Affares Affares komentáře u knih

Nabídka, která se neodmítá... Nabídka, která se neodmítá... Martin Sládek

Za mne ano i ne. Střed. Jelikož mám svět Fallout docela načtený a hlavně desítky(možná stovky) povídek od amatérských autorů, zde jsem v knižním pojetí čekal o něco více. Kniha není špatná, stojí za přečtení, ale zase jsem z ní radostí neskákal.

10.11.2022 3 z 5

První úder První úder Eric S. Nylund

První kniha této série co se mi dostala do ruky. Nyní dokončuji kompletaci celé sbírky abych se tím prokousal postupně :-) Velmi čtivě a poutavě napsaná kniha, která ale bez znalosti souvislostí novém čtenáři bude připadat trochu tuctová. Ale jakmile víte, o čem to je, máte povědomí o HALO, tak to úplně jiný spád. Kniha se mi četla výborně, skvělé zápletky, doplnění vysvětlení kde to bylo zrovna potřeba... Za mne pěkný počin a četby nelituji.

10.11.2022 4 z 5

Kronův odkaz Kronův odkaz Pavel Bareš

Jsem strašně rád, že mé očekávání, že třetí díl trilogie bývá ten nejlepší, se potvrdilo i zde. Nebudu se opakovat, ale postavy skvělé, děj také, prostředí mrazivě popsáno a hlavně technologie. Místy mi zpětně došlo že se ani nepozastavuji nad tím, jak daná věc funguje. Byla popsána tak dobře že jsem to bral jako samozřejmost. Byla to jízda, zvraty, šílenosti, syrovost. Díky a těším se na další autorovu tvorbu, protože se zdá, že zraje.

11.08.2022 5 z 5

Převozník Převozník Zuzana Pokorná

Velmi tleskám za námět, který má velkou hloubku! Zvažoval jsem mezi 3-4 hvězdami, nicméně viděl bych to na 3,5. Je mi jasné, že v prvním díle nejde odhalit vše, nicméně zápletka mohla být horší, postavy temnější a složitější/komplexnější. Chyběla mi tam větší "realita" problémů, přišlo mi to místy moc přímočaré. Ale jinde zase super zvraty, kdy za mne největší pecka byla závěr, ten jsem si jako čtenář užil. Rozhodně se nejedná o špatnou knihu a naopak těším se na další díl, kde věřím, že se dostane děj to větší propojenosti.

11.02.2022 3 z 5

Forbidden Forbidden Tino Hrnčiar

Kniha, kterou budete mít rádi nebo ji odložíte do kouta. Tino ji pojal velmi osobitě a popisuje v ní, co funguje jemu, jaká byla jeho cesta a hlavně jak se vyvíjí jeho uvažování, které spojuje životní styl, podnikání a osobní život. A právě témata, kde popisuje balanc mezi podnikáním a osobním životem mne zajímala asi nejvíce. Důležité je zmínit, že co funguje jemu, nemusí fungovat Vám. Ale nijak dogmaticky to nepodává, naopak jako podnět k zamyšlení a vysvětlí u daného bodu proč a jak. Velmi se mi líbilo delění kapitol, vlastně jedna kapitola je na cca 2-4 strany. Jasné, ucelené bloky, ve kterých se skvěle orientuje. Určitě se k ní zase vrátím a půjdu více do hloubky některých témat.

13.07.2021 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Jelikož jsem četl oba Kronovy díly, říkal jsem si, že rukopis autora už budu trochu znát, ale ono houby! Začátek knihy jsem moc nechápal, nebral mne, ale jak se ukázalo, byla to jen správná příprava na ten mazec co nastal. Nečekal bych, že se mi styl flashbacků hlavní postavy a řada "fun facts" bude zamlouvat ale ono to fakt sedí. A co mne skutečně zaujalo, byla hloubka myšlenek na téma ženy/muži a to hlavní - stalking. Skoro by se tahle kniha mohla stát součástí četby o této problematice. Jasně, kniha je o mladé holce s řadou problémů ale rozhodně má co říct. Kniha nesedne každému ale za mne trefa do mé současné chuti. A upřímně mi přišla kvalitnější než první dva díly Krona. Přijde mi, že autor "zraje", a těším se na další knihy.

