Afilada Afilada komentáře u knih

Patřím k vám Patřím k vám Juraj Špitzer

V 60. letech to byla bomba, SNP a poúnorová perzekuce těch nejlepších lidí. Ve své době byl Špitzer (u nás) srovnáván se Solženicinem.

26.10.2020 5 z 5

Kmotr Mrázek Kmotr Mrázek Jaroslav Kmenta

Je to trochu únavné/bolestivé číst si o zločinci, který měl negativní vliv na životy nás všech.
Ale je správné, že takovéto knihy vycházejí.

16.10.2020 4 z 5

Podivín, který okrášlil svět aneb Vzpomínání na Gustava Ginzela Podivín, který okrášlil svět aneb Vzpomínání na Gustava Ginzela Jan Šebelka

Pocta Gustavu Ginzelovi, vzpomínky jeho blízkých kamarádů, fotografie, odkazy.
Horal, horolezec, lyžař, neodsunutý sudetský Němec, který se vnitřně identifikoval jako Čech, milovník přírody, fotograf, cestovatel, filosof, samorost. Díky příbuzným v Západním Německu mohl cestovat na západ a do světa, pak nám vyprávěl, jak to tam vypadá.
Znal jsem ho osobně, tenhle člověk (v dobrém slova smyslu) ovlivnil tisíce lidí, více, než mnohé "masové" "socialistické" organizace.

16.10.2020 5 z 5

Cesta na Antarktidu Cesta na Antarktidu Barbora Knappová

Pro zájemce o Antarktidu je určitě dobrý i dětský pohled.

07.10.2020 4 z 5

El Americano El Americano Aran Shetterly

Pozor: William Morgan není nijak kontroverzní !!!
Tohle by měla být povinná četba pro poblouzněné "levicové" revolucionáře.
Příběh Američana, který se přidal k povstalcům proti Batistovi na Kubě, získal tam postupně větší vojenskou moc, než měl Castro (!).
Ale El Americano poté, co východňár Castro revoluci ukradl havanským "Havlům", postupně upadl v nemilost a byl nakonec Castrovou tajnou policií v Havaně zavražděn, byl to totiž demokrat.
Jeho lidé po jeho smrti kladli diktatuře ozbrojený odpor až do r. 1965, kdy byli definitivně rozprášení (pohoří Escambray).
Zajímavostí je, že El Americano (William Morgan) byl zavražděn v domě, kde je dnes velvyslanectví Slovenska, dříve Československa.
Dnes je El Americano kubánským režimem zcela vymazán z historie, rozhodně to není tak, že si o něm Kubánci mohou udělat své názory.
ps - kniha je doplněna několika zajímavými fotografiemi.

06.10.2020 5 z 5

Amarcord Amarcord Federico Fellini

Neskutečná klasika, ale filmovou magii lze jen dost těžko přenést do knihy, mnoho výraziva se ztrácí. Nelze tedy dát plný počet bodů, byť Fellini si zaslouží absolutorium.

05.10.2020 4 z 5

Technologie dubnového večera / Příběh o baziliškovi Technologie dubnového večera / Příběh o baziliškovi Václav Kahuda (p)

Není to zrovna literatura pro každého, styl je velmi syrový, znalý skutečnosti i poezie, kterou podává slovníkem dlaždiče s vysokou školou.

Anti-Justina Anti-Justina Nicolas-Edme Réstif de la Bretonne

Nedočteno. Chybí jakákoliv erotika, zápletka, katarze. Příšerný jazyk. Trapné dílko.

05.10.2020 odpad!

Hrad oběti Hrad oběti Bernard Noël

Poněkud nudné.

05.10.2020 1 z 5

Tři dcery a matka Tři dcery a matka Pierre Louÿs

Ona dokola opakovaná kontroverznost mne již trochu unavovala, ale pro toho, kdo hledá hranice, je to žádoucí literatura.

05.10.2020 3 z 5

Trolejbusy a trolejbusové tratě -2 díl Trolejbusy a trolejbusové tratě -2 díl Jan Arazim

Potěšení pro milovníky pražských trolejbusů.

Trolejbusy a trolejbusové tratě Trolejbusy a trolejbusové tratě Jan Arazim

Potěšení pro milovníky pražských trolejbusů.

05.10.2020 5 z 5

Paměti poslance parlamentu - Sexyromán Paměti poslance parlamentu - Sexyromán Miloš Urban

Můj první Urban. Vůbec nesouhlasím s popiskem románu viz výše. Urban dokázal sesadit Sněmovnu ze zlatého/svatého nedotknutelného podstavce, ukázal, že i ve Sněmovně pracují nedokonalí a chybující lidé. A dokázal to s grácií, rozhodně nejde o odsudek demokracie. Kniha má podobu krabičky zápalek, jedna skutečná zápalka je dokonce součástí vazby. Knihu považuji za kvalitní.

02.10.2020 4 z 5

Karikatura mého panenství Karikatura mého panenství Naděžda Slunská

Milá poezie. Autorka je psycholožka a i ty se musí nějak vyventilovat, v tomto případě básnicky vypsat.
Autorem jediné ilustrace je Karel Nepraš

Poslední noc s tebou II. Poslední noc s tebou II. Mayra Montero

Kubánská (exilová) literatura

16.09.2020 3 z 5

Emanuelina slunce Emanuelina slunce Emanuelle Arsan

Když nehledáte literaturu se sdělením či filosofií a chcete se s lehkým vzrušením především bavit, je to ta správná kniha.

04.09.2020 4 z 5

I smrt se zahojí I smrt se zahojí Jan Pavel

Nepříliš věrohodný popis rozpadu vztahu a nalezení nového.

03.09.2020 2 z 5

Ruská ruleta a jiné povídky Ruská ruleta a jiné povídky Ed McBain

Výborné detektivky, nejpůsobivější je "Krajní nedorozumění", scéna na letišti.

03.09.2020 4 z 5

Věk slasti Věk slasti Petr Skarlant

Poetický příběh nikoho nezabije, byť je tam smrt Václava Hraběte.

03.09.2020 4 z 5