje mnoho úkolů a návodů důležitých kroků při setkávání se s vnitřním dítětem. Sepsána přehledně, srozumitelně, přínos publikace je závislý na osobnostní zralosti a otevřenosti vůči zkušenosti čtenáře. Doporučuji.

26.12.2018 5 z 5

Vše o čaji pro čajomily Vše o čaji pro čajomily Karel Valter

O caji od A do Z. Prijemne prvni setkani s cajovou literaturou. Autor zjevne tematikou zije.

03.04.2022 5 z 5

Být sám sebou Být sám sebou Carl Ransom Rogers

Základní literatura PCA. Kniha je složena z Rogersových přednášek. Víceméně vysvětluje základy PCA, dokládá empirickou opěru přístupu, vysvětluje, jak směr vznikal. Za nejzajímavější považuji přibližně první polovinu knihy. Pro mě je obzvláště přínosná část popisující stadia terapeutického procesu, "některá významná ponaučení" a kapitola vysvětlující dostačující a nezbytné podmínky, resp. typ pomáhajícího vztahu.

28.10.2020 4 z 5

Rozdělené Self: Existenciální studie o duševním zdraví a nemoci Rozdělené Self: Existenciální studie o duševním zdraví a nemoci Ronald David Laing

Fíha, to není záchodové čtení. První kapitoly mi přišly zajímavé chytily mě, žel bohu zbytek knihy byl pro mě jen teoretickým nimráním procesů Self u schizoidních jedinců. Pro psychoanalytiky bezpochyby žrádlo, mě samotného podobné pitvy nebaví. Kniha je to bezesporu významná vzhledem k svojí době a fascinuje mě, že ji Laing napsal ve svých 28 letech.

04.10.2020 3 z 5

Terapie zaměřená na člověka Terapie zaměřená na člověka Dave Mearns

Autoři se zaměřují na co nejpraktičtější informace týkající se aplikace Na osobu zaměřenému přístupu. Jednoznačně jde o knihu určenou terapeutům tohoto směru ve výcviku.

21.09.2020 4 z 5

Dialog s prožíváním Dialog s prožíváním Eugene T. Gendlin

Gendlin teoretický bravurně vymezuje základní důležité proměnné v humanistické terapii. Vysvětluje vlastní pojetí prožívání a jeho vzájemný vztah k symbolizaci; respektive svoji teorii změny osobnosti. Doporučuji všem rogeriánům a nejen jim.

19.09.2020 5 z 5

Diagnostika a terapie duševních poruch Diagnostika a terapie duševních poruch Karel Dušek

Velmi obsahla, detailni a skryvajici nektere pro-tipy zkusenych autoru. Za me nekdy az prilis krkolomne uzivani cizich slov, na druhou stranu chapu, ze je urcena spise psychiatrum nez psychologum, odpovida tedy lekarske hantyrce. Pro vseobecny prehled v psychopatologii, diferencialni diagnostice a celkove propojeni zmineneho je podle meho tato publikace skvela.

10.08.2020 4 z 5