aley aley komentáře u knih

Praha město žen Praha město žen Magdalena Wagnerová

Knížka ukazuje, jak moc Praha ovlivnila ženy a naopak. Občas mi u některých osobností chybělo více detailů. Jsou tam zpracované i některé pražské pověsti.

30.03.2022 4 z 5

Rande s knihomolkou Rande s knihomolkou Emma Hart

Na knížku jsem neměla žádné nároky. Chtěla jsem si odpočinout od povinné četby. Proto knížka byla ještě lepší než jsem čekala. Ve většině příběhu jsem si myslela, že jsem to já.

10.02.2022 5 z 5

O ženské práci O ženské práci Marie Bahenská

Texty mi dost připomínaly použité už v knížce Ženy na stráž! od stejných autorek. Upřímně tato knížka se mi líbila víc, ale čekala jsem od ní něco víc. Autorky mají lépe napsané knihy na toto téma.

06.06.2022 3 z 5

Magie a náboženství Magie a náboženství Jan Rychlík

Zajímavý pohled na tradice a zvyky, které aspoň některé dodržujeme ještě dnes.

02.02.2022 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

(SPOILER) Drsný příběh. Paní Sosnarová měla přednášku před lety na mé střední škole a uměla svým přednesem vyvolat emoce. Je dobře, že se o tom mluví, ale po přečtení článku od ÚSTR jsem o její pravdivosti začala pochybovat. Myslím, že je problém v mlčení o tomto tématu našich dějin.

24.10.2015 3 z 5

Po stopách brněnských neslyšících a jejich organizací, aneb, Vyhnanci ve vlastním domě Po stopách brněnských neslyšících a jejich organizací, aneb, Vyhnanci ve vlastním domě Svatopluk Žamboch

Knížka je zajímavá. Obsahuje dějiny moravských/brněnských neslyšících od 19. stol. po dnešek včetně fotografií, plakátů, ukázek z novin o neslyšících a ofocených dopisů. Některé fotografie byly rozkostičkované, daly by se vybrat lepší jako u France Josefa nebo aspoň je zmenšit.

19.10.2022 4 z 5

Za strašidly do olešnického podzemí Za strašidly do olešnického podzemí Zdeněk Peša

Stejné pověsti jako v podzemí. "Nečekaně". Pověsti v podzemí měly větší kouzlo.

19.04.2022 4 z 5

Mecenáši Josef Mánes a Silva Tarouca Mecenáši Josef Mánes a Silva Tarouca Pavel Štěpánek

O historii portugalského rodu Silva Tarouca jsem se z knihy dozvěděla a zapamatovala více než od průvodkyň na zámcích. Je vidět, že bez tohoto rodu byl nebylo, aspoň ne tolik, obrazů Josefa Mánese.

29.03.2022 5 z 5

Macunaíma Macunaíma Mário De Andrade

Knížku jsem četla do školy. Zrovna do předmětu, do kterého jsem tuto knížku četla, jsme měli zadané i mnohem čtivější knížky. Vadil mi překlad některých slov - amazonka a mužatka není podle mě to samé. Je zajímavé, jak autor popisuje moderní technologie přirovnáním ke zvířatům.

23.03.2022 3 z 5

Dva indiánské příběhy Dva indiánské příběhy José de Alencar

Čteno v rámci povinné četby. Z obou příběhů se mi více líbil příběh o Irasemě.

22.03.2022 4 z 5

Město Olešnice: kapitoly z historie Město Olešnice: kapitoly z historie Zdeněk Peša

Z knížky mám smíšené pocity. Některé části byly zajímavé a čtivé, jinde jsem se musela nutit, jak to bylo nezajímavé.

21.02.2022 3 z 5

Člověk na Moravě ve druhé polovině 18. století Člověk na Moravě ve druhé polovině 18. století Jiří Hanuš

Knížka představuje život na Moravě pomocí podle mě významných a ne vždy známých osobností a jejich povolání. Mě se nejvíc líbila část o písmákovi.

15.02.2022 4 z 5

Jiří Stříbrný Jiří Stříbrný Libor Vykoupil

Hezky, čtivě seznamuje s životem významného českého/československého politika.

30.01.2022 4 z 5

Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska Simona Binková

Simonu Binkovou mám ráda, píše skvěle. Celé dobývání Portugalska na Maurech mi kniha dala do lepších souvislostí. Nejvíc se mi líbil dopis křižáka domů do Anglie.

30.01.2022 5 z 5

Dějiny Moravy v datech Dějiny Moravy v datech František Čapka

Stručné, jasné přehledné. U jednoho roku toho může být víc. Knížka udává přesné datum nebo období. Asi jediné co bych vytkla tak je to, že tolerančním patentem Josefa II. opravdu evangelíci nebyli zrovnoprávněni s katolíky.

10.04.2024

Můj svět bez zvuků a bez světel Můj svět bez zvuků a bez světel Olga Ivanovna Skorochodova

O knize jsem se dozvěděla náhodou. Před touto jsem četla o Heleně Keller, která měla také zrakové a sluchové postižení. Jak Helena, tak i Olga přišly o zrak a sluch v raném dětství. Obě knihy mi přijdou jiné. Helena se věnovala svému dětství a jak se učila komunikovat, Olžiny vzpomínky jsou více o jejím dospělém životě. Původní název Olžiných vzpomínek více odpovídá tomu, co je v knize. Pod českým názvem jsem čekala trochu více o jejím dětství. Trochu mi chyběla celá jména v knize, když mluvila o svých přátelích, vždy použila jen první písmeno jména.

30.01.2023 4 z 5

Počítání: Vyrobte si a používejte Montessori pomůcky - Moje dílna Montessori Počítání: Vyrobte si a používejte Montessori pomůcky - Moje dílna Montessori Valérie Maëstre

Když nám ve škole vysvětlovali Montessori pomůcky do matiky i s ukázkou jedné z pomůcek, nedokázala jsem si představit, že bych je používala ve výuce, natož doma. Po přečtení si to dokážu představit mnohem lépe, i když jsem měla jen text a ilustrace. Myslím si, že kdybych měla dříve přečtenou tuto knížku a teprve potom proběhla výuka, dokázala bych si většinu pomůcek teď ještě lépe představit.

V první části je popis, jak pomůcky používat, v druhé části je návod na výrobu pomůcek.

03.01.2023 5 z 5

Boj brazilského lidu za nezávislost a mír Boj brazilského lidu za nezávislost a mír André Silva Paraguasu

Knížka je zajímavá, ale obsahuje dost silnou komunistickou propagandu. Mám z ní smíšené pocity.

31.10.2022 3 z 5

Zajímavě o kávě, čaji a kakau Zajímavě o kávě, čaji a kakau Zdeněk Žáček

Knížka je zajímavá. U káv popisuje její chuť. U některých informací je vidět, že kniha vyšla v 60. letech, protože jsou už jiné, např. vlivem změny klimatu. Podle vyprávění, která jsem slyšela, si nejsem jistá, jestli bych chtěla ochutnat kávu u nás za minulého režimu v běžné domácnosti.

25.10.2022 4 z 5

Dekolonizace portugalské koloniální říše: Historická motivace, specifika, průběh Dekolonizace portugalské koloniální říše: Historická motivace, specifika, průběh Jan Klíma

Zatím nejlepší knížka, kterou jsem od Klímy četla. Je mnohem čtivější než ostatní jeho knížky a stejně jako ostatní je plná nových, stravitelných informací. Ohledně Brazílie jsem si z této knížky odnesla víc než ze samotných Dějin Brazílie.

06.10.2022 5 z 5