aley Online aley komentáře u knih

Historie o plavení se do Ameriky, kteráž i Brasilia slove Historie o plavení se do Ameriky, kteráž i Brasilia slove Jean de Léry

Knížka je psaná starší češtinou, nedala se přečíst na jeden zátah. Je zajímavá, jen jsem čekala víc obrázků. Myslím si, že v původním, francouzském originálu jich bylo víc.

05.07.2022 4 z 5

Obrazy nepřítele v Československu 1948–1956 Obrazy nepřítele v Československu 1948–1956 Denisa Nečasová

Kniha dává základní přehled o tom, co a jak bylo využíváno v rámci propagandy v letech 1948–1956 v ČSR. Knížka je čtivá, zajímavá, ale od této historičky jsem čekala něco o chlup lepšího, i když do tak tenké knížky by se to nevešlo.

05.06.2022 4 z 5

„My byly, jsme a budeme!" : České ženské hnutí 1860-1914 a idea českého národa „My byly, jsme a budeme!" : České ženské hnutí 1860-1914 a idea českého národa Jana Malínská

Většinu věcí jsem slyšela na přednášce, zbytek jsem přečetla už jinde.

13.05.2022 3 z 5

Ad honorem Josef Polišenský 1915-2001 Ad honorem Josef Polišenský 1915-2001 Ivo Barteček

(SPOILER) Sborník k výročí nedožitého jubilea Josefa Polišenského. Jedna z kapitol je věnovaná rozhovorů s jeho bývalými studenty a spolupracovníky. Další kapitoly jsou věnovány jeho badatelskému zájmu.

11.05.2022 4 z 5

Ukradený déšť a jiné příběhy z Amazonie Ukradený déšť a jiné příběhy z Amazonie Reginaldo Prandi

Knížka se mi líbila víc než "Déšť a jaguár". Má skvělé ilustrace. Jedna z pověstí mi připomíná knížku Macunaíma. Na konci knížky jsou vysvětlivky u slov, která většina Čechů, podle mě nezná.

26.04.2022 5 z 5

Brněnské legendy Brněnské legendy Martina Trchová

V knížce jsou nejznámější brněnské legendy. Pro toho, kdo se chce chce seznámit s brněnskými pověstmi bych spíše doporučila knížku Brněnská strašidla. Tato knížka je dobrá pro lidi, kteří se učí česky, protože druhá půlka knížky obsahuje slovník z angličtiny, němčiny a ruštiny a různé doplňovačky na procvičení významu slov.

26.04.2022 4 z 5

Černý biskup a jiné příběhy Černý biskup a jiné příběhy Alexandre Herculano

Čtivé povídky, zvládnuté za jeden den. Romantismus je v povídkách cítit. Na povinnou četbu jsem měla mnohem nižší nároky až mě to překvapilo.

22.04.2022 5 z 5

Ženy v purpuru Ženy v purpuru Judith Herrin

Skvělá knížka o tom, jak moc tři ženy dokázaly svoji současnost.

15.02.2022 5 z 5

Neučiníš sobě rytiny: Evangelické umění toleranční doby 1781-1861 Neučiníš sobě rytiny: Evangelické umění toleranční doby 1781-1861 Sixtus Bolom-Kotari

Hezký katalog výstavy. Škoda že na výstavě jsem nebyla

Naše tělo Naše tělo Lucie Kempná

První knížka o těle. Kdybych před tím neviděla Byl jednou jeden život, tak by se mi to líbilo asi víc.

09.02.2022 4 z 5

Majitelé domů v Olešnici na Moravě Majitelé domů v Olešnici na Moravě kolektiv autorů

Název jasně vypovídá. Mě to pomohlo do školy, protože jsem zdlouhavě dohledávat jednu budovu.

Paměť a dějiny Paměť a dějiny Jacques Le Goff

Doporučila bych pro všechny studenty historie. První knížka, kterou jsem četla od Le Goffa byla pro mě velké zklamání, proto jsem na tuto neměla velké nároky. Mile překvapila.

09.02.2022 5 z 5

Evropská idea. Idea mírové, kooperující a sjednocující se Evropy II. (1938-1950) Evropská idea. Idea mírové, kooperující a sjednocující se Evropy II. (1938-1950) Vladimír Goněc

Jasné vysvětlení základních problémů dnešní EU

09.02.2022

Evropská idea. Idea mírové, kooperující a sjednocující se Evropy I. (do r. 1938) Evropská idea. Idea mírové, kooperující a sjednocující se Evropy I. (do r. 1938) Vladimír Goněc

Hezky vysvětleno o snaze sjednocení Evropy

Uruguay Uruguay Michal Zourek

Stručná historie Uruguaye. Na rozdíl od dalších dílů této série, které jsem četla, tento díl byl čtivě psaný a plný informací.

03.02.2022 5 z 5

Prosetín Prosetín Lukáš Martinka

Hezké ručně malované obrázky

03.02.2022 4 z 5

Pluh, meč a kniha Pluh, meč a kniha Ernest André Gellner

Trochu jiný, zajímavý pohled. Občas jsem se do čtení nutit.

03.02.2022 3 z 5

Úvod do studia románských jazyků Úvod do studia románských jazyků Růžena Ostrá

V některých částech mi knížka do školy vážně pomohla, v jiných částech jsem se musela do čtení nutit a výrazně mi se školou nepomohly.

03.02.2022 3 z 5

Naše prababičky feministky Naše prababičky feministky Pavla Horská-Vrbová

Stručná historie českého ženského hnutí, která seznámí se základní problematikou. Člověku, který se začíná zajímat o feminismus, bych ji doporučila, aby si ji přečetl jako první a dál pokračoval s různými dalšími knížkami. Je vidět, že podle mě dost knížek z ní aspoň trochu vychází.

02.02.2022 4 z 5

Spory o čest ve středověku a raném novověku Spory o čest ve středověku a raném novověku Tomáš Borovský

Knížka je tenká, čtivá, zajímavá. Dozvěděla jsem se celkem dost nového.

01.02.2022 4 z 5