Alizon Alizon komentáře u knih

Strakatý pás a jiné případy Sherlocka Holmese Strakatý pás a jiné případy Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Dobry vybor klasickych povidek s Sherlockem Holmesem. Najdeme tu povidky vyborne a povidky dobre, zadna neni vylozene slaba. Osobne me tento vybor potesil, i kdyz nektere povidky uz jsem znala odjinud. Prijemna oddechovka kdyz se vam zachce precist si nejakou tu "starou detektivni klasiku".

24.03.2017 4 z 5

Císařský oheň Císařský oheň Robert Lyndon

Po docteni druhe casti teto serie (a je jasne ze serie musi pokracovat, protoze pokud na tomto dilu ctenare muze neco zklamat je to pomerne otevreny konec) musim napsat, ze se mi kniha opet libila. Sice davam oproti prvnimu dilu jen ctyri hvezdicky, ale jsou to takove 4+, z prvniho dilu jsem proste byla nadsena, tady uz "jen" spokojena.
Neda mi to nevyjadrit se ke kritice nekterych ctenaru - osobne jsem opravdu nezaznamenala nelogicke casove skoky, ani jsem nemela problem se orientovat, kde se hrdinove zrovna pohybuji. Ze se z Waylanda stal jiny clovek je take celkem pochopitelne, v prvnim dile mu bylo nejakych 17?, zil dlouho sam v lese, tady se s nim setkavame po 9 letech kdy zil v cizine (uz to samotneho cloveka dost zmeni, coz mohu soudit podle vlastni zkusenosti), jako zenateho muze a otce dvou deti .... kdo by se nezmenil? Souhlasim s tim, ze chybely nejake vyraznejsi zenske hrdinky a samotny pobyt v Cine mohl byt troche delsi, jiste by se nasly nejake zajimave prihody. Jeste me napadlo ze si autor mohl trochu vyhrat s tim kdo je Lucas a ne to prozradit hned na zacatku (ovsem to by ho musel uvest na scenu trochu jinak, protoze takto me to napadlo hned), aby bylo v knize najake prekvapeni, podobne jako v prvnim dile s Waylanderm. Celkove ale prijemne cteni, az se podle toho natoci film, bude to takova "stredoveka road movie". Na dalsi dil uz se tesim.

24.03.2017 4 z 5

Villette Villette Charlotte Brontë

Pekna knizka, ne tak nezapomenutelna jako Jana Eyrova, ale libilo se mi prostredi "divci skoly s penzionatem", trochu tajemna a "strety" kontinentalni a anglicke povahy. Prijemny roman pro zeny.

17.03.2017 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Opravdu dobra knizka, ktera se tezko hodnoti objektivne, protoze se Vam do toho pletou emoce. Pokusim se tedy nehodnotit samotny pribeh, protoze ten autor "bohuzel" nevymyslel ani hrdinstvi parasutistu a odbojaru, tam by hvezdicky nestacily. Pokud budu hodnotit ciste z hlediska literalniho davam slusne 4 hvezdicky. Ale kvuli pribehu samotnemu rozhodne doporucuji knihu precist - jak uz tady nekdo psal, skvela varianta pro ty kteri nemaji radi literaturu faktu a presto se o dane dobe chteji neco dozvedet, zaramovana do romanoveho pribehu.

17.03.2017 4 z 5

Platanová alej Platanová alej John Grisham

Vlastne nemam pravnicke thrillery moc rada (ac nebo prave proto, ze jsem sama prava vystudovala me na nich vzdycky neco rozciluje). John Grisham ale tvori svetlou vyjimku a jeho knihy si vzdycky rada prectu. Prvni knihu ze serie s Jakem Brigance jsem necetla, a i kdyz je v knize jeho prvni kauza zminovana, vubec nevadi kdyz si prectete Platanovou alej samostatne. Pribeh je ctivy, zajimavy - davam 4+.

16.03.2017 4 z 5

Zelený děs Zelený děs Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Kdysi davno pred lety moje prvni setkani s timto zanrem a musim rict ze se mi to docela libilo. Nejvic me zaujala Carmilla, tu jsem si od te doby precetla nekolikrat (naposledy nedavno a tak jsem si na knihu vlastne vzpomnela) a i u ostatnich povidek me prijemne mrazilo v zadech. Opet jedna ze starych knih, ktera se dobre cte i po letech.

13.03.2017 4 z 5

Pro koho krev Pro koho krev Jarmila Loukotková

Tato kniha nepatri mezi vrcholy autorciny tvorby, zapletka je pomerne jednoducha - a kniha tudiz kratka, coz je k jednoduchemu deji dobre. Na cteni rozhodne prijemne, pokud hledate utlou knizku na vikend a bavi Vas romany ze stareho Rima, rozhodne jejim prectenim neprohloupite. Nejaky hlubsi dojem (jako treba Neni rimskeho lidu) na mne ale nezanechala. Slabsi 4 hvezdicky.

