Alinka2 Alinka2 komentáře u knih

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Nebylo vůbec lehké ji číst. Děj je sice jednoduchý, ale moc umělecky popsán. Musela jsem některé verše, fráze a části přečíst několikrát, abych je vůbec pochopila, natož vnímala.
Perlou, a zároveň i zhoubou této básně, je jazyk. Sice nám autor dokázal, čeho všeho je čeština schopna, ale právě díky ní je to prakticky nepřeložitelný do jiných jazyků, a tak se nikdy nemůže stát světoznámou.

„Budoucí čas?! – Zítřejší den?! –
Co přes něj dál, pouhý to sen,
či spaní je bez snění?
Snad spaní je i život ten,
jenž žiji ted´; a příští den
jen v jiný sen se změní?
Či po čem toužil jsem,
a co neměla šírá zem,
zítřejší den mi zjeví?
Kdo ví? – Ach žádný neví -“

Babička Babička Božena Němcová

Babičku jsem už jednou četla, ale moc mě neuchvátila. Ted se mi ale líbila, protože ta postava babičky mi byla moc milá, oblíbila jsem si ji stejně, jako všechny postavy v knížce. Krásné vylíčení tradic a zvyků v Česku. Vyvolává pocit nostalgie a něhy, klidu a míru, je tu opak k dnešním, daleko jiným knihám.

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Je to přesně ten typ knihy, po jejímž 5ti stránkovém přečtení cítíte, jak vám klesá IQ.

19.03.2016 odpad!

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Nevím jak bych ji jinak ohodnotila, než že skvělá. Jako vždy. Moc se mi líbí nápad s 16 let starou vraždou, ve své době to bylo něco nového v detektivní literatuře. A samozřejmě jako vždy - komplikovaný případ a geniální detektiv, který pomocí šedých buněk a vzpomínek pěti malých prasátek oživí dávno zapomenutou minulost.

11.11.2018 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Celá Agatha Christie, znovu nezklamala.
Výborný detektivní příběh, který není zcela zaměřen na ten zločin, jako v každé detektivce od ní, což se mi strašně líbí. Egypt, exotické prostředí, rozmanitost postav s vlastními příběhy i napínavá detektivní dějová linie s neuvěřitelným odhalením na konci. Všechno, co by měla klasika obsahovat.

Poslední víkend Poslední víkend Agatha Christie

Jsem zvyklá, že každá detektivka od ACH je výborná. A s takovou myšlenkou jsem se chystala i na tuhle a ani náhodou nezklamala. Na jejích detektivkách se mi líbí hlavně to, že motivy, zápletka a celkově příběhy jsou odlišné, každý další příběh má v sobě něco nového. Ať už jsou to mistrně propracované postavy nebo zápletka. Tohle dílo řadím k jejím nejlepším, doporučuju také i filmové zpracování s Davidem Suchetem. Měl by si ji přečíst povinně každý, kdo má rád ACH. :)))

24.03.2020 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Zdánlivě obyčejný příběh jednoho Němce žijícího v Čechách před druhou světovou válkou a jenž má českou rodinu, kterou neskutečně miluje a je mu vším. O to víc mě takovýto závěr neskutečně překvapil. Dlouho jsem přemýšlela, jaký smysl ten příběh má? Co nám tím chce autor sdělit? Jaké je pointa? Až jsem si později uvědomila, že ten příběh na mě neskutečně zapůsobil a přemýšlela jsem o něm ještě týden poté.
A to je asi vše. Pouze zapůsobit, zanechat citovou stopu. Je neskutečně ironický, ironie je jediný nástroj, který autor využívá k zobrazení úvah hlavní postavy a vystihl to perfektně, lépe snad ani nemohl.

02.11.2018 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nejhorší knížka, jakou jsem kdy četla. Kdydy to aspon mělo o polovinu méně stránek než má, škoda toho ztraceného času. Kniha bez rozumu, bez pointy, beze smyslu, připadá mi, že ji psala malá holka (má vnitřní bohyně atd...). Bojím si pomyslet, jaký vliv bude mít tato kniha na lidi hloupé a prostoduché. Normálnímu člověku, který má aspon špetku zdravého rozumu, se tato kniha nemůže líbit.

17.01.2016 odpad!

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Kniha velmi čtivá. Přečetla jsem ji jedním dechem. Je tu náznak osvícenství, důkaz toho, že člověka jen tak nic nezlomí.