07.01.2021 4 z 5

Cíl Cíl Eliyahu Moshe Goldratt

Kdo rád čte odborné knihy o řízení a ekonomice podniků krom studentů, ekonomů a pár zanícených lidí? No, moc ne. Ale tady je děj spoután do úžasného "románu", kdy s hlavní postavou i řadou dalších doslova prožíváte radosti, když něco dokáží a úzkosti, když se jim něco nepodaří. A přesně takhle to chodí v podnikání a řízení projektů. Úžasná kniha, která má co předat i o po dvou, třech přečteních a rozhodně se k ní vrátím.

30.06.2020 5 z 5

Co nemám, neprodám! Co nemám, neprodám! Eliyahu Moshe Goldratt

Druhá kniha od Goldratta, kterou jsem přečetl. První byla Kritický řetěz, další co na mne čeká je Cíl. Mé hodnocení tedy bude snad i návodem, co očekávat a v čem se tyto dvě knihy liší. Kritický řetěz se zabývá otázkou řízení projektů TOC, která má velice široké uplatnění ale upřímně, přestože knihy jsou neskutečně skvěle a pochopitelně napsány, musím se k ním vrátit a pečlivě ji projít. Jedná se totiž co se týká obsahu a látky o vysoce odborné knihy, ale napsány tak, aby je pochopil i "laik". A to je fakt pecka. Kniha Co nemám, neprodám, je více specifická, zabývá se otázkou cenotvorby, prodeje, logistiky a důležitosti postupné implementace a odpřemýšlení nové změny na úrovni celé společnosti, nikoliv jen její jedné úrovně. Mimochodem přesně toto je důvod, proč velkým společnostem tak dlouho trvá, než změní strategii nebo zareagují na nějaký trend. Kniha je výborná v tomto ohledu pro každého, kdo je uzavřen ve své "úrovni" společnosti a chce něco změnit nebo nechápe, proč se to ještě nezměnilo. Kniha skvěle popisuje důvody nejen praktické, ale hlavně lidské, proč i skvělé myšlenky nepadají na úrodnou půdu u nadřízených. Obě knihy jsou excelentně napsány a je jen na každém, zda si přečte poutavý příběh, či půjde do hloubky toho, o čem vlastně pojednávají. Za mne jsou tyto knihy rozhodně TOP výběr a doporučuji je zaměstnancům od uklízečky, prodavačky, skladníka až po CEO společností a startupů.

22.02.2020 5 z 5

Daleko a přece blízko Daleko a přece blízko Jozef Leikert

Kniha, která se čte velice těžko ne kvůli stylu, ale tomu, co čtete. Rozhodně Vás nenechá klidnými. Autor výbornou formou prochází události 17.listopadu a popravu studentů a sleduje osudy dalších, kteří se rozhodli odejít a bojovat, byť to znamenalo mnohdy útrapy a smrt jejich blízkých, jakmile to zjistili gestapo. Brutalita a nesmyslná arogance, kterou si lze je těžko představit, a přitom z počátku celý svět jen přihlížel. Smutné je, že to samé se dá aplikovat na dnešní dobu a ty konflikty a problémy někde tam daleko... Kniha zachycuje důležitou část naší historie a bez obalu ji předkládá.

30.01.2020 5 z 5

Kritický řetěz Kritický řetěz Eliyahu Moshe Goldratt

Svým způsobem každý řešíme projekty ať již v práci, tak osobní životě. Kdybych měl číst knihu o údajích jako Ganttův diagram, PERTova metoda ad, asi bych z toho nebyl moc moudrý. Tedy ano, byl, ale tato kniha je napsána stylem, kdy popisuje nový přístup k řízení projektů, jejich zvládnutí a hlavně dodržení termínů formou, která je velice chytlavá a poměrně rychle implementovatelná. Knihu si rozhodně přečtu ještě minimálně jednou a více se zaměřím na konkrétní kroky a postupy a jak je sám mohu využít. Vlastně již v průběhu četby jsem si sám hledal a zvažoval konkrétní využití. Za mne tato kniha patří jednoznačně do osobního seznamu TOP knih. A navíc je napsána velice poutavě aniž byste měli dojem, že jejím hlavním tématem je ekonomie a řízení procesů.

