Akana Akana komentáře u knih

Dějiny impéria: Sláva a pád ruských říší Dějiny impéria: Sláva a pád ruských říší Philip Longworth

Na knihy o historii z nakladatelství Beta pozor! Tohle byla moje tuším třetí zkušenost a znovu dost otřesná. Těžko se rozlišuje, jestli na ní má větší podíl tradičně odfláknutá ediční práce (překlad, překlepy) nebo autor sám. Ten ale bez viny určitě není. Hlavně z úvodní části popisující stručně nejstarší ruské dějiny jsem nabyl dojmu, že jeho znalosti z téhle oblasti jsou na úrovni čerstvého absolventa ZŠ (příklad za všechny: "S rozvojem zemědělství a řemesel se zvětšovala i velikost sídel. Některá z nich dosáhla značné velikosti." K takovému závěru se dopídit, to muselo dát práci...). Jak se přesunuje k novějším dějinám, trochu se to zlepšuje a zdá se, že v těch už si je jistější. Stejně ale působí podivně, když v oddíle věnovaném SSSR musí překladatel každou chvíli opravovat evidentní omyly v poznámkách pod čarou. Nechce se mi věřit, že pan Philip Longworth je skutečně univerzitním profesorem a odborníkem na danou problematiku. Příště už si opravdu rozmyslím, než začnu číst něco z Bety, ať bude téma sebevíc atraktivní.

22.08.2012 2 z 5

Psí roky Psí roky Günter Grass

Plechový bubínek je sice jenom jeden, ale kdo má rád ten neuvěřitelně košatý a jazykově vytříbený Grassův styl, nemůže být nespokojený. Znovu, tentokrát z pohledu tří různých vypravěčů, podrobuje nemilosrdné a zároveň nesmírně poetické analýze hlavní traumata německé, potažmo evropské historie 2O. století: nástup fašismu, válka, rozdělené Německo. Jako obvykle to není jednoduché čtení, vypráví se pomalu a detailně, ale trocha té námahy a soustředění rozhodně stojí za to.

17.08.2012 5 z 5

Čechy v době knížecí Čechy v době knížecí Josef Žemlička

Celá tahle edice je výborná. Jde do detailů, bez nadbytečných ohledů vůči povrchnějšímu čtenáři, ale přitom není přetížená odbornou terminologií. Poznámkový aparát tedy mívá opravdu úctyhodné rozměry, ale kdo nemá zájem, obejde se bez něj. Dá se to číst i studovat. Tuto knihu ocení odborník i laický zájemce o starší českou historii.

25.07.2012 4 z 5

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Na debut hodně vyzrálé. Stylisticky, myšlenkově i kompozičně vrstevnaté, přitom čtivé a přístupné. Takhle sebevědomě napsaných románů u nás moc nevychází. Nejsem z toho nadšený od začátku do konce, ne všechny meziřádkové souvislosti mezi dějovými linkami jsem pochopil, ale to je právě ono - když knize zůstane trochu tajemství.

31.05.2012 4 z 5

Zamrzlá evoluce Zamrzlá evoluce Jaroslav Flegr

Pro mě jako pro laika, který se o danou problematiku zajímá jen příležitostně, to bylo místy hodně těžké čtení. Ještě že je autor takový čtverák. Nadhledu a sebeironie si cením v jakémkoliv oboru.

08.04.2012 4 z 5

Puklina Puklina Doris Lessing

Má to být asi pronikavá sonda do podstaty vztahů žen a mužů. Mě ale ten vrt moc hluboký nepřipadá. Nemám pocit, že bych se po přečtení Pukliny dozvěděl nebo si uvědomil něco nového. Ale možná jsem to tam jenom nenašel.

04.04.2012 3 z 5

Delfíní lidé Delfíní lidé Torsten Krol

Zdá se mi jako by román klamal tělem. Vyprávěný je velmi prostě, jako dobrodružný příběh, ale myšlenková náplň je hlubší, než by styl psaní napovídal. Stejně tak cítím trochu nepoměr mezi bizarností a brutalitou některých pasáží a jejich věcným podáním a tuším, že právě to byl záměr. Zkrátka nevím tak úplně s jistotou, jakou hru se mnou autor hrál, tím spíš, že se sám skrývá pod pseudonymem, ale hra to byla rozhodně zajímavá.

12.03.2012 4 z 5

Dějiny kolonizací Dějiny kolonizací Marc Ferro

Vyčerpávající a mnohoúhelný rozbor fenoménu, který stále ovlivňuje a dlouho ještě ovlivňovat bude dění ve světě. Je to asi moje pohodlnost, ale osobně mám radši chronologicky spořádanější výklad, i tak je to ale hodně poučné čtení. Snad jen na těch pasážích o Alžírsku se až příliš projevuje autorova národnost. Počítá v nich u čtenáře se znalostmi faktů, které se dají předpokládat u Francouzů, pro mě ale byly přinejmenším nepřehledné.

11.12.2011 4 z 5

Solný sloup Solný sloup Richard Weiner

Jedna z nejtěžších knih co jsem kdy četl. Tímhle se prokousat vyžaduje nemalé čtenářské nasazení.

26.10.2011 3 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Slátanina je zbytečně silné slovo. Není to sice literární skvost, ale hloupé to taky není. A především se to čte jedním dechem, o napětí tu není nouze. škoda jenom, že závěr jde trochu do ztracena.

15.10.2011 4 z 5