14.04.2016 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Kniha je velmi zdařilá, je čtivá, vtipná a má spád, což je u mě velký plus. Kniha bude bezpochyby známá i za dalších 400 let, protože je to prostě vzorový příklad.

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Ještě něco k této knize. Našla jsem jedno využití téhle knihy: hodila by se na záchod místo toaletního papíru. Tady příjde vhod to nekonečné množství stránek.

22.01.2016 odpad!

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Moc hezký děj, moc hezký obsah, moc hezká knížka. Podle mě je William Shakespeare genius a král všech dramatiků. Sice o něco méně duchaplná než Hamlet, ale stojí to za to. Rozhodně doporučuji.

17.01.2016 4 z 5

Má sestřenka Rachel Má sestřenka Rachel Daphne du Maurier

Autorka zde vyzdvihuje, kritizuje a varuje před ženskou marnivostí a tzv slepou láskou. Rachel je tu popsána jako ,,opravdová" žena - skvěle popsány její cit, emoce, změny nálad, charakter, a tento vzor ženskosti je ještě víc zvýrazněn postavou Filipa, který je stereotypem muže, protikladem k Rachel. Převládá napětí, které je založeno na dialozích mezi Rachel a Filipem.
Zatím moje první kniha od této spisovatelky a v žádném případě ne poslední.

,,Myslil jsem na to, co bych ji ještě dal. Měla už můj majetek, peníze a šperky. Měla mou mysl, mé tělo a srdce. Měl jsem už jen své jméno, ale stejné ona už nosila. Nic mi nezůstalo. Jedině strach."

03.03.2019 5 z 5

Na vrcholu vlny Na vrcholu vlny Agatha Christie

Trochu nezvyklé, protože je tu jiný vypravěčský styl, ale stejně parádní detektivka, jako vždy od paní spisovatelky.

25.01.2021 5 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Knihu jsem chtěla přečíst už dávno, protože mě zajímalo, co si pod pojmem romantika představí muž. A heledmě, ukázalo se, že to vůbec není špatný. Postavu Gabriela Oaka si zamiluje snad každá žena.
Že by i muži mohli být romantici?

03.03.2019 5 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Absolutně největším skvostem této knihy je jazyk. Neskutečně bohatý a pestrý, skutečný poklad českého jazyka. Sice jsem musela skoro nad každou větou trochu přemýšlet, abych pochopila správný význam, ale o to je ta kniha lepší, když se nad ní přemýšlí. Dobře popsaný svět, o světě ti řekne víc než jakákoliv jiná kniha. Doporučuji.

18.03.2016 5 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Děj velmi bohatý a pestrý, ale to není nic ve srovnání s popisem postav, jejich charakteristikou. V knize N. V. Gogol velmi výstižně a přesně líčí chování představitelů tehdejšího feudálního systému v Rusku. V první části chtěl popsat svět takový, jaký je, ve druhé, jaký by měl být a ve třetí je náznak toho, jaký bude svět až po proměně. Jen škoda, že ho nedokončil.

19.08.2015 5 z 5

Chrám Matky božej v Paríži Chrám Matky božej v Paríži Victor Hugo

Nejvíce mě na knize zaujaly popisy katedrály, Paříže a jeho všedního života. Bohatý a pestrý děj, to všechno doplněno a skvělou a bohatou slovní zásobu. Hezký děj a obsah, ale ještě lepší konec. Geniální spisovatel. Doporučuji přečíst.

17.01.2016 5 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Kniha se mi velice líbila. Už jsem o něm slyšela hodně chvály, ale na mě udělal vážně dojem. Nejlepším spisovatelem realismu je ale podle mě pořád Honore de Balzac. Kniha napsaná velmi čtivě, trochu nepravděpodobně, ale vcelku pravdivě. Doporučuji přečíst.

19.08.2015 5 z 5

Soukromá vichřice Soukromá vichřice Vladimír Páral

Chápu autorův záměr. Líbí se mi nápad, popsat to způsobem, jakým to popsal. Promyslel to do detailů. Až na to, že není dostatečně přesvědčivý.
Co je špatného na usedlosti, zvycích a mravech, dodržování řádů, od zákonů až po denní rozvrh? Čím argumentuje? Je to občas nudné, jak nám to zachytil autor, ale dává to pocit sounáležitosti do společnosti.
Po stránce jazykové a formální je to nicméně kvalitní četba a přináší do čes. lit. svou surrealistickou aurou něco světového a nového, což je ironie, vzhledem k obsahu díla.

02.12.2018 4 z 5