13.03.2017 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Naprosto genialni knizka. To jakym zpusobem Stephen King lici zivot ve veznici je proste nedostizne. Skvele to vystihl uzivatel Pistalka, ktery Stephena Kinga ohodnotil jako dobreho sociologa. On opravdu bravurne dokaze popsat urcitou dobu, prostredi, charaktery - vy mu to proste verite ze on tam sam byl, ze je skutecne tim vypravecem, ze se to takhle vsechno do posledniho pismenka stalo. Protoze takhle to prece nikdo vymyslet a popsat nemohl. Zelena mile si pravem zaslouzi tak vysoke hodnoceni v zebricku knih. I film (pokud ho jeste nekdo nahodou nevidel) je velice dobry a patri mezi vysoko hodnocene, takze se opravdu povedlo neco vzacneho, kdy je dobre oboji.

10.03.2017 5 z 5

Hrady a zámky Evropy Hrady a zámky Evropy Ulrike Schöber

Krasna publikace s mnozstvim peknych fotografii podavajici prehled vyznamnych staveb v Evrope. Kniha je rozdelena podle statu, v kazdem state je nekolik samostatnych kapitol (na cca 4 stranach) venovano jednotlivym pamatkam - hodne pamatek je z Anglie, Francie, Spanelka, Nemecka, ale najdeme zde i Polsko, Portugalsko, CR a dalsi. Krome zakladnich udaju o dane pamatce se ctenar dozvi i nejake ty zajimavosti. Rada si knihu jen tak prohlizim, divam se na fotografie a planuji, kam bych se tak jednou mohla podivat.

10.03.2017 4 z 5

Právo azylu Právo azylu Ellis Peters (p)

Pripady bratra Cadfaela jsem precetla na preskacku pred lety skoro vsechny. Prave Pravem azylu jsem myslim zacinala a navnadilo me ke cteni dalsich dilu. Cela tato rada od Ellis Peters je velmi prijemnym poctenim a milovnikum historickych detektivek by nemela unikout.

10.03.2017 4 z 5

Moje Nizozemsko Moje Nizozemsko Geert van Istendael

Tuto knihu jsem si precetla vicemene z povinnosti - kdyz uz v te Belgii ziju a pracuji s Belgicany a Nizozemci at trochu vim o co jde. Nektere kapitoly me zaujaly hodne, jine mene, nektere jsem uplne preskocila. Pro me jako cloveka zijiciho v teto casti sveta to bylo docela zajimave (a nekdy jsem jen pobavene/pobourene prikyvovala hlavou "ano to je presne"), ale pro ceskeho ctenare to asi bude nuda, kdyz mu spousta souvislosti nebude uplne jasna (nepodlozi si to vlastni zkusenosti).

09.03.2017 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Jedna z mych nejoblibenejsich knih od Agathy Christie, ktera obsahuje vsechno co mam na jejich detektivkach rada. Tak predevsim genialne vymyslenou zapletku, dale exoticke/noblesni necim zvlastni prostredi (hned bych se vydala na nejakou dakekou cestu ve vlaku jako byl Orient Express), zajimavou plejadu postav a predevsim Hercule Poirota, ktery je tentokrat opravdu ve forme.

09.03.2017 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Bohuzel, pro me jedno velke zklamani. K Harry Potterovi jsem se dostala az jako dospela a prestoze (zvlast kdyz zpetne porovnam s pozdejsimi dily) jsou prvni tri dily vylozene pohadka pro deti, musim konstatovat, ze je to pohadka uzasna. Harry si me ziskal a propadla jsem mu jako zamilovana pubertacka. Ctvrty a paty dily jsou moje nejoblibenejsi, uz v sestem dile jsem citila mirne rozcarovani - ale porad to bylo ono. U dilu posledniho jsem cekala nejake velke ACH a ono se nedostavilo. Mozna proto ze tam toho bylo az moc. Jak si z prvnich dilu pamatuji zakladni dej, uzasne a mnohdy humorne postavy, tady nic z toho neni. Zpetne nejsem schopna dej velke casti knihy shrnout - proste takove hop sem, hop tam, prvni cast knihy je roztahana a o nicem. Kniha mi prijde na jedne strane prekombinovana, na druhe strane se s nekterymi situacemi mohla autorka vic pohrat. Na to jak to bylo cele vymyslene, mi prijde 7 dilu skoro lito. Ano je to triumfalni zakonceni, ale pokud by ctenari nebyli zvedavi jak to cele dopadne, velka cast 7 dilu by byla o nicem. Postavy jako uz by nebyly temi puvodnimi postavami, vzdycky me bavilo sledovat "skolni rok" v Bradavicich, ruzne humorne situace atd, to tady uz taky neni. Serii o Harrym povazuji celkove za dobre dilo, ale posledni dil me zklamal.