14.01.2020 5 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

Jak už to tak bývá, první díl je úvodem, popisem, nástinem prostředí a postav, druhý díl se více zaměřuje na děj a zápletku, jelikož není potřeba se již moc zdržovat úvodem. Je jen na vkusu každého, co mu více vyhovuje.
Za mne osobně byl tento díl mnohem zajímavější, explicitnější, tvrdší. Žádné romantické happy endy ale facka, krev, smrt. Vše ovšem tam, kde mělo být, a nikoliv nějak zásadně přehnaně. Zápletku nebudu zveřejňovat, abych to nekazil. Ale jako postava Gasze, Vrány, Luca ad fakt pecka, za to velký palec nahoru. Těším se na pokračování a toto dílo patří rozhodně mezi ta velice povedená z těch, co vznikly v naší malé zemičce. Docela by mne zajímalo, jak by se ujalo v mezinárodních vodách.

01.12.2019 5 z 5

Kobercové Kobercové Terry Pratchett

Asi jsem se zamiloval. Jasně, je to remake původní verze, ale sakra se povedl. Tohle byla krásná, živá kniha, které jsem věřil každou postavu. Nic víc není potřeba dodat a díky Pratchettovi za vše, co pro literaturu udělal.

16.08.2019 4 z 5

Zdroj Zdroj Ayn Rand (p)

Tak kde začít, nechci říct, že kniha byla špatná, to vůbec, ale přišla mi jako předehra k Atlasově vzpouře. Každá věta je pečlivě vážená a má svůj smysl. Několikrát se stane, že se zastavíte, zasníte a uvažujete nad tím, co čtete. Poselství o poslání každého z nás prostupuje celou knihou. Knihy od Randové jsou přesně takové, jaké by knihy měly být. A sice měly by zanechat silný dojem a poselství a i když si je čtete vícekrát, vždy vám budou mít co dát. Dávám 5 hvězd ale ve srovnání s Atlasovou vzpourou by měla tak 3-4. Ve srovnání s řadou knih, který se dnes vydávají jen kvůli penězům a nevalné kvality je ovšem skvost.

24.05.2019 5 z 5

Příběh 47 róninů Příběh 47 róninů John Allyn

Knihu jsem četl již před lety ale stále ji mám v paměti. Četla se velice dobře, vtáhla do děje a odvyprávěla světově známý příběh. Bohužel tím, že je tak známý, je zároveň i celá řada názorů na něj a na jeho odvyprávění. Kniha rozhodně stojí za přečtení a vtáhne do děje.

10.04.2019 4 z 5

Den, kdy došly prachy Den, kdy došly prachy Milan Vodička

Kniha, jak již bylo řečeno níže, není vůbec odborná. Zabývá se osudy lidí, dopady na jejich životy a společenskými změnami, které krize nastolila. A že jich bylo mnohem více, než jsem vůbec tušil. A to pořád pobírá jen jasná a poměrně jednoduchá témata. Z tohoto úhlu pohledu je kniha velice zajímavou sondou do tehdejší společnosti a v některých bodech jsem procházel AHA efektem. Je neuvěřitelné, jak moc těchto pár let ovlivnilo veškeré další směřování světa. Určitě super kniha, kterou mohu doporučit. Není to sice učebnice, ale kdyby byla, zařadil bych ji do povinné četby na školách, aby si mladí lidé uvědomili, jaké je sakra štěstí mít co jíst, kde spát a mít práci. A vlastně i celá řada dospělých.