08.03.2017 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Druhy dil detektivni trilogie (coze trilogie?, precetla jsem uz vsechny tri dily a prece to jeste musi dal pokracovat, Martinova soukroma linie je ponekud nedoresena) si opet drzi vysokou uroven.
O Mrazu jsem napsala ze je mrazivy, tady je te ponurosti taky dost. V knize sledujeme hlavni linii utopene zeny a dalsich mrtvych a do toho autor vklada odbocky s unesenou zenou, kterou kdesi kdosi sileny drzi v zajeti. Souvisi spolu tyto dva pribehy? Jak se dotykaji Martina Servaze? Musim rict ze zapletku ohledne mrtvych jsem vytusila pomerne brzy, a skoro me vic dostala vedlejsi linie pribehu. Kniha je na detektivni pribeh pomerne dlouha, coz muze nekterym ctenarum vadit, ale ja mam tluste bichle rada a ruzne odbocky (ktere tady nekteri zminuji jako negativum) at uz se tykaji minulosti, patrani dcery Margot nebo popisu Pyreneji mi vubec nevadily - naopak pro me pekne dokreslovaly celkovy pribeh.

08.03.2017 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Jo Nesbo proste ví jak správně dávkovat napětí. A když už si myslíte že je všechno jasné, tak to tak třeba vůbec být nemusí. Zároveň se tímto přiznávám, že mě u dalších dílů bude stejnou měrou jako to kdo je vrah zajímat jestli se Harry a Rachel dají zase někdy dohromady ;)

07.03.2017 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Tohle bylo pred lety moje prvni setkani s Jeffery Deaverem a uz nevim proc jsem v pripadech Lincolna Rhyma dal nepokracovala, protoze Sberatel kosti je opravdu dobra knizka. Uz si vlastne vubec nepamatuji kdo byl vrah a proc zabijel, ale to napeti od zacatku do konce a nektere brutalni sceny mam v hlave porad. Rozhodne dobra serie, ke ktere se urcite jeste nekdy vratim.

07.03.2017 5 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Krasna knizka (kterou oceni hlavne zeny), kde se prolina minulost s budoucnosti. Autorka pise prijemnym ctivym stylem, atmosfera valecneho Londyna a zivot ruznych vrstev spolecnosti jsou popsany poutave a vypraveni z pohledu vice akteru je zajimave. Cteni jsem si opravdu uzila a to jsem (bohuzel diky jedne upovidane zname) znala zapletku. Knizku jsem si vypujcila od maminky, ktere jsem ji pred tim dala jako darek k narozeninam - a i mamince se velmi libila.

06.03.2017 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Po nadseni z "V lese visi andel" jsem se rozhodla cist dalsi detektivku z teto rady a udelala jsem dobre. Sova je opet dobra, napeti postupne graduje, je to brutalni, strasidelne a otazka kdo je vrahem Vam neda spat. Tentokrat ale jednu hvezdicku strhnu za tu neustale problematickou Miu (neverim ze by v takovem stavu mohla nejak normalne fungovat) a nektere opakujici se motivy. Pokud budou nasledovat dalsi dily, rozhodne si je prectu.

06.03.2017 4 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Koukam ze nejsem jedina kdo cetl knihu v detskem veku a tajne aby o tom rodice nevedeli. Napinave a hororove cteni (alespon v tech mych 10 letech). Urcite se k ni jeste nekdy vratim.
EDIT - no a je to tady - ctu znovu do vyzvy 2018 - kniha od Slovenskeho autora - pote co jsem sice precetla Divku v ledu, ale potom zjistila ze BRYNDZA Slovak opravdu neni - i kdyz to tak podle zebricku knih ctenych ve ctenarske vyzve vypada.

04.03.2017

Mé dobré město Paříž Mé dobré město Paříž Robert Merle

I tato treti cast sagy Detictvi otcu byla vyborna. Pokud bych mela udelat svuj osobni zebricek vic se mi libila prvni polovina sagy (prvnich sest puvodne napsanych dilu) a z nich mi byly tak nejak nejmilejsi prave 2 a 3 dil, kdyz byl Petr v rozpuku mladi a objevoval svet. Ve tretim dile ale dostane mladicka nevinnost pekne na frak protoze se tento dil odehrava behem krvave Bartolomejske noci. A pokud si dobre pamatuji, prave tady poprve vystupuje moje oblibena "Alizon".

03.03.2017 5 z 5