09.04.2019 4 z 5

Investujte do zlata a stříbra Investujte do zlata a stříbra Michael Maloney

Dostalo se mi do ruk revidované vydání s komentáři z roku 2015, takže kniha získala i retrospektivu. Návody na investování moc nehledejte a pokud chcete investovat, je potřeba si udělat vlastní průzkum, jak v knize mnohokrát zaznělo.
První část pro mne byla nejzajímavější. Pojednávala o historii peněz a měny, jaké jednotlivé finanční systémy se vyvíjely a hlavně historie FEDu, který obrovským způsobem ovlivňuje nás všechny. Kniha Vám ukazuje naprosto nový pohled na svět, ve kterém fungujeme a jak je jeho finanční systém nemocný a prostě jednou skončí. Již v roce 2008 jsme byli sakra blízko, aby nám bankomaty nedaly žádné peníze a ta doba stejně přijde, jen je otázkou kdy. Můžete knize a autorovi věřit ale také nemusíte, jen sami nemáte žádné argumenty proti těm jeho. Hodně to podkládá grafy a hledáním souvislostí, které by Vás jinak ani nenapadly.
Kniha pro mne nebyla ani tak moc o zlatě nebo stříbře, ale o nemocné ekonomice a o tom, co nás čeká. Rozhodně její přečtení jen a jen doporučuji ale co si z ní vezmete, je čistě na Vás. Za mne jedno z nejzajímavějších děl za poslední dobu a přečtením nemůžete nic ztratit, jen získat.

16.11.2018 5 z 5

Ahoj, tati Ahoj, tati Mal Peachey

Příručka s nadsázkou, která mi moc neseděla humorem. Nicméně má co předat a hodně záleží, co vše již o oblasti očekávání potomka víte. Je psaná tak nějak popově, aby zasáhla co nejvíce potenciální čtenářů. Je super, že něco takového existuje, ale bude to čtenář od čtenáře. Když si přečtete, určitě neprohloupíte :-) Za mne 3 hvězdy.

19.09.2018 3 z 5

Minutový manažer Minutový manažer Spencer Johnson

Jak bych tohle shrnul? Stručné, jasné, předatelné, použitelné... A to je super! Myšlenky jsou zasazeny do příběhu a díky tomu se s nimi čtenář výborně ztotožní, není to jen forma pravidel a pouček. Za mne na to jak je kniha malá, má co předat. Takže když si přečtete, určitě to nebude na škodu, a možná se k ní budete i vracet ;-)

19.09.2018 4 z 5

Principy strategie - Pět nadčasových pravidel strategického leadershipu v podání Billa Gatese, Andyho Grova a Steva Jobse Principy strategie - Pět nadčasových pravidel strategického leadershipu v podání Billa Gatese, Andyho Grova a Steva Jobse Michael Cusumano

Noooo, jak to říct. Prvních 50 stran jsem měl problém, než jsem se zorientoval a pochopil styl, jakým je kniha psána. Vznikala velmi dlouho a pojednává o třech leadrech a třech velkých společnostech, přičemž každá vznikla úplně jiným přístupem a přitom společně změnily svět. Pojednává o tom, jak vidět "za roh" budoucích trendů trhu a společnosti a jaké nástroje pro to zvolily tyto společnosti, resp. jejich leadeři. Nakonec jsem si ji zařadil mezi výborné knihy tohoto žánru a doporučuji všem, které zajímají tyto osobnosti a celkově podnikání a korporáty.

06.08.2018 5 z 5

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Tato kniha zapadá do mé kolonky "hodinová četba" :) Velká písmena, málo textu, málo stran a jedno poselství. U této knihy bude hrát velmi významnou roli, v jaké životní situaci právě jste a zda si ji dovedete k sobě vztáhnout. A teď ke knize, je psaná takovým tím popovým stylem pro všechny, což byl záměr autora aby byly prodány tuny výtisků. Rozhodně má své místo v knihovničce a čas od času je vhodné se k ní vracet, utřídit si, co vlastně chceme od života, a kam směřujeme. A pokud se Vám kniha nebude líbit, tak ta hodina času, kterou četbou strávíte, není zásadní ;-)

06.08.2018 5 